Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eestimaa prohvetid
#76
Tänud tutvustamast! Smile Sellest Audru ennustajast polnud varem lugenud.Muidu teda on mainitud Mäetaguste dokis.
http://www.para-web.org/showthread.php?t...#pid187820

Ja kasutatud kirjanduse nimekirjas on:
Masso, N. 1928. Eesti prohvet Jaagori Jaan. Eesti Kirjandus 10, lk 561–565.
Vasta
#77
Veel üks Eestimaa prohvet, õigemini küll lihtsalt jutlustaja.
Aleksander Toom (1823–1907), tuntud ka kui Habakuk II, kes oli ilmselt kuulsaim Saaremaa prohvet, kellest tema kaasaegsed ja saarlaste järgmised põlvkonnad on palju jutustanud.

Eriti meeldis talle kõnelda Vana Testamendi prohvetite raamatutest. Oma kõnekunsti sai ta rakendada vennastekoguduses, kus tõusis kähku esilugeja aukohale. Kuulajaid oli tal alati murruna, kuid sakste sunnil keelasid vennad tal peagi palvelas kõnelemise ära.

Tulevane prohvet visati mõisnike kartusel vennastekogudusest välja, sest mõisnikke ja kirikuisandaid piitsutas Toom oma jutlustes väga teravasti


Pärast vennakeste juurest lahkumist olevat ta kogenud nägemust. Ta näinud keskpäeva ajal, kas unes või ilmsi, seda ei teadnud ta isegi, suurt värvilist ratast taeva all. Selle sisse olnud kuldtähtedega sõnad kirjutatud. Aleksander Toom, Jumala loom, Habakuk II, Saaremaa prohvet. Sellest nägemusest saanud Toom nõndamoodi aru, et temale on Jumalast ülesandeks ja kohuseks tehtud Saaremaal prohveti ametit pidama hakata Habakuk II nime all. Vana Iisraeli prohveti Habakuki tegevust ja kõneviisi oli ta enesele nagu eeskujuks omandanud.

Pastor Hahn oli “jumala hääle” kuulutamise aktiivse perioodi ajal Valjalas õpetajaks (1871/72–1874), tema teadis prohvet Habakuke Männiko Sandri nime all. “Varem oli ta olnud metsavahiks Lööne mõisale kuulunud männikus, sellest tema nimi”.

Hahnile olevat Aleksander Toom kõnelnud nii: “Ta (Habakuk II) olnud talvel pastoraadi lähedal karjamaal ja palvetanud seal. Siis olevat äkki taevast tema kõrvale suur tuline otsekui marmorist ratas langenud ja ta kuulnud häält endale hüüdmas: “Habakuk Teine”, ja rattal olnud kuldsete tähtedega seesama kirjas: “Habakuk Teine”.

Pärast prohvetiks hakkamist tegutses Aleksander Toom prohvetina peaaegu kõikides kihelkondades Saaremaal, kuid mõistetavatel põhjustel eriti Valjalas ja Kaarmal. Seal ta jutlustas kuni surmani.
http://www.saartehaal.ee/2008/07/05/alek...abakuk-ii/
Vasta
#78
Ennustaja ei saa määrata tulevikku , sest see on pidevas muutumises.Energia võimsus ja tasakaal on pidevas muutumises.See ei saa olla kindlalt määratletud. Muuta võib tulevikku pisemgi kõrvalekalle . Ehk siis , kõik ongi muutuv . Küll aga saame mõjutada oma otsuseid ja tegemisi maagiaga.Kui oled oma soovides kindel , siis tead , et peamine on olla tänulik selle eest , mis sulle senini antud on. Küll ülejäänu tuleb vastavalt sinu soovidele ise . Piisab kui oled lõpuni aus iseenda vastu.
Vasta
#79
Ja lõpuks peab tõdema: Kusagil ei austata prohvetit vähem kui ta oma kodukohas ja oma sugulaste juures ja oma majas...

sileo - need on kuldsed sõnad ja kindlasti oled sa tark inimene, aga kas sa ei leia, et see ongi prohvetite sõnum, et me ennast muudaksime. See muutus ei pea ju tulema läbi Piibli, vaid iseenese ja usu!
Vasta
#80
Järve Jaan ja energiaväli.

Eks ole, et Järve Jaan on mees, keda tasub meenutada nüüd, 200 aastat pärast seda, kui ta siinmail ringi käis?

Mu esimene mõte oli, et teda tasuks meenutada ka profülaktika mõttes. Inimtüüpiliselt hakkas Jaani prohvetikuulsus levima (järgin endiselt Eiseni teksti) kõigepealt ikka kodust kaugemal. Kodukandis peeti teda veel pikalt lihtsalt lolliks –vaimuhaigeks.

Tahaks ju ütelda, et vaadake ikka igaks juhuks ette, enne kui isevärki inimesi sildistama hakkate, aga… kellele sellist moraali lugeda? Pole meil ju enam selliseid tugevaid ühtseid norme ja suhtumisi. Mõni poeb kui nahast välja, et hoopis näida iseäralik – tee siis vahet, ja tsirkust on selletagi…

Kujutage ette, et teie kõrval keegi kisub end äkki alasti ja tormab jooksuga minema, ise karjudes, et sõda tuleb (see oli üks Järve Jaani komme). Kuskil, no igatahes kilomeetrite taga, jääb äkiliselt seisma ja ütleb: “Siia jääb sõda seisma. Maa, kust ma läbi tulin, jääb paljaks kui alasti inimene!”

Mida tänapäeval tehtaks? Mõni kindlasti jääks vaatama suure huviga, et näe, jälle üks etendus…

Kujutan ette, et Järve Jaani ütlemised ei sündinud ka tühjalt kohalt, vaid ta pidi need kusagilt saama, mingist nähtamatust infoväljast, mis tema jaoks mingil põhjusel hetketi nähtavaks muutus. Kui juba on võimalik tunnetada, et “midagi seal ju on”, peaks olema võimalik kas või korraks seda miskit näha…

http://blog.maaleht.ee/viioaitsam/?p=131
Vasta
#81
Vabandage, kui kedagi peak mu postitus solvama, aga mul ei ole kavas ainsatki kurja plaani kellegi vastu.

Sündisin 03.02.1976 olen veevalaja.

Meenutades prohvet Priskillat, kui ta samal päeval 20 aastat hiljem kirjutas luuletuse, mille leiate järgnevalt lingilt.

http://kesknadal.ee/g2/uudised?id=3544

Tänavu möödus 20 aastat ESTONIA hukust ja palju omasid sattus märga hauda!

Nagu ma eelmises postituses mainisin, siis prohveteid ei hinnata omal kodumaal. Ma ei pea ennast prohvetiks, ma isegi ei tea, mis nime ma peaks kandma.
Aasta alguses 7.märtsi öösel tundsin ma sellist hinge rännakut ja emotsiooni, et sellest on raske üle saada! Meenutan seda heldimusega ja kui aus olla, siis annaks elu ja heinad selle eest. Mind pandi 40 päevaks hullumajja, kuna julgesin väita asju, mis paljudel judinad selga ajaks. Asja iroonia oli see, et välja saades oli just pühad tulemas - Ülestõusmise pühad.

Olen piisavalt vana, et mind enam mitte nooreks pidada! Olen terve elu olnud ateist, nagu iga teine eestlane ja olen seda siiani. Aga ma pole enam see, kes ma olin eile ja ei ole homme see, kes ma olen täna! Selle allkirja panin ma endale 2006 aastal, kui liitusin para-web keskkonnaga. Minus on nii palju muutunud, et endalgi on halb. Tean, mida Piibel mõtles, mida prohvetid mõtlesid ja ma tunnen, et midagi minus ka teab tulevikku ette, kuid ma nõnda noor veel. Ei tea kuidas teistel see pähe lõi! Jumal ei ole mulle otse midagi öelnud, sest ma ju erapooletu, aga ma tean, et ta on seal ja tal on kurjad plaanid. Sellepärast ma hakkasingi otsima, et miski mu kahtlusi kinnitaks. Igale poole kuhu ma vaatan näen ma seda, et nii lähebki. Alles paar tundi tagasi rääkisin oma parima sõbraga, see kes aitas koos mu elukaaslasega mind hullumajja panna! Seal kus ma nägin akuudis inimest, Ida-Virumaalt, kellel oli Piibel nii Inglise- kui vene keeles ja see paksult märkmeid täis tehtud. Kohal, kus oli kirjas tekst: Sinu riik tulgu, Sinu tahtmine sündigu, nagu taevas nõnda ka maa peal - Selle taha oli kirjutatud NOW.
Jälgisin Teda ja palju Teisi ja sain aru, et midagi on toimumas, aga MIS? Küsin hiljem Vladimirilt, et miks ta siia toodi, siis ta vastas, et ei tea, ta saadeti kellegi pärast. Oli ka teisi ja ma mõistsin, et iga asi kipub juhtuma millegi pärast ja põhjusega. Sain aru, et osaliselt oli see ka minu süü. Nimelt ma julgesin väita, et mina olengi Jumal ja minu otsuste üle ei saa keegi teine kohut mõista! Me ise mõistame endi üle kohut oma Jumalate ees. Minul ta puudus, aga see emotsioon mis ma ennem sain - see oli just see, mis ma tundsin, et ka maa Jumalal on Jumalad, nagu seda on ka minul. Meil kõigil on see oma alter-ego, kellele me peame vastuse andma. Seni me elame ja sureme, kuni selle vastuse endast leiame!
See ongi see püha töde ja teadmine, See taevas, millest on kirjutatud Piiblis ja kui seda on vaja, et selle teadmiseni jõuda, siis nii see ongi ja peab olema! Igale ühele peab olema tee!

Prohvetid ei ole ju valetanud? Nad on rääkinud tõtt ja räägivad ka edaspidi. Ka minus on kadunud viimanegi kui piisk kurjust ja viha! Armastan kõiki nii, nagu Piibel õpetab, kuigi ma pole seda elus läbi lugenud! Ainult need osad, mis see Vladimir oli ära märkinud hämmastava täpsusega!

Teine mees ütles mulle: Me võtame ju kõik endiga kaasa?

Esiteks pole keegi kunagi öelnud, et Piiblis nimetatud Aadam ja Eva oli valged. Ehk olid must ja valge? Ehk jumal ei ujutanud maad üle selleks, et inimkond hävitada, vaid hoopis selleks, et neid ristida? Noah ja Loomad paadis olid ainukesed, kes seda protseduuri läbi ei teinud. Ehk oligi see just see mille jumal lõi? Taeva , Maa ja puhta Hinge aka SINI-MUST-VALGE!!!

On ju välismaised ennustajad maininud Eestit mitmeid kordi alloleval lehel.
http://www.ourchurch.com/member/e/e/inde...ormer-USSR

Minu teadmine võib kinnitada, et see nii ongi, et meie olemegi see roheline teemant! Millest saab alguse kõik hea, kui me vaid oma prohveteid austaksime ja nendest hakkaks nüüd lugu pidama, mitte maha materdama! Ei ole ju nemad selles süüdi.

"I use this little nation as my mouth to release a mighty sound." Ja kuramus, mind on neljast-viiest kirikust välja visatud! Risti löödud perekonnas!!!
Nüüd siis toome teiste maade prohvetite ennustused ja kuna see ei ole meie kodumaa, siis võiks neid uskuda!

VAJA EI OLE USKUDA PIIBLIT, VAID ISEENNAST ja seeläbi armastada Teisi ilma, et meid neid alavääristaks, et peale nende surma väita, et seekord JUMAL enam ei andest neile uskumatutele. Kes ei suuda valida Enda ja Jumala vahel, et seal on veel neid, kes sama räägivad. Need kes on sajandeid kuulutanud, et tuleb aeg. Piibel on Tõsi ja on täitunud ja teie aeg selles maailmas, nagu teie seda teate on läbi saamas!

See ei ole Lõpp, see on millegi väga ilusa algus!

NB: Kui saan bänni, siis mina olen kõik Teinud, et teid Para-Webi sõprasid sellele müstikale lähemale tuua! Seal on elu, seal on su surnud sõbrad, seal on maailm, mida te ei oska elus ette kujutada. Selleks ei ole vaja enam Füüsilist keha, vaid hinge ja vaimu. Seda lõputut energiat, mida te otsite! Tuleb uus ja veel huvitavam Piibel ja ainult üheskoos suudame me seda lahendada! See on uskumatult võimas energia.

Avastage ennast, mõelge globaalsemalt ja te näete, kuidas asi toimub! Jumal on selles maailmas A&O ehk Algus ja Ots, Aga see ei ole veel Lõpp! Lõpp on üks lõputu algus. Maiad kadusid, sest nende genereatsioon oli see, kes selle kella teile tegi. See pole lõp, vaid uue ajastu algus inimkonnale!

Peace and Love!





Vasta
#82
Enne kui Priskilla viimast korda oma toolile istus. Vahest aasta või paar enne seda. Mind seovad ühe ammuse, raagus ja täiesti sügiskuldse hetkega Priskilla ebatavaliselt soojad helepruunid silmad Smile Kuldsed, mõtlesin tookord. Kuldsed silmad. Kohtusime täiesti juhuslikult või ülimalt ettemääratult Laugh Tartus, Vallikraavi tänaval.
Vasta
#83
(28-10-2014, 11:29 )keeris Kirjutas: Sa olid siis sel ajal ju täitsa laps ja juba nii teadlik, et oskasid aimata, et see ettemääratus? Tavaliselt selline mõtteküpsus saabub küll alles 30.ndates wink
Aga kas sinu arvates ta siis oli prohvet? Ja kust ta sai neid oma sõnumeid?

Me kohtumine jäi põgusaks. Ja "ettemääratuse" diagnoos? See on mu tagantjärgi tarkus Smile
Priskilla oli väga vahetu, lihtne ja otsekohene. Palju ei meenugi muud peale tema tõmmu jume, kuldsete silmade, musta poisipea. Ta astus ise minu juurde. Mingil põhjusel nimetas ta sellist meest nagu Eenok Haamer. Et ta tunneb sellist meest väga hästi.
Üldmulje: kustumatu, pisut pöörane aga lummav igal juhul. Ee ja väga avatud, tagantjärgi mulle, tundub, et ta püüdis infot kõigest ümbritsevast. Küllap ta astuski tol kaugel hetkel mu juurde, kuna sügis ja nooruke mina moodustasime idüllilise vaatepildi ja see "kõnetas" teda Smile
Vasta
#84
Kui siin juba Priskilla huvi üle pika aja on tekkinud, siis Priskilla sündis 7. veebruaril 1939. aastal Tallinnas. Ta oli õppinud Tartu ülikoolis ning Modesto piibli-instituudis ning erialaks oli ta märkinud ajalugu, ajakirjandus, misjonär-evangelist.

Juutide vandenõu” oli ilmselt asi, mida Priskilla enim kartis, sest seda temaatikat puudutas ta igal võimalikul korral. Ka 29. augustil 2001 pajatas ta Toompeal toimunud Narva elektrijaamade müügitehingu vastasel miitingul just sellest.
Tsiteeritud Päevalehest.
Priskilla suri 2003 aastal. Prohvetiks minu teada pidas ta ennast ainult ise.
Aga üldiselt inimesed suhusid temasse hästi.
Vasta
#85
(28-10-2014, 13:52 )Müstik Kirjutas: Tsiteeritud Päevalehest.
Priskilla suri 2003 aastal. Prohvetiks minu teada pidas ta ennast ainult ise.
Aga üldiselt inimesed suhusid temasse hästi.

Ta pidas oma missiooni küllalt tähtsaks ilmselt. Rajas lausa Prohvetite Liidugi. Tõsi millal enne on prohvetitel nupuga kõik korras olnud ja nad sotsiaalselt korrektselt mõistnud käituda? Smile
Vasta
#86
Mina teda ei tundnud. Nägin teda vaid korra ühel Luule Viilma loengul.
Prohvetite Liidust ei ole ka midagi seni kuulnud.
On siis Eestis praegu ka mõni inimene, kes end prohvetiks peab?
Pole nagu kuulda olnud.
Mõned astroloogid ju on, aga rohkem küll kedagi ei tea.
Vasta
#87
Tavaliselt on ka kirikuõpetajad nn võimetega inimesed. Ja nad tunnevad kohe ära,kui teine samasugune nende ligidal on. Väiksena tahtis ka Haamer mind oma alla saada aga mind see kiriku värk ei huvitanud. Mitu korda ikka üritas seda...
Tegelikult meil pärid prohveteid polegi , on lihtsalt grupp teadjaid.
Vasta
#88
(28-10-2014, 14:33 )HUGOTH Kirjutas: Tavaliselt on ka kirikuõpetajad nn võimetega inimesed.

Sel puhul tuleb meelde professor Robert Kannuke, keda Eesti müstikute teemas esimesena on kirjeldatud.
Õpetus sellest, mis ootab inimhinge pärast surma, oli talle eriti südamelähedane.
Sellest teemast oli huvitatud ka Swedenborg, kelle õpetuse populariseerimisega Kannukene ka tegeles. Ta rajas Swedenborgi õpetusele terve oma õpetusliku süsteemi. Kuid ma olen veendunud, et müstika ei huvitanud Kannukest üksnes teoreetiliselt, vaid ta tundis müstikutega ka suurt hingesugulust. Oma viimastel eluaastatel tegi Kannukene ka vihjeid isiklikele müstilistele kogemustele, visioonidele, milles ta kohtus olenditega sealpoolsusest.
http://www.eestikirik.ee/uhest-eesti-soo...loolasest/

Kas tead ehk mõnda võimetega kirikuõpetajat veel nimetada?
Vasta
#89
Oli veel pastor Mets....see oli eriti tugevate võimetega aga minust ta üle ei saanud jäi alla.....
On veel teisigi , kõikki nimesid lihtsalt ei tea , ainult nägupiditean neid.
Vasta
#90
Ilmselt pead silmas psühholoogilisi võimeid, mitte vaimseid, sh prohetlikke võimeid, mis selles teemas arutluse all.
Eks kõigil pastoritel (ükskõik millisel kogudusel) ole missiooniks oma kogudusi täiendada.
Tegelikult huvitav: mind pole keegi püüdnud ühessegi kogudusse meelitada.
Seejuures huvitavaid vestlusi vaimuinimestega on olnud elu jooksul palju.

Teoloogilise haridusega inimesed on väga erudeeritud. Seda näitab ka ajalugu.
http://et.wikipedia.org/wiki/Kategooria:Eesti_teoloogid

Vasta
#91
Ma mõtlesin just tema paravõimet......
Vasta
#92
See on vana lugu aastast 1988.Oli mingi uduvendade üritus ja seal oli vestuvõtu tseremoonia. Igaüks võis selle läbi teha. Läksime ka siis teise selliga sinna....Enne muidugi selgitasin , mida ta peab silmas pidama seal juures. Ta tegi selle ära ja midagi ei juhtunud. Siis oli minu kord minna.....enne ütlesin temale, et jälgi hoolega mis toimub.....
Pastor proovis mind enda kilda saada aga mul oli kaitse peal ja ta vaeseke punnitas kõiges väest, st mulle ligi saada. Tagatipuks oli terve keha märg üleni.Siis lasin kaitse nõrgemaks ja kui siis oli tal hää meel. Hõiskas päris suurest rõõmust, et nüüd läheb.......issand minusse. Tegelikult ei läinud midagi......
See pole mingi välja mõeldis vaid elus kogetud asi.
Vasta
#93
(29-10-2014, 16:22 )HUGOTH Kirjutas: Ma mõtlesin just tema paravõimet......
Paravõimed Rein Metsal? Või pead mõnda teist samanimelist kirikuõpetajat silmas?
Kas tal esines näiteks selgeltnägemist, selgeltkuulmist või teadvuse muutunud seisundeid?
P.S. Selge, ta kasutas sinu peal hüpnoosi ja muud midagi. Hüpnoosi tegemine on õpitav.
Kui see oli usuvendade üritus, siis oli see ilmselt "Elu sõna" koosolek.
Vasta
#94
Hüpnoosiga olen kursis, igatahes ta muundus milleks muuks jutluse käigus ja oli nn kusagil mujal......
"Hosiana" kirik kasutab küll hüpnoosi ja jooga elemente seal.....jutlusel. See on Urantia põhine. Teisel pastoril küll sellist võimet polnud.
Vasta
#95
(28-10-2014, 14:33 )HUGOTH Kirjutas: Tavaliselt on ka kirikuõpetajad nn võimetega inimesed. Ja nad tunnevad kohe ära,kui teine samasugune nende ligidal on. Väiksena tahtis ka Haamer mind oma alla saada aga mind see kiriku värk ei huvitanud. Mitu korda ikka üritas seda...
Tegelikult meil pärid prohveteid polegi , on lihtsalt grupp teadjaid.

Ei vaidle vastu, kuid tunnen- tean isiklikult päris mitut, kristliku kiriku teenistuses olevat õpetajat- pastorit, kelledest materiaalsema mõttelaadiga inimesi on raske leida. Sõna tõsises mõttes tüübid, kes mammona teenimise eesmärgil "vanaeitedele tüki kaupa taevast müüvad" ja seda veel üliedukalt. Omaette äramärkimist vääriv rekordiomanik on üks endine, väikelinna koguduse "õpetaja", kes teenistuse jooksul sai kinkelepingutega, koguduse liikmetelt, seitse kinnistut, koos eramutega. Vaat need on alles "võimed". Oleks veel kaheksandagi saanud, kuid usuhullu mutikese lapsed astusid konkreetselt vahele. Vennale öeldi tõsiselt, et kui jama ära ei lõpeta, siis peidetakse "pastor" niimoodi ära, et keegi ülesse ei leia. Arusaaja mees oli, jättis mutikese rahule.
Vasta
#96
Kas mõnda Eesti prohvetit ka nimetada oskad? Teema ei ole kirikuõpetajatest.
Neidki on igasuguseid. Nii missioonitundega kui ilma.
Vasta
#97
See oli ju Jehoova tunnistaja pastor.....



Vasta
#98
(31-10-2014, 20:03 )Müstik Kirjutas: Kas mõnda Eesti prohvetit ka nimetada oskad? Teema ei ole kirikuõpetajatest.
Neidki on igasuguseid. Nii missioonitundega kui ilma.

Tähendan siia, siis ka omaltpoolt mõne Eesti prohveti ja poolnõia.

Vastseliina Tõnu: eeldatavasti Jaan Valge ehk Kordo ehk Orava prohveti kaasaegne.

Tõnu kuulutas ette inimeste välja rändamisest Siberimaale. Ta ütles: "Kui must tõld mano tule, sis minke ära, aga kes ei läha, neil saab peran siin halv elada."
Vastseliina Tõnu kuulutas, et taiva alust pidi saa raudmadu käima, ja saa senna maha laskma, kuhu tahetas. Tõnu jäll: "Rootsi kuningas saa viimane kuningas olema ilman, ja karjapoiss saa kiviga tema pea lõhki lööma, siis saa ka viimane kuningas nõnda surma. Tõnu naene tahtis kõrd pühapäeval koolimajasse palvetunnile minna, aga Tõnu es luba. Kui naene ilma lubata läks, siis läts ta mõtsa ja käve sääl teeveeren soos seni, kui muu rahvas koolimajaast tagasi tulivad. Sis sai ka tema tagasi koju tulla. See oli kõik Tõnu nõidmine.
Tõnu ei orjanud ka mitte mõisad. Kord lätsivad mõisa teendrid Tõnu juure, kes ligidal elas, ja tahtsid temale vitsa anda, aga Tõnu läts tare pääle, kohe ka teendrid järele lätsiva. Aga kui nemad sinna saivad, sis jäid kanges ja es sa paigaldgi liiguta, nagu kinni oleks. Siis hakasid Tõnnu pallema, kes neid jälle pästis.
Kõrd võeti Tõnu mõisas kinni ja taheti pessä [peksta]. Talli mano minnen nakas Tõnu juba posisema ja talli jõudes es tohi [ei tohtinud; ei võinud] teda keaki pessä.
Kõrd lasivad karjased Tõnule penid pääle. Tõnu ütelnud: "Seitse valged sutt (hunti) saagu hommen sel ajal teie soolikid arutama" ja teisel päeval sel ajal tulnud seitse valged sutt ja lasknud penidel soolikud maha, aga es söö mitte.
Kõrd oli Tõnule madu sisse läinud. Siis oli ta mõtsa veeren maas kolm päeva, seeni kui ta madu välja kutsus. Karjase nägivad, kuis ta vitsakimbuga maad vasta oli koputanud ja ütelnud : "Madu, ära tee liiga!"
Vastseliina, Kerepäälse k. - Juhan Tint, ligi 80a.(1896).
Huvitaval kombel, paljud ennustused olid väga sarnased Jaan Valge nägemustega.

Tallima Paap (u. 1707 - 1768)

Pärit Haanja vallast Rõugest, eesti vennastekoguduse juht. Umbes 1730-1742 kupjaks mitmetes Virumaa ja Järvamaa mõisates, kus tutvus ka hernhuutliku õpetusega.
Keskmisest talupojast enam haritud ja usuasjadega kursis.
1742. aastal naasis ta kodukanti ja alustas jutlustamist
Radikaalsed vaated, sotsiaalse võrdsuse taotlemine: uhkeldavatest maistest asjadest ja ehetest loobumine – kanda sarnaseid rõivaid. Askeetliku eluviisi järgimine, loobumine abielukohustustest, sest ka seksuaalsus kuulus tarbetute maiste tegevuste hulka. Füüsise piinamine: enesepiitsutamised, samuti jüngrite piitsutamised. Sotsiaalse võrdsuse jutlustamine: mõisnikud on saatanad, kellelt
tuleks mõisad ära võtta ning nende varad inimeste vahel vennalikult ära jagada.
Kogudus käis koos ja osalt elas Paabu venna talus, mille ressursside
ammendumise järel plaaniti kolida järgmise jüngri tallu ning kui kõik taludes leiduv oleks otsa saanud, siis võtta käsile mõisad.
1742. aasta septembris aeti Rõuge vennastekogudus laiali, Paap sattus Tartu maakohtu alla. Kohus tunnistas tema arukust ja kindlaid põhimõtteid - ta jäi karistuseta. Elas kuni surmani oma kodukohas tavalise hernhuutlasena.

Lüütsepa Jaan. Suri 1803 ühe rängema peksu tagajärjel.

Lüütsepa küla vennastekoguduse palvemaja jutlustaja ehk „lugija“.
Õpetas ümbruskonna lastele lugemist.
Surmaelamus, selle järel kuulutamine.
Oma jutlustes manitses rahvast jumalakartlikkusele ja sõnakuulmisele. Üks põhisõnumeid oli sotsiaalse õigluse kuulutamine, sh. rõhujate koleda saatuse kirjeldamine teises ilmas. Jaani jutluste mõjul hakkas rahvas tunnetama oma inimlikke õigusi. Hakati vastu mõisale.
Mõisniku käsul hakati teda jutlustamise ja rahva ässitamise eest peksma. Tal keelati ära laste õpetamine.
Igal neljapäeval peksti Lüütsepa Jaani mõisas, laupäevaõhtul ja pühapäeval ta luges edasi. Suri 1803 ühe rängema peksu tagajärjel. Oli selleks ajaks kolm aastat saanud mõisas nuhelda.
Vennastekoguduse liikmetel oli tava oma elulugu kirja panna. Lüütsepa Jaani kirjutatud raamat on kaduma läinud. Säilinud on aga suuline pärimus, tänu kohapeal tänaseni elanud sugulastele.

Prohvet Maltsvet, Juhan Leinberg (1812-1885)

Sündis Järvamaal, Norra mõisas. Päritolult talupoeg, pidas ta nooruses veel veskimehe, kõrtsimehe ja kaupmehe ametit.
1854. aastal alustas ta Järva- ja Harjumaal jutlustamist, kutsudes inimesi meelt parandama.
Lühike vangistus 1858. aastal – kuulutas maailmalõppu, mis pidi saabuma komeedi läbi – vangistus kasvatas prohvet Maltsveti kuulsust, pärast seda kasvas kogudus 200-300 pereni.
1860. aastal hakkas Leinberg kutsuma oma rahvast Eestist välja rändama. Koos paari usaldusisikuga läks ta Venemaale eelluurele 1860. a. aasta veebruaris. Enne lahkumist lubas prohvet, et mai lõpus saabub taevane valge laev ja viib valitud rahva ära, päästes nad sel viisil hukatusest.
1860. aasta maikuu lõpus ja juunikuu alguses ootasid sajad inimesed, vaatamata juhi eemalolekule, valget laeva Lasnamäel, mis viiks nad tõotatud maale.
1860. aastate keskel maltsvetlus vaibus, prohveti mõju kadus. Pärast Eestisse naasmist 1865 alustas J. Leinberg äritegevusega. Veidrad ilmutused saatsid teda elu lõpuni.

Karl Tõnisson (20.08.1883 Põltsamaa - 9.05.1962 Ranguun).

Andmed Vahindra eluloo kohta on segased, sest ta võltsis neid pidevalt ning esitas üsna fantastilisi lugusid oma elukäigu kohta. Nt
esines ta eestlase, soomlasena, lätlasena.
Vähese haridusega, rändaja. Teosoofiliste suundumustega puutus kokku Riias, Venemaal, Kaukaasias.
Tegutseb piibliuurijana. 1920. aastate lõpul
veendunud, et muistsete baltlaste päikse ja pikse kultusel on ühisjooni budismiga või pigem vedaaegse India ususüsteemidega. Levitab 1920. aastate lõpus uuspaganlust.
Ajakirjanduses oli tihti juttu tema korraldatud nn.hiiemetsa tantsudest ja plastilise gümnastikaga pikitud loengutest, milles Vahindra püüdis ühendada budismi eestlaste muinasusundiga.
Tema seikluslikust elukäigust on kirjutanud nt. Mait Talts, kuid mitmeid imetabaseid lugusid sisaldas ka Gerodniku nõuk.aegne raamat.
Mõned olulised detailid: Asutas Riiga väikese budistliku pühamu, hakkas ta Eestiski budismi propageerima.
Narvas kohtus ta Friedrich V. Lustigiga (budistliku nimega Ashin Ananda), kellest sai tema õpilane ja abiline kuni surmani.
Koos rännati 1930 Pariisi, läbi Euroopa ja Põhja-Aafrika Aasiasse, Bangkokki ja sealt Taisse (endine
Siiam), kust nad lahkusid 1949, süüdistanuna spionaažis venelaste heaks.Birmas elati Ranguuni kuulsa Shwedagoni pagoodi vahetus
läheduses. Tais ja Birmas kuulutas enda Läti budistliku kiriku juhiks.
Kuulutati pärast surma pühakuks.

Aleksei Aav, Saaremaa Seiu (1909 - 1996).

Prohvet Seiu (Aleksei Aav) elas ja tegutses Pöide vallas Reina külas. Ta oli huvitavamaid ja mitmekülgsemaid hilisaegseid prohveteid, kelle kirjatöödest on suur osa säilinud, sh kirjavahetus. Tegutses edukalt sordiaretajana, pookides kokku erinevaid viljapuid ja aretades sobivaid õuna-, pirni- jm sorte. Mitmeid tema loodud sorte kasvatatakse tänaseni (nt suviõun Seiu).
Seiu sai laiemalt kuulsaks saates nii Hitlerile kui ka Stalinile märgukirjad, et on vaja astuda tuhandeaastase rahuriigi koosseisu.
Nõukogude ajal jutlustas kõikjal, kuhu rahvast kogunes, nt. surnuaiapühal müüril seistes või koguni puu otsa ronides. Oma sõnumi edasiandmiseks kasutas ruuporit, mis summutas õpetaja hääle.
Pidas oluliseks kristlike põhiväärtuste järgimist, millest tal oli oma nägemus.

Eesti prohvetite ennustused ja nägemused tuginevad Piiblile või on sellele lähedased. Keel, metafoorid ja sümbolid, mida kasutatakse on rangelt seotud oma ajastu ja konfessiooniga. Mitmed prohvetid on tõusnud esile keerulistes ja majanduslikult ebaedukal ajal. Nt. Maltsveti ja temaaegsete prohvetite ajal langesid lähestikku ikaldused, loomataudid, perspektiivitus isikliku majandusliku ja poliitilise eneseteostuse suhtes, ärkav rahvuslik eneseteadvus, millele viitavad käigud Riiga õiguse järele, seadustega tutvumine jpm. Taustaks oli ka religioosne kirevus ja põhikiriku seisundi kõikumine, vennastekoguduse jt rändavate karismaatiliste jutlustajate, ka nn lapsjutlustajate-selgeltnägijate rohkus.
Lugupidamisest ja usaldusest prohveti sõnumi vastu ei alluta paljud tema järgijad sümbolit analüüsile. Maurice Bloch http://en.wikipedia.org/wiki/Maurice_Bloch ,nimetab lugupidamist inimelu üldiseks aspektiks: “See ilmneb alati, kui teeme midagi või usume, et miski on tõsi, tuginedes teiste autoriteedile – me teeme seda pidevalt”.
Vasta
#99
(29-10-2014, 17:21 )HUGOTH Kirjutas: See on vana lugu aastast 1988.Oli mingi uduvendade üritus ja seal oli vestuvõtu tseremoonia. Igaüks võis selle läbi teha. Läksime ka siis teise selliga sinna....Enne muidugi selgitasin , mida ta peab silmas pidama seal juures. Ta tegi selle ära ja midagi ei juhtunud. Siis oli minu kord minna.....enne ütlesin temale, et jälgi hoolega mis toimub.....
Pastor proovis mind enda kilda saada aga mul oli kaitse peal ja ta vaeseke punnitas kõiges väest, st mulle ligi saada. Tagatipuks oli terve keha märg üleni.Siis lasin kaitse nõrgemaks ja kui siis oli tal hää meel. Hõiskas päris suurest rõõmust, et nüüd läheb.......issand minusse. Tegelikult ei läinud midagi......
See pole mingi välja mõeldis vaid elus kogetud asi.

Rein Mets Mihaili p. (s. 04.04. 1951), poliitilis-usulise rühmituse ”Elu Sõna” omaaegne liider, eestvedaja ja biseksuaalne pastor- showmees (1986- 1988), poliitilis- radikaalse petitsiooni Harta 87 http://harta.ee/harta-87/harta-dokumendid/ üks autoritest. Saadetud dissidendina, koos perekonnaga, ENSVst välja Rootsi 20ndal veebruaril 1988. Kindlasti on tegu karismaatilise, vastuolulise, impulsiivse isiksusega ja väga julge inimesega.
Kuid tolleaegset "Elu Sõna" seltskonda ma uduvendadeks küll ei nimetaks. Tegemist oli esimese suurema poliitilise grupiga kogu NSVL ajaloos, kes avalikult ütlesid lahti punariigi kodakondsusest ja nõudsid vaimse vägivalla, juutide tagakiusamise ja Iisraeli-vastase poliitika lõpetamist Nõukogude Liidus.
Mina paneks ta ühte ritta Mart Nikluse, Tiit Madissoni, Vello Väärtnõu, Jüri Kukke, Jüri Lina ja teiste omaaegsete dissidentidega, kellest nii mõndagi, tänases Eestis, näha ei taheta.
Ja ei maksaks unustada, et väga paljud tänased Eesti Vabariigi poliitilised juhtfiguurid olid tollal kommunistidest punanomenklatuur või selle tulihingelised pooldajad, karjeristidest pugejad ja pealekaebajad. Näide KGB kaastöötajatest, punareporteritest: http://www.youtube.com/watch?v=Y-rog24GETA Üks huvitav fakt- sm. Talviku enda poeg kuulus samal ajal Elu Sõna liikumisse ja oli samuti allkirjastanud dokumendi Harta 87. Enne saate vaatamist tasub kindlasti lugeda Rein Metsa kommentaari tollele propaganda filmile.
Rein Metsa tänased tegemised: http://www.youtube.com/watch?v=R4UP3kuVo6Y http://www.youtube.com/watch?v=PIv1296vaLM
Kui tahate, võite Metsa ka prohvetiks pidada. Kuulutas ta ju äärmise julgusega NSVL kadu ja hukku.
Vasta
Juhan Leinbergiga seotud naisprohvet Miina Torbek (Renning), eluaastad siis 1826- 1914.

Miina Renning, kes oli Juhan Maltsvetile olnud nii öelda ettekuulutajaks.Tema on see teenija tüdruk Miina Reining Tiskrest , kellest räägitakse prohvet Maltsveti raamatus .Suri 1914 aastal Krimmis Samruki külas üksikuna.

1860. aastal sündis nüüd juba prohvet Maltsvetina tuntud Leinbergil mõte oma poolehoidjatega Krimmi sõja järel Türki lahkunud tatarlastest Krimmis vabanenud maadele välja rännata. Sama aasta oktoobris kuulutas Rannamõisa naisprohvet Miina Reining suure hulga maltsvetlaste ees, et jumal on saatnud prohvet Maltsveti tema rahvast tõotatud maale viima. Mõisnikevastane apokalüptiline kuulutus levis kulutulena. 1861. jaanuaris andis keiser maltsvetlaste saadikutele loa Krimmi ümber asuda ning juba veebruaris sõitis Leinberg oma vennapoja Gustav Maltsiga maakuulajatena Perekoppi. Prohvet ise jäi Krimmi paigale, kuid tema vennapoeg naasis Eestisse ümberasujate järele.

Ed. Vilde kirjeldab, kuidas prohvet Maltsvet hakkas väljarändamist pooldama ja isegi juhtima. Mõni nädal pärast Järvamaal käimist, kus ta nähtavasti kuulis levinevast väljarännu tuhinast, kutsunud Maltsvet enda usulapsed kokku 19. mihklikuu päevaks 1860 Ranna valda, Tiskre külla, Harjumaal. Sellel kogunemisel kuulutas Miina Renning Maltsveti Jumala äravalitud sulaseks, kellele tehtud ülesanne viia tema rahvas ära siit neetud orjariigist lõunamaale, kus manna katab maad ja maa jookseb piima ning mett. Vilde arvates olevat selle mõtte Miinale pähe pannud Maltsvet ise. Vaevalt usutav, et Miina
Renning võis omada sellist mõju, et sundida Juhan Lembergi (Maltsvet) rahvast väljarändamisele õhutama, veel vähem rahvast Maltsvetile järgima.
Mina elasin üleaedsena Miina Renningi (abielus Torbek) kõige lähemas naabruses, Samruki asunduses Krimmis, ja mäletan teda vanakese, raugana. Ta elas koos mehega omaette väikeses savikatusega majakeses. Midagi prohvetlikku tema
välimuses ei olnud. Meelde on jäänud eriti tema sügaval asuvad rauga silmad, tumedate ja vesiste, punakate laugudega, kui teda viimati nägin ühel pühapäeval I maailmasõja ajal minu enda kodus. Räägiti küll, et tal olnud kunagi selgeltnägija andi.
Loomulikult oli ta sügavalt usklik, nagu kõik tema põlve asunikud. Eestis olles, see oli 1921. või 1922. a., jutustas minu vanaisa õde Vilhelmine Renning minu külaskäigul Kakumäele, kus ta “Vainu“ talus suvitamas oli, et Miina Renningiga on juhtunud tema noores põlves õnnetus: ta kukkunud reha pulkade otsa ja selle tagajärjel piinanud teda vahetevahel langetõve sarnased hood. Võimalik, et ta mõne sellise hoo ajal võis jampsida ja rääkida ka rändamisest kaugele maale, mis oli tol ajal igapäevaseks kõneaineks igas Tiskre ranna kehvas kaluriperes. Vilde kirjeldab Miinat madala kasvuga, tüseda kehaga, ruugepealise tüdrukuna, aastat 30 vana (1860. a.). Kahtlemata pidi Vilde Miina Reningit isiklikult nägema, kui ta Krimmis ja Samruki asunduses käis oma romaanile andmeid kogumas.

Allikas: Otto Laaman. Eesti asundused Venemaal. Ilmus Ameerika eestlaste ajakirjas Meie Tee, 3‑4/1978–5‑6/1980.

Prohvet Maltsvetist raadio vahendusel: http://vikerraadio.err.ee/helid?main_id=2389541
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Nostradamus ja muud prohvetid Thorondor 243 108,288 10-10-2018, 09:55
Viimane postitus: Müstik

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat