Mulle tundub, et hirmu on kahte tüüpi: alateadvuse hirm ja tavateadvuse põhjustatud hirm.
1. Alateadlik ehk kehaline hirm on see mida tunneme loomadega ühtemoodi.
Kui näeme otsest ohtu või enda jaoks seletamatut nähtust, siis hirmutunne aktiveerib keha: närvid lähevad pingule, süda kiirendab rütmi ja meeled keskenduvad jäägitult hirmu põhjustanud objektile. Alateadvus tunneb hirmu siis kui ta midagi vahetult kogeb (näeb, kuuleb, tajub).
Näiteks kui pätt noaga vehkides sinu poole sööstab või kui pimedas kõndides kuuled imelikku häält, siis annab alateadvus koheselt südamele ja meeltele häiresignaali.
2. Tavateadvuse hirm on mõistuse põhjustatud.
Sel juhul me ei näe-kuule otsest ohtu kuid prognoosime selle tekkimist. Näiteks kardame öösel välja minna, sest eeldame, et seal on pätid.
3. Kujutlusvõime hirm on see, kui tavateadvus-mõistus püüab alateadvuse tunnetatud arusaamatule nähtusele tuttavat põhjendust (mustrit) leida.
Näiteks lähme öösel läbi surnuaia ning näeme mingit suurt kogu eemal haua kohal koogutamas, võibolla imelikult häälitsemas. Alateadvus annab häiret: Tähelepanu! Seal on midagi! Kuid mõistus ei oska (erinevalt päti rünnakust) nüüd asja enda jaoks ära seletada ning asub paaniliselt mingit tuttavat mustrit otsima: see peab olema mõne surnud inimese hing! Või siis hauast üles kaevunud zombi! Või deemon! (Kõik sellised mustrid on aju "varasalvedes" olemas ning mõistus sobitab neid paanilise kiiruga arusaamatu sündmusega klappima).
Tegelikult on mõistuse salvedes ka hulkuva metslooma ja tuules kiikuva põõsa mustrid aga kuna inimene omistab endale tohutu suurt tähtsust, siis on tal juba eelnevalt surnuaeda sisenedes pähe installitud "tähtsa pühapaiga" muster. (Seda, et nende hinnaliste hauakivide-ristide all on üksnes bakterid ja kõdu, keeldub meie ego omaks võtmast

).
Kujutlusvõime kohta on üks tabavamaid näiteid nö
neitsi Maarja fenomen: kes tahab näha neitsi Maarjat ja piisavalt kaua pilvi vaatab, see hakkabki lõpuks pilvedes neitsi Maarja kujutist nägema. Ja kui lähtuda nn isikliku reaalsuse konseptsioonist – et ainus reaalsus on see, mida sa ise tajud –, siis ongi selle inimese jaoks reaalselt pilvedes neitsi Maarja läkitatud sõnum.
Mõistuseolendeina otsime kogu aeg mustreid, sest see on ellu jäämiseks ja teiste liikide üle domineerimiseks ülioluline. Kujutlusvõime aitab ehitada maju, rajada soojaveetrasse, kasvatada kartuleid ning kirjutada filmistsenaariume. Iga relv võib aga teatud olukordades hoopis peremehe vastu pöörduda.