Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Suured ussid Saaremaal 19-20. sajandil
#1
Vanemat ajakirjandust sirvides on mulle korduvalt ette sattunud artiklid ja teated, kus räägitakse Saaremaal nähtud hiiglaslikest ussidest või madudest. Mõnikord on sellised teated ka hiljem ümberlükatud kui liialdatud kuulujutud, aga vahel mitte, ja siis ei teagi, mida arvata.. Näiteks:

Ajaleht Saarlane 22.09.1886:

"Veel 1868. aastal liikus Pöide ja Jaani kihelkonna rahva hulgas jutt, et Pöide kihelkonnas Maasi mõisa piirkonnas üks suur uss olla nähtud. Nii räägiti sellest ussist, kuidas ta oma sabaga mõned põõsad ühes juurtega oli üles tõmmanud, kuidas ta läbi puuaia minnes mulgud oli järele jätnud ja muud sarnast. Mõned inimesed, kes teda näinud, kohkusid haigeks ja iga inimene tundis ennast õnneliku olevat, kes Maasi mõisa piirest läbi minnes seda metsa kolli ei näinud."

Sama leht kirjutas veel, et Tumala mõisa metsavaht Jüri Jõgi oli kaikaga maha löönud suure ussi ("metsa kolli") ja pannud selle kiviaia peale kuivama, kuid öösel oli korjus sealt salapäraselt kadunud. Ennem oli sama elukat nähtud mere ääres roostikus ja rahvas arvas, et ta tuligi kas merest või "saapa-vihmaga".

Liigume edasi 20. sajandisse. Kohalik ajaleht Meie Maa avaldas korduvalt teateid suurte usside nägemisest, vahel olid need õige fantastilised. Ajaleht Kaja võttis neid teateid refereerida 21.07.1933 selliselt:

"Juba mitmendat suvet ilmuvad ühes Kuressaare lehes korduvalt kõmulised kirjutised suurtest madudest ja ussidest. Ühel suvel oli kirjeldus hirmsast 3-4 sülla pikkusest maost, kes teinud sellist häält, nagu saeks keegi nüri saega toorest puud. Koletis lõksutanud lõugu ja kadunud merre. Teisel suvel jälle oli teistsugune madu leitud, kellel silmad võikarbi suurused ja nõel suust väljas nagu piitsakeel."
Vasta
#2
Vigalasass ühes oma trükisavaldatud raamatus on avaldanud et nägi ussikuningat. Lugesin seda ise kui olin tolle raamatu ostnud, hiljem ostsin veel midagi ja ainult kavatsesin mõned leheküljed kopeerida, seepeale üks segane shamaan tuli unesse mind väitsaga lõikuma ja lõigati tal endal peku ära. ,,, Täiendav info, VAREM AVALDATU : On eluise kokku viinud vaskussiga mitu korda, kõige viimane kord toimus avastus väikesel väerajal, on spetsjaalselt jõukohale säetud koht istumiseks, Vaskuss ja ... . Kel vaja, leiavad.
Vasta
#3
Mul seostus see Breemeni Aadama teatega, et eestlased lohemadusid ja lenddraakoneid kummardavad. Siinkohal mul endal läheb segi kaks reaalsust - mütoloogiline ja "päris". Kuidagi nii, et kui vanasti neid elukaid kummardati, siis neid nähtigi. Kas siis hallukatena või mingil muul viisil. Ja Saaremaal 1800ndatel võis sellest mütoloogilisest õhustikust nii palju veel säilinud olla, et inimesed nägidki hiigelusse. Mida usud, seda näed.
Vasta
#4
(21-09-2023, 19:52 )Mannu Kirjutas: Mul seostus see Breemeni Aadama teatega, et eestlased lohemadusid ja lenddraakoneid kummardavad. Siinkohal mul endal läheb segi kaks reaalsust - mütoloogiline ja "päris".  Kuidagi nii, et kui vanasti neid elukaid kummardati, siis neid nähtigi. Kas siis hallukatena või mingil muul viisil. Ja Saaremaal 1800ndatel võis sellest mütoloogilisest õhustikust nii palju veel säilinud olla, et inimesed nägidki hiigelusse. Mida usud, seda näed.
No kui näiteks vaskuss materialiseerub energiasamba asupaika, siis küll uskumisega ei saa seost olla. 2 minuga kaasasolnud sõpra nägid  pealt tsirka 19 aastat tagasi, Ahja jõe ligidal on selline koht. Ammu oli, guuglikaardi kaudu saan koha näidata.
Vasta
#5
(22-09-2023, 03:10 )isemaag Kirjutas: No kui näiteks vaskuss materialiseerub energiasamba asupaika, siis küll uskumisega ei saa seost olla. 2 minuga kaasasolnud sõpra nägid  pealt tsirka 19 aastat tagasi, Ahja jõe ligidal on selline koht. Ammu oli, guuglikaardi kaudu saan koha näidata.
Võibolla uskumine polegi päris hea sõna. Maailmanägemine, maailmataju ehk. No sinu antud olukorras mõni teine skeptilisem inimene poleks seda olukorda mitte tõlgendanud "vaskussi materialiseerumisena energiasamba paika", vaid lihtsalt "uh, kust see uss siia sai?"vms.
Vasta
#6
Ma olen suhelnud inimesega ,kes väitis jumalakeeli ,et nägi, kuidas hõbedane vihmauss ta silme all kuju võttis...
Vasta
#7
Ole terivtud Maario!
Jummala Teed on ettearvamatud!
Just sellel päeval,kui alustasid uue teemaga, otsustasin Ussikuninga mosaiiki hakata  laduma ja hakkasin natukene vaatama,et USS oleks  ikka minu oma.No õige keeruga,saba ja pea õiges suunas.

Jättes eelnev pula PARAS kõrvale,oleksin tänulik ,kui jagate kõike sellega seonduvat,sest mina alles



see tuleb tagasi.
Vasta
#8
Meie Maa 13.07.1921 esilehel teade "Hiigla madu olla näinud.." : https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d=m...xAU%7ctxTA-------------

Meie Maa 16.07.1929 esilehel artikkel "Reheparre suurune hiiglamadu Eikla soos": https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d=m...xAU%7ctxTA-------------

Meie Maa 18.07.1929 lehekülg 3 "Hiiglaussid Saaremaal": https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d=m...xAU%7ctxTA-------------

Meie Maa 27.07.1929 lehekülgedel 2 ja 3 "Kuidas mina vesikoletist nägin": https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d=m...xAU%7ctxTA-------------

Need on vaid mõned näited..
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Zombie ussid avastatud! Celtic 1 2,538 13-09-2008, 23:57
Viimane postitus: Estkitty

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat