Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Värvid
#1
Kas on veel mingeid värve, mida inimene pole avastanud?

Sest kui hakata mõtlema, siis peaks ju olema veel värve. Või mis?

Muudetud: 16-2-07 kell 14:55:11 rexyke
Vasta
#2
Wow



http://www.obs.ee/~jaak/loengud/teine/yh...teist.html

Muudetud: 16-2-07 kell 15:22:08 celtic
Vasta
#3
Ise olen sama mõelnud kunagi ammu. Aga ma arvan, et me ei saa neid näha. Silm ei tunneks sea värvi ära, sest meie näeme ainult spektri värve (või midagi taolist).
Vasta
#4
Tavakohaselt eristatakse seitset spektrivärvust: punane, oran¾, kollane, roheline, sinine, tumesinine ja violetne. Teglikult võib neid värvusi olla nii palju, nagu iganes soovitakse, sest iga värvus läheb ilma märgatava vaheta järgmiseks üle.
Muuseas, arvuti võib ekraanile kuvade miljoneid värvitoone!
Me näeme värvusi ainult seetõttu, et objektid - nii elusolendid kui esemd - neelavad nähtava valguse spektri teatud osi, teisi aga peegeldavad. Peegelduse elektromagnetiline kiirgus langeb silmas olevatele retseptoritele, mille kaudu info edastatakse ajju, kus seda tõlgendatakse värvusena.
Vasta
#5
Inimesed näevad erinevalt. Osad on võimelised nägema veidi laiema spektri ulatuses.
Nende tunnetus selles osas on veidi avaram, näevad või tajuvad asju mida teised
ei näe. Värvid ja nägemine on sõnaline kokkulepe nagu kõik muugi siin maailmas.
Eri inimesed näevad sama värvi erineva intensiivsusega.

Mõnes teises tajutavas maailmas on värvid hoopis midagi muud, kui igapäevaselt tuntus maailmas, sõnadega ei ole neid võimalik kirjeldada. Tegemist on pigem hõõgusega, mille spektri ulatus ja intensiivsus on uskumatud. Igapäevane maailm
tundub selle kõrval täisti värvitu, hall ja lame. Paraku ei näe seda füüsiliste silmadega.
Vasta
#6
kuna inimese silmas olevad kepikesed (või olid need kolvikesed) on ainult punast rohelist ja sinist värvi siis silm mingit uut värvi ei eristax
Vasta
#7
Tsitaat:Algselt postitas: LibaHunt
kuna inimese silmas olevad kepikesed (või olid need kolvikesed) on ainult punast rohelist ja sinist värvi siis silm mingit uut värvi ei eristax

Enam-vähem niimoodi. Need olid, jah, kolvikesed, mis värvinägemis eest vastutavad (kepikesed on nägemiseks hämaras, kus värve eriti ei eristata). Ja neid kolvikesi on tõesti kolme tüüpi ("RGB"), mis on tundlikud erinevatele valgusspektri piirkondadele. Seetõttu öeldakse, et inimese värvinägemine on kolmedimensionaalne - kõiki tema värviaistinguid saab kirjeldada kolme arvuga. Võrreldes esialgse valguse füüsilise spektriga teostab silm seega tohutu lihtsustuse - võib öelda, et spektraalanalüsaatorina on ta väga vilets riist*. Samas võib erinevaid RGB tasemete kombinatsioonegi (erinevaid tajutavaid värve siis) olla tohutult palju. Eristada suudab neid muidugi paremini siis, kui nad ruumis kõrvuti** vaadeldavad on. Aga on olemas mereelukaid, kelle värvimaailm on palju rikkalikum: teatud krevettide (? mantis shrimp) silmades on üle kümne erinevat tüüpi (erineva spektraalse tundlikkusega) nägemisraku. Lisaks tajuvad nad veel ühte meile tajumatut valguse omadust - polarisatsiooni (vt siit).***

*võrreldes näiteks kõrvaga, mis helivõnkumistele teeb suht korraliku spektraalanalüüsi. Silma tohutu eelis infosisendina kõrvaga võrreldes on muidugi väga suur ruumiline lahutus.
**huvitav kas nn absoluutse kuulmisega inimeste kõrval on ka "absoluutse (värvi)nägemisega" inimesi, kes suudaksid vahetu võrdluseta sedastada väga väikeseid värvitoonide erinevusi?
*** neuroproteesimise (sh ka nägemismeele proteesimise) edusammude taustal võib küsida, et kas samal viisil-teel poleks võimalik mitte ainult puuet kõrvaldada - kaotatut nägemist taastada, vaid ka inimmeeli laiendada, nt värvitaju laiendada?
Vasta
#8
Vaimsete tegelikkusetasanditega ja sellega kaudselt seotud vaimsete värvide teemast on veidi irjutatud siin:

http://www.nebadon.ee/naidis/Newton2naidis.htm

paluks seda võtta ainult kui sissejuhatust.
Vasta
#9
Kas teate, et Iiris tähendab kreeka keeles vikerkaart? Igatahes meie nägemist mõjutavad nii kepikese, kui kolvikesed. Ma kirjutasin hiljuti sellel teemal koolis referaadi. Tõsi, et on olemas seitse erinevat spektri värvi, mis on ära toodud vikerkaarevärvidel. Värvid mõjutavad inimese psüühikat. Nad on meie ümber, kuigi me sellele ei mõtle....kui nüüd mõelda asju mida me näeme iga päev. Neil kõigil on ju värvi aga mõni on isegi selline, millele ei oska me nime anda. Ühele tundub sinine, teisele hoopis roheline ja komas arvab, et on lilla. Selgei piire ei saa täpselt määratleda...kust algab roosa ja lõppeb punane.
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat