Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pluuto - asteroid või planeet?
#1
Planeediteadlased on viimastel aastatel pidanud suuri vaidlusi selle yle, et kas lugeda pluuto planeetide hulka voi mitte. Uldiselt on teada, et Pluuto on kaugeim ''planeet'' meie Paikesesusteemis, aga oma vaikse diameetri parast ei taheta teda enam planeediks lugeda. Siis voiks kysida miks Merkuur ei voiks olla asteroid? Teadlased on pyydnud luua igast lahendusi. Naiteks: Pluuto kaugus paikesest on viimane piir mille sees saavad olla ''planeedid'' sellest kaugemal olevad kehad on asteroidid. Aga mis siis saab kui kaugemal leitakse Pluutost suurem keha? Miks temal ei voiks olla seda au omada nime ''planeet''. On pakutud ka uut sona nagu ''planetoid'' Et Pluuto lugeda Planetoidiks? kus hakkab see piir, et planetoid on juba planeet voi hoopis asteroid. Kahjuks hakkab asi kyll teadlaste hulgas sinnapoole kiskuma, et Pluutolt voetakse ta nimi planeedina ara... Sad kahjuBleh Aga, mida siis teha?
Vasta
#2
hmm ma ei tea ma pole küll siiani näinud veel asteroidi mllel olex kindel trajektor millega tiirleb ümber päikese!!! seega ma arvan et teda päris asteroidix nimetada ei saa !!! ma ei saa aru on siia maani meile õpetatud et pluuto on meie planeedi süsteemi kaugem ja väikseim planeet ei saa muidugi aru mix neile see nüüd siis ette jäi !!
Vasta
#3
Seda motlesin minagi... aga voibolla ei ole asi enam selles, et milleks Pluutot lugeda. vaid pigem selles, milleks lugeda teisi Pluuto suurusi tavakehi. Kas siis meie paikesesusteemis voi mones muus systeemis. naiteks on avastatud Pluutost kaugemal olevaid tavakehi nagu Quaoar, Wild 2 ja Sedna... tuleks maininda, et Sedna on isegi sutsa suurem kui Pluuto, aga siiski tahetakse teda asteroidiks lugeda, kuna ta on yle 500 AU (astronoomiline yhik = maa kaugusega paikesest ) kaugusel.
Vasta
#4
hmm aga kas need kaugemal olevavaid taeva kehad tiirlevad ka kindlal trajektoorul ümber päikese ja korra pärasel kiirusel nagu meie päikese süsteemi planeedid??
Vasta
#5
asteroidivööl tiirlevad ka asteroidid ümber päikese omal kindlal trajektooril ja üldse kõik mis päikesesüsteemis on liigub ümber päikese mööda kindlat trajektoori.. kõik asteroidid ja komeedid.. asteroide ja planeete eristatakse nende suuruse ja koostise poolest.. asteroidid on tavaliselt rauast või süsinikust koosnevad korrapäratud väikesed kivised kamakad. Asteroidivöö tekkimise kohta on teooria et seal oli moodustumas planeet aga Jupiteri vägev gravitatsioon kiskus planeedi puruks. Teine teooria räägib et seal oligi planeet aga see hävis teadmata põhjustel.
Vasta
#6
Tsitaat:Esialgne postitaja fyb
asteroidivööl tiirlevad ka asteroidid ümber päikese omal kindlal trajektooril ja üldse kõik mis päikesesüsteemis on liigub ümber päikese mööda kindlat trajektoori.. kõik asteroidid ja komeedid.. asteroide ja planeete eristatakse nende suuruse ja koostise poolest.. asteroidid on tavaliselt rauast või süsinikust koosnevad korrapäratud väikesed kivised kamakad. Asteroidivöö tekkimise kohta on teooria et seal oli moodustumas planeet aga Jupiteri vägev gravitatsioon kiskus planeedi puruks. Teine teooria räägib et seal oligi planeet aga see hävis teadmata põhjustel.

Asteroidivoos ei tohiks asteroidid mooda kindlat trajektoori liikuda. Tahendab, nad tiirlevad jah ymber Paikese, aga porkavad omavahel kokku ja sellest muutub nende trajektoor ja siis hakkavad nad mooda maailmaruumi ekslema.
Vasta
#7
Tsitaat:Esialgne postitaja noltsik
hmm aga kas need kaugemal olevavaid taeva kehad tiirlevad ka kindlal trajektoorul ümber päikese ja korra pärasel kiirusel nagu meie päikese süsteemi planeedid??

Ma voin eksida ka, aga minu arust Quaoari orbiit ei erine eriti Pluuto omast ja Sedna orbiit pidi veidi piklik olema. Voi oli hoopis uskumatult ringikujuline orbiit tal:S
Vasta
#8
Üldiselt ei ole minumeelest planeedi definitsioonil mingit tähtsust. Mida see muudab kui Pluutot loetakse planeediks või asteroidiks? Ei leia mingit mõtet selle üle vaidlemiseks
Vasta
#9
noo, mikski parast teadlased leivad, et selle ule on motet vaieldaBleh Nagu ma juba utlesin(A) Asi ei puuduta ainult Pluutot vaid teisi tema suuruseid taevakehi ka.
Vasta
#10
Tsitaat:Esialgne postitaja Mandark
Asteroidivoos ei tohiks asteroidid mooda kindlat trajektoori liikuda. Tahendab, nad tiirlevad jah ymber Paikese, aga porkavad omavahel kokku ja sellest muutub nende trajektoor ja siis hakkavad nad mooda maailmaruumi ekslema.

Kõik taevakehad päikesesüsteemis tiirlevad ümber päikese mööda oma kindlat trajektoori. Kokku põrgates nad muudavad trajektoori aga jäävad ikka ümber päikese tiirlema. Suuremad asteroidid võivad väiksematel planeetidel ka trajektoori muuta.. kas see teeb selle planeedi asteroidiks et ta trajektoor muutus? Planeetide trajektoori kohta märgitakse ära et nad tiirlevad ümber päikese.. ei midagi muud.. ükskõik mis pidi nad tiirlevad või missuguse orbiidiga.
Ja asteroidid kokku põrgates ei saavuta piisavat energiat lahkumiseks päikese gravitatsioonist nn maailmaruumi ekslema..
Vasta
#11
ma olen kuulnud, et osad asteroidid liiguvad päiksesysteemide vahel, ei oska sellest midagi arvata, aga tean, et päike suudab hoida oma gravitatsioonis mingi kindla massi piires sodi
Vasta
#12
ei ole mingit massi piiret Bleh see oleks absurdne.. ütleme et Maa massipiire sai täis.. mis nüüd järgmine objekt maal eirab gravitatsiooni ja lendab minema?

Mina pole küll kuulnud asteroidist mis liigub tähesüsteemide vahel Shock .. missugusest õnnetusest selline asteroid oma kiiruse on saanud?
Vasta
#13
Siin on üks link nende planeedivaidluste kohta http://www.gps.caltech.edu/~mbrown/sedna/#planets . Mullet tundub seal toodud mõte, et planeediks võiks kutsuda seda, mis on oma orbiidil unikaalse suurusega -st. et see on eriti suur - üsna mõistlik. Selle järgi Merkuur, mis tiirleb uhkes üksinduses, oleks planeet, aga Pluuto, mille lähendal tilbendab igast sarnase suurusega kamakaid, ei oleks. Mis tähendab, et skorpioni tähtkuju on oma planeedita :´(. Vaesed astroloogid.
Vasta
#14
Tsitaat:Esialgne postitaja noltsik
hmm ma ei tea ma pole küll siiani näinud veel asteroidi mllel olex kindel trajektor millega tiirleb ümber päikese!!!

mina arvan, et sa pole ühtegi asteroidi näinud.. ja muideks on teada väga paljusi asteroide mis tiirlevad kindlat trajektoori pidi ümber päikese..
Vasta
#15
Aastal 2015 saab kõik palju selgemaks, siis jõuab Pluuto juurde USA kosmoseaparaat New Horizons, mis on kohe-kohe startimas (BBC News, Space.com - countdown). NASA TV otseülekanne algab kl 18:00, plaaniline start kl 20:24.
Vasta
#16
Nibiru kroonikate kohaselt oli Pluuto varem mingi teise planeedi kuu, kuid Nibiru möödumisel sai oma orbiidi.
Seega on Pluuto ikkagi planeet, pealegi asustatud.
Vasta
#17
No nii, varugem siis veel kannatust - NASA on järgmiseks stardiajaks andnud täna 20:16 (Eesti ajas). Üldiselt on neil võimalus venitada kuni 14. veebruarini, kuid peale 3. veebruari tähendab see viit lisaaastat lennuaega.

Tsitaat:Algselt postitas: HadziOgloe
Seega on Pluuto ikkagi planeet, pealegi asustatud.

Asustatud meie tiheduses? Selle võiks alati kohe ära täpsustada, muidu ma küsin niikuinii. Ja noh, aasta 2015 võiks, kui NH-ga kõik hästi läheb, ka selles küsimuses selgust tuua, kahju muidugi, et meie kõigi jaoks pisut hilja ... aga igasuguseid asju juhtub ... või jääb juhtumata ... niiet päriselt lootust jätta vast kah ei maksa ...
Vasta
#18
Minu arusaamise kohaselt Pluuto on asustatud 9D tasandil.

Elanikud võivad elada ka planeedi sees, Nibiru puhul see näiteks nii ongi.

Olen märganud, et kosmilistes sõnumites enamasti nimetatakse meie päikesesüsteemis kolme asustatud planeeti: Veenus (5.,6 D elanikkond); Maa (3D elanikkond, läheb üle 4,5,9D elanikkonnaga planeediks) ja Pluuto.
Pluuto tsivilisatsioon pidavat olema arvamusel, et on ainus (nii kui Maa elanikkondki) ja pidavat olema suhteliselt agressiivne.

Ei ole kunagi selle küsimuse vastu sügavamat huvi tundnud.
Nibiru rollist Maa eraldamisel Kuust (Nibiru üks kuudest purustas enne seda eksisteerinud tervikliku planeedi kaheks - Maaks ja Kuuks), Pluutole iseseisva orbiidi andmisest jne. ilmus 2005 eesti keeles raamat. Nimetust kahjuks ei mäleta; lugesin selle Rahvusraamatukogus mõne tunniga läbi (oli 7. k humanitaarsaali uudiskirjanduse stendil).
Vasta
#19
Tsitaat:Algselt postitas: Hallucigenia
Aastal 2015 saab kõik palju selgemaks, siis jõuab Pluuto juurde USA kosmoseaparaat New Horizons, mis on kohe-kohe startimas (BBC News, Space.com - countdown). NASA TV otseülekanne algab kl 18:00, plaaniline start kl 20:24.

Up we go ... Pärast mitmekordset edasilükkamist startis ta 3 minutit tagasi!
Vasta
#20
Pluutol on ehk peale pikka ja ärevat ootust ees paremad ajada - praegu Prahas toimuvale Rahvusvahelise Astronoomiaühingu (International Astronomical Union , IAU) peaassambleele on ette valmistatud otsus (hääletamine peaks tulema 24. augustil), mis jätab ta planeetide perre. Planeeti kui taevakeha eristab temast väiksematest uue määrangu järgi asjaolu, et omaenese raskusjõu mõjul on ta võtnud kera kuju (see vastab ligikaudu massile üle 5e20 kg ja diameetrile üle 800 km). Pluutol on enamgi põhjust rõõmustada, ta saab omasarnaste ristiisaks: teda ja kõiki veelgi kaugemaid väikplaneete hakatakse kutsuma "pluutoniteks". Seega on antud roheline tuli Päikesesüsteemi "laienemisele" (CNN, physorg.com).
Vasta
#21
Tõehetk on käes!

Me kaotasime Pluuto!

Päikesessüsteemis on jälle vaid 8 planeeti. Ja nii jäeb.
Nõnda otsustas täna Prahas Rahvusvahelise Astronoomiauniooni peaassamblee.
Vasta
#22
umbes 1h tagasi n2gin TV3 uudistest et pluutot ei tunnistata enam planeedina,.
NII ET SELLEGA TõMBASIN MA SELLELE TOPICULE JOONE ALLA.
Vasta
#23
Tsitaat:Algselt postitas: markkoka
umbes 1h tagasi n2gin TV3 uudistest et pluutot ei tunnistata enam planeedina,.
NII ET SELLEGA TõMBASIN MA SELLELE TOPICULE JOONE ALLA.

Kui täpne olla, siis kolmanda joone ... Sulle vist see jutitõmbamine hirmsasti meeldib?
Vasta
#24
Pluuto peaks kuuluma ikkagi planeetide hulka sest tal on ka oma kuu ja ta on piisavalt suur. Ka temast kaugemal on kehasid mida on peaaegu planeetideks hakatud lugema.

Muudetud: 25-8-06 kell 23:00:58 Marguuus
Vasta
#25
Tsitaat:Algselt postitas: Marguuus
Pluuto peaks kuuluma ikkagi planeetide hulka sest tal on ka oma kuu ja ta on piisavalt suur. Ka temast kaugemal on kehasid mida on peaaegu planeetideks hakatud lugema.

Muudetud: 25-8-06 kell 23:00:58 Marguuus

oma kuu? pluuta peaks olema ikka kaksik-planeet.

Ja see horoskoobinduse asi: nüüd kui pluuto pole enam planeet, võib ju iga sarnase kivimüraka seisujärgi inimeste 'saatust/tulevikku' ennustada? Mulle jätab igatahes horoskoobinduse suure küsimärgi alla.

Muudetud: 25-8-06 kell 23:31:17 Flash
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Suurim planeet päikesesüsteemis avastatud? GigaHiir 18 11,682 09-07-2022, 10:15
Viimane postitus: Minaelan
  Kas universum on analoogne või digitaalne ehk holograafiline? xcad 53 8,974 23-11-2021, 15:36
Viimane postitus: xcad
  Leiti Päikesesüsteemi kümnes planeet. Müstik 30 18,614 04-09-2021, 21:00
Viimane postitus: Kahvanägu
  Olla või mitte olla - kosmoses? Müstik 145 56,551 05-06-2021, 21:11
Viimane postitus: isemaag
  Mis asjad on Maa dimensioonid või sagedused? ragingliz 59 28,559 30-11-2020, 20:12
Viimane postitus: Q11
  2029. a. võib maad tabada 400 m läbimõõduga asteroid freewingonboard 54 27,456 22-11-2017, 11:48
Viimane postitus: Müstik
  Päike või Saturn - kumb on suurem ? excubitoris 2 4,194 10-10-2013, 15:39
Viimane postitus: Teloslane
  Asteroid 2012 DA14 15. veebruar 2013 robotboyy 37 24,423 16-02-2013, 15:32
Viimane postitus: excubitoris
  Kadunud planeet - Phaeton fyb 66 22,516 30-03-2009, 21:18
Viimane postitus: hulkuv hing
  Planeet Maast möödub mürkroheline komeet Lulin - veebruar, 2009 Elderm 9 5,933 04-03-2009, 20:30
Viimane postitus: Elderm

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat