Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roko Basilisk
#1
Basilisk - mütoloogiline roomajalaadne koletis kelle pilk tapab.

Antud teemaga käib kaasa hoiatus: Kui seda uskuda, siis võib see mõjutada eksistentsialismi.


Roko Basiliski näol on tegemist mõtteeksperimendiga mis sai alguse aastal 2010 internetipostitusest Less Wrong blogis ning nimi pärineb postitaja nimest, Roko. Algne postitus küll kustutati peagi, kuid sellest hoolimata hakkas see "oma elu elama". Postituse konseptisoon lühidalt oli järgmine:
Mis saaks siis kui tulevikus saavutab tehisintellekt singulaarsuse, kui kõigi inimeste mõtted ja teod suudetakse ühtsesse teadvusesse talletada ning kõik kes sellest teadsid, kuid ei aidanud omalt poolt selle täitumisse, need peavad taluma igikestvaid piinasid.

Antud idee sarnaneb Pascali teooriaga jumalasse uskumisest.
https://et.wikipedia.org/wiki/Pascali_kihlvedu
1. uskuda Jumalasse, kui ta tegelikult eksisteerib;
2. uskuda, kui Jumalat tegelikult olemas pole;
3. Jumalasse mitte uskuda, kui ta tegelikult eksisteerib;
4. mitte uskuda, kui Jumalat polegi olemas.

Algne postitus kustutati kuna seda peeti informatiivselt inimestele ohtlikuks. Kuid kustutamisega saavutati vastupidine effekt. Teemat asuti käsitlema massiliselt paljudes teistes foorumites.

Vasta
#2
Pascali kihlvedu lähtub ju piiblijumalast. Usu või satud põrgu.
Usuga pole Jumalal mingit pistmist.
Samamoodi võiks küsida.“ Kas Jumal on võimeline ennast uskuma?“
Jumal vastaks:“See on absurdne küsimus. Ma Tean ainult Ennast"
Vasta
#3
(15-05-2021, 21:12 )Q11 Kirjutas: Pascali kihlvedu lähtub ju piiblijumalast. Usu või satud põrgu.
Usuga pole Jumalal mingit pistmist.
Samamoodi võiks küsida.“ Kas Jumal on võimeline ennast uskuma?“
Jumal vastaks:“See on absurdne küsimus. Ma Tean ainult Ennast"

See kes usub jumalat, teenib kuradit, ja see kes usub kuradisse, teenib jumalat.
Vasta
#4
Tsitaat:Mis saaks siis kui tulevikus saavutab tehisintellekt singulaarsuse, kui kõigi inimeste mõtted ja teod suudetakse ühtsesse teadvusesse talletada ning kõik kes sellest teadsid, kuid ei aidanud omalt poolt selle täitumisse, need peavad taluma igikestvaid piinasid.
Kui piinade osa välja jätta, siis sedasama väidab ju Castaneda. Kõikide inimeste mõtted, teod, emotsioonid, kõik-kõik-kõik, neelab Kotkas (ehk kõikehõlmav infoväli minu enda arusaama järgi). Temasse neeldumata saavad jääda ainult spetsiaalselt treenitud nõiad. Aga mingeid piinu sellega ei kaasne, pigem vabadus.

Roko Basilisk paistab mulle kristluse uue versioonina, pealiskaudselt vaadates.
Vasta
#5
(15-05-2021, 17:59 )xawa Kirjutas: https://et.wikipedia.org/wiki/Pascali_kihlvedu
1. uskuda Jumalasse, kui ta tegelikult eksisteerib;
2. uskuda, kui Jumalat tegelikult olemas pole;
3. Jumalasse mitte uskuda, kui ta tegelikult eksisteerib;
4. mitte uskuda, kui Jumalat polegi olemas.

Esmalt tuleks näha arengujada: usklik (taim) -> usaldaja (loom) -> teadlik (inimene).

Sellises vaates on "uskumine" (sh jumala uskumine) äärmiselt pirimitiivsete olendite tase.

Miks peaks üldse midagi "uskuma"? ... kas loomale omane mentaal on niivõrd mannetu/arenemata, et ise midagi mõelda ei suuda? ... ehk uskumine, kui puuduva menetaali aseaine (kui ise mõelda ei suuda, siis usun teisi)!

Tase kõrgemal (usaldamine): miks peaks üldse kedagi/midagi "usaldama"? ... kas inimesele omane põhjuslikus on niivõrd mannetu/arenemata, et ise mingeid seoseid näha ei suuda? ... ehk usaldamine, kui puuduva põhjuslikuse aseaine (kui põhjuslikust näha ei suuda, siis usaldan teisi)!


------

Pascali teema analüüs ... asendame mõiste "jumal" tema sisulise kvaliteediga, milleks on: "karismaatiline jutlustaja" (a'la tele-diktor, popstaar, tehase direktor, rea-poliitik, jne).

1) Uskuda jutlustajatesse, kui nad tegelikult eksisteerivad ... kui ma TEAN, et nad eksisteerivad (neid on miljoneid), siis miks ma peaks "uskuma" nende olemasolu? ... need "jutlustajad-jumalad" pole aga mingid nö "Algsed Loojad", ehk maailmakõiksuse vaates on nad "tähtsusetu prügi", kellest ei sõltu midagi sisulist (a'la tele-diktor: ega ta siis ise neid uudiseid näinud & koostanud pole: ta paneb vaid oma veenvuse & karisma külge neid uudiseid ette lugedes - ehk teadlik tutvub ise alg-allikatega, mitte ei neela alla tele-staaride soravalt esitatud jampsi).

2) Uskuda jutlustajaid, kui neid tegelikult olemas pole ... teadlikul inimesel selliseid probleeme pole! ...

3) Jutlustajasse mitte uskuda, kui nad tegelikult eksisteerivad ... põhjuslikus vaates saad aru, et jutlustajad-jumalad ajavad NEILE KASULIKU AGENDAT (mis uskumise abil "alla neelatakse" ullikeste poolt), kuid SINA ISE peaksid ajama SULLE ENDALE KASULIKU AGENDAT ... maailm on erinevate vaatenurkade MÜÜMISE LAADA-PLATS, kus arenematud ullikesed saavadki petta (usuvad mingeid loomis-võimetuid jutlustajaid-jumalaid, kes väidavad ennast maailma loojad olevat).

4) Mitte uskuda, kui jutlustajaid polegi olemas ... teadlikul inimesel taolisi probleeme pole!


Abstraktses vaates on igaüks nö "ainulaadne ja kordumatu" (ehk igaüks peaks järgima omaenda ainulaadset südametunnistuse häält ja enda kordumatuid aluspõhimõtteid) ... religioonid vorbivad oma "usuga" aga nö "ühesugust massi" (miljonid usklikud, kes kõik on maailmapildi poolest "eristamatud", nagu konveierilt tulevad konservi-karbid) ... uskumisega kaotatakse enda ainulaadsus - teadlikusega jäädakse aga enda olemusliku ainulaadsuse juurde.

Seega lahterdub "Pascali kihlvedu" nö "lollide inimeste lollide probleemide" alla - teadlikel inimestel taolisi loll-probleeme pole (ehk kui TEAD, siis puudub vajadus uskumise ja usaldamise järele)!
Vasta
#6
Seesinane singulaarsus on justjust saabumas, kõik koroonausklikud saavad oma ettenähtud imelised süstid ja igaüks hakkab kuulma jumala häält, kuid see on tehisjumal. Luuakse vingem kord kui oli vene aegu, siis veel mõtlemine oli vaba, ainult iitsatada ei tohtinud.
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat