Postitused: 4,919
Teemad: 189
Liitus: Nov 2003
19-09-2005, 20:23
(Seda postitust muudeti viimati: 06-11-2013, 17:50 ja muutjaks oli Nielander.)
7. septembril leiti Saturni kaaslaselt Titanilt
rannajoont meenutav piirkond, mida läbivad sügaval pinnases asuvad kanalid. Avastus tehti tänu kosmoselaevale Cassini.
Allikad eesti keeles:
* http://www.postimees.ee/190905/online_uu...177444.php
Allikad inglise keeles:
* New Scientist
* http://saturn.jpl.nasa.gov/news/press-re...newsID=603
* Cassini-Huygensi kosmoseaparaat
Cassini foorumis
Muudetud: 19-9-05 kell 21:39:13 Thorondor
Postitused: 2,838
Teemad: 101
Liitus: Apr 2004
Siiski on tegu arvatavasti metaanimerega ja alguses liikusid jutud, et Titan ongi enamuselt vedel.
Postitused: 29
Teemad: 1
Liitus: Mar 2006
Mis Titaani puutub, siis arvatavasti on tegemist kõige huvitavama objektiga Päikesesüsteemis Maa järel  Sealne ümbrus on tõeliselt freaky. Metaanilumi ja -vihm,süsivesinike jõed,ja nüüd siis ka metaanimeri. Kes teab,äkki on Titaan veel sisemiste soojade allikatega,nagu oletatakse Europal olevat? Ja miks ei võiks seal mingit primitiivset elu olla? Bakterilaadsete organismide olemasolu Titaanil poleks sugugi mingi ime. Süsinik ,jää,atmosfäärirõhk-kõik eluks vajalik. Ja kui kuskilt veel sooja ka saab, siis ...Tahaks loota,et sinna varsti mõni kobe uurimsaparaat saadetakse,lennumasinatele pidi Titaani atmosfäär hästi sobima,nt õhupalli-tüüpi seadmele.
Postitused: 121
Teemad: 3
Liitus: Jan 2007
räägitakse, et u 4 miljardi aasta pärast, kui päike on juba punane hiid ja elu Maal pole enam võimalik, siis on Titani koorik sulanud ja pinna all olev hapnik valla pääsend. ja seega sobiv paik mõniaeg elada
paistab, et ma olen loll, aga ma ei mõista, kuidas tuleb inimesele kasuks elada metaan meres, või kasvõi lihtsalt vee-meres. on juu Titani keskmine tihedus võrreldes veega 1,5. seega kui koorik sulab, siis ongi tegu ühe suure vedela keraga, kus pole mingit toetus pinda
Postitused: 3,545
Teemad: 235
Liitus: Dec 2004
... tuleb aga muudkui juurde sedamööda kuidas Cassini uusi radarpilte saadab, suurim neist üle 1000 km ulatusega (Titani enese läbimõõt on 40% Maa läbimõõdust) ja ei jää paljut alla Kaspiale. Uusi veelgi paremaid pilte lubatakse maikuus. Mis viib mõttele, et kas ei oleks võinud selle Huygnesi alla saata siis, kui need pildid juba käes olid. Muidugi, inimene on kannatamatu ja ehk oli see ka tehniliselt võimatu.
Kordame siis veelkord, mis teeb Titani mered harukordseteks - nad on ainsad "veekogud", mida teistel taevakehadel teame olevat (st "vedelikukogud" - muidugi mitte veest vaid antud juhul metaanist/etaanist).
Ja ega ma päriselt välistaks ka uudist "The seas on Titan are not seas at all" - sest kuniks pole "jalgupidi sees" käidud, mine sa tea ...
Postitused: 319
Teemad: 7
Liitus: Jan 2008
Postitused: 11,429
Teemad: 172
Liitus: Apr 2007
31-07-2008, 12:33
(Seda postitust muudeti viimati: 06-11-2013, 17:49 ja muutjaks oli Nielander.)
Tsitaat:Algselt postitas: Kaabulott
Mis Titaani puutub, siis arvatavasti on tegemist kõige huvitavama objektiga Päikesesüsteemis Maa järel
Vaidleks siin nagu tipakene vastu - on veel huvitavamaid objekte. Esimene neist oleks siis Iapetus - ka Saturni tehisskaaslane (<- para weebi link) millel omadusi mis on teadlasi veel rohkem kihevile ajanud kuid mida NASA peale esmaseid kirjeldusi on ignoreerinud.
Lisan ka lingi originaalsele artiklile kus on pikem seletus koos piltide, diagrammide ning muud teadusliku "blää-blääga"
Postitused: 3,824
Teemad: 46
Liitus: Oct 2007
Huvitav on selle elu otsimisega tõsiasi, et elu ei saa eksisteerida ühe liig,i ühe kihi või ühtlaadi olenditena, sest elu põhineb alati toidupüramiidil, energiajaotusel orgaaniliste ja mitteorgaaniliste olendite vahel kas sümbioosina või üksteise ärasöömisena.
Nii on see maal ja nii peab ta olema mujal, ka inimene ei saa lahkuda maa biosfäärist võtmata kaasa minimaalset kogust olendeid kellest ta toitub ja neid kes inimesest toituvad, sest inimese mõistus on paraku laenatud toidu vastu (inimeste emotsioonid on mitteorgaaniliste toit) mitteorgaanilistelt, vastasel juhul istuks ahvina puu otsas.
Üks jama on nende kosmoseaparaatidega veel, kui meedium uuris marsi pilte oli seal mitmeid mitteorgaanilisi liikumas, need võivad sellesama seose kaudu mis fotod marsilt maale toob ka ise siia ilmuda ja tahta muutuda toidupüramiidi osaks, muutes selle alumised astmed koos inimesega endale sobivaks niisama nagu fantaasiafilmis marsi elanikud hakkasid kiiresti maa biosfääri omale sobivaks kohandama.
Muudetud: 1-8-08 kell 18:14:39 VironShaman
Postitused: 3,545
Teemad: 235
Liitus: Dec 2004
Tsitaat:Algselt postitas: Cthepy
Titaani järvest ka natuke siit:
http://ajaviide.delfi.ee/news/teadus/art...d=19454790
Järv olemas, kuidas siis ujumisega oleks? Ühtepidi nagu hästi: vedela metaani/etaani viskoossus on vee omast palju väiksem, seega ka "veetakistus" väiksem - hõlpsam edasi liikuda. Teisalt aga - tihedus vaid pool vee tihedusest, läheme kolinal põhja"
Postitused: 11,429
Teemad: 172
Liitus: Apr 2007
Tsitaat:Algselt postitas: VironShaman
Huvitav on selle elu otsimisega tõsiasi, et elu ei saa eksisteerida ühe liigi, ühe kihi või ühtlaadi olenditena...
Astume sammu edasi ja vaatame näiteks Päikesesüsteemi tasandil ning ka tsivilisatsiooni arengu tasemel.
Toit on kuluartikkel mida annab transportida ning LUUA kui areng on jõudnud tasemele kus aine aatomite ümberjaotamine on muutunud igapäevaseks.
Ma EI vaidle sinu seisukohale vastu - iga planeedi alguses peab valitsema teatud tasakaal ja sünergia, et elu saaks tekkida. Lihtsalt püüan asja edasi areneda. NASA probleem on selles, et üritab "leida" algelsit elu ning ignoreerib järjekindlalt tõendeid mis võivad viidata arenenumale ühiskonnale kui meie oma. Aga sellien ühiskond võib jätta jälgi mida mei ei oska veel tõlgendada.
Postitused: 3,824
Teemad: 46
Liitus: Oct 2007
Kui nii võtta peaks elu üldse olema Galaktiline protsess, näiteks minu kiiks on siiamaani kinni Castaneda nõiaraamatute maailmapildis, see oli esimene mis andis minu jaoks midagi tõeliselt sarnast sellega mida olin ise kogenud.
Ja see väidab et maailm on tegelikut nn silmast väljuv ja sinna suubuv kohutav valgusniitide köis millest moodustuvad meie tajude eripära kasutades igale ajas eraldatud kihile omased maailmad ja kihte on seitse.
Kuidagi kattub see ka tolle pildiga et maailm on madu mis sööb iseenda saba ehk kõik keerleb kinnises ringis ja valgus mis meile tundub koos universumija selle osadega sirjoonelisena on hoopis orav kinnises rattas.
Stringiteooria ju väidab juba et on võimalik ühest interpretatsioonist ehk niidist hüpata otse teise paralleelsesse.
Väidetavalt Orionis olevat vahepeatus arenenud hingedele kes tahavad endas kõik kihid ühte sulatada aga ei jõua veel karmarattast välja hüpata sest mõned kihid ehk isiksused kas ajas ( ümbersündides ja eri kihtides karmaratta kihtides jaotatud tervikisiksus)või Castaneda väitel kasutades võimalust leida eri konfiguratsiooniga isiksused siit maailmast ja sulatada üheks tervikpildiks(isiksuseks) puzzles.
Seega võin väita et koos inimesega või kosmoseaparaatidega) lahkuvad maalt teistele planeetidele ka elulaine mitteorgaanilised olendid koloniseerima teisi päikesesüsteemi planeete või äkki ongi nad kogu aeg seal, ja ainult meie maailmatõlgendus hoiab päikesesüsteemi omavahelisi seoseid eraldatuses.
Muudetud: 1-8-08 kell 18:35:08 VironShaman
Postitused: 116
Teemad: 9
Liitus: Sep 2004
Titaan- suur kütuse hoidla? Täpsemat infot saab siit, kahjuks inglise keeles
http://www.esa.int/esaSC/SEMCSUUHJCF_index_0.html
Postitused: 13,070
Teemad: 98
Liitus: Oct 2004
VS - väga huvitav arutlus eespool!
Juhuslikult leidsin Horisondi artikli Titani uurimise kohta ja lisan siia. Ehk on kellegil jäänud peale minu ka kahe slma vahele.
Tsiteerin:
1655. aastal leidis kuulus Madalmaade astronoom Christiaan Huygens Saturnil kaaslase, millele esialgu ühtset nime ei antud, kuid mida kutsuti Huygensiaaniks. Aastakümnete möödudes tähistas Saturnile kuid juurde leidnud Giovanni Domenico Cassini seda kaaslast numbriga 4. Alles 1847. aastal algatas John Herschel Saturni kuude mütoloogiliste nimede traditsiooni, mille järgi Huygensiaan nimetati Titaniks.
20. sajandini ei täienenud teadmised Titanist kuigivõrd.
1980. ja 1981. aastal külastasid Saturni süsteemi planeetidevahelised sondid Voyager I ja II, esimene neist möödus üsna lähedalt ka Titanist.
Kuid isegi Voyageride erakordsed andmed ei võimaldanud heita pilku Titani katvate paksude hägu- ja pilvekihtide alla, mis on paljudel lainepikkustel läbipaistmatud.
Üks murrangulisi hetki Titani uurimises oli 1994. aasta. Siis suunati sellele põnevale objektile Hubble’i kosmoseteleskoop ning saadi esimesed pildid pinnast, kasutades ära tõsiasja, et kauge kuu atmosfäär ei ole kõigile elektromagnetkiirguse lainepikkustele läbipaistmatu.
Edasi pikemalt saab lugeda siit:
http://www.loodusajakiri.ee/horisont/art...5_424.html
Maailm on täis lahendamata mõistatusi ja mõned neist on veel saladuslikumad, kui üldse osatakse ette kujutada.
Postitused: 197
Teemad: 18
Liitus: Jul 2008
Hiljuti oli uudis: NASA avaldas Titaanil vedeliku olemasolu tõendavad fotod
Uurimislaeva Cassini poolt tehtud piltidel on näha Titaani põhjapoolkeralt vastu peegeldavat valgust, kirjutab Daily Mail.
Fotodel näha olev peegeldus pärineb Titaani pinnal olevast 400 000 ruutkilomeetri suurusest järvest Kraken Mare. Cassini tegi need fotod selle aasta 8. juulil.
Juba varem avastati Titani lõunapoolkeralt järved, mis koosnevad metaanist ja etaanist.
Teadlaste sõnul oli Titaani põhjapoolkeralt vedeliku leidmine keerukas, kuna enamiku ajast on sellel alal pime.
«Titaani lõunapoolsetel aladel on vedelikuga kaetud alasid märgatavalt rohkem kui põhjas. Samas ei ulatu Päike põhja ja selle tõttu on seal olevat raske uurida,» selgitasid astronoomid.
Cassini projekti juhi Bob Pappalardo sõnul on Saturni kaaslase Titaani puhul tegemist nii Maast erineva kui ka meie planeediga sarnaneva kosmilise objektiga.
«Need fotod kinnitasid, kui eriline on Titaan meie Päikesesüsteemis. Kuid samas näitas Saturni kaaslase uurimine, et hoolimata vedeliku koostisest, täidab see geoloogilisi pindu ühel ja samal viisil,» selgitas teadlane Ralf Jaumann.
Jaumanni sõnul plaanitakse Titaanil leiduvat vedelikku edasi uurida.
«Titaanil olev vedelik on tähtis uurimisobjekt. Kas see mõjutab sealset kliimat? Kuidas seal sajab? Kuidas vedel metaan pinnal voolab?» esitas teadlane mõned vastust vajavad küsimused.
Titaan on Maale sarnane oma suuruse, tiheda atmosfääri, vedelikuringluse ja pinnavormide poolest. Cassini projekti abil on kaardistatud kolmandik Titaani pinnast.
Uurimislaev Cassini on Saturni orbiidil alates 2004. aastast, uurimaks selle planeedi pinda, rõngaid ja 31 kaaslast.
http://www.postimees.ee/?id=203400
Postitused: 3,609
Teemad: 58
Liitus: Sep 2007
Teadlased avastasid, et Saturni suurimal kuul Titaanil võib olla elusorganisme.
Primitiivsetele organismidele viitavad Titaani atmosfääris ja pinnal leiduvad ained, kirjutab Live
Astronoomid jõudsid Titaanil leiduva jälile NASA kosmosesondi Cassini abil. Cassini pildistas seda Saturni kaaslast utraviolett- ja infapunakaamerate abil.
Teadlased analüüsisid Cassini poolt edastatud informatsiooni Titaanil leiduvate ainete kohta. Titaanil leidub erinevaid pinnavorme – mägesid, järvi ja jõgesid.
«Tegemist on üsna Maale sarnaste pinnavormidega. Avastasime ka orgaanilisi aineid. Samas ei ole Titaanil vett, vaid metaani. Selle tõttu on sealsed eluvormid metaanipõhised,» selgitasid uurijad.
Nad lisasid, et eluvormide kohta andis vihje Titaani atmosfäärist pinnale jõudev vesinik, mis kuu pinnal kummalisel kombel kaob. Arvatakse, et selle tarbivad oma elutegevuseks ära sealsed eluvormid.
Samuti märgati veel mitmete ainete olemasolu atmosfääris, kuid Titaani pinnal nad kahanesid kiiresti.
Teadlased oletasid esialgu, et päikesekiirgus reageerib Titaani atmosfääris olevate ainetega, tekitades suures koguses atsetüleeni, mis langeb Titaani pinnale. Kuid Cassini uuring ei näidanud jälgegi atsetüleenist.
Mitmete ekspertide sõnul on vaja uuringuid jätkata, sest asjal võib olla veel mingi teine seletus.
«Kuid ühes oleme kindlad, seal võib leiduda metaanil põhinevat algelist elu. See võib esindada Maast erinevat elu, mis ei põhine veel,» lisas astrobioloog Chris McKay.
Uurijate arvates võib Titaani elu suurema hoo sisse saada nelja miljardi aasta pärast, mil Päike muutub nn punaseks hiiglaseks.
«Seal olevad keemilised ained on metaanipõhise elu tekkeks soodsad. Neil organismidel on vaja ainult natuke rohkem soojust, et edasi areneda,» arvasid uurijad.
Uurimislaev Cassini on Saturni orbiidil alates 2004. aastast, uurimaks selle planeedi pinda, rõngaid ja 31 kaaslast.
http://www.postimees.ee/?id=272811
NASA juttu Titanist: http://www.nasa.gov/topics/solarsystem/f...00603.html
"Mida saab väita ilma tõenditeta, saab ka ilma tõenditeta kõrvale heita"
- Christopher Hitchens
|