Postita vastus 
 
Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aukudega prillid
Autor Sõnum
togli
Vana kala

Postitusi: 619
Liitunud: Nov 2010
09-10-2015 18:42
Postitus: #1
Aukudega prillid
[Pilt: pinhole%20glasses%20new%20model.jpg]
Juhtusin sarnaseid tuttava juures proovima ja oma imestuseks nägin üsna väikest kirja täiesti selgelt. Olgu öeldud, et muidu kannan prille mille klaasid on paksud nagu pudeli põhjad. Sellest ka hämmastus ja huvi miks ilma klaasita, sõela meenutavad prillid sellise poolpimeda järsku nägijaks tegi.

Väike otsing andis seletuse, tegemist sama asjaga nagu tikutopsist fotokaameralgi.


Rohkem juttu:
Need aukudega prillid treenivad Su silmalihaseid arvuti- ja teleekraani vaatamisel
Aukudega prillid

Märksõna inglise keeles otsimiseks - pinhole glasses

Noppeid:
Tsitaat: Aukudega prillid ei ole mitte värske leiutis, vaid neid turustati laialdaselt USA-s juba 1950-aastatel. (Inglise keeles nimetatakse neid pinhole glasses, juhuks kui on soovi lisainfot googeldada). Enamasti antakse tänapäevaste aukudega prillide leiutaja au aastatel 1575-1650 elanud jesuiidi preestrile, astroloogile ja füüsikule Christoph Scheiner'ile, kes uuris muuhulgas ka silma ehitust ja tööpõhimõtet. Tegelik leiutamise aeg jääb ilmselt palju varasemasse aega, väidetavalt on juba ajast enne meie ajaarvamist Hiinast pärit käsikirjades kirjeldatud selliste aukudega prillide tööpõhimõtet.

Tegemist on siis prillidega, kus klaasi asemel on läbipaistmatu plastmass, mis on tihedalt väikesi augukesi täis. Tööpõhimõte on sarnane nõelasilmakaamerale, mis samuti tavapärast läätse terava kujutise saamiseks ei vaja.

Selliste prillide plussiks võib lugeda, et nad võimaldavad silmalihastel puhata, silm ei pea ise nägemiseks tööd tegema. Augukesed lasevad läbi vaid peenikese, otse reetinale suunatud valguskiire, võimaldades piiramatu sügavusega fookuse ning blokeerivad enamuse ülejäänud valgusest, kaotades valguse dispersiooni sarvkestas, mis muidu kujutise hajutaks. Seetõttu on objektid fookuses ka siis, kui silm korralikult ei teravusta. Seega siiski prill ise silmalihaseid ei treeni. Kui just mitte möönda, et puhkus on treeningu oluline osa. Miinusena tuleks nimetada seda, et nad blokeerivad suure osa valgusest (maailm paistab liiga pime) ning piiravad oluliselt perifeerset vaatevälja.
Tsitaat:Tegelikult on aukude või piludega prillid inimkonna kõige vanem prillileiutis üleüldse. Põhjarahvad on aastasadu kasutanud selliseid prille (varemalt, enne prillisangade leiutamist, sidemeid), mis aitasid ereda päikesega jääl ja lumel liikuda ning toimetada. Seda nippi tasub teada, kui mägedes oma päikeseprillid ära lõhute või kaotate ja tahate siiski ilma lumepimeduseta alla saada.

Aukprillide raamis on klaasi asemel läbipaistmatu augukestega materjal, tänapäeval muidugi enamasti plastik. Aukudest jõuavad silma kitsad valguse „kiired”. Hea on see, et vastavalt fotograafia põhitõdedele on väikese ava korral lihtsam teravat pilti saada ja väidetavalt on niiviisi silmal vähem vaeva teravustamisega. Sellest omakorda on tulnud palju toredaid ideid aukprillide kasuliku toime kohta:

Aukprillid annavad silmadele puhkust.
Aukprillid treenivad silmalihaseid või annavad kõigile silmalihastele sama toonuse või annavad silmalihastele puhkust või panevad kõik lihased võrdselt tööle vms.
Aukprillid ravivad silmi.
Aupkprillid aitavad teravalt näha nii lühi- kui ka kaugelenägelikel, aga silmaarstide, prillitootjate (-müüjate) ja silmakirurgide kasumiootus ei lase seda üliodavat võimalust laildaselt turustada.
Aukprillidega ravimiseks peab neid iga päeva kasutama vähemalt 15 minutut, aga päriselt avaldub nende toime siis, kui harjutada 1 kuni 2 tundi päevas.

Puuduste ja murede poolt vaadates tuleb siiski üht-teist ära märkida:


Valgust pääseb läbi vähe. Kuigi pilt läheb teravamaks, läheb see ka päris palju pimedamaks. See võib olla päris tore eredas päikesevalguses, aga telekavaatamisel või voodis lugemisel häirib vägagi.
Kuna iga auk tekitab silmapõhjale oma kujutise, siis tuleb nende prillidega harjuda. Õnneks läheb harjumine ruttu.
Väga kehva nägemise ja tõsiste silmahaiguste korral ei ole aukprillidest abi või ei ole neist kuigi palju abi.
Aukprillid kitsendavad vaatevälja. See on üks põhjus, miks ei tohiks aukprillidega autot juhtida ja masinatega töötada.

Väga hea nägemisega noored inimesed ei pruugi aukprillide efekti üldse märgata. Nõrgemate prillide kasutajatele ja vanematele inimestele on aukprillide proovimine (soovi korral ka kasutamine) igati põnev kogemus.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Postita vastus 


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Reguleeritava läätsega prillid lumekakk 10 3,900 21-10-2010 20:24
Viimane postitus: Taksonoomik

Vali alamfoorum:


Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog