Postita vastus 
 
Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erinevad tarokaardid (Tarot) ja nende sümboolika
Autor Sõnum
Skarre
Vana kala

Postitusi: 375
Liitunud: Feb 2013
29-03-2015 16:29
Postitus: #1
Erinevad tarokaardid (Tarot) ja nende sümboolika
Antud teema eesmärgiks on kokku koguda erinevat informatsiooni seoses taro kaartidega ning võrrelda neis erinevaid sümboleid, ülesehitust, struktuuri ja muud olulist või huvipakkuvat.

Kõige populaarsemateks pakkideks loetakse Rider-Waite'i pakki ja Aleister Crowley Thoth'i pakki. Suurimaks erinevuseks erinevate pakkide vahel (nii ka RW ja Thothi vahel) on VIII ja XI kaardi paigutus - Rider-Waite ja tema kloonid kasutavad VIII kaardi positsioonil "Jõu" kaarti (Strength, tavaliselt naine koos lõviga), kuna Thoth ja tema kloonid järgivad okultset traditsiooni ning paigutavad VIII positsioonile "Õigluse" kaardi.

Suurem osa pakkidest järgivad Suure ja Väikese Arkaani struktuuri - 22 Suure Arkaani kaarti (justnagu heebrea tähestikus 22 tähte) ning 56 Väikese arkaani kaarti. Väikese arkaani kaardid on sisuliselt mängukaardid - neli masti, numbrid 1-10ni ning paažid, rüütlid, kuningannad ja kuningad.

Vanimaks teadaolevaks säilinud tarokaartide pakiks loetakse tavaliselt Visconti-Sforza kaarte 15. sajandi algusest - need on suuresti aluseks ka Rider Waite'i ja teiste pakkide ülesehitusele. Taro kaartide illustratsioonid on väärt allikaks tolleaegse ühiskonna elukorraldusse ning teisalt annavad meile märku, millised sümbolid ja märgid on tähendust muutmata kestnud aastasadu. Visconti paki kõrval on äärmiselt kuulus ka Marseille'i tarokk, mida antakse tänaseni välja muutmata kujul (ning siiani võib Lõuna-Prantsusmaal taroki mängijaid kohata).

Kuigi levinud arvamus on, et taro kaartide lugemine on uuem traditsioon ning algselt oligi tarokk vaid meelelahutuseks mõeldud, on ennustamisjuhiseid leitud juba 16. sajandist. Ennustamiskaardid ise ulatuvad kaugemasse aega ning okultse taro eestkõnelejad, sh Crowley, rõhutavad, et taro pärineb antiik-Egiptusest ning toodi Euroopasse mustlaste kaudu.

Ei ole võimatu, et antiiktsivilisatsioonides kasutati sarnast formaati - taro kaartide ladumine 16-17. sajandi õukondades oli sisuliselt psühholoogivisiit ning samalaadselt eesmärgil on võidud "ennustamiskaarte" kasutada ka varasemalt.


Rider-Waite'i pakk- ülevaade

Rider-Waite'i pakk (sageli lühendatud RWS-iks, Rider-Waite-Smith, lisades lõppu kunstniku initsiaali), on maailma enimmüüdud taro pakk, mis anti esmakordselt välja 1910.aastal ning mille visuaalsel keelel ja sümboolikal põhineb valdav enamus kõikidest kaardipakkidest. Õigupoolest on keeruline leida pakke, mis ei oleks RWSi kloonid, nii oma ülesehituse kui sümboolika poolest.

RWSi pakk muutis tarokaardid oluliselt okultsemaks, näiteks muutes katoliiklikud kaardid paganlikeks (Pope-->Hierophant jne). Eraldi võiks välja tuua "Paavstinna", kaardi nr II, mida võis leida 15nda sajandi pakkidest. RWS muutis selle "Peapreestrinnaks" (High Priestess), ent jääb küsimus, miks 15. sajandi Itaalias ja Prantsusmaal naissoost paavstist räägiti. See tundub toetavat teesi, et lihtrahva hulgas (ja mustlaste hulgas) oli siiski kasutusel mingi pärimusega edasiantav kaartide traditsioon, mis õukondades sobilikku keelde pandi. Marseille'i tarokipakis on II kaart siiani naissoost paavst (La Papesse).

Suurim edasihüpe vanadest pakkidest oli kahtlemata Väikese arkaani illustreerimine (vanemad pakid olid kujundatud mängukaartidena, st "Viis münti" tähendaski viie mündi kujutamist kaardil). Nüüd tuli juurde aga 56 erinevat pilti, mis on oluliselt kujundanud kaartide tähendusi.

RWS on täna väga laialdaselt kättesaadav ning seda väga erinevates kujundustes (autoriõigused on avalikud, mistõttu igaüks võib pilte kasutada omaenda paki väljaandmiseks). Eristatakse peamiselt "uut" trükki, mis pärineb 80-90ndatest ning mida kutsutakse tihti "yellow box" variandiks - eemaldatud on käsikirjas kaartide nimed ning asendatud need trükituga; ühtlasi peetakse kaartide kvaliteeti üpris halvaks. Väljalaskes on asendatud algne, Tudorite roosi imiteeriv kaardi tagakülg mängukaartide tagaküljega (sini-punane joonterägastik). Et tähistada kaardipaki esmaväljalaset, kirjastati ka "Original Rider Waite" taropakk, mis järgib täpselt algset kujundust ning on ka kõrgema trükikvaliteediga.

RWS - Suur Arkaan

Suur Arkaan koosneb 22-st kaardist, kusjuures Narr on nummerdatud (0). Vana traditsiooni järgi ei kandnud Narr numbrit, s.o Suur Arkaan oli 21+1 kaarti. Samuti on traditsiooniliselt VIII kaardiks "Õiglus" - Justice, kuid RWS asetas VIII kohale hoopis kaardi Strength. Selle vea "korrigeeris" oma pakis aastakümneid hiljem Crowley, kes tõstis Õigluse tagasi oma algsele kohale.

Toon välja Suure Arkaani kaardid, märkides ära, kuidas neid nimetati Marseille' pakis ning kas nende juures on miskit erilist.

I - Magician (Maag), vanasti Žonglöör. Kaart loob koheselt okultse aura, kasutades ära olulisemad sümbolid. Kaardipakki kasutas muide ka Kuldse Koidu Ordu. Ülestõstetud käsi koos väljasirutatud vasaku käe nimetissõrmega; punased roosid ja valged liiliad; nelja elemendi/masti asetamine lauale; Maagi vööks on tegelikult Ouroboros; Maagi pea kohal hõljub lõpmatuse märk.

II- The High Priestess (Peapreestrinna), vanasti Paavstinna. Vabamüürlaste sümbolid - must ja valge sammas B ja J kirjaga (Jachin ja Boaz), kuusirp, toorarull, vana-Egiptuse peakate, granaatõunad jne.

III - The Empress (Keisrinna), vanasti Keisrinna. Viljapead, süda, mille sees Veenuse sübol, tähtedest pärg jne

IV - The Emperor (Keiser), vanasti Keiser. Võimukepike on pikendatud ankh, trooni on raiutud neli sokupead.

V - The Hierophant (Hierofant), vanasti Paavst. (Muide, hierofant on termin Vana-Kreeka kõrge preestri kohta, kelle töö sisuks oli keeruliste esoteeriliste materjalide dekodeerimine ja lahtimõtestamine). Sümboolika läheb üha huvitavamks - meie "paavst" kannab kolme trooni, tema kepikesel on kolm kriipsu ning tema rüül kolm risti. Ülestõstetud parem käsi, keskmine ja nimetissõrm taeva poole näitamas. Tema jalge ees on kaks ristatud võtit, kusjuures tema poole üles vaatavad kaks meest - mõlemad sarnased, ent üks kannab punaseid roose ja teine valgeid liiliaid sinisel taustal.

VI - The Lovers (Armunud), vanasti Armunud. Matkib küll traditsioonilist kujundust, ent lisab sinna Piibli temaatika. Kuivõrd vanasti oli lihtsalt üks mees, keda kaks naist tahtsid ning Eros pilvekese pealt oli oma armunoolt laskmas, siis RWSi versioonis näeme me Eevat õunapuu ees, mille ümber on mässitud madu (Saatan) ning teisel pool põleva puu taustal Adam. Pilvel kõrguv ingel ei näita üles vähimatki tahtmist olukorda mõjutada, ka ei näe me seal kolmandat liiget.

VII - The Chariot (Kaarik), vanasti Kaarik. Laias plaanis on tegemist jälle matkiva kaardiga, küll aga näeme siin täielikku sümbolite üleküllust. Kaks mustvalget sfinksi, tiibadega täiskuu/päike, "võitjal" on käes Maagi sau ning tema põll on kaetud kummaliste sümbolitega (ning vöö astroloogiliste sümbolitega). Tema kroonil on kaheksaharuline täht ning tema õlakutel kuusirbid (noorkuu ja vana kuu).

VIII - Strength (Jõud), vanasti Jõud (La Force/Fortitude), aga kohal XI. Naine lõviga, matkib Marseille'i kaarti, ent naine kannab punastest roosidest/marjadest pärga ning tema pea kohal hõljub lõpmatuse märk.

IX - The Hermit (Eremiit), vanasti Eremiit. Erak laternaga. NB - laterna sees hõõgub kuueharuline täht, mitte lihtsalt valgus.

X - Wheel of Fortune (Õnneratas), vanasti Õnneratas. Samuti esineb välga palju sümboleid - õnneratta peal, õnneratast ennast valvab mõõgaga sfinks, pilvedel ratta ümber on raamatutega peaingel, kotkas, sõnn ja lõvi (kõik tiivulised) ning ratta ümber on koera peaga inimene ja vooglev madu.

XI - Justice (Õiglus), vanasti Õiglus. Vasakus käes kaalud ning paremas käes mõõk, kusjuures parem jalg ulatub rüü alt välja.

XII - The Hanged Man (Poodud Mees), vanasti Poodud Mees. Kõverdatud jalg on vasak jalg (15nda sajandi kaartidel oli see parem jalg). Poodud mehe pea ümber on halo/päike

XIII - Death (Surm), vanasti Nimetu Kaart (kuigi 1650ndal anti välja üks pakk, kus kaarti nimetati La Mort). Taaskord huvitav kaart. Kui vanadel kaartidel näeme luukere, kes hauda kaevab, siis RWS toob menei hoopis huvitavama sümboolika - valge ratsu seljas, kelle rakmetel on pealuud ja ristatud sääreluud, ratsutab üle laipade mustas raudrüüs skelett, kes kannab musta lippu, mille pea valge viieõieleheline roos (roosiristlaste sümbol). Ratsu ees näeme palvetamas Paavsti ning taamal kahe samba vahelt paistmas tõusvat päikest (Kuldne Koit).

XIV - Temperance (Mõõdukus), vanasti Mõõdukus. Matkib suuremalt jaolt vana kaarti, kus ingel ojas vett kallab ühest karikast teise. Ingli laubal on päikese sümbol, südame kohal kolmnurk ning selle kohal heebrea tähtedega jumala nimi. Taamal on taaskord tõusev päike, ent ovaalne.

XV - The Devil (Kurat), vanasti Kurat. Ülestõstetud parem käsi, alla suunatud vasak käsi (milles tõrvik), tagurpidi pentagramm, lohemao tiivad ja sokusarved. Näeb välja nagu tavapärane illustratsioon Baphometist. Postament, millel Kurat istub, kannab suurt aasa, mille külge aheldatud mees ja naine.

XVI - The Tower (Torn), vanasti Jumalakoda (La Maison Dieu). Torni lööv välk lööb torni pealt krooni ning inimesed pudenevad välja. Näeme, et üks pudenejatest kannab kolmeharulist krooni

XVII - The Star (Täht), vanasti Täht. Taevas on kaheksa kaheksaharulist tähte. Blond alasti naine valab ühest kannust vett maha, mis loob jõgesid, ning teisest tiiki, millest kasvab järv.

XVIII - The Moon (Kuu), vanasti Kuu. Kahe samba vahel peab päikesega võitlust kuusirp (ehk varjutus?). Veekogust suundub teele vähk. Kuu poole uluvad kaks koeralist.

XIX - The Sun (Päike), vanasti Päike. Valge hobuse seljas väike laps punase salliga. Inimese näoga päike. Päevalillede aed.

XX - Judgement (Kohtumõistmine), vanasti Kohtumõistmine). Seesama punaste tiibade ja leegitsevate juustega ingel puhub pasunat, mille küljes lehvib punase ristiga valge lipp. Inimesed tõusevad kirstudest tema poole üles.

XI - The World (Maailm), vanasti Maailm. Kokkuseotud pärja sees on naine, kelle ümber on sall/madu. Maagi sauasid on nüüd kaks, üle mõlemas käes. Pilvede peal nurkades on sedakorda mitte-tiivulised ja ilma raamatuteta ingel, kotkas, lõvi ja sõnn.

0 - The Fool (Narr). Narrikaarti loetakse sageli üheks olulisemaks, kuna paljude arvates määrab see ära paki üldise käekirja ning kunstniku suhestumise. RWSi puhul näeme me rebitud rüüga narri, kes astub võrdlemisi uljalt, koerake sabas ja valge roos näpus, aga astub ta ehk kohe kuristikku?

Siin on nähtaval kõik RWSi Suure Arkaani kaardid, trükk Original Rider Waite.

[Pilt: rider-waite-smith_deck.png]


Teen peagi ülevaate ka Crowley Thothi kaardipakist ning ka Hermetic Tarot pakist, keskendudes niisiis okultsematele. Loodetavasti leiavad siia teemasse tee ka teiste paraveebude ülevaated huvitavatest taro pakkidest ja nendes esinevatest sümbolitest.
EDIT: parandasin oma freudian slipi, meeltesegaduses olin kirjutanud B ja J tähenduseks Bael ja Joaz, vist kuulasin samal ajal Joan Baezi loomingut Smile Nüüd korrektne
(selle postituse viimane muutmine: 20-04-2015 08:56 Skarre.)
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
euroruubel
vaatlen ja jälgin

Postitusi: 2,223
Liitunud: Apr 2011
29-03-2015 20:04
Postitus: #2
RE: Erinevad taro kaardid ja nende sümboolika
Vabamüürlaste märgisüsteemi tundmine oleks kõvasti abiks, seda muidugi niisama laiali ei jagata. Võtame kasvõi kaardi "Maailm" - tsikki - Europe - ümbritseb madu ja maailm ise ümbritsetud "loorberipärjaga" . Ametlik seletus "loorberipärjale" on - võidu sümbol. Maailm on ka nt üro vapil ümbritsetud loorberitega, nõukogudemaa sümboolikas jällegi maailm ümbritsetud loorberitega. Seega ...järele mõeldes... võib isegi klappida....loorberipärg maailma ümber viitab nii kaardil kui nõukogude ja üro vapil sellele et "selle maailma üle on võit käes" - aga kellel ? Ametlikult on loorberipärast üritatud vägistada "rahu sümbolit" - tegelt ikkagi võidu ja triumfi sümbol vaenlase üle.

Kotkas tegelt peaks olema fööniks - uuestisünni sümbol salakultustes, lõvi peaks olema tegelt sfinks ( või vastupidi)

Härg - taurus - röövis europe teatavasti kreeka müütide järgi.
(selle postituse viimane muutmine: 29-03-2015 20:23 euroruubel.)

mäng mängus
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Skarre
Vana kala

Postitusi: 375
Liitunud: Feb 2013
29-03-2015 20:27
Postitus: #3
RE: Erinevad taro kaardid ja nende sümboolika
Tõepoolest peaks tegelikult sümboleid lahti seletama veel sügavamalt, eks kui see teema siin areneb, jõuan ehk ka seda teha.

Kindlasti on tegemist kotkaga - need neli sümbolit tulenevad Piibist ja Ilmutusraamatust ning on siis Matteus, Luukas, Markus ja Johannes ning pärja sees olev kujutab Jumala trooni; või siis on nad neli elementi ja seal hõljuv neidis viies element.

Siin üks illustratsioon vanast Saksa käsikirjast, kus Jeesust ümbritsevad samad tegelased:

[Pilt: 220px-Codex_Bruchsal_1_01v_cropped.jpg]

Siin võrdluseks Crowley' Thoth'i paki "Maailm", kus on samad tegelased hiiglasliku silma ümber, ent siin on madu ümber neiu:

[Pilt: fc6e21e68f883f5b56537172c2313771.jpg]


Siin Marseille'i taro Maailm:

[Pilt: the_world.jpg]

Osho Zen taro muidugi järgib teist rada, aga ma panen selle ikkagi siia:

[[Pilt: 61e4772e1f683b04e04ed644e7852e1b.jpg]
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
euroruubel
vaatlen ja jälgin

Postitusi: 2,223
Liitunud: Apr 2011
29-03-2015 21:57
Postitus: #4
RE: Erinevad taro kaardid ja nende sümboolika
Mitu kaarti on žestiga, kus üks käsi osutab väljasirutatud sõrmega üles, teine käsi alla. Endastmõistetavalt - nii nagu üleval nii ka all. Taaveti täht on selle sümboolika esindaja - üks kolmnurk on otsaga alla, teine üles.

mäng mängus
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Skarre
Vana kala

Postitusi: 375
Liitunud: Feb 2013
29-03-2015 22:01
Postitus: #5
RE: Erinevad taro kaardid ja nende sümboolika
Kusjuures, lisasin Osho pildi lihtsalt võrdluseks okultsete ja New Age pakkide vahel, aga hakkasin selle peale pikemalt mõtlema - kelle käsi see on, kes pakub "completionit" viimase pusletükiga?
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
kage
naegleria fowleri

Postitusi: 3,881
Liitunud: Jun 2011
30-03-2015 10:23
Postitus: #6
RE: Erinevad taro kaardid ja nende sümboolika
Taro kaartide puhul ei tasuks liiga palju vabamüürlusesse kinni jääda kuna nüüdisaja kunstnikud kasutavad pigem üldist sümboolikat ja enda fantaasiat seega võiks sümboleid vaadata kunstniku vaatepunktist ja ka ajastule vastavalt.

Oletan, et käsi on su enda käsi - Osho Zen Tarot Major Arcana
(selle postituse viimane muutmine: 30-03-2015 10:23 kage.)
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Müstik
Shambalas

Postitusi: 13,074
Liitunud: Oct 2004
30-03-2015 11:42
Postitus: #7
RE: Erinevad taro kaardid ja nende sümboolika
Natuke Egiptuse taro kaartide kohta.

Legend räägib, et TARO arkaanid on imekombel säilinud Egiptuse hieroglüüfiline raamat, mis koosneb 78 tahvlist. Aleksandria raamatukogus oli peale papüürusele ja pärgamendile kirjutatud raamatute veel palju selliseid, mis koosnesid savi- ja puutahvlitest. TARO kohta käiv pärimus räägib, et kunagi olid need medalid, millesse oli graveeritud kujutisi ja arve, seejärel tehti neist metallplaadid, siis nahast kaardid ning lõpuks paberist kaardid.
On olemas veel üks kaunis legend TARO päritolust. Raamatu lõpust leiate muistse egiptuse müsteeriumidesse pühendamise rituaali kirjelduse, raamatu „Pühendumine vanas Egiptuses,“ milles erilist osa mängivad TARO 22 arkaanile sarnanevad kujutised.
“Pühendatu leidis end viibivat pikas galeriis, mida toestas kakskümmend neli sfinksikujulist karüatiidi, kummaltki poolt kaksteist. Sfinkside vahele seintele oli maalitud müstilisi figuure ja sümboleid kujutavad freskod. Need kakskümmend kaks pilti asetsesid paarikaupa vastamisi. Möödudes galerii kahekümne kahest pildist, sai pühendatu preestrilt õpetusi. Iga arkaan, mis sai tänu pildile nähtavaks ja tajutavaks, kujutab endast inimtegevuse seadustamise vormelit vaimsete ja materiaalsete jõudude suhtes, millede kombinatsioon tekitabki kõik elu nähtused”.

http://kungla.eu/maya/?p=49

Kaartide tähendusi.
Võidukaarik (VII arkaan), mille ette on rakendatud must ja valge sfinks, kuulub nähtavasti Vana-Egiptuse jumalale Osirisele.
Torn (XVI arkaan) meenutab legendi Paabeli tornist.
Tervet karikate masti võib vaadelda kui legendaarset Püha Graali Karika Ordut.
Saatuse rattal (X arkaan) kõige rohkem okultseid sümboleid. Sfinks (ülal keskel) on esindatud kõigis oma neljas algses vormis - Lõvi, Kotkas, Härg, Inimene.
Tarod võib vaadelda kui seost ideede maailma, inimese tedvuse ja füüsilise maailma vahel.
Siin näidiseks Egiptuse taro mõningaid kaarte ja juures ka tähendus.
https://heietuli.wordpress.com/tag/paike/

Maailm on täis lahendamata mõistatusi ja mõned neist on veel saladuslikumad, kui üldse osatakse ette kujutada.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Skarre
Vana kala

Postitusi: 375
Liitunud: Feb 2013
05-04-2015 18:25
Postitus: #8
RE: Erinevad taro kaardid ja nende sümboolika
Crowley Thoth ja Kabala

Kabala/juudi müstitsism on taro pärimusega väga lähedalt seotud ning eriti on see rõhutatud just RWS ja Crowley' pakkides.

Crowley paki läbianalüüsimine on väga pikk töö, kuna sisuliselt vääriks iga kaart eraldi raamatut (eriti Suure Arkaani oma). Küll aga oleks paslik kõigepealt vaadelda veidi gematriat (juudi numeroloogiat) ning kabalat, sealjuures Elu Puud.

Teen lühikokkuvõtte kabalast ning kuidas see taroga seotud on, gematriast ning kuidas see taro pärimust mõjutab. Kuna paraveebis pole otseselt kabalat väga põhjalikult puudutatud, leian, et selle ajalooline/sümboolne ülevaade oleks üleüldiselt ka üpris kasulik.

Okultiste mõjutanud kabalat ning nende "versiooni" kabalast nimetatakse sageli "hermeetiliseks kabalaks" ning see moodustas olulise osa okultistlike kogude traditsioonidest ja õpetustest (nt thelema, Kuldse Koidiku Ordu jpt).

Nii nagu ülal, nii ka all

Olulisim kabalistlik tõekspidamine eristab teda teistest suurematest religioonidest - nimelt pole kabala monoteistlik (nagu näiteks judaism), vaid väidab, et on olemas lõptmatus/kõiksus, Ain Soph (otsetõlge "piiritu") ning kõik on sellesama piiritu, lõputu valguse manifestatsioon. Kabala üks põhisõnumitest on "Nii nagu ülal, nii ka all" (inglise keeles "As above, so is below")

Sellel piiritusel on ka oma tasandid ning tajutaval tasandil manifesteerub "lõputu valgus" Elohimina (Elohim on heebrea keeles jumal VÕI jumalad, mitmust määrab verb). Samuti on kõigel 10 erinevat emanatsiooni - ning see ongi kabala/Elu Puu põhiline mõte.

Kabala lähtub ka neljast erinevast tasandist (vt neli elementi, neli ilmakaart, neli apostlit jne), neli erinevat maailma on Atziluth (emanatsioonide tasand, Ain Sophi kiirgus), Beriah (loomise tasand, kus tegutsevad inglid), Yetzirah (kujuvõtmise tasand), Asiyah (tegevuse tasand, füüsiline maailm).

Siin on üks väga hea kujutis Elu Puust

[Pilt: kabbalistic_tree_of_life.jpg]

Ning siin on üks väga hästi kujundatud pilt Elu Puust

[Pilt: Image21.gif]


Kuidas on see kõik aga seotud taroga?

Kõige paremini tuleb taro kabalistlik olemus välja tema struktuuris.
Taro on jaotatud Suureks ja Väikeseks arkaaniks (arcana, lad "saladused"), kusjuures Suures Arkaanis on 22 kaarti (heebrea tähestiku 22 tähte, kabala Elu Puu 22 rada). Väike arkaan on jaotatud nelja masti (neli tasandit), millest igaühes on 10 kaarti (Elu Puu 10 sefiroti) ning 4 x 4 õukonnakaarti. Neli tasandit sümboliseerivad nelja elementi - mõõgad õhku, sauad tuld, mündid maad ja karikad vett, samamoodi nagu peaaegu kõikides maagilistes pärimustes, alates wiccast lõpetades kaosemaagiaga.

Taro kaartide "tähendused", so kaartidele omistatud sümboolsed tähendused, tulenevadki tema asukohast Elu Puul. Teooria on sealjuures lihtne: me kõik alustame füüsilisest maailmast, Malkuthist, liikudes üha enam valgustuse poole.

Sealjuures on Elu Puu aga fraktaalne - meie elu saab jagada 10ks etapiks, ent ühtlasi läbime need 10 etappi iga aasta, või iga kuu, või iga hetk... Elu Puu on nagu fraktaalne algoritm, mis peegeldub igas meie projektis, mõttes, kogemuses.


Ühest kümneni kabalas

Sisuliselt põhineb numeroloogia, taro kaartide tähendused ja paljud muud traditsioonid just kabala numeroloogial, lähtudes nende seostest. Just seetõttu on näiteks taro pakkides just kaart nr 10 alati negatiivse, raske tähendusega, ent äss (1) positiivsega.

Me alustame Malkuth'ist, tasandiks Assiyah - füüsiline maailm. Malkuthi sümboliks on Maa, värviks pruun või oliivikarva ning taro kaartide vasteks kõik kümned. Hermeetilises kabalas allub Malkuth peaingel Sandalphonile ning inglid (astraalolevused) selles sefirotis on "Ishimid" (tõlkes: põlevad hinged). Tundub, et iidses kabalas Malkuth = Põrgu, nii nagu paljudes antiikaja traditsioonides on maa võrdunud Põrguga, kas siis neile käesoleval hetkel või kunagi minevikus.

Sefirotid 9-4 asuvad "Yetzirah'is", ehk siis kujuvõtmise tasandil. Üheksas sefira on Yesod, millega seostuv taevakeha on Kuu, värviks lilla, astraalolenditeks "cherubim" - keerubid (tõlkes: tugevad, The Strong Ones) ning peaingliks Gabriel.

Kaheksas sefira on Hod, mille vasteks Merkuur, värviks oranž ning kus elavad "Bene Elohim" (jumalike olevuste pojad, Sons of Godly Beings), nende üle vaatab peaingel Miikael.

Siit hakkab vaikselt välja joonistuma muster, mida näeme paljudes vanades pärimustes, ka näiteks Piiblis. Õigupoolest hakkab natuke kabalat uurides tunduma, et peamised lood on tõepoolest selles võrdlemisi lihtsas joonises kirjas.

Seitsmes sefira on Netzach, mida juhib Veenus, mille värviks on smaragdroheline, kus elavad Elohim (jumalad, jumalikud olevused) ning mille peaingel on Haniel.

Kuues sefira (kõige keskel) on Tiphareth, mille sümboliks on Päike, värviks kuldne, kus elavad Malakhim (inglid, sõnumitoojad) ning mille peaingliks on Raphael.

Viies sefira on Geburah, mida juhib Marss, mille värviks on tumepunane, kus elavad Seraphim (Fiery Serpents, tulemaod) ning mille peaingel on Khamael.

Neljas sefira on Chesed, mida juhib Jupiter, mille värviks on sinine, kus elavad Hashmallim (säravad, Brilliant Ones) ning mille peaingel on Tzadkiel.

Algse pärimuse kohaselt polnud Saturnil, Neptuunil ja Pluutol Elu Puul kohta; hermeetiline pärimus paigutab aga nad üles, kolmainsuse juurde.

Edasi tulevad kaks alussammast - must ja hall. Kõigepealt number 3, Binah, mis asub loomise tasandil (Briah), mille planeediks on Saturn, värviks must, kus elavad Erelim (otsetõlkes "troonid") ning mille peaingel on Tzaphkiel.

Number 2, Chokmah, on Atziluthi tasandil (emanatsioonide tasand, arhetüüpne universum), tema sümboliks on Neptuun, värviks hall, ingliteks Ophanim (rattad), peaingliks Raziel.

Ning viimane, number 1, on Kether - Kroon, mille planeediks Pluto, värviks valge ning mille ingliteks on Chayot - elavad (the living ones), peaingliks Metatron (vt ka Elu Lill, Metatroni kuup).

Kether on punkt lõputus kiirguses, Ain Sophis, kust tekkisid siis ülejäänud emanatsioonid. Teaduse vaste oleks siis "suure paugu teooria" või "valge augu" teooria (eksisteerib Elu Puul ka Da'ath, ilma sefirata, mida mõnikord nimetatakse "musta augu" vasteks).


Siin on üks väga põhjalik artikkel Elu Puu ülesehitusest ning pühast geomeetriast:

Elu Puu, püha geomeetria ja tasandid - ENG

ning ka siin, siin väga head vasted just gematria poole pealt

Elu Puu sephiroth nimetused, seosed, vasted ENG

Kui nüüd juba neid seoseid ja vasteid teada ning uurida veidi lähemalt inglite pärimust ja Piiblit, on meil juba tegelikult suur hulk sümboolikat ja pärimust, millega tegeleda ja mida läbi töötada. Näiteks - alguses oli Ain (mitte midagi), millest sai midagi (Ain Soph), millest sai lõputu valgus (Ain Soph Aur), mis sisuliselt on ka Piibli ja paljude teiste pärimuste algus.

Ka taro on üles ehitatud Elu Puu struktuurile ning jutustab meile seeläbi sajandivanuse okultse loo. Seetõttu on taro kaardid väga hea teadmiste allikas, kus sümbolid, lood ja pärimus on jäänud läbi aastasadade samaks.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Maran
Uustulnukas

Postitusi: 9
Liitunud: Jun 2015
13-06-2015 23:46
Postitus: #9
RE: Erinevad taro kaardid ja nende sümboolika
(05-04-2015 18:25 )Skarre Kirjutas:  Ühest kümneni kabalas

Sisuliselt põhineb numeroloogia, taro kaartide tähendused ja paljud muud traditsioonid just kabala numeroloogial, lähtudes nende seostest. Just seetõttu on näiteks taro pakkides just kaart nr 10 alati negatiivse, raske tähendusega, ent äss (1) positiivsega.

Seoses Kabala'ga, siis miks on Rider-Waite pakis just müntide 10 kujundatud selliselt, et müntidest tekib Elu Puu kujutis?

[Pilt: pents10.jpg]
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Infinite
Tavaliige

Postitusi: 98
Liitunud: Nov 2013
07-12-2015 12:00
Postitus: #10
RE: Erinevad tarokaardid (Tarot) ja nende sümboolika
''Ilma teise raamatuta vangistatud isik kui Taro, kui ta teaks, kuidas seda kasutada, võiks omandada mõne aastaga universaalsed teadmised, ja suudaks rääkida kõikidel teemadel võrreldamatul tarkuse ja ammendamatu ilukõnega''- Eliphas Levi
"Tõeline Taro on sümbolism; see ei räägi ühtegi teist keelt ja ei paku muid märke." - A. E. Waite
[Pilt: 12346390_1047351455304803_46716652029041...e=57216285]
(selle postituse viimane muutmine: 30-01-2016 02:16 Infinite.)
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Müstik
Shambalas

Postitusi: 13,074
Liitunud: Oct 2004
07-12-2015 12:42
Postitus: #11
RE: Erinevad tarokaardid (Tarot) ja nende sümboolika
Vaatasin, et sinu tehtud teema Iidse Egiptuse Salaõpetuste seeria kõik videod käsitlevad ju taro kaarte.
Need videod sobiksid hästi just selle teema täienduseks.
Näiteks, kuidas selle taro järgi maailma tõlgendatakse.
http://www.para-web.org/showthread.php?tid=8426

Eteriaalsed olendid tõlgiksin siiski eeterlikeks olenditeks.
Iidse Egiptuse Salaõpetused 2. osa Orioni Jumala Teadvus ja Narr
https://www.youtube.com/watch?v=r2qenbIU...e_&index=2

Selles II osas öeldakse, et taro algupärane autor on teadmata. On aga arvatud, et ta pärineb iidsest egiptusest u 3500 aastat tagasi. Ning on Euroopasse toodud mustlaste poolt, kui nad Indiast Euroopasse rändasid. esimene kaart on Narr, mida tutvustatakse. See väljendab jumala teadvuse asukohta meie materiaalses maailmas.
(selle postituse viimane muutmine: 07-12-2015 12:44 Müstik.)
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Infinite
Tavaliige

Postitusi: 98
Liitunud: Nov 2013
07-12-2015 13:03
Postitus: #12
RE: Erinevad tarokaardid (Tarot) ja nende sümboolika
Mõtlesin ning muutsin mitmeid kordi oma sõnakasutust Eteriaane, Eeterlik. Eeterlik on eesti keeles õigem öelda, tänan Nofretete. Ei tea miks hakkasin seda sõna nii kasutama, vist tuli kuskil ette, ei mäleta enam.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Skarre
Vana kala

Postitusi: 375
Liitunud: Feb 2013
07-12-2015 13:41
Postitus: #13
RE: Erinevad tarokaardid (Tarot) ja nende sümboolika
Taro juured on päris kindlasti egiptuses, Euroopasse jõudsid need läbi Mamluki (Egiptuse) enne 13ndat sajandit, siiani on need mastid säilinud (mündid, sauad, mõõgad, karikad). Hiljem arenesid nendest välja Prantsuse mastid (risti, ruutu, ärtu, poti). Inglise keeles on algsed nimetused säilinud (spades (poti) tuleb sõnast espadas, mõõgad).

Küsimus on pigem selles, kas 22 trumpi (tegelikult oli siiski 21 trumpi + Narr) tekkisid 14sajandil Euroopas, või olid need arhetüübid kaasa tulnud kuskilt varem. Müstikud usuvad, et need on väga pikalt edasiantud traditsioon, mis pärineb egiptuse "trumpidest" (egiptlased kasutasid arhetüüpide "kaarte"), samuti oli Euroopas väga levinud trend kaartide kasutamine ühiskonnaõpetuses, kus aadlike lastele õpetati ühiskonna rolle läbi kaartide. Ning kolmandana on siis pärimus "Boheemlaste pärimusest", mis kattub Nofretete väljatooduga - Indiast tulnud mustlased võtsid kokku India, Pärsia ja Egiptuse traditsioonid, kohandasid neid ning lõid "ennustuste" süsteemi. Müstikud suhtuvad aga mustlaste süsteemi väga halvustavalt, eriti nt Eliphas Levi, kelle jaoks "fortune telling" - ennustamine - on Taro pühaduse teotamine.

Taro nimetus enamikes müstilistes koolkondades on Book of Thoth - Thothi raamat - ning Taro vaadeldakse justkui raamatut, mis kätkeb endas kõiki universumi saladusi. Tarot on ka nimetatud Lääne joogaks ning see on sajandite jooksul kujunenud üheks kõige olulisemaks müstika nurgakiviks.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Infinite
Tavaliige

Postitusi: 98
Liitunud: Nov 2013
07-12-2015 14:10
Postitus: #14
RE: Erinevad tarokaardid (Tarot) ja nende sümboolika
[Pilt: 10391416_397920643703307_631142391646096...e=56E4F3A9][Pilt: 11053601_10152782331521903_8297365882291...e=572093DC][Pilt: 11066523_10152782331936903_7901350138734...e=571DC7D0][Pilt: 10645312_10152782332101903_3999624331825...e=56E7A964][Pilt: 12250161_1042058032500812_63524391186803...e=56DD4ABB]
(selle postituse viimane muutmine: 07-12-2015 14:12 Infinite.)
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Müstik
Shambalas

Postitusi: 13,074
Liitunud: Oct 2004
23-01-2016 11:03
Postitus: #15
RE: Erinevad tarokaardid (Tarot) ja nende sümboolika
(07-12-2015 13:41 )Skarre Kirjutas:  Küsimus on pigem selles, kas 22 trumpi (tegelikult oli siiski 21 trumpi + Narr) tekkisid 14sajandil Euroopas, või olid need arhetüübid kaasa tulnud kuskilt varem. Müstikud usuvad, et need on väga pikalt edasiantud traditsioon, mis pärineb egiptuse "trumpidest" (egiptlased kasutasid arhetüüpide "kaarte"), samuti oli Euroopas väga levinud trend kaartide kasutamine ühiskonnaõpetuses, kus aadlike lastele õpetati ühiskonna rolle läbi kaartide. Ning kolmandana on siis pärimus "Boheemlaste pärimusest", mis kattub Nofretete väljatooduga - Indiast tulnud mustlased võtsid kokku India, Pärsia ja Egiptuse traditsioonid, kohandasid neid ning lõid "ennustuste" süsteemi. Müstikud suhtuvad aga mustlaste süsteemi väga halvustavalt, eriti nt Eliphas Levi, kelle jaoks "fortune telling" - ennustamine - on Taro pühaduse teotamine.

Taro nimetus enamikes müstilistes koolkondades on Book of Thoth - Thothi raamat - ning Taro vaadeldakse justkui raamatut, mis kätkeb endas kõiki universumi saladusi. Tarot on ka nimetatud Lääne joogaks ning see on sajandite jooksul kujunenud üheks kõige olulisemaks müstika nurgakiviks.

Üllatuseks leidsin, et Briti filosoof Michael Dummett on kirjutanud teadustöid tarokaartidest.

Eesti keeles on ilmunud tema teos "Metafüüsika loogiline alus" Tartu: Ilmamaa, 2003
Laialt tuntud on Dummetti tööd tõe, tähenduse ja nende järelduste vallast filosoofilise realismi ja antirealismi vahelises vaidluses (viimast neist terminitest aitas ta ise populariseerida).
https://et.wikipedia.org/wiki/Michael_Dummett

Seega on taro pakkunud huvi ka filosoofidele.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Naut
katselendur

Postitusi: 778
Liitunud: Dec 2018
18-01-2019 04:45
Postitus: #16
RE: Erinevad tarokaardid (Tarot) ja nende sümboolika
Tore teema ja ilusad teooria-arendused.
Kui lisaks üldkirjeldustele raatsiks keegi jagada ka neid märkmeid, mida siinsed taro-praktikud on lisatähendustena enda jaoks ise avastanud, oleks üldse super. : )

Uusi Taro õpikuid ilmselt aastaks 2019 meie raamatulettidel ka oluliselt rohkem külvatud, avardunud netikosmosest rääkimata.

Siiski võobolla väike köhatus ehk pealkirja osas: „erinevad tarokaardid"?
Nii üks algsemaid trükitud Tarot de Marseille, tänases mõttes klassikaline Rider-Waite kui hilisem Crowley ehk Thothi süsteem (kui misiganes muud järgnenud kunstilised analoogüllitised, mida on tõepoolest tohutu armaada) võivad anda küll mõnevõrra erineva sümbolikäsitluse või ka üldimago, kuid süsteem on neil siiski sama.
Ehk siis:
Suur Arkaan (Narrist, mis on 0 kuni Maailmani, mis on XXI) + Väike Arkaan (mis omakorda koosneb 4-st mastist), milles on igas 14 numbrikaarti (ässast kümneni) ja 4 isikulist pildikaarti ehk paaž (või poiss), rüütel, kuninganna, kuningas. Viimased siis nn. õukonnakaardid.

Vabandage see ülekordamine, kuid see on põhisüsteem. See ongi tarot (/ˈtæroʊ/). Saladus, valem, egregor või kuidas iganes seda keegi nimetada soovib.
Igal selle süsteemi mastil, arhetüübi kujutisel, tüpaaži kordusel (õukond), numbril jne on oma kindel nö. peegeldusmoodul nii mentaali kui olmesse, ka täiesti loetavad seosed astroloogiaga ja loomulikult numeroloogiaga (selle valemeid ja kombinatsioone on taro siseselt tõesti palju), mis omakorda määravad kas kooskõla või ebakõla jne.
Ükski kaardil kujutatud värv pole lihtsalt värv vaid osa märgistatud tähenduste süsteemist, ükski kujutis või detail pole lihtsalt ruumitäiteks ja "ilu pärast", igal tegelase näol (näiteks en face, profiil, kukal) ja igal poosil põhjus jne. jne.
Ehk see on süsteem.
Õppides aga süsteemi reeglistiku selgeks ei pea enam igat kaarti nö. eraldi tuupima. Lisaks on ka hariv (ha!) ja hilisem mänguilu potensiaal tunduvalt mitmekihilisem.

Ülejäänud ilusate piltidega kaardid (oshod, kassid, inglid jne.) küll võivad, kuid ei pruugi olla enam selles süsteemis ehk olla taro.

Olen kohanud niivõrd erinevaid nn. taro pakke täiesti arusaamatute piltide, kollaažide ja muude miksingutega või koguni omaalgatusikult muudetud arhetüüp-nimetustega või süsteemi reeglitega tervikult (näiteks ei ole päris õige ässadel kujutada inimesi jne.) ning see, et selliste (isegi visuaalselt väga ahvatlevate) pakkide kasutaja mõtteliselt siis hiljem nö. püüab ignoreerida kujutisest "õhkuvat" visuaalinfot, kuid samal ajal tuletada meelde, mis algsüsteem justkui ikka nõuaks, muudab asja nata jaburaks. Minu meelest siis.

Selles mõttes ma väga ei mõista, miks algpilgul ehk keerukale kuid siiski toimivale ja väljakujundatud süsteemile on vaja hakata juurde pookima omaloomingulisi või siis tihtilugu lihtsustatud plagiaate? Selline lihtsustamine ei täienda vaid muudab. Kogu tervikut. Või ütleme siis... solgib. Pardon.
Misiganes kujutis on ka siiski juba kood. Teadlik või alateadlik pole oluline. Iga autor või kunstnik, kes mingi uue süsteemi või selle sees oma kujutise loob, paneb sinna oma nn. vesimärgi. Oma sellesama alateadliku või teadliku arusaama või siis nö. energia. Ja see nn. energiakogum hakkab teatud mõttes elama siiski oma elu. Seega pole justkui mõtet mängida peitust, et näeme ühte aga mõtleme natuke ikka teist ja tuletame meelde, mis seal Rider-Waite´i õpikus sama tähise all siiski kirjas oli.

Kusjuures ma pole absoluutselt uuenduste vastu ka selles kaardindusete värgis. Tõesti mitte.
Kõik need wiccad, inglid, lilled, kollid jne. jne. (olen näinud ka CCCP-iteemalisi dekke) võivad olla sisuliselt täiesti toimivad analoogid. Kelle või mille iganes abiks või rõõmuks. Kuid nimetagem neid lihtsalt ennustuskaartideks või prognooskaartideks või analüüsi abistavateks kaartideks või meeleoludekkideks või kuidas iganes.
Mitte ehk taroks.

Lenormand (veel 1 tuntud ennustussüsteem) on näiteks tarost selgelt eraldiseisev ja selle välja mõelnud madam (1772–1843) ise neid taroks ka ei nimetanud (või pole ma vastavat märget temalt lihtsalt kohanud).
Tavalisi mängukaarte me ju ka taroks ei nimeta. Kuigi ennustada (või pasjanssi laduda) nende peal saab üpriski tõhusalt.
Ning jah, miks mitte joonistada endale kaardid täitsa ise. Täitsa poolt.

See aga, et misiganes kaartidele on karbi peale trükitud "taro", ei ole muud, kui kommertslik nipike.
No näiteks, et kõlaks vingemalt või salapärasemalt vms.

Võib muidugi vastu vaielda.
(selle postituse viimane muutmine: 20-01-2019 01:54 Naut.)

... parema kogemuse saamiseks palun lülita oma teadvuses blokeerija välja
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Naut
katselendur

Postitusi: 778
Liitunud: Dec 2018
19-01-2019 19:50
Postitus: #17
RE: Erinevad tarokaardid (Tarot) ja nende sümboolika
Tsitaat:Rider-Waite ja tema kloonid kasutavad VIII kaardi positsioonil "Jõu" kaarti (Strength, tavaliselt naine koos lõviga), kuna Thoth ja tema kloonid järgivad okultset traditsiooni ning paigutavad VIII positsioonile "Õigluse" kaardi.

Endale tundub, et nr. VIII assotseerub jõuga justkui enam kui õiglusega.
Sama pildikeeles. + nn. lõvitaltsutus, Lõvi astroloogilne märk, 8-s maja jne.
8 on numeroloogias samuti rohkem visadust, tugevust, kõrgemiad eesmärke mateerias läbiviiv sümbol.

XI ehk 11 ehk üks teist (kaks ühte) on nii semantiliselt kui sisuliselt, lisaks kaardi visuaalis loetavalt staatilisem (2 sammast) ja sobib esindamaks tasakaalu ehk õiglust justkui enam kui lõpmatuse kummuliolev 8.
Märk: kaalud.
11-s maja on seotud soostiumi ja ideaalidega.

Astroloogilises kaardis on aga Kaalud (Õiglus) ja Lõvi (Jõud) enivei kõrvuti

Veel (väidetavalt) keskaegses taros, algses ja ka hilisemas Itaalia koolkonnas, kui sealt hoogu saanud Prantsuse süsteemis (Gébelin, Wirth ja ülejäänud) on aga vastupidi.
Kabalistlikus süsteemis võib ka interpreteerida suhteliselt igatepidi.
Jõud - täht teth = julgus.
Teth on aga ka madu või roomaja, mis sümboliseerib tarkust. Ehk võib olla ka õiglus.
Geburagi ja Chesed vahel asuvana aga on viide armastuse ja korraga seotud võimule, mis sobib nii jõulisele kui ka õiglasele valitsejale/tegevusele või mis iganes interpretatsioone sinna lisada.

Isiklikult ei välista, et olemasolevasse ja siiski ülilevinud Rider-Waite süsteemi on siiski lipsanud viga. Ei ole igal juhul kindel.

... parema kogemuse saamiseks palun lülita oma teadvuses blokeerija välja
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Naut
katselendur

Postitusi: 778
Liitunud: Dec 2018
01-03-2019 00:02
Postitus: #18
RE: Erinevad tarokaardid (Tarot) ja nende sümboolika
Siin viimases oma kommis ma kahtlesin kas VIII on Jõud või ikka Õiglus.

Neidis, lõvi, nr 8 jne. Ikka Suur Arkaan Jõud annab justkui arhetüüpsema vastavuse.
Numeroloogiline seotus on ka loomulikult Suure Arkaani kaardiga Täht ehk XVII ehk 17 ehk 1+7=8.

Miks? Vastuse leiab sellele seotuna Inannaga.
Ehk siis juured on Sumeri mütoloogias.
(selle postituse viimane muutmine: 01-03-2019 04:44 Naut.)

... parema kogemuse saamiseks palun lülita oma teadvuses blokeerija välja
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Postita vastus 


Vali alamfoorum:


Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog