Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aksumi riik
#1
Üllatusin, kui otsisin teavet. Kuidagi hästi vähe jäi silma. Et teema vastu huvi tekitada - asus praegusel Etioopia territooriumil. Etioopia pole olnud kunagi olnud nö okupeeritud. Kohvipuu pärineb Etioopiast.
Aga mitte see, vaid pigem nende varasem ajalugu huvitab. Sattusin nägema pilte 500 tonni kaaluvaitest graniitsteelidest, mis on tänase päevani püsti ja ei kujuta midagi muud kui sõna otseses mõttes korrusmaja ehitusprojekti. Etiooplased ise räägivad rahulikult oma kirikust, et alguses oli neil omad tegemised, nimetavad seda paganlikuks ajaks märgilises keeles Apise märk, siis tulid juudid ja siis kristlus, et nende kirik on maailma vanim, jälgitav 3000 aastane ajalugu, mis on säilinud, ühtteist on juurde võetud. Ja siis veel, et nende käes olla Seeba kuninganna ja kuningas Saalomoni vaheline leping, mida nad peavad oma riikluse aluseks. Kellelegi nad seda ei näita, sest... kommetaariks niipalju, kui seda lepingut reaalselt ei ole, tähtsam on usk, et ta on olemas.

Nobenäpud lingileidjad Laugh äkki saan tiba abi? Tahaks neid steelide pilte uurida. Ma hakkaks mingeid niite vedama tegelike püramiidiehitajatega. Kuidagi väga sarnane käekiri.
Vasta
#2
Eks muidugi oleneb millist informatsiooni otsid, aga üldist leiab koos google piltidega ikka google'st.
Vasta
#3
Kunagi sai nende üle mõeldud ja paralleel tuli pigem Puma Punku kivi "puzzledega".
Sarnasus idees on minu meelest selgeltnähtav lisan lingid ja pildid - vaadake.

Googeli pilidotsing: puma punku - Google otsing

Paar pilti;

Puma Punku:
[Pilt: th_1286565.jpg]

Axum Steela:
[Pilt: th_great-stele-cc-gordontour.jpg]
Vasta
#4
Kage ja exu - tänud. Mul lööb blondiinlus vahest ikka koledasti ülepea kokku Laugh Maalaste hulgas on inglise keel ikka nr 1 ja siis tulevad ülejäänud. Ma proovisin eesti keeles. Mis tagasihoidlikkust küll Laugh

Aga need steelid on sesmõttes huvitavad, et etiooplased ehitavad omi maju just nendesamade steelide järgi. Laotakse alumine korrus, siis vahelagi ja siis järgmine sinna peale. Kui pilte võrrelda, on sarnasus rabav. Sellepärast tundubki, et vanim ehitusjoonis.
Vasta
#5
Kunagi lugesin Sheba: Through the Desert in Search of the Legendary Queen, by Nicholas Clapp.
Sisaldab ka mitmeid fotosid ja jooniseid.
Ehk on sellest abi.
Vasta
#6
Ma selline nigel raamatulugeja ja kui ma juhuslikult Rauma raamatukogust midagi sellist küsima lähen - hakkavad tädid jälle silmi pööritama. Laugh
Kui pilte järjest vaadata, siis tekib Etioopia puhul parem järjepidevuse olemasolu, kui Egiptuse puhul. Egiptus on vahepeal ikka väga tühi olnud.
Vasta
#7
Komistasin kunagi sellise venekeelse sarja otsa nagu "Keelatud ajalooteemad" ("Запретные темы истории"). Neil on hulk videosid, kus nad käivad üle kogu maailma ringi sellistes kohtades nagu Puma Punku, Aksum, Giza, Jeruusalemm jm.. Viimane film, mis Etioopiaga seotud ja mulle ette jäi, on "Seaduselaegas: Etioopia jälg." ("Ковчег завета: Эфиопский след"). Vaadatav ka Youtube'ist: http://www.youtube.com/watch?v=XqqEa9hsi...ure=relmfu
Kui õigesti mäletan oli neil Etioopia teemadel veel midagi, sh. ka Youtube'is.
Ja neid 'З.т.и' filme on kõik allalaadimiskeskkonnad täis.
Vasta
#8
Väidetavalt on just Aksumis asuvas kirikus
peidus kuulus Seaduselaegas. Ei viitsi hetkel
otsida, aga kiriku nimi oli vist St Mary of Zion.
Aasta 1960 võib ka abiks olla otsimisel.
Vasta
#9
See, et just Aksumi kirikus on peidus Pühaks Seaduselaekaks nimetatav ese, on kirjas selles samas Hancocki "Märgis ja pitseris", millele NelliN2 eespool viitab.
Kirjutasin Hancocki versioonist Püha Seaduselaeka kohta siia teemasse, postitus 15:
http://www.para-web.org/showthread.php?t...#pid123509

Kiriku nimi on jah Püha Siioni Maarja kirik. Vahel History filmides seda ka näidatakse nii seest kui väljast. Samas on see Püha seaduselaegas endiselt kadunud.
Viimased teated temast on a-st 955 eKr, kui Saalomon paigutas seaduselaekaks nimetatud eseme Jeruusalemma esimese templi kõige pühamasse paika. Kummalisel kombel kadus laegas pärast templi hävitamist babüloonlaste poolt 586.a.eKr ajaloost.
Edasi tulevad juba legendid. Näiteks lood, mida räägitakse eeposes Kebra Nagast.

On ka versioon, et prohvet Jeremija peitis seaduselaeka Kolgata mäe all asuvasse koopasse ja selle leidis sealt 6. jaan. 1982 ameerika arheoloog Ron Wyatt.
Selle loo tõin ära kunagi teemasse Püha Seaduselaeka saladus, postitus 9.
http://www.para-web.org/showthread.php?t...t#pid28814

Veel on väidetud, et praegu asuvat seaduselaegas Axumis Tahvli kabelis, kuid see on tegelikult vaid üks kirst nimega manbara tabot.
Vasta
#10
(16-06-2012, 20:42 )Müstik Kirjutas: Veel on väidetud, et praegu asuvat seaduselaegas Axumis Tahvli kabelis, kuid see on tegelikult vaid üks kirst nimega manbara tabot.

The Ark - which The Bible says holds God's Ten Commandments given to Moses on Mount Sinai - is said to have been kept in Aksum, in the Chapel of the Tablet, adjacent to St Mary of Zion Church, since the 1960s.



Vasta
#11
Uurisin, et see Aksumi kunagine riik ehk impeerium asus Eritrea, Põhja-Etioopia, Lääne-Jeemeni, Lõuna Saudi Arabia ja Sudaani territooriumil.

http://en.wikipedia.org/wiki/Kingdom_of_Aksum

Praegu on linn Etioopias. Omal ajal oli see tähtis mereriik ning näiteks Mani nimetas seda oma aja (see tähendab 3. sajandi) üheks neljast maailma suurriigist Vana-Rooma, Pärsia ja Hiina kõrval. See riik tekkis umbes 100. aasta paiku, täpsemalt on see teadmata.

356. aasta paiku ristis püha Frumentius Aksumi kuninga Ezana ja Aksum sai üheks esimestest maailma riikidest, mille riigiusk oli kristlus.

960. aasta paiku vallutas Aksumi teadmata päritolu kuninganna Gudit (Yodit, Juudit) ja sellega lakkas riik olemast.

Aksumi kuningriigis räägiti ge'ezi keelt. See lakkas olemast elav keel juba enne kuningriigi lõppu, aga see on säilinud tänapäevani kirikukeelena. Seda kasutavad kõik etioopia kirikud: nii Etioopia õigeusu kirik, Eritrea õigeusu kirik kui Etioopia katoliiklik kirik.

Etioopia õigeusu kirik väidab, et Aksumis olevas Meie emanda Siioni Maarja kirikus asub piiblis mainitud seaduselaegas, milles on seadusetahvlid kümne käsuga, mille Mooses Jehoovalt sai. Kõrvalistele isikutele neid ei näidata ja see on tekitanud kahtlusi nende ehtsuses.

1937 avastasid Itaalia sõdurid 1700 aasta vanuse Aksumi obeliski, mis lamas maapinnal ja oli viieks purunenud. Obelisk saadeti Rooma, restaureeriti ja püstitati seal. Seda obeliski peetakse Aksumi riigi ehituskunsti üheks kõige toredamaks näiteks.

Itaalia saatis alles 2005. aasta aprillis obeliski Etioopiasse tagasi, tasudes ka selle transpordikulu 4 miljonit dollarit.

http://et.wikipedia.org/wiki/Aksum

Aksumi obeliskist:
http://en.wikipedia.org/wiki/Obelisk_of_Axum
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat