Postita vastus 
 
Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
Autor Sõnum
Nielander
Questioning Everything

Postitusi: 3,623
Liitunud: Sep 2007
22-03-2012 18:41
Postitus: #1
Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
Jumala olemasolu on eksperimentaalselt tõestatav (või kummutatav)

Küsimus, kas kõikvõimas looja sellisel kujul, nagu usundid väidavad, tegelikult olemas on, mahub empiirilise teaduse piiresse.
Nii usklike kui ka uskmatute teadlaste hulgas valitseb seisukoht, et teadus ja usund on, nagu Stephen Jay Gould ütles, "mittekattuvad magisteeriumid", s.t valdkonnad, millel puudub ühisosa, vahendab New Scientist.

1998. aastal väljastas USA teaduste akadeemia NAS seisukohavõtu, milles kinnitas: "Teadus ei saa mitte midagi öelda üleloomuliku kohta. Kas jumal on olemas, pole küsimus, milles teadus oleks neutraalne," kirjutab Hawaii ülikooli emeriit-füüsikaprofessor ja Colorado Boulderi ülikooli filosoofiaprofessor Victor J. Stenger.

Ometi näitas samal aastal läbi viidud küsitlus, et 93 protsenti akadeemia liikmetest ei usu isiklikku jumalasse.

"Kuna umbes sama suur protsent USA kodanikke väidab, et usub isikustatud jumalasse, tekib küsimus, mis, kui mitte teadus, on see, mis ajendab USA teadlaste eliiti võtma jumala küsimuses üldsuse omast nii radikaalselt erinevat hoiakut.

Suurem osa kõigi akadeemiliste astmete teadlastest ei usu ühtegi jumalasse, kuid samas ei soovi enamus neist teiste inimeste usulisi veendumusi kõigutada.

Mina olen füüsik, kes koos teiste nn uusateistidega (ing. k New Atheists) on valmis esitama väljakutset religioossele usule. Jumalad, keda miljardid inimesed kummardavad, kas on olemas või ei ole. Ja neil jumalatel, kui nad olemas on, peavad olema vaadeldavad tagajärjed. Seega on küsimus jumalate olemasolust täiesti õigustatud teaduslik teema, pealegi inimkonna jaoks äärmiselt oluline.

Me saame käsitleda Jumala olemasolu teadusliku hüpoteesina ja otsida empiirilisi tõendeid, mis sellest järelduma peaksid. Paljudel judaistlik-kristlik-islamistliku ainujumalaga seonduvatel tunnustel on konkreetsed tagajärjed, mida saab empiiriliselt kontrollida. Vastav jumalus peaks etendama keskset rolli universumi toimimises ja inimeste eludes. Seega peaksid tõendid temast olema teaduslike vahenditega kergesti tuvastatavad.

Kui korralikult kontrollitud eksperimendi käigus tehakse vaatluseid, mida ei saa selgitada looduslike põhjendustega, peaks teadus mittemateriaalse maailma olemasolu võimalusse suhtuma täie tõsidusega.

Taoliseid katseid on ka üritatud teha. Teadlased on empiiriliselt kontrollinud eestpalvetamise — st, teiste inimeste heaolu nimel loetud palvete — tõhusust. Põhimõtteliselt oleksid need uurimused võimaldanud teaduslikult näidata, et jumal on olemas.

Kui topeltpimendatud, platseebokontrollitud katsed oleksid otsustavalt näidanud, et eestapalvetamine ravib haigeid, oleks olnud keeruline leida sellele looduslikku selgitust. Midagi sellist need katsed aga näidanud pole.

Samasuguseid katseid on tehtud surmaeelsete kogemustega. Mõned inimesed, kes on saanud surmaeelse kogemuse osaliseks kirurgilise lõikuse ajal, on teatanud tundest, nagu hõljuksid nad operatsioonilaua kohal ja vaataksid all toimuvat ülalt pealt.

Seda, kas taolisel kogemusel on reaalne alus või on tegemist hallutsinatsiooniga, saab kergesti katseliselt kontrollida, paigutades salasõnumeid väljapoole patsiendi ja haiglapersonali vaatevälja, näiteks kõrgele riiulile. Seda on üritatud; ükski surmaeelse kogemuse kogeja pole seni taolist sõnumit lugenud.

Samamoodi nagu teadus võimaldab konstrueerida eksperimente jumala olemasolu tõestamiseks, võimaldab see ka otsida tõendeid, mis hüpoteesile jumala olemasolust ja viibimisest meid ümbritsevas maailmas vastu räägivad. Siinkohal olgu öeldud, et me ei räägi tõenditest kõigi ja ükskõik milliste mõeldavate jumaluste vastu. Näiteks hüpoteesi deistlikust jumalast, kes loob universumi ja jätab selle siis lihtsalt rahule, on äärmiselt raske falsifitseerida. Kuid mitte keegi ei kummarda ju jumalat, kes mitte midagi ei tee.

Kui jumal on Maal oleva elu arukas konstrueerija, peaksime elu struktuuri vaadeldes märkama tõendeid arukusest. Neid tõendeid pole leitud. Aruka konstruktsiooni (ing. k intelligent design) pooldajate liikumisel pole õnnestunud tõestada, et mõnedes bioloogilistes süsteemides leiduv keerukus on "taandumatu" ja seda ei saa selgitada darvinistliku evolutsiooniteooriaga. Elu Maal näeb välja täpselt selline nagu peakski, kui see oleks tekkinud ja arenenud loodusliku valiku tõukel.

Enamus religioone väidab, et inimestel on immateriaalne hing, mis kontrollib suurt osa meie vaimsetest portsessidest. Kui see oleks tõsi, peaksime me täheldama vaimset päritolu nähtuseid, millel puudub seos ajukeemiaga — aga ei tähelda.

Kui jumal oleks moraalsuse algläte, peaksime leidma tõendeid inimeste käitumise üleloomulikust päritolust — aga ei leia. Usklikud inimesed ei käitu üldiselt paremini (ja käituvad mõnedel puhkudel halvemini) kui uskmatud inimesed. Ajalugu näitab, et moraalsed ja eetilised normid, millest me oma eludes juhindume, ei tekkinud mitte monoteistlikes religioonides, nagu nende usundite pooldajad sooviksid meid uskuma panna. Selle asemel paistab moraalne käitumine olevat arenenud ühiskondlikult.

Jällegi, kui jumal vastab palvetele, peaksime täheldama palvetamise imetabaseid mõjusid. Kuna juba tuhandeid aastaid on iga päev loetud miljoneid palveid, oleks mõistlik eeldada, et mõni neist on täidetud tõendataval moel — aga ei ole.

Kui jumal on andnud inimkonnale mingeid tõdesid, peaksid need tõed olema katseliselt kontrollitavad. Aastatuhandete vältel on paljud inimesed teatanud religioossetest ja müstilistest kogemustest, milles nad on ühe või teise jumalaga suhelnud. On mõistlik eeldada, et nüüdseks peaksid meieni olema jõudnud mõned tõendeid, mis vastavaid väiteid kinnitavad, näiteks tõendatavad faktid, mida müstilise kogemuse kogeja ei saanud teada muul moel kui jumaliku ilmutuse vahendusel — aga ei ole.

Kui jumal on universumi looja, peaksime leidma tõendeid selle kohta astronoomias ja füüsikas — aga ei leia. Universumi tekkimine ei nõudnud imesid. Pealeselle annab kaasaegne kosmoloogia mõista, et olemas on igavene "multiversum", milles tekib ja kaob väga palju üksikuid universumeid.

Kui inimesed oleksid jumala loodu hulgas erilisel kohal, peaks universum olema inimeluks sobilik — aga ei ole. Teistid väidavad, et universumi parameetrid on inimelu jaoks peenhäälestatud — aga ei ole. Universum ei ole peenhäälestatud vastama meie vajadustele; meie oleme peenhäälestatud universumis valitsevate tingimuste suhtes. Pärast kõigi tõendite läbivaatamist saame järeldada, et universum ja elu näevad välja täpselt sellised, nagu peaksid nägema juhul, kui tõele vastab eeldus, et jumalat pole olemas.

Lõpetuseks soovin juhtida tähelepanu usust johtuvale narrusele. Kui usk on võimsam faktidest, juurdub maagiline mõtlemine sügavalt kõigisse eluvaldkondadesse ja hakkab neid moonutama. See sünnitab mõtteviisi, milles kontseptsioone formuleeritakse sügava kirega, pööramata aga vähimatki tähelepanu tõenditele.

Kusagil pole see ilmsem kui tänasel päeval USAs, kus kristlased, kes soovivad riiki pöörata teokraatia teele, domineerivad vabariiklaste parteis. Pime usk pole maailma juhtimiseks sobilik tööriist."

Allikas

"Mida saab väita ilma tõenditeta, saab ka ilma tõenditeta kõrvale heita"
- Christopher Hitchens
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
soe1
Vaatleja

Postitusi: 253
Liitunud: May 2011
23-03-2012 09:21
Postitus: #2
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
Praegu teles jooksev vene seriaal "Selgeltnägijate tuleproov" minuarust peaks andma ammendava tunnistuse inimese hinge olemasolust või vähemalt mingis vormis auataguse elu olemasolust. Kui osadele nägijatele antud ülesannete sooritamise täpsus on umbkaudu 95%, või isegi rohkem, siis jääb ju üle ainult imestada ja tunnistada, et midagi ikkagi on olemas. Oleks vaja küsida jumala olemasolu nende käest, huvitav mis oleks nende vastus.
(selle postituse viimane muutmine: 23-03-2012 09:23 soe1.)
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
HUGOTH
Veteran

Postitusi: 1,747
Liitunud: Sep 2007
24-03-2012 17:25
Postitus: #3
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
Meie arusaama järgi seda ei eksisteeri sest see uskumus on meile vägisi peale sunnitud. Olid kõrgeltarenenud kosmoserändurid keda peeti nn jumalateks aga usuringkonnad tegid sellest nn ainujumala......HI!
Kunagi oli lambakarjale vaja ühtset juhti ja siis mõeldigi selline asi välja ehk praeguse mõiste järgi okupant rahva seljas.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Trax
Tavaliige

Postitusi: 199
Liitunud: Mar 2012
11-04-2012 18:40
Postitus: #4
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
http://www.elu24.ee/804582/pildid-jumal-...-varvimas/

UFO´d ymberringi
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Jõhvikas
Veteran

Postitusi: 2,538
Liitunud: Apr 2009
11-04-2012 18:44
Postitus: #5
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
(11-04-2012 18:40 )Trax Kirjutas:  http://www.elu24.ee/804582/pildid-jumal-...-varvimas/

Ole hea ja pane oma linkidele juurde ka sisututvustus.

Uudis ise aga hea näide inimeste pimedast usust...
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Müstik
Shambalas

Postitusi: 13,074
Liitunud: Oct 2004
11-04-2012 18:54
Postitus: #6
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
Lahe!Smile

Ja ei ole kaugeltki ainukordne juhtum. Artiklis öeldakse, et samalaadne juhtum leidis 1930. aastatel aset ka Venemaal, kus ühe õigeusukiriku freskod ja ikoonid järsku säravaks ja nagu uueks muutusid.
(selle postituse viimane muutmine: 11-04-2012 18:56 Müstik.)

Maailm on täis lahendamata mõistatusi ja mõned neist on veel saladuslikumad, kui üldse osatakse ette kujutada.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Jõhvikas
Veteran

Postitusi: 2,538
Liitunud: Apr 2009
11-04-2012 19:00
Postitus: #7
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
(11-04-2012 18:54 )Müstik Kirjutas:  Lahe!Smile

Ja ei ole kaugeltki ainukordne juhtum. Artiklis öeldakse, et samalaadne juhtum leidis 1930. aastatel aset ka Venemaal, kus ühe õigeusukiriku freskod ja ikoonid järsku säravaks ja nagu uueks muutusid.

Lahe, et inimesi lollitatakse?
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
kage
naegleria fowleri

Postitusi: 3,881
Liitunud: Jun 2011
11-11-2012 18:45
Postitus: #8
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
(11-11-2012 18:01 )excubitoris Kirjutas:  TEHTUD - ja mitte üks kord - natuke sealt: Lawsuits against God
Huvitav lugemine, aga siiski pidasin silmas jumala olemasolu hüpoteesi/teooria kohtu tasemele viimist kuna see ei ole kellegi arvates piisavate tõenditega kinnitatud. Mitte lükata Jumala olemasolu ümber või esitada maise esinduse kaudu talle kahjunõue vaid näidata kohtu kaudu, et kui usaldusväärsetel tõenditel püsib oletus Jumala olemasolu kohta.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
pipp
Bännitud

Postitusi: 134
Liitunud: Jun 2010
29-07-2013 10:12
Postitus: #9
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
(11-11-2012 18:45 )kage Kirjutas:  
(11-11-2012 18:01 )excubitoris Kirjutas:  TEHTUD - ja mitte üks kord - natuke sealt: Lawsuits against God
Huvitav lugemine, aga siiski pidasin silmas jumala olemasolu hüpoteesi/teooria kohtu tasemele viimist kuna see ei ole kellegi arvates piisavate tõenditega kinnitatud. Mitte lükata Jumala olemasolu ümber või esitada maise esinduse kaudu talle kahjunõue vaid näidata kohtu kaudu, et kui usaldusväärsetel tõenditel püsib oletus Jumala olemasolu kohta.

Sa muidu usud, et kohtust väljuvad vaid tõesed lahendid?
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
excubitoris
Kes-Kus-Miks-oloog

Postitusi: 11,466
Liitunud: Apr 2007
29-07-2013 10:18
Postitus: #10
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
(29-07-2013 10:12 )pipp Kirjutas:  
(11-11-2012 18:45 )kage Kirjutas:  
(11-11-2012 18:01 )excubitoris Kirjutas:  TEHTUD - ja mitte üks kord - natuke sealt: Lawsuits against God
Huvitav lugemine, aga siiski pidasin silmas jumala olemasolu hüpoteesi/teooria kohtu tasemele viimist kuna see ei ole kellegi arvates piisavate tõenditega kinnitatud. Mitte lükata Jumala olemasolu ümber või esitada maise esinduse kaudu talle kahjunõue vaid näidata kohtu kaudu, et kui usaldusväärsetel tõenditel püsib oletus Jumala olemasolu kohta.

Sa muidu usud, et kohtust väljuvad vaid tõesed lahendid?

See sõltub... Bleh

Tegelikult on kõik lihtne aga me pole sellest veel aru saanud ...
*
Sa pead tegema HEAD halvast, sest millestki muust teda teha pole.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
saksingj
Tavaliige

Postitusi: 53
Liitunud: Jul 2013
29-07-2013 10:36
Postitus: #11
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
Ontoloogiline jumalatõestus

Kui kujutleme suurimat võimalikku objekti, siis on see inimese ajus. Objekt, mis sellele lisaks veel eksisteerib, on veelgi suurem. Seetõttu peab suurim võimalik kujuteldav objekt tingimata ka päriselt olemas olema. See objekt ongi Jumal.

Platonistlik jumalatõestus

Ei ole võimalik kujutleda seda, mida olemas pole. Jumalat saab kujutleda, järelikult ta eksisteerib.

Kosmoloogiline jumalatõestus

Kõigel on algpõhjus, universumi algpõhjus on Jumal.

Teleoloogiline jumalatõestus

Universumi suur korrapära näitab, et universumil pidi olema intelligentne kavandaja, kes on Jumal.

Transtsendentaalne jumalatõestus

Loogika, teadus, eetika ja teised head asjad on mõttetud, kui Jumalat ei ole; järelikult peavad Jumala olemasolu vastased argumendid olema vastuolulised.

Teisi jumalatõestusi

Üldise nõusoleku argument: inimesed on alati ja igal pool Jumalasse uskunud, kes oled siis sina, et sa sellega ei nõustu? Vastuväide: minevikus on üldiselt usutud ka näiteks sellesse, et Maa on universumi kese ja et Päike tiirleb ümber Maa, et inimene võib nõiduse abil libahundiks moonduda ja muud, mida tänapäeval enam üldiselt ei usuta.
Moraaliargument: moraal ei saa eksisteerida ilma Jumalata. Vastuväide: ka ateistid on üldiselt moraalsed inimesed.
Kristlusele spetsiifiline kristoloogiline argument: Jeesuse Kristuse elu, nagu see on kirjas Uues Testamendis, tõestab tema usaldusväärsuse, nii et me võime olla kindlad selles, mida ta Jumala kohta ütleb.
Pascali kihlvedu, mis ei ole küll jumalatõestus, püüab mänguteooria abil näidata, et Jumalasse uskumine on parim strateegia: kui Jumalat ei ole olemas ja temasse uskuda, on sellest sündiv kahju väike. Kui aga Jumal on olemas ja temasse ei usuta, siis on kahju suur. Niisiis on Jumalasse uskumine nagu kindlustuspoliis.

http://et.wikipedia.org/wiki/Jumalat%C3%B5estus
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Lorenz
Veteran

Postitusi: 986
Liitunud: Feb 2011
29-07-2013 14:02
Postitus: #12
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
(29-07-2013 10:36 )saksingj Kirjutas:  Ontoloogiline jumalatõestus

Kui kujutleme suurimat võimalikku objekti, siis on see inimese ajus. Objekt, mis sellele lisaks veel eksisteerib, on veelgi suurem. Seetõttu peab suurim võimalik kujuteldav objekt tingimata ka päriselt olemas olema. See objekt ongi Jumal.

Platonistlik jumalatõestus

Ei ole võimalik kujutleda seda, mida olemas pole. Jumalat saab kujutleda, järelikult ta eksisteerib.

Nähtamatu lendav ükssarvik on samuti järelikult olemas, kuna teda on võimalik ette kujutada.
Tõesti?
Mida sa täpsemalt olemasolu all silmas pead?

Ontoloogiline argument jumala olemasolust on nati tugevam.
Ei proovi siinkohal seda argumenti ümber lükata. Ütleme, et see kehtib ja jumal ongi olemas. Mida me tema kohta siis öelda saame? Mitte midagi.
Ka kehtiva argumendina toetab see vaid millegi täiusliku olemasolu ja ei ütle midagi tema omaduste kohta. Kui nüüd sinna kõrvale lugeda näiteks koraani, siis võib üht-teist tema omaduste kohta teada saada, aga nii võib ju ontoloogilist argumenti kasutada igasuguse religiooni põhjendamieks.(29-07-2013 10:36 )saksingj Kirjutas:  Transtsendentaalne jumalatõestus

Loogika, teadus, eetika ja teised head asjad on mõttetud, kui Jumalat ei ole; järelikult peavad Jumala olemasolu vastased argumendid olema vastuolulised.

Miks nad mõttetud on?
(selle postituse viimane muutmine: 29-07-2013 14:09 Lorenz.)

Seoses pingelise eelarvega on valgus tunneli lõpus ajutiselt töökorrast väljas
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
kage
naegleria fowleri

Postitusi: 3,881
Liitunud: Jun 2011
29-07-2013 15:44
Postitus: #13
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
Kõik need tõestused võib minu arvates võtta lühidalt kokku järgnevalt - inimene mõtleb järelikult on Jumala olemasolu tõestatud. Aga kas sellisel (ma ei tea mis seal tegelikult on seega on tegu Jumalaga) tõestusel on mingit väärtust kellelegi muule kui usklikele (või filosofeerimiseks) selles ma kahtlen.

Ma mõtlen, järelikult ma olen olemas. Ma mõtlen, järelikult on kõik olemas - Jumal, lendav nähtamatu ükssarvik, spagetimonster, Cthulhu jne - kõigi olemasolu on tõestatud...
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Samir
Tavaliige

Postitusi: 202
Liitunud: Apr 2011
29-07-2013 15:44
Postitus: #14
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
Transtsendentaalne tõestus kaevab siiski muarust suht lähedal - millisel hetkel(ja miks) muutub tava ja harjumus moraaliks-eetikaks.
Ehk et millisel hetkel on inimestel vaja üli-eetilist eeskuju-olendit..
Huvitav on jälgida just animistlikke ühiskondi, shamaanide väitel on ka inimsilmale nähtamatud olendid täiesti moraalipõhimõtetele(näit. ausus) alluvad või vähemalt tunnistavad neid ühena suhtluse reguleerijatest.

http://birramee.blogspot.com
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Veli Joonatan
Veteran

Postitusi: 1,242
Liitunud: Feb 2012
29-07-2013 17:32
Postitus: #15
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
Nielander!
Ärgem isikustame Jumalat.
Just nii - Suure tähega.
Võtame seda nii nagu kõige algust.
Mis teadusesse puutub siis see areneb pidevalt. Aga ärgem unustagem filosoofiat.
Ei ole mingit mõtet tuupida oma pähe teoreeme ega valemeid. Ja ajalooandmeid.
Tuleks vabaduse poole püüelda.

Reaalsus ei lõpe veel seal, kus lõpeb meie arusaam sellest.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Remos
Uustulnukas

Postitusi: 20
Liitunud: Jun 2013
29-07-2013 19:10
Postitus: #16
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
(29-07-2013 17:32 )Veli Joonatan Kirjutas:  Nielander!
Ärgem isikustame Jumalat.
Just nii - Suure tähega.
Võtame seda nii nagu kõige algust.
Mis teadusesse puutub siis see areneb pidevalt. Aga ärgem unustagem filosoofiat.
Ei ole mingit mõtet tuupida oma pähe teoreeme ega valemeid. Ja ajalooandmeid.
Tuleks vabaduse poole püüelda.

Nielander ei kirjutanud ühest kindlast jumalast vaid üldistatult. "Jumal" nõuab suurt tähte vaid siis, kui ta on lause alguses või kui sellega mõeldakse kristlikku jumalat.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
pipp
Bännitud

Postitusi: 134
Liitunud: Jun 2010
29-07-2013 20:33
Postitus: #17
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
(29-07-2013 15:44 )kage Kirjutas:  Kõik need tõestused võib minu arvates võtta lühidalt kokku järgnevalt - inimene mõtleb järelikult on Jumala olemasolu tõestatud. Aga kas sellisel (ma ei tea mis seal tegelikult on seega on tegu Jumalaga) tõestusel on mingit väärtust kellelegi muule kui usklikele (või filosofeerimiseks) selles ma kahtlen.

Ma mõtlen, järelikult ma olen olemas. Ma mõtlen, järelikult on kõik olemas - Jumal, lendav nähtamatu ükssarvik, spagetimonster, Cthulhu jne - kõigi olemasolu on tõestatud...

Usklikud usuvad selle pärast, et on lollid?
Mina kah pole tahtnud mingit lollust valesti uskuda. Pole tahtnud niisamalihtsalt "sõrme kuradile" anda! Smile Kui sa arvad, et mul see uskumine jube kähku ja lihtsalt käis, siis sa eksid!
Mina olen ENDA JAOKS seda nii põhjalikult uurinud, et julgen uskuda! Seda ei räägigi teisele inimesele 2-sõnaga ära. Minu jaoks oli mingeid niisuguseid tõestusi vaja, sinu jaoks ilmselt teistsuguseid... (Selle kohta on kohutavalt palju materjali, kui sind tõesti huvitaks, sa leiaks selle)
Minu jaoks on see tõde! (Jeesus jne.)
(selle postituse viimane muutmine: 29-07-2013 20:44 pipp.)
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Krt
Bännitud

Postitusi: 957
Liitunud: Dec 2011
30-07-2013 14:23
Postitus: #18
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
(29-07-2013 10:36 )saksingj Kirjutas:  Ontoloogiline jumalatõestus
Kui kujutleme suurimat võimalikku objekti, siis on see inimese ajus. Objekt, mis sellele lisaks veel eksisteerib, on veelgi suurem. Seetõttu peab suurim võimalik kujuteldav objekt tingimata ka päriselt olemas olema. See objekt ongi Jumal.

See objekt võib olla ka näiteks lihtsalt mateeria.

(29-07-2013 10:36 )saksingj Kirjutas:  Platonistlik jumalatõestus
Ei ole võimalik kujutleda seda, mida olemas pole. Jumalat saab kujutleda, järelikult ta eksisteerib.

Saab ka Jumalat mitte kujutleda, kus teda ei eksisteeri.

(29-07-2013 10:36 )saksingj Kirjutas:  Kosmoloogiline jumalatõestus
Kõigel on algpõhjus, universumi algpõhjus on Jumal.

Määratletavat algpõhjust ei pruugi üldse olla, seega pole Jumala algpõhjuse olu üldse kindel.

(29-07-2013 10:36 )saksingj Kirjutas:  Teleoloogiline jumalatõestus
Universumi suur korrapära näitab, et universumil pidi olema intelligentne kavandaja, kes on Jumal.

Looduses kehtivad loodusjõud, inimene nimetab neid tänapäeval loodusseadusteks, kus Jumal kui eraldiolev isikuline kavandaja on täiesti üleliigne kujutlus.

(29-07-2013 10:36 )saksingj Kirjutas:  Transtsendentaalne jumalatõestus
Loogika, teadus, eetika ja teised head asjad on mõttetud, kui Jumalat ei ole; järelikult peavad Jumala olemasolu vastased argumendid olema vastuolulised.

Mõne meelest osutub hoopis isikulise Jumala olemasolu mõttetuks, kui on olemas sellised head asjad nagu loogika, teadus, eetika jne. Kui aga inimesel veel ratsionaalne logika puudub, siis on isikulise Jumala olemasolu täiesti põhjendatud.
(selle postituse viimane muutmine: 30-07-2013 14:25 Krt.)

Vaid Kõiksuse surematus pimedusesüdames on kõik lubatud.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
pipp
Bännitud

Postitusi: 134
Liitunud: Jun 2010
30-07-2013 14:44
Postitus: #19
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
Jumala jaoks osutuvad eluks vajalikest seadustest mitte kinni pidavad tegelased pehmeltöeldes mõttetuteks!
Kui sa ei hinda elu, sa ka ei saa seda!
http://www.piibel.net/#q=Ps%202
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Tulnukinimene
turist Maal

Postitusi: 904
Liitunud: Mar 2012
30-07-2013 15:06
Postitus: #20
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
(29-07-2013 16:38 )Eithea Kirjutas:  Spagetimonster. Smile1
[Pilt: 330px-Touched_by_His_Noodly_Appendage.jpg]

Flying Spaghetti Monster
Hea pilt Smile, midagi sellist oleks isegi parem:
http://img0.etsystatic.com/014/0/6312872...8_t5ag.jpg
http://www.um.edu.mt/news_on_campus/rese.../?a=124375
wink
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
olematu Eemal
Veteran

Postitusi: 1,078
Liitunud: Oct 2010
30-07-2013 15:46
Postitus: #21
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
Pippil otseliin jumalaga, et oskab ütelda, kes on tema jaoks mõttetu ja kes mitte ?
Ja millega Sa mitteuskujaid siin ähvardad? Kas Kristuse ristilöömisega ei hävinenud ka põrgu ?
Ja veel- kas Sinu jõudmine jumalani leidis aset enne Sinu rasket haigust, milles eutanaasia teemas juttu oli või pärast ?
Kui enne, siis kallis inimene, mida kurja Sa siis korda saatsid , et jumal maapeal Sulle piinapingi korraldas? Kui mõttekas Sa oma jumala silmis olid , kui ta Sulle taolisi katsumusi lasi osaks saada ?? Ja miks Sa siis elada tahtsid, kui Kristlasena jumala juurde pääsemine nii hea a tore on ? Teil ju reinkarnatsiooni pole ,milleks siis viimset kohtupäeva karta, kui ise veatu oled ?
(selle postituse viimane muutmine: 30-07-2013 15:50 olematu.)

XXX


https://www.youtube.com/watch?v=kn1gcjuhlhg
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
pipp
Bännitud

Postitusi: 134
Liitunud: Jun 2010
30-07-2013 16:18
Postitus: #22
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
Jumal ähvardab, seda on piiblist võimalik lugeda!

Ja kõiki neid asju, mis on Jumala arvates mõttetud, võib piiblist lugeda!
Ja neid asju, mis mõttekad!

lõrr-lõrr lõrr?
Mind on lihtsalt väga palju rünnatud, sõna otses mõttes ja füüsiliselt, väga jõhkralt! Vot selline "raske haigus"!
Küsimus oli, et kas minust sai usklik enne või pärast: Natuke enne ja veel rohkem pärast!
See on ikkagi Jumala maailm!
Kas ma ütlesin, et ma kardan Jumala viimsepäeva kohut?

Mis reinkarnatsiooni puutub, siis ma sain ka alles hiljuti aru sellest, miks see kristlikus õpetuses nii üheselt puudub, kuigi on ju ometi rohkesti tõendeid, mis viitavad vastupidisele. Kui ma viitsin, siis seletan oma arusaamise mõni teine kord õigmas teemas lahti ka!
(selle postituse viimane muutmine: 30-07-2013 16:37 pipp.)
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
olematu Eemal
Veteran

Postitusi: 1,078
Liitunud: Oct 2010
30-07-2013 16:30
Postitus: #23
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
(30-07-2013 16:18 )pipp Kirjutas:  Jumal ähvardab, seda on piiblist võimalik lugeda!

Ja kõiki neid asju, mis on Jumala arvates mõttetud, võib piiblist lugeda!

lõrr-lõrr lõrr?
Mind on lihtsalt väga palju rünnatud, sõna otses mõttes ja füüsiliselt, väga jõhkralt! Vot selline "raske haigus"!
See on ikkagi Jumala maailm!
Kas ma ütlesin, et ma kardan Jumala viimsepäeva kohut?

Kristus ei pannud ju midagi kirja ? Ja piiblit on mitmel korral muudetud ? Muide, kui õnnis rooma paavst ise väidab, et põrgu on miskit ebamäärast, siis millest me räägime ? Tema Eminents peaks ju Piiblit paremini kui Sina mõistma ??Alati ei pea ütlemagi, ka sõnade taha saab näha. See oli vastus viimasele küsimusele .

XXX


https://www.youtube.com/watch?v=kn1gcjuhlhg
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
pipp
Bännitud

Postitusi: 134
Liitunud: Jun 2010
30-07-2013 16:38
Postitus: #24
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
No nii ei karda, nagu sina, see oli kah vastus Smile
Kui see eminents nüüd vabamüür ei ole!
(selle postituse viimane muutmine: 30-07-2013 17:33 pipp.)
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
olematu Eemal
Veteran

Postitusi: 1,078
Liitunud: Oct 2010
30-07-2013 17:33
Postitus: #25
RE: Kas jumal(ad) on olemas või ei ole?
(30-07-2013 16:38 )pipp Kirjutas:  No nii ei karda, nagu sina, see oli kah vastus Smile
Kui see eminents nüüd vabamüür ei ole!

Kulla pipp, see siin on parafoorum, ja siin on kõik uskumised ja mitteuskumised lubatud .Ei ole Sinu usk etem kui teiste oma, et Sa järjekindlalt püüad siin vett sogada. Põrgu ja surmaga hirmuta endasuguseid . Mina kristlane pole, ja suren ka paganana .

Nii et Sina väidad, et paavst ei tea, aga vot Sina tead ? Laugh

Vanasti pandi selliste lausete eest nagu Sinu viimane, kirikuvande alla parimal juhul, halvimal ootas tuleriit ...Eks ole hea, et aeg on edasi läinud ??

XXX


https://www.youtube.com/watch?v=kn1gcjuhlhg
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Postita vastus 


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Voodoo - kas tegelt ka? hardo1990 28 7,835 07-11-2020 21:42
Viimane postitus: Aadu66
  Kuidas Jumal tekkis? MaRtIn 290 77,947 23-05-2020 23:10
Viimane postitus: xcad
  Ja Jumal lõi inimese oma näo järele... Punahabe 156 51,113 22-05-2020 13:09
Viimane postitus: Õhtumaalane
  Altai šamanism, kas kristlus on saatanast? VironShaman 52 15,071 12-12-2019 13:31
Viimane postitus: Mannu
  Mõistmatu Jumal Balzzar 269 63,766 03-05-2019 18:54
Viimane postitus: Naut
  Kas Jeesus oli reaalselt olemas ? Metamorphosis 158 60,787 31-03-2018 00:38
Viimane postitus: seenetoorik
  Kes või mis on siiriuslased? katakaroliina 19 8,705 15-02-2018 15:52
Viimane postitus: Müstik
  Nostrodamuse Anglomois kuningas kas V.Putin,D.Trump või keegi kolmas? Punahabe 9 4,244 27-01-2018 13:01
Viimane postitus: Punahabe
  Kas juudid on rahvus? Raul 43 14,523 07-09-2017 07:45
Viimane postitus: NelliN2
  Kas päkapikud on vajalikud lastele? Ken 13 5,145 24-12-2013 14:37
Viimane postitus: Heakuulaja

Vali alamfoorum:


Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog