Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kas järgmisest aastast on piparmündi müümine Eestis keelatud
#1
Järgmise aasta aprillist on suurem osa rahvameditsiinis kasutatavatest taimedest ja nende põhjal loodud preparaatidest Euroliidu uute direktiivide järgi tavamüügiks keelatud. Nii satub näiteks kalevi alla ka tavaline piparmünt, mis on sisse kantud EU direktiividesse kui “meditsiiniline ravimtaim” (medicinal herb) ning millele seetõttu rakenduvad karmimad müügi ja prepareerimise nõuded, mis usutavasti ürditalude tegevusele kriipsu peale tõmbavad.

Muidugi – teatud võimalus siiski jääb, et kas tootja või turustaja saab konkreetseid preparaate (näiteks kuivatatud piparmündilehti tee tarbeks) toota ning ka müüa, ent selleks tuleb tal eelnevalt läbida pikk ja keeruline “ma ei ole kaamel” tõestusprotsess, mille käigus peab komisjonile tõestama kahte asja – et toode on nii füüsiliselt kui ka keemiliselt ohutu ning puhas ja et toode kuulub oma põhiomaduselt reguleeritavate meditsiiniliste ravimtaimede konkreetsesse kategooriasse. Viimane on vajalik selleks, et hakata maksma ränka litsentsitasu ravimi müügi eest. Kogu tõestus- ja müügiloa saamise protsess on niivõrd keeruline, et selle lihtsamaks arusaamiseks müüakse õpperaamatuid, hinnaga 395 USD

Jah – piparmünt on nüüd juriidiliselt ravim, seega usutavasti kaovad meil apteekidest kõiksugu erinevad ravimtaimepakikesed, enamus raviürtide ja ravimtaimedega tegelevatest taludest kaotab oma turu ning kahtlemata leitakse piparmündi ja teiste looduslike ravimtaimede asemele sobivad keemilised tabletid ja pillid. Seda muidugi juhul, kui need väiketalud ei võta ette eelmises lõigus kirjeldatud protseduure.

Aga see pole veel kõik. Uue direktiivi järgi jaotatakse müüdavate preparaatide mõjualad erinevatesse klassidesse ehk raskusastmetesse vastavalt ravitavate haiguste või haigusnähtude tõsidusele. Ja seesama direktiiv määrab, et kui tegemist on haigusega, mida saab iseloomustada kui “tõsist probleemi” (serious condition), ei tohi selle probleemiga seonduvaid ravimtaimi müüa kui ravimtaim on tõestatult tolle haiguse ravimiseks sobilik. Hetke seisuga pole too tõsine probleem veel lahti defineeritud, seega ei ole veel kindel, kas ehk piparmünt (ja ka mitmed teised ravimtaimed) täieliku müügikeelu saab. Kas seedehäired, mille puhul piparmünt tõestatult aitab, kuuluvad tõsiste propleemide hulka?

Täiesti ajuvaba olukord. Seadusliku direktiivi eesmärgiks on öeldud olevat ravimtaimede müügi reguleerimine ja nende tarbimise ohutuse tagamine, tegelikkus on aga selline, et enamus väiketootjaid kaotavad võimaluse ravimtaimi müüa, inimesed kaotavad võimaluse ravimtaimi osta nende praegusel kujul ning kindlasti toob see kaasa kõva hinnatõusu, sest ravimtaimi hakatakse käsitlema ravimitena. Lisaks kaasnevad nende müükidega ka kohustuslikud maksud, mis näiteks Suurbritannias on päris soolased…

Kõnealuse direktiivi ümmargust ja laialivalguvat eestikeelset kaaskirja saate lugeda Euroopa Liitu Teatajast, viite piparmündile leiab aga konkreetsest direktiivitekstist.

Veidi lisalugemist samal teemal – EU declares peppermint a controllable herb

Piparmündi kohta ülevaatlikku lugemist – Piparmünt ravimtaimena

Teema on mul juba Facebookis ja blogis saanud massiliselt tagasisidet...
http://vaatenurk.wordpress.com/2010/11/2...i-myymise/


edit: muutsin pealkirja küsimuseks. Tõde selgub arutelu käigus...

[Muudetud: 27.11.10 Celtic]
Vasta
#2
Eurodirektiivid pole liikmesriikidele kohustuslikud, kuid teades eestimaiste tindinäppude üliagarust, pole võimatu, et see direktiiv meil seaduseks väänatakse. On varemgi ette tulnud, et meie käkerdis-kardinalid riigivalitsemise kivikodades on paavstiikumad kui paavst ise, aga keegi ei keela meil sõrgu vastu ajada ja see kuradi jura Eestimaa seadusandlusest eemal hoida.
Vasta
#3
Tegelikkuses on konkreetne EU direktiiv vaid omapoolne pitser juba kehtivale WTC regulatsioonile: http://vaatenurk.wordpress.com/2009/07/2...mentarius/
Vasta
#4
Kuskohast sa, Celtic, võtad, et sellist asja hakatakse läbi suruma? :o See on kõige absurdsem asi, mida ma kunagi kuulnud olen... (siinkohal täpsustan, et ma ei arva, et sa selle kuidagi suvalt tuletad, vaid absurd on see, et leidub üldse inimesi, kes niisuguse jura peale tulevad). Mu number 1 lemmikjook on piparmünditee... Pean ise kasvatama hakkama? Kui see on tõsi ja surutakse läbi, siis on see ehtne rahva tervise rikkumine! Milliste tõestatud uuringutulemustega seda keelustamist põhjendatakse? Aegade algusest on piparmünt aidanud inimesi tervetena püsida ja mõningaid haigusi lausa ravida ja nüüd järsku on ohtlik?! :o Olen siis ikka üks ime - ma olen elus ja tervise üle ka ei kurda... Ketser, mis seal`s ikka Ph34r2

Ma pole tükk aega olnud nii jahmunud kui praegu! Just siis kui arvasin, et inimeste lollus mind enam ei jahmata... Sick


Lisan: kas see link kehtib sellesama teema kohta - http://www.consumersforhealthchoice.com/phpPETITION/

Ja veel üks petition: http://www.gopetition.com/petition/39757.html

http://www.consumersforhealthchoice.com/

[Muudetud: 11-25-2010 Preilikass]

[Muudetud: 11-25-2010 Preilikass]
Vasta
#5
Tsitaat:Algselt postitas Preilikass
Kuskohast sa, Celtic, võtad, et sellist asja hakatakse läbi suruma? :o See on kõige absurdsem asi, mida ma kunagi kuulnud olen... (siinkohal täpsustan, et ma ei arva, et sa selle kuidagi suvalt tuletad, vaid absurd on see, et leidub üldse inimesi, kes niisuguse jura peale tulevad). Mu number 1 lemmikjook on piparmünditee... Pean ise kasvatama hakkama? Kui see on tõsi ja surutakse läbi, siis on see ehtne rahva tervise rikkumine! Milliste tõestatud uuringutulemustega seda keelustamist põhjendatakse? Aegade algusest on piparmünt aidanud inimesi tervetena püsida ja mõningaid haigusi lausa ravida ja nüüd järsku on ohtlik?! :o Olen siis ikka üks ime - ma olen elus ja tervise üle ka ei kurda... Ketser, mis seal`s ikka Ph34r2

Ma pole tükk aega olnud nii jahmunud kui praegu! Just siis kui arvasin, et inimeste lollus mind enam ei jahmata... Sick
Preilikass, sa siis Celticu antud linke ei lugenud? Ma ei saa Celticu motiivides 100% kindel olla, aga eks ka tema antud teema tõstataski ka sellepärast, et asi on absurdne, idiootlik, kuritahtlik jne.

Siiski pean mainima, et vandenõudesse uskujana tuleb seda ja paljusid teisi direktiive käsitleda mitte vandenõuteooriate, vaid just vandenõudena inimkonna vastu. Eesmärk on ju ilmselge - piirata, raskendada tervisetoodete (ravimtaimede) vabalt kättesaadavust ja seeläbi pärssida rahva tervist.

Ma olen juba tükimat aega aru saanud, et see näiline mure ja jutt meedias rahva tervise pärast on silmakirjalik. Mõned madalama astme ametnikud/poliitikud ehk isegi usuvad siiralt, et nad võitlevad headuse ja tervise nimel, aga tegelikult kehtestavad eliidi plaani. Inimkond on eliidi silmis üks liiga kiirelt paljunev nuhtlus. Pealegi on teine hakanud oma peaga järjest rohkem mõtlema.

Ma vabandan, et jutt piparmündi ja ravimtaimede pealt kõrvale kaldus, aga minu arvates on see tsirkus põhjendatav just minu eelneva jutuga.
Vasta
#6
Võtke oma paranoiat nüüd maha. Kõik saavad vist aru nii, et EU tuleb ja tõmbab piparmündile kriipsu peale?
Lugege lahti ka, mitte vaid säärast paranoilist jama. Pikalt on olnud teemaks müüdavad ravimid, nende analoogid ja ravimtaimsed tooted. Kui klassikalised tabletitooted on läbi uuritud, siis apteegis müüdav mingi x teesegu ei ole. Sa ostad uljalt mingit puru, teed sellest teed ja oled õnnelik?
Kui saaksid tabletist mingi lisavatõve, siis oleks paanika. Kuid kui taimsest kuivatisest vaevused tekkivad, siis probleemi asutakse otsima igat poolt mujalt.

Selle teema eesmärk on siiski kindlustada see, et ostetav taimekaup ei oleks tervisele kahjulik. Ravimtaimede raviomaduste puhul mängib olulist rolli see, kus ja kuidas on ta kasvatatud. Millisel aastaajal; kas õues või siseruumides, tehisvalgustuse käes. Samuti, millised taimeosad on kasutatud. Paljudel taimedel saab raviks kasutada vaid lehti ja juuri, ning varred on täiesti kasutu osa.

Mis oluline, ning mida võiksite mõista, on see, et mitte keegi ei keela sul endal kasvatada piparmünti. Kui sa aga ei leia võimalust selleks, siis on tegu rumalusega. Piparmünt kasvab väga edukalt toas. Ja kui on tegu tõesti nii laisa inimesega, siis ära tule süüdistama EU-d, nagu mingit tonti, et see tahab kontrollida sulle müüdava ravimtaime kvaliteeti.

...aga ma ei viitsi rohkem põhjendada. Te siin nagunii usute oma tondijutte ja eliidi jama, kus väike rumal inimene tahetakse ära mürgitada. Polegi ju tegelikult lolle vaja?
Vasta
#7
Tere hommikust Preilikass - tänan, et lõpuks hakkab ka sinuni jõudma mis "loom" (ma ei ürita loomi
sõimata ja vabandan nende ees) on see EU. Selliste seaduste ettevalmistamisest ja käiku lükkamisest
olen vähemalt mina kuulnud juba aastat kolm ning viimasel aastal KORDUVALT toonud selle teemalisi
uudiseid nii oma kolumnis kui ka mujal teemades. Kui see on sul kahe silma vahele jäänud siis alusta
paraweebi lugemist OTSAST peale ja see kord pane ka tähele ja ürita mõtestada MIDA sa loed.

Otsingu märksõnaks Codex Alimentarius.
Vasta
#8
Paistab, et mojito tegemine on varsti illegaalne.
Vasta
#9
Natuke kergemat nooti vahele:

Kokteil piparmündi lehtedega on mojito,
kokteil kanepi lehtedega on hihihiito.
Vasta
#10
Tsitaat:Zepac kirjutas:
Selle teema eesmärk on siiski kindlustada see, et ostetav taimekaup ei oleks tervisele kahjulik.
EU direktiivid ju ongi kõik EU kodanike huvides. Nii hea ju, et keegi oma tööd teeb ja meie tervise pärast muret tunneb. Kui EU hakkab näiteks nohuga inimesi koonduslaagritesse toimetama, siis tuleks ka arvestada, et tahetakse kaitsta inimeste tervist ning sealsed inimesed on targad ning neid võib täielikult usaldada. Loodetavasti ei pea tulevikus ise üldse mõtlema ning vajalikud instantsid teevad selle töö meie eest ära.

Kui midagi kiiresti ette ei võeta, hakkavad inimesed võltspiparmünti sööma ning mürgitavad ennast valede taimeosadega.

[Muudetud: 25-11-10 Thorondor]
Vasta
#11
See on ravimitootjate kättemaks vaktsiinide mittekasutamise eest. Üks rahvas ei saa ju nii terve olla,et ei põe ei linnu- ega seagrippi.

Huvitav oleks teada, kas kodune kapsakasvatus ka ära keelatakse, kui saab selgeks, et kapsalehest kompress ümber turses liigese aitab liigese liikuvust taastada.

Vasta
#12
Tsitaat:Algselt postitas excubitoris
Tere hommikust Preilikass - tänan, et lõpuks hakkab ka sinuni jõudma mis "loom" (ma ei ürita loomi
sõimata ja vabandan nende ees) on see EU. Selliste seaduste ettevalmistamisest ja käiku lükkamisest
olen vähemalt mina kuulnud juba aastat kolm ning viimasel aastal KORDUVALT toonud selle teemalisi
uudiseid nii oma kolumnis kui ka mujal teemades. Kui see on sul kahe silma vahele jäänud siis alusta
paraweebi lugemist OTSAST peale ja see kord pane ka tähele ja ürita mõtestada MIDA sa loed.

Otsingu märksõnaks Codex Alimentarius.

Hommiku puhul pole mõtet mind tervitada, ma olen ööloom. Bleh
Vandenõuteooriatest olen läinud üldiselt kaarega mööda ja kavatsen seda ka edaspidi teha. Need ja nende paranoiliseks muutev iseloom ei ole mulle vajalikud. EUd pole ma kunagi toetanud, seega ei tea kuskohast sa võtad, et alles nüüd hakkab midagi minuni jõudma. Olen lihtsalt passiivne inimene, mitte loll Smile
Kui loen midagi huvi tõttu, siis mõtestan ALATI, mida ma loen. Sinuga võrreldes loen ma teisi teemasid.
Minu postitus ei olnud mõeldud mitte näitamaks, kuidas ma olen üllatunud, vaid näitamaks, et antud teema puudutab mind otseselt.

Celticu antud linke lugesin ja otsisin ka ise juurde. See ei tähenda, et ma ei võiks väidetena mõeldud küsimusi esitada. Asi ei ole mitte selles, kas ma olen liiga laisk, et hakata ise piparmünti kasvatama (sest kavatsen seda tegema hakata), vaid põhimõttes - minu mätta otsast vaadatuna on iseenesest mõistetav, et piparmünt ja piparmündi tee peavad olema lihtsalt kättesaadavad ka igas supermarketis ja väiksemas kaupluses.
Vasta
#13
Tsitaat:Algselt postitas Liine
Huvitav oleks teada, kas kodune kapsakasvatus ka ära keelatakse, kui saab selgeks, et kapsalehest kompress ümber turses liigese aitab liigese liikuvust taastada.

Rääkimata kapsalehest, kui tänuväärsest abilisest piima pringilt pungil rindade leevendajast - ise olen näinud et toimib ülivägatõhusaltSmile
Vasta
#14
No jrl tuleb, nimetada ravimtaimede müügiartiklid ümber
maitsetaimedeks (maitseaine) ja tee taimedeks...ei sõnaga ravimtaimedest..
Bleh
Ja nii saab rahulikult jätkata müüki ja ongi kõik!

[Muudetud: 11-26-2010 Eithea]
Vasta
#15
Huvitav, kas ainult piparmünt (Mentha x piperita) keelatakse ära või ka näiteks tihtipeale piparmündiga sassi aetud ja samuti söögis kasutuses rohemünt (Mentha spicata)?

[Muudetud: 11-26-2010 Nazz]
Vasta
#16
No sukeldusin siis kah sellesse eurodirektiivide suppi ja konsulteerisin mõne lähituttava ametnikuga Põlluministeeriumist. See piparmündi ärakeelamise paanika on ilmselge ülereageering. Point on lihtsalt selles, et sedasamust piparmünti ei või enam lihtsalt niisama ravimtaime pähe müüa vaid temast saab lihtne taimne toode, mida saab kasvatada ja müüa täiesti vabalt, et tolmab. EU direktiivi (algselt WTO Codex Alimentarius) ei luba piparmünti nimetada ravitoimeliseks ja teda ravimi sildi all turustada muidu kui mingitel, suht ajuvabadel, kindlatel tingimustel. St, et kui pakendil on kirjas, et lihtsalt "piparmündi lehed", pole mingeid piiranguid, aga kui pakendile kirjutada veel, et rahustava toimega, siis läheb jamaks, et millele see väide toetub ja milline on toimemehanism ja millised on teaduslikud uuringud jne. Sisuliselt tuleb sama välja nagu ortodokssete "skeptikutega", et kui sa väidad, et kanep avardab meelte vastuvõtudiapasooni, siis neil on kohe põhjapanev vastuväide, et anna viiteid ja millised on "teaduslikud" tõendid?

Kui keegi veel mäletab, siis kümmekond aastat tagasi oli mingi diskussioon EU banaanistandardist, et millise suurusega ja millise kõverusega banaan olema peab, et ta oleks banaan (selline standard EU-s on täiesti olemas). Samal ajal sain ma kokku ühe Portugali riigiametnikuga, kes rääkis mulle ühe huvitava seiga seoses EU nõuetega ja Portugalis populaarse tootega nagu "porgandi džemm". Mingis EU dokumendis on lahti seletatud, et džemmi tehakse viljadest, mis kasvavad puu otsas - seega ei saa teha džemmi juurikatest. Portugaallased leidsid, et sitta kah, porgandi džemmi me ümber nimetama ei hakka, et las siis dokumentides olla porgand puuvili.

Juba Einstein ütles, et kaks asja on lõputud: universum ja inimlik lollus. No las siis olla. Ei keela keegi piparmünti ära ja lõpetage paanitsemine. Neid EU-napakusi oli, on ja jääb ning tuleb veel kuhjaga. Ma ei imestaks üldse kui varsti leiab mõni peen euroametnik, et lehma mingi "jubeda ja sitase" nisa seest tulev piim pole standardile vastav ja on paha ning et õige piim tuleb vaid poest - see ei tähenda ju seda, et lehmad ja nende pidamine ära keelatakse. Ja kauaks seda idiotismist kubisevat EU-d ikka jagub?

Las koerad hauguvad, karavan läheb oma teed.
Vasta
#17
Matrix - ma usun, et enamik siinsetest liikmetest SAAVAD sellest ilusti aru. Selles ei olegi
iva vaid asi on selles, et EU EI TOHI SELLISEID ASJU ÜLDSE REGULEERIDA.
Vasta
#18
Tsitaat:Algselt postitas Matrix
Juba Einstein ütles, et kaks asja on lõputud: universum ja inimlik lollus.
Einstein siiski täpsustas, et selles esimeses ta päris kindel ei ole.
Vasta
#19
http://www.epl.ee/artikkel/588048

Piparmünditee pakile „rahusti“ kirjutada ei tohi.

Järgmise aasta aprillist alates peab ravimina müüdava piparmünditoote peal viitama euroliidu direktiiviga kinnitatud näidustustele ja soovitavatele annustele.

Euroopa Liidu märtsis vastu võetud direktiiv kannab piparmündi taimsetes ravimites kasutatavate ainete nimekirja. Direktiivi jõustumine tuleva aasta aprillis toob kaasa mõned muudatused – piparmünti tohib küll endiselt müüa, aga niisama lihtsalt sellele peale kirjutada „rahustav ravim“ ei tohi.

Ravimiameti ravimite osakonna juhataja asetäitja Margit Plakso sõnul on direktiivi mõte selles, et kui piparmündi-tooteid tahetakse (traditsioonilise taimse) ravimina müüa, siis on nüüd võimalik viidata otsuses toodud näidustustele ja annustele ning müügiloa taotlejal pole tarvis lisateavet kliiniliste uuringute ja ohutusandmete näol esitada.

„Piparmünti ilma näidustuste ja meditsiiniliste väideteta müüa pole keelatud ka edaspidi,“ kinnitas Plakso.
Vasta
#20
Tore, et see Plakso kinnitas aga palju on temasugused bürokraadid ennem kinnitanud kinnitusi mis siis hiljem lahti kinnitatakse. :S
Vasta
#21
Te hämmastate mind. :p
Nõustun täielikult zepaci arvamusega. Kui nii paanikat tekitab see, siis kasvatage tõesti ise. Ta isegi ei vaja kasvatamist, natuke vett, ja kasvab ise.

Praegu käis uudis läbi aga kahe nädala pärast on enamusel meelest läinud. Nagu tavaliselt.
Vasta
#22
Tsitaat:Algselt postitas Sauram
Te hämmastate mind. :p
Nõustun täielikult zepaci arvamusega. Kui nii paanikat tekitab see, siis kasvatage tõesti ise. Ta isegi ei vaja kasvatamist, natuke vett, ja kasvab ise.
Ega asi vast ei ole ju piparmündis- ah? Kurat selle piparmündiga- kasvab ta tõesti pea igalpool ju. Asi on pigem selles, et EU direktiividega tahetakse selliseid asju kontrolli alla saada mis ei ole kontrollitavad ju! "Tule taevas Appi!" Smile

Tsitaat:Algselt postitas Sauram
Praegu käis uudis läbi aga kahe nädala pärast on enamusel meelest läinud. Nagu tavaliselt.
Kahjuks on see tõesti nii.

PS. Ma ei tea kas sellisest asjast oleks kasu, et kui mõni, ikka päris loll direktiivikene lihtsalt "Lõhki puhuda" st. , et direktiivi täitmine tuleks vast "Üle Täita" ja asi nö. naljaks keerata- välja naerda.
See oli mul lihtsalt selline uitmõte.
Vasta
#23
Vilksamisi nägin reklaami, et TV3 tänaõhtuses uudistes räägitakse ka piparmündist ja eurodirektiivist lähemalt.
Vasta
#24
Äärmiselt totter - Suures Euroopa Liidus on teemaks piparmünt?! Pole siis mingi ime, et EL peab võitlust oma
ellujäämise nimel! Mis järgmiseks tuleb?... kas tatiste ninadega, nohuhaigete isoleerimine koonduslaagritesse?
... nagu Thorondor oma postituses pakkus.
Veider, et iga allatulev EL direktiiv on nagu s..t, mis paneb ühiskonna lainetama?
Vasta
#25
Ott, sa oled täna kurjas tujus. Ilmselt on ka põhjust, kui selliseid asju pead lugema. Totter muidugi, aga nagu sa näed, siis sellist jama see Brüssel toodab. Ja lainetus on paratamatu. Ütleks, et isegi vajalik. Piisavalt kõva lainetus suudab selle jama minema pühkida.

Kel viitsimist, siis kohe hakkavad seitsmesed uudised. Näis, mida räägitakse?



P.S. Uudistes siis väideti ametkondade teabele tuginedes, et piparmünt kui selline ei kao kuhugi. Keelatakse ainult müük ravimi pähe.




[Muudetud: 11-26-2010 Kirjutaja]
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Kas kõik lähebki "plaani järgi"? xcad 45 8,566 03-03-2024, 10:36
Viimane postitus: xcad
  Kas Hitler võis sõbrustada Leniniga? mulk2003 25 10,943 02-10-2020, 15:38
Viimane postitus: Minaelan
  Kas ajalugu kordub USA näol? z3r0 c001 95 25,715 21-07-2020, 23:01
Viimane postitus: cambodia
  Kas USA kodusõda? xcad 1 1,336 01-06-2020, 17:38
Viimane postitus: Mannu
  Kiibistamine Eestis kohustuslik alates 2011 :) lahendused 101 36,658 27-04-2017, 23:42
Viimane postitus: haneracryth
  Kas D.Medvedev on Romanovite järeltulija? Stenn 20 14,013 19-07-2016, 21:16
Viimane postitus: Kahvanägu
  Kas süsteemiga on vaja võidelda? Temimoor 1 2,949 21-09-2015, 13:14
Viimane postitus: Lorenz
  Augustiputš 1991 - kes pidi saama Moskvas võimu haaranud hunta asevalitsejaks Eestis? Pohlatohlakas 7 5,959 23-08-2014, 12:19
Viimane postitus: Thorondor
  Agentuurid/Ühingud/Ordud Eestis LostSoul 0 1,682 27-12-2013, 02:35
Viimane postitus: LostSoul
  Kas valitsused on lepingu sõlminud? kessu 29 8,783 08-07-2009, 00:04
Viimane postitus: Jõhvikas

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat