Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lubatud lugu. Sammallahden mäki.
#51
Mumeelest on juurikas täitsa olemas ja vabalt loetav.
Võib-olla pole kellelgi selle vastu huvi ,sest kakelda on põnevam.
(12-01-2012, 17:24 )lahendused Kirjutas: Mitte-kristliku surnuaeda peaks olema üsna lihtne teha: ostad paar hektarit linna lähedast põllumaad (15 tuhat eek = 1 tuhat eurot hektar), tõmbad okastraadi maale ümber, ning paned perimeetri silte täis: "kristlased, moslemid ja juudid pole siia teretulnud - ainult Eesti paganliku maausu austajatele".

Ja mis nendest saab kes pole paganliku maausu austajad?
Kes selle välja mõtles,et eestlane peab olema pagan või maausku?
Vasta
#52
Aga mida sa arvad kelle või mille austajad on ristimata eestlased, ilmalikud inimesed ongi loodususulised.
Küsimus on mujal, matustega kristlikule surnuaiale topitakse üks osa inimesest Jahve seltskonda oma tervikise jõuga toitma kas inimene ise sellega nõus on või mitte rituaali teevad ära sugulased. Nii on ju kombeks. Ja see toimub totaalselt kogu rahvaga ilma rahvalt endalt mingit luba küsimatagi ja matuserituaalide tegelikku olemust selgitamata.
Vasta
#53

Matuserituaalid saab ju ringi teha maausu omadeks, ning kõigile arusaadavalt kirja panna:

1) Kristliku kirikupappi ja matusekõne pidajat ei kutsuta - omaksed kordavad "sinu aeg sai siin täis, mine mujale".

2) Risti tegemist ja iga jutu peale aameni ütlemist ei praktiseerita - selle asemel palutakse lahkunul minna oma teed edasi.

jne.

Vasta
#54
Püha müristus lahendused, maailm on kordi keerulisem kui sulle tundub, ükski rituaal pole lihtsalt sõnade mulin ega käte vehkimine vaid erinevate maailmade sõda hingede nimel, kui kõva poiss oled tegele parem gravimootoriga. Kui ennast sellest vastuseisust elusana läbi murrad oled geenius.
Vasta
#55
(12-01-2012, 19:41 )VironShaman Kirjutas: Aga mida sa arvad kelle või mille austajad on ristimata eestlased, ilmalikud inimesed ongi loodususulised.
Küsimus on mujal, matustega kristlikule surnuaiale topitakse üks osa inimesest Jahve seltskonda oma tervikise jõuga toitma kas inimene ise sellega nõus on või mitte rituaali teevad ära sugulased. Nii on ju kombeks. Ja see toimub totaalselt kogu rahvaga ilma rahvalt endalt mingit luba küsimatagi ja matuserituaalide tegelikku olemust selgitamata.

Pidin veidi aru pidama.
Meenus üks aastatetagune unenägu. Tollel ajal ma polnud kirikutele ja risti alla matmistele tegelikult eriti mõelnud. Unes jalutasin mingil põhjusel ühes kirikuaias. Seal oli ka vana surnuaed. Mäletan, et oli öö ja kirik oleks pidanud justkui tühi olema. Aga akendest paistis valgus. Mitte selline, kui tuled põlevad vaid kuma. Ja kuulda oli tugevat tuule-ulgumise häält. See heli tugevnes ja oli ühtäkki mu ümber. Kuidagi mingit moodi märkasin ,et kirikust ja maast tõuseb olendeid ja nad lendavad parves vihinal minema. Misned-kesned olid, ei tea. Ise unes ütlesin endale esimest korda sõnakombinatsiooni "risti alla maetud".Minuga neil asja polnud, olin pigem pealtvaataja. See kirik ka tuttav ette ei tulnud.

Aga loodususuline on loodususuline. Ma tahan öelda,et usuline on usuline. Mõni pole usuline. Mõni näeb nii,et mina versus ülejäänud maailm. Mul omal ei ole igasuguste taara- ja maausuliste vastu palju suurem sümpaatia, kui kristlaste näiteks. Usulistega on nii,et varem või hiljem panevad ta uskumised talle mütsi pähe ja klapid silmile.

Näiteks kui Vormsi Enn ütleb "Taara avita" siis kui ta eriti mõjuvalt soovib ennast väljendada siis tundub see üsna hea näitemänguna.
Vasta
#56
Sõna "usuline" taara- või muu usuline saab ka mitmeti mõista. Maausuline saab väga hästi olla ka seda "usku" väga vabalt ja "lõdva randmega" võttes. Mõtlen selle all, et OMA mõtlemine säilib igal hetkel. See ei lase "mütsi silmini tõmmata". Suurte religioonidega "flirtides" see hästi ei õnnestu, sest möödapääsmatult varem või hiljem egregor "imeb vargsi külge".
Isemõtlev ateist on ikka omamoodi looduse"usuline" (sest midagi muud peale looduse lihtsalt ei olegi olemas). Mittemõtlev inimene (neid on kahjuks palju) on tõesti nii, et mina versus ülejäänud maailm. Telekausulised.

Aga mind huvitab, kas seaduslikult on lubatud mittepühitsetud mullaga surnuaed? Sellise asja võiks küll teha. Tuhka puistatakse küll mere äärde ja metsa alla mõnel juhul.

Lisan: "juurikas" on täitsa olemas ka minu meelest, aga inimene on lihtsalt laisk, mugav, arg, kardab erineda. Ei lase sel juurikal seepärast endas "kõneleda". Minu arvamus.
Vasta
#57
Ikka vist on lubatud. Ma kalmistuseadusest loen ,et kui muidu haldab omavalitsus siis usulise ühenduse omandis olevat surnuaeda haldab seesama usuline ühendus.
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
2 külali(st)ne

Expand chat