• 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 10
  • Järgmine 
Teema hinnang:
  • 1Hääli - 5 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koolitulistamised
#1
Ei ole vist kedagi kes ei oleks kuulnud sellisest kurvast sündmusest nagu koolitulistamised (Wiki link).
Peamiselt on tegu juhtumistega kus kooli marsib sisse samas koolis õppiv isik ning alustab valimatult ette jäänute tapmist.
Tuntuim kooli laskmine peaks olema nn Columbine juhtum ning lähim meile Soomes suhteliselt hiljuti juhtunud 2 laskmist. Kuid sarnaseid kuritegusi on toimund ka mujal - Saksamaal, Kanadas ning isegi Austraalias ja Uus-Meremaal.

Üritan siia postitusse vastavalt ajale ja võimalusele lisada lõikude kaupa neid juhtumeid ja teha seda enamvähem kronoloogilises järjekorras. Kui kellegil on midagi uut lisada mida kirjas ei ole siis palun - ootan huviga.

Enne aga tooks ära paar asjaolu mis tundub, et saadab IGAT koolilaskmist;

Esiteks laskja(d) - tegu on isikuga/ isikutega kes "ei sobi" antud kooli keskkonda, kes on eraldunud kas oma maailma või oma kaasosanike maailma. Lisaks sellele on seni teada olevalt KÕIK laskjad on olnud ravi kuuril mis on lõpetatud või mida on drastiliselt muudetud vahetult ENNE laskmist. Kõik nad on olnud psühholoogi juures arvel kes on neid kontrollinud ning üldjuhul ennustanud ette kalduvust destruktiivsele käitumisele, kuid vaatamata sellele ei ole informeerinud "vastavaid instantse" ja juhul kui on siis on seda hoiatust ka edukalt ignoreeritud. Pea alati on laskjad kas tapnud ennast ise või on nad langenud tulevahetuses politseiga.

Järelkajad - siin aga läheb asi eriti huvitavaks - ERANDITULT peale igat tulistmaist tuuakse esile, et RELVAD ja nende rohkus on süüdi just toimund tragöödias. Unustatakse, et relv vajab INIMEST kes päästikule vajutab ning kurjategijad on endale ALATI relvi leidnud olenemata ajastust ja riigist.
Mis on aga pea kõige huvitavam on see, et sisuliselt unustatakse meditsiini roll antud juhtumis. Seda, et isik oli meediku/te kontrolli all ning enamus kordadest ka retsepti rohtude mõju alla mis olid saadud TÄIESTI SEADUSLIKULT unusttakse mainida või siis mainitakse korraks ja siis nagu ehmunult meenutatakse "aga need relvad on kõiges süüdi".

Loomulikult on veel mitmeid asju mis "unustatakse" sujuvalt ära, kuid neist räägima täpsemalt teema arenedes.

Algatuseks siis nimekiri kus kirjas viimase 10 aasta koolitulistamised. Miks nad on välja jätnud varasemad ma ei tea. Ise alustan (kuna materjalid saadaval) aastast 1989, kuid mäletamist mööda oli esimene selline laskmine kuskil 1930 aastate paiku USAs ning väiksemaid laskmisi on juhtunud siin ja seal, kuid need pole otseselt seotud sellega, et kurjategija spetsiaalselt "jahib" kooliskäijaid.
Seega selline nimekiri - Koolilaskmised: 1996 - 2009 ja ka Wiki poolne panus nimekirja



Tsitaat:1. august 1966, Texase Ülikooli, USA: Wiki - laskja Charles Whitman.

Noormees nimega Charles Whitman ronis Ülikooli hoone kellatorni ning avas tule koolikaaslaste pihta. Hukkus 18 ja vigastada sai 31 inimest. Kuna tollal veel puudusid relvade keelureeglid siis hukkunute suure arvu põhjuseks oli see, et inimesed ei suutnud alguses aru saada KUST tulistatakse. Kasutas ju tulistaja päris võimsat jahipüssi koos optikaga ning oli teeninud ka Merejalaväes kus sai snaiperi koolituse.
Peale laskja avastmaist kellatornist oli nö "tehnika" küsimus sinna minna ning laskmine lõpetada. Muidu aga oli ka sellel puhul olemas "klassikalise" juhtumi tunnused - ravimid, psühholoog ning üha süvenev depressioon.


Tsitaat:6. detsember , 1989, Montreali Ülikooli Tehnka kolledz, Kanada. Wiki 1,Wiki 2, TrueTV.

Kurjategijaks oli noormees nimega Marc Lepine (aka Gamil Gharbi) kes läks eelpool nimetatud kooli ning tappis 14 naist ja haavas veel 15 inimest kelle seas oli ka mehi.
Kuna antud juhul oli tegemist kurjategijaga kes oli päritolult segavereline siis on seda juhtumit käsitletud meedias eriti ettevaatlikult. Peamine rõhk on pandud tema isa käitumisele ja nagu sellest tulenevale vihale naiste vastu. Kuigi on räägitud, et Marc OLI ravil olnud siis pole hetkel ühtegi allikat millele toetudes saaks väita kus ja millisel.

Tsitaat: 1 oktoober 1997a. Pearl High Schooli juhtum - USA. Wiki, Link 1.

Noormees nimega Luke Woodham pussitas kodus surnuks oma ema. Śiis läks ta koolimajja kus tema esimesteks ohvriteks olid Christina Menefee, 16 ja Lydia Dew, 17 ning veel 7 õpilast. Lahkudes koolist blokeeris üks õpilane tema auto ning kooli asejuht Joel Myrick pani oma 45 kaliibrilise Colt püstoli talle silmade vahele ning poiss otsustas alla anda.
Kuigi kohalikud lehed sellest mainisid siis laiem meedia "unustas", et Luke oli olnud lausa haiglas ning saanud ka psühhotroopset ravi.


Tsitaat:26 aprill 2002. Gutenbergi Gümnaasium, Erfurt, Saksamaa, Wiki, Link 1.

Koolist välja visatud 19 aastane Robert Steinhäuser tappis 13 õpetajat, 2 õpilast ning kooli juures ka 1 politseiniku ja siis tappis ka iseennast. Kogu selle möllu keskel sai veel 7 inimest erineva astme vigastusi.


Tsitaat:20 aprill 1999 Columbine High School, USA, Wiki
, Link 1, Link 2, Link 3, salvestus kus mõrvarid räägivad motiivist, Link 4 - kaasosalised, Link 5 - Rachel Scott jt tüdrukud, Link 6 - FBI kahtlane osalus.

Selle traagilise sündmuse puhul on vast esile kerkinud kõige enam vastuolusi. Esimesena jõudis avalikkuse ette üks põhilisemaid ja muidu meedia poolt varjatud fakte - suurte farmaatsiafirmade poolt toodetud ja sisuliselt kontrollimatute lisa toimetega rohtude andmine lastele.
Samuti oli see juhtum kus esmakordselt kerkis esile asjaolu mida ka samas suudeti piisava edukusega varjata oli rassiküsimus. Mitte Valged vastu Neegrid aga juudid kristlaste vastu. Just selle laskmise juures selgus, et paljude laskjate juured on just juudi religioonis - ehk see oli nende kodune religioon - ja seda just viimase paarikümne aasta juhtumite seas.
Sai "kuulsaks" ühe laskja Dylan Kleboldi ja tapetud neiu Racheli vaheline dialoog - "kas oled kristlane ja usud Jeesust" küsis Dylan, "Jah" kõlas vastuseks - mille peale kõlas " mina siis oma äbariku juurde" ja lask mis tappis Racheli. Pea samasugune dialoog kõlas veel mitmel korral ja mis kõik lõppesid noorte neidude surmaga.

Vastuolu läks antud juhtumi juures nii võrd suureks kui selgusid veel mitmed religioonide vastuseisul põhinevad faktid, et kohtunik salastas kuni 50 aastaks enamuse süüdistuse poolt esitatud materjalidest. Palju sellest on ka meediasse jõudnud ning ei hakka kõike siin hetkel uuesti läbi nämmutama.


Tsitaat:2. oktoober 2006, West Nickel Mines School, Pennislvania, USA. Wiki, Link 1.

See kurb juhtum on läinud ajalukku kui "Amishi koolilaskine" kuna toimus nende kogukonna koolis. Kuigi laskja oli peaaegu naaber siis ei kuulunud Charles Carl Roberts IV Ami... usulahku vaid oli kohalik töötu kaugesõidu autojuht - oli vähemalt viimati seda ametit pidanud. Tal oli endal pere - 2 väikest tüdrukut ning abikaasa kellega oli läbisaamine normaalne.
Hukkunud olid kõik tüdrukud vanuses 6 - 13 ning Carles lasi ka väidetavalt ise ennast maha.
Selle juhtumi puhul on omapärane aga see, et meediat ei lastud koolile ligidale ning sellele sisuliselt kohtuekspertiisi ei tehtud ning kool lammutati üllatavalt kiiresti. Vastuolu tekkis sellest, et majas oli rohkem kuuliauke kui "oleks pidanud" olema ning oli tugeva kahtlus, et politsei alustas korratut tulistamist ning suurendas sellega ohvrite arvu ning ka tappis kurjategija.
Samuti oli vastuoluks Amish.ite andestuse poliitika mis tuleneb nende usust - nad tegid ühe avalduse avalikkusele milles mainisid lühidalt, et andestavad kurjategijale ning püüavad oma eluga edasi minna. Amishid olid pea ainukesed kes piirkonna inimestest osalesid kurjategija matustel.


Tsitaat:16. aprill 2007 - Virginia Technical Colledge, USA: Wiki, Pildid - seletused - 1, Pildid - seletused - 2.

Nagu ka kõigi teiste koolitulistamiste puhul algas ka siin valetamine ja vassimine ning vastuolud tunnistustes esimestest hetkedest kui asi avalikkuse ette jõudis. Räägiti 2 laskjast ning ka ajad mida tunnistajad andsid ei klappinud. Hiljem kui mõned ebameeldivad tunnistajad olid haiglas haavadesse surnud siis alles hakkas ametlik versioon "klappima", kuid nagu ikka unustati meedias mainimata, et isik oli USAs aegunud viisaga ning oli aastaid psühholoogilise ravi all koos psühhotroopsete ainetega. Ning jälle toimus sündmus siis kui ta oli katkestanud ravi.

Ehk siis - ka sellel kurval intsidendil olid olemas KÕIK "moodsa" koolilaskmise tunnused - segased tunnistused, kadunud ja muutuvad tunnistused ja tunnistajad kes kord nagu olid kooli nimekirjas ja siis nagu enam ei olnud. Keemial põhinev psühholoogiline ravi rääkimata sellest, et juba peale esimese uudiseid nõuti karmimaid relvamüügi reegleid ja isegi relvade kokku korjamist


Tsitaat:Soome 1- Jokela

Tsitaat:Soome 2 - Tuusula



Tsitaat:14.12.2012 - Sandy Hook Algkool (Elementary) Connecticut, USA
Selle õnnetuse üksikasjad ja lingid on ära toodud alates postitusest #31 ja siin pikalt ei räägi.
Kokkuvõtteks ehk nii paljum, et ametliku legendi järgi läks Adam Lanza - oli 20 aastane - kohalikku kooli ja avas tule tappes 20 last (5-10 aastased) ja 6 täiskasvanut. Hukkunute hulgas oli ka tema ema - kadunud on tema väidetav tüdruksõber ja tolle sõber - võimalik armukolmnurk? Laskmiseks kasutas psüühiliselt haige noormees oma ema Bushmaster vintpüssi ja kahte püstolit.
Pea kohe algasid ka ebatäpsused. Kui vint oli oli poisil autosse jäänud siis kohtuekspert tõdes, et enamik lapsi olid tapetud just vindi laskudega - on oluline vahe kas inimest tabab vintpssi või püstoli kuul - tihti on võimalik vahet teha ka ilma eksperdita - lihtsalt kogenud isik. Teiseks otsisid Politseinikud veel kahte kahtlusalust keda tunnistajad olid näinud laskmas ja siis metsa jooksmas kooli tagumisest uksest.
Väidetavalt tappis Adam ennast ise.






PS. Postitus on protsessis olev töö mida täiendan vastavalt ajale ja võimalustele. Tänan.
Vasta
#2
Kuna ma olen uurinud nii Soome kui Saksamaa oma, siis just ses hiljutises osas tekkis "äratundmismoment".

* kõik kolm olid sotsiaalsed hälvikud: nii see Pekka Eric Auvinen Jokelast, Kauhajoki Matti Saari kui ka Winnendeni Tim Kretschmer;
* kõik kolm veetsid aega jututubades;
* viibisid ravil psühhiaatrihaiglas/olid ravil/ravi saamas/neile oli kirjutatud antidepressante;
* neile meeldisid vanad filmid, relvad, raskemuusika;
* oli vähe sõpru või ei olnud üldse;
* ei osanud suhelda (läheb ka esimese tärni alla);
* mingil määral eneseimetlejad, samas madala enesehinnanguga;
* Napoleoni- jt diktaatorite kompleksiga;
* kõigi kolme vanemad eitasid algselt, et pojad ravi saavad;
* politsei oli mingi määral juba varemgi teadlik noormeeste kavatsustest;
* postitasid pilte internetti;
tähtsaim: * pärast juhtunut on mõlemas riigis karmistatud relvaseadusi! Saksamaal juba teist korda, Soomeski vist.

+ siia alla võiks ka liigitada selle hullu, kes lasteaias lapsi pussitas Belgias.

(Vabandust, et kõik ÕLi lehed - orienteerun seal lihtsalt kõige paremini.)

[Muudetud: 18-3-2009 InDemand]
Vasta
#3
Just maunaja - ka "meie" pronksiöö teenis (muude seas) sama eesmärki.
Kuigi relvadest OTSESELT ei räägitud siis karmistamise läbisid ka need punktid - paljuski kaudselt.

PS. Kui sa nüüd hoolikalt loed ka näiteks (eriti) Columbine juhtumit siis usun, et sinu "äratundmiserõõm" muutub tüki mahukamaks.

[Muudetud: 3-18-2009 excubitoris]
Vasta
#4
Minu meelest on nende siduv asjaolu ka see, et kõik vennad olevat armastanud mängida vägivaldseid tulistamismänge ning alati on keegi hiljem ajakirjanduses pasundanud, et just need püssimängud on pahad, mis muudavad inimese reaalses elus ka vägivaldseks. Samas on teadlased kindlaks teinud, et tegelikult sellist seost ei ole.

Aga haige on see asi küll.
Vasta
#5
Aga mis tuleks teha, et sarnast olukorda Eestis ei tekiks?

Me ei saa panna range kontrolli alla kõiki koolinoori ju?
Meditsiinilist abi ei saa ka päris ära keelata.. Eks meist enamik kasutab aegaajalt miskit ravimit ja kõrvalmõjud.. well, need suuresti indivduaalsed.
Me ei saa sundida ka kedagi sotsiaalseks loomaks, kui ta on olemuselt individualist?

Järelikult jääb järgi minu silmis piirata komponendi "relv" levikut ja kättesaadavust.
Vasta
#6
Mida teha selleni ma üritan ka siin mingihetk jõuda.
Seniks aga mõtlemisainet - kurjategija on ALATI leidnud relva oma teo sooritamiseks.
Ja seda isegi karmil "nõukajal".
Vasta
#7
Tsitaat:Algselt postitas excubitoris
Seniks aga mõtlemisainet - kurjategija on ALATI leidnud relva oma teo sooritamiseks.
Ja seda isegi karmil "nõukajal".

Sellele ma vaidleks jälle natuke vastu. Just ühes hiljutises politseisaates räägiti kasiinoröövidest, kus kasutatakse küll süstlaid ja relvamakette hirmutamiseks, kuid mitte päris paugutorusid. Ma olen arvamusel, et sellised "hirmutusrelvad" on nii mõnegi inimelu säästnud.

Ega kui vanemate öökapis ikka relva ei ole(või kuskil mujal väga kättesaadavas kohas), siis see tattnokk kõmmutama ei lähe. Vähemalt osa nendest.


[Muudetud: 19-3-2009 Tom]
Vasta
#8
Nähes ja teades, et sul on reaalselt koduses elamises tõhus vahend, siis jääb see keeruline vahendi muretsemise faas ära, mille jooksul võiks idee katki jääda.
Vasta
#9
Just nimelt Tom - vähemalt osa nendest. Aga siin ei maksaks unustada seda, et KÕIK need koolitulistamised on ALATI aegsasti planeeritud üritused kus relvad MURETSETI (need ei vedelenud kodus nurgas) ja seda korduvalt VASTUOLUS seadusega. Lisaks on ka selline aspekt, et peale (vist) mõne üksiku erandi ei ole ühegi koolitulistaja pere olnud "relvafänn" kellel neid kodus palju. Seega - need pered kus on tugev relvatraditsioon seal tegeletakse ka lisaks relva õpetusele rohkem OMA perega ja sellist situatsiooni EI TEKIGI, et võsule oleks vaja "ravimeid" sisse toppida millede võõrutusnähtudes täielikku hüpnoosi sattunult nad siis ennast "välja elama" lähevad.
Ametlikest teooriatest olen ainult ühega osaliselt nõus - vägivaldsed video(arvuti)mängud soodustavad inimese psüühikas teatud nihkeid mis teevad talle päästikule vajutamise lihtsamaks. Kuid need "mängud" EI OLE põhjuseks miks selliseid kuritegusi sooritatakse.
Vasta
#10
Tsitaat:Algselt postitas excubitoris Lisaks on ka selline aspekt, et peale (vist) mõne üksiku erandi ei ole ühegi koolitulistaja pere olnud "relvafänn" kellel neid kodus palju.

Minu teada on siiani meediasse paisatud vaid selle viimase, Winnendeni juhtumi puhul fakt, et isa oli relvahuviline:
Tim Kretschmer’s father kept a dozen weapons at his home and his son is thought to have found the nine-millimetre pistol he used in the massacre in the town of Winnenden outside Stuttgart in his parent’s bedroom. Pärit SIIT.

Muidu, nagu ikka, ma ei ole päris nõus sellega, et relvaseaduste karmistamine vähendaks tulistamiste arvu. Kui ikka inimesel ON tahe, siis ta teeb selle ka teoks. Sel Belgia juhtumil ei olnud ka relva mängus, kuna tüüp ei saand kuskilt, aga see ei takistand teda kedagi pussitamast, mis on kordades õudsam, mumeelest.

Relvade ära keelamine on lihtsaim viis, kuna keerulisem on ju parandada ühiskonda ja kasvatust. Need lapsed on sellised, kuna kaaslased on julmad, vanemad ei tegele nendega jne. Relv on vaid üks osa kogu plaanist. Filmid ja nett näitavad ette sadu viise, kuidas kaaslastele haiget teha - ja nagu ma ütlesin, relv on lihtsalt kiireim. Okei, pomm oleks ka, aga see on keerulisem.

Tulirelvade keelamine ei hoia ära ühtegi mõrva. Võib vähendada mingiks ajaks, jah, aga ära ei hoia.
Vasta
#11
Tulirelv on just sobilik taolistesse olukordadesse - nuga eeldab palju rohkem julgust, sest eeldab personaalset kontakti. Noaga susamiseks peab sisenema inimese ee.. kuidas seda nimetatigi.. personaalsesse "õhuruumi", mis muudab sihtmärgi tapmise juba teatavas mõttes suhtlemisvormiks - tekib kontakt INIMESEGA mitte enam objektiga. Ma olen täiesti kindel, et enamus nendest koolitulistajatest ei ole piisavalt julged, et seda korda saata. Tulirelv tekitab anonüümse ja kauge tunde ning ei tajuta, et sihtmärgiks on elusolendid. Täpselt nagu suhtlemisega internetis või silmast silma. Nagu välja toodud, suhtlesid nad jututubades.. Miks? Sest nad kardavad personaalset kontakti.Ning distantsilt (läbi interneti) oleme me kõik ilusad/targad/osavad.
Vasta
#12
Võib-olla läheb see nüüd teemast mööda, kuid kui vaadata politsei pressiteateid, mis iga päev tulevad, siis enamik juhtudest, kus keegi surma saanud, on tegu pussitamisega. Tulistamine - harva. Sama on ka teiste maade krimiuudistega. Ma ei poolda tulirelvi, aga ma ei leia, et nende keelustamisega peaks paanikasse minema.

Meil hukkub liikluses inimesi hulgi, meil pussitatakse surnuks nugade ja muude selliste terariistadega. Mõni hull paneb pommi alla, aga juhud, kus relva kasutatakse, on ikka äärmuslikud. Lihtsalt see häda pasundatakse suureks siis, kui mõni tropp läheb relvaga kooli. Miks ei karju keegi siis, kui mõni mees surnuks pussitatakse? Kust otsast on nuga parem kui relv?

Inglismaal oli mõni aeg tagasi tõsine probleem see, et noored saavad kergesti kätte terariistu. Umbes nii, et igal neljandal noorel on põues puss ja neile meeldib kaaslasi ähvardada. See oli aga vaid kaja paaris teises lehes. Soomeski on probleem paaril korral lehtedest läbi käinud. Nuga on igas jumala kodus olemas, see on kõige lihtsam viis kellegi tapmiseks. Aga ei, kui keegi pussitatakse, siis "ups, mis me teha saame - need ju nii igas kodus". Relv, mida enamasti saab loaga või siis peab kuskilt nurgapoest ostma, on kuidagi eriti pinnuks silmis. Ametlik statistikagi näitab, et läbi relva sureb vähem inimesi kui näiteks autoõnnetustes. Nii et millest me siin räägime.

Muidugi on relv sellistele sotsiaalhälvikutele lihtsaim variant, aga kui relv ära keelata, siis nad läheksid ehk veelgi nahhaalsemaks ja otsustaksid selle asemel nugadele üle minna. See oleks märksa õudsam. Mina eelistaks varianti, et mu laps on surnuks lastud, kui et näeksin, kuidas teda noaga rapitud. Võib-olla radikaalne väljendusviis, aga ma ei leia, et kõik tulirelvades kinni oleks.

Ja täpselt sama on ka nende vägivaldsete arvutimängudega. Nagu elis välja tõi, siis tegelikult ei ole keegi otseselt tõestanud, et nad millelegi kaasa aitavad. Relvad, arvutimängud ja muu selline on vaid ettekääne, et veeretada süü teistele. Alustama peaks sellest, MIKS üldse üks noor inimene võtab pähe, et koolikaaslased maha laseb, mitte see, kust ja miks ta relva kätte sai.
Vasta
#13
Püüame aru saada ühest asjast - RELV (püss, nuga ja mis iganes) on tegelikult TÖÖRIIST.
Tapab inimene - kui tahetakse vähendada siis hukkunute arvu peaks alustama siiski ühiskonna TERVIK probleemidest nagu alkoholism, suitsetmaine ja ka "rullnoksus" autoroolis. Igas neist 3 alaliigist hukkub aastas rohkem inimesi kui relvaga sooritatud kuritegudes. Politseis ei oel salduseks statistika, et 90% mõrvadest sooritatakse KODUS ja KÄEPÄRASTE vahenditega - kirves, kööginuga, kahvel, harjavars. tooli või lauajalg jne jne.
Just selle statistika valguses on minu meelest ÄÄRMINE silmakirjalikkus rääkida tulirelvade kontrollist kui isegi ARSTIDE lolluse, hooletuse, valediagnooside ja muu sellise käitumise tulemusena sureb rohkem inimesi kui tulirelvade tõttu.
Vasta
#14
Õigus excu ja osaliselt ka juba läbi võetud probleem - antud teema on siiski fenomenist "koolitulistamine". Siin on kolm osapoolt: Tapja, tööriist, ohver. Esimest neutraliseerida - ma usun, et võimatu - leida üles ja suunata ravile kõik potensiaalsed ohuallikad on keeruline, sest mõnikord tuleb meeltepuhang just inimesest, kellest kunagi seda ei ootaks. Viimast? Võimatu neutraliseerida.. alati on kuskil keegi, keda teise ilma kupatada. Järelikult jääb järele ainult tööriist... Nagu ma juba eelnevalt mainisin, siis ma arvan, et laskjad ei oleks võimelised vahetult tapma. Kui tulirelva pole jääb üle rahulduda olukooraga või enesetapp..
Vasta
#15
Kui relvadest jälle üldisemalt rääkida, siis proovin ka filosofeerida.
Minule tundub, et tahtlikul tapmistel on kolm põhigruppi:

1. Jooma- või mingisugustel perepidudel saab kodanikul A kodanikust B siiber. Hetkeemotsiooni ajendil haarab kodanik A mingi suvalise eseme ja proovib kodanikule B tõsiselt kahju tekitada. On jäänud mulje, et sellised tülid toimuvad enamasti suhteliselt ühiskonna põhjakihtides. Protsentuaalselt siis umbes 60% tapmistest.

2. Kriminaalne eesmärk. Kodanik A püüab sihilikult kodaniku B vara või elu kallale. Võib juhtuda, et sündmustesse kaasatakse ka kodanik C, kes on täiesti suvaline mööduja. Protsentuaalselt 30% tapmistest.

3. Miljonivõlgades kasiinosõltlased või koolitulistajad, kellel kuplialune läheb lihtsalt pehmeks. Mingisuguse loogikaga leiab ta, et on vaja teised endaga põhja kaasa tõmmata või on tal lihtsalt salaviha ühiskonna peale. Protsentuaalselt 10% tapmistest.

Nii, var 1: tapmine toimuks nigunii.
var2. Sobiliku ründerelva puudumisel eelistaks üks korralik kriminaal pigem põgeneda, kui "enesekaitseks" tema plaani ohustavaid inimesi tulistada. Tulirelva puudumisel jääks vähemalt pooltel ohvritel eluküünal põlema.
var 3. Sobiliku ründerelva puudumisel oleks massitapmine hoopis keerulisem ja nõuaks muude vahenditega selle eesmärgi saavutamine hoopis enamat. Pakun, et tulirelva puudumisel, oleks selliste inimeste ohvreid samuti poole vähem. Lisaks on igale normaalsele inimesele moraalselt 100x korda raskem leppida noorte süütute inimeste tapmisega, kui mingite peretüli/pummelung peol susata saanuga.

Kokkuvõte: Kui "tulirelvamaailmas" saaks hukka nende sündmuste käigus 100 inimest, siis "suurte relvapiirangutega" maailmas saaks hukka (60+30/2+10/2=) 80 inimest. Järelikult 20 vähem. Lisaks tasub arvestada, et viimase kahe grupi inimesed on reeglina noored või lihtsalt normaalsel elujärjel olevad inimesed, kes peaks ühiskonnale üsna kasulikud olema.

Ühiskondlik-poliitiliselt on see üsna motiveeriv number ju.

Inidiviidina arvan, et külmrelvaga ründajale on siiski ka võimalus vastu hakata. Tulirelvaga ründajale aga mitte.

Sihukesed mõtted.


[Muudetud: 20-3-2009 Tom]
Vasta
#16
Tsitaat:Algselt postitas Alfar
1- Järelikult jääb järele ainult tööriist...
2- Nagu ma juba eelnevalt mainisin, siis ma arvan, et laskjad ei oleks võimelised vahetult tapma.
2- Kui tulirelva pole jääb üle rahulduda olukooraga või enesetapp..


1- Ei ole võimalik ja isegi mitte otstarbekas keelustada KÕIKI "tööriistu". Sellisel juhul peaks keelustama KÕIK mis omavad vähegi võimalust saada ja mida ON kasutada tapariistana - alates koodist ja puunuiast lõpetades püstoli ja raketini.


2- On küll - mitmel puhul kui on toimunud selliseid massi kuritegusi on elu näidanud, et tapja kasutab "edukalt" nii külm- kui ka tulirelva.

3- Tulirelva puudumine EI OLE olnud senini ühelegi mõrtsukale takistuseks. Leitakse muu vahend või suurendatakse pingutusi selle leidmiseks. Kuna aga valitsevad ringkonnad SOOVIVAD konflikti ühiskonnas ning SOOVIVAD suurendada oma kontrolli indiviidide üle siis seisavad nad selle eest ka hea (mis on korduvalt tõestust leidnud), et piisava motivatsiooniga mõrtsukas oma relvad ka saab.

*************************

Samas mind hämmastab KUI hästi on inimestele mõjunud 50 aastat pluss natuke bolševistlikku mõtlemisviisi !!! Sad
KEELUSTAMINE ei ole lahendus. Lahendus on likvideerida PÕHJUS miks inimene läheb sellisele teele. See põhus on aga hetkel sügavalt juurdunud meie ühiskonda. Ning kuna just seda situatsiooni naudivad otseselt isikud ja klikid kes istuvad "kõrgetel" kohtadel siis midagi otseselt olukorra parandamiseks ette EI võeta. Ükski keeld ei ole olnud absoluutne - liiga palju keelde viib aga konfliktini mis suurendab seda olukorda mida üritatakse vältida.

Mõtle selle aksioomi üle: Kurjategija EI täida seadust, seadusekuulekas kodanik täidab seadust - kellel on konflikti korral eelisõigus ja kas see eelisõigus peaks olema ?
Vasta
#17
Tom - huvitav kokkuvõte aga statistika on sul vist laest võetud ?!

Palun suhtle näiteks maili teel Siseministeeriumi statistika osakonnaga ning proovi saada natuke adekvaatsemad numbrid.

Politsei ja Siseministeeriumi statistika näitab, et see mis sul punkt on 1 ja 60% on tegelikult kaugelt üle 90%.
Ülejäänud on punkt 2 ning sinu 10% punktis 3 on reaalselt pigem 0,0001%. Samas näitab see kokkuvõte, et Politsei asjades sa kodus ei ole kohe üldse mitte - vabandust.
Vasta
#18
Tsitaat:Algselt postitas excubitoris
Politsei ja Siseministeeriumi statistika näitab, et see mis sul punkt on 1 ja 60% on tegelikult kaugelt üle 90%.
Ülejäänud on punkt 2 ning sinu 10% punktis 3 on reaalselt pigem 0,0001%.

Muidugi võtsin lambist. Kuid kui sinu numbreid uskuda, siis praegune karm relvapoliitika on ju end igati õigustanud Eestis Smile
Vasta
#19
Hah. Kubiitor ownis nüüd küll täiega Laugh
A ma tulen ja ownin kah. Nimelt Tom ei rääkinud ametlikust statistikast vaid sellest, kuidas temale tundub see asi olevat. Seda tõestab "Minule tundub, et tahtlikul tapmistel on kolm põhigruppi" kirjutise algul ning "Sihukesed mõtted" teksti lõpus. Ning kuna ta selliselt end väljendas, siis on tema seisukoht ju õige.
Lihtsalt mulle tundus, et Kubiitoril jäid need kahe silma vahele. Aga tubli muidu, et kohe ametlikud numbrid välja toodi.
Vasta
#20
"Õigustanud" on ta seni kuni siin laskmiseks pole läinud.
See asi millest aru ei taheta saada on see, et relva omamise karmidel reeglitel on hoopis teised põhjused.
Keelamine on lihtne, kuid kas ei oleks siiski OLULISEM muuta ühiskonda TERVEMAKS ja sellega koos ka PAREMAKS kui lihtsalt keelata midagi ära ?

Sellised ARVAMISED on tihti vägagi kahjulikud. Kui esitatakse oma arvamus siis EI TOHI rääkida numbritest sest inimesed jätavad need meelde - see, et tegu oli ARVMISEGA ehk lihtsalt spekulatsiooniga aga ununeb. Arvamus on see kui inimene räägib mis värvi politsei munder talle meeldib või kas mõni tüdruk - kes just temast möödus - on kena või mitte - tema ARVATES.

Kui esitatakse konkreetseid numbreid asja kohta on tegu SEISUKOHAGA mis peab olema põhjendatud ja kinnitatud allikaga.
Muidu on tegu kas VALETAMISE või PROPAGANDAGA. Arvesta sellega palun.

Muideks - zepac - nimesi (ka kasutaja omasi) lühendatakse algusest - seega siis kas "ex" või äärmisel juhul "cubitoris" aga mitte kasutada tähti mis nimes ei esine kui nad pole osa keelelisest käändest -aitäh.
Vasta
#21
Tsitaat:Algselt postitas excubitoris
Keelamine on lihtne, kuid kas ei oleks siiski OLULISEM muuta ühiskonda TERVEMAKS ja sellega koos ka PAREMAKS kui lihtsalt keelata midagi ära ?
Huvitav ongi, et kõige haigemad paistavad olevat just nö. heaolu ühiskonnad. Tulistamised on toimunud USA-s, Kanadas, Saksamaal ja Soomes, mitte aga näiteks ida-euroopas või Venemaal kus depressioon võiks nagu suurem olla.
Vasta
#22
Aga mina tegin ka uurimistööd ja lappasin läbi kõik politsei pressiteated, mis mul alates septembrist on. Mul on omajagu kiiks nende krimiuudistega ja sestap nad mul alles ja neil silma peal hoian.

Igatahes, ligikaudu tuhandest pressiteatest käsitles tulistamisi kümme, pussitamisi oli seevastu 200, lõhkeaineid 2, tulekahjusid ja liiklusõnnetused moodustasid valdava enamuse. Ma ei kujuta ette, mis relvade rohkusest me siin Eesti mastaabis räägime. Mina kardan tõesti rohkem seda, et keegi noaga kallale tuleb, mitte et ajud sodiks lastakse. Aga eks see ole see filmidest tuttav värk, et iga nurga peal pannakse pigem püstol oimukohale.

Keegi siin mainis midagi ka sellest, et tulirelvad ei ole nii "isiklik tsoon". Mis te tõesti arvate, et pätti kotib see "isiklik tsoon"? Enamik neist, kes üldse kellegi tapab, on vaimselt haiged. Neid ei huvita mingid tsoonid, lähedus ja muu - vastupidi, neid kipub see pigem tõmbama. Meile professor ükskord seletas, kuidas tapjaid, nii tulirelva kui tavalisega, paelubki see intiimne "vahekord" ohvriga. Vähesed neist tahavad külmavereliselt kõik maha lasta, suurem osa naudib piinamist ja n-ö sooja verd kätel. Tõsine tapja ei eelistavatki sageli relva - olevat "algajate värk". Ei, neil on käigus igasugused muud vahendid, millega teid öösel unenägudes ehmatada.

Ja keelamine - lihtsaim variant, kuidas midagi olematuks teha. "Keelame ära!" elik paneme pea liiva alla. Kui keelust hoolimata midagi aset leiab, leiame uue asja, mida/keda süüdistada. Aga mitte mingil juhul ei ole süüdi ühiskond, vanemad või kaaslased või isegi seadused, ei. Keelustamine käibki enamasti selle järgi, milline on lihtsaim vahend, millele veto peale panna. Usutakse, et kui võtta inimestelt "lihtne lõbu", siis nad ei pöördu raskema juurde. Olge nüüd! Kõik teavad ise ka, et see on nagu väikese lapse efekt: tahad midagi, saad, näed, et kellelgi on teistsugune, tahad seda, jne. Inimesel tekib küllastus nii kergesti, et talle on vaja erinevaid vahendeid/asju. Kõike ei saa keeluga seletada, alustama peaks algallikast.

Et mitte siin osade kallal isiklikuks minna, siis keelustada tahavadki need, kes ei suuda endaga ja oma eluga enamasti hakkama saada. Need, kes ei viitsi lahendust otsida ja probleeme lahendada. Paralleel: selle asemel, et tegeleda meie noortega, mõeldakse välja üha rohkem õigusi, millele tekivad samas kõrvale ka keelud. Keelatakse enamik asju, ja siis loodetakse, et inimene on õnnelik. Ühiskondlik "väli" on omadega juba nii p*tsis, et ainukene viis, kuidas mõni sellele lahendust leiab, ongi koostada kõikvõimalikke keelde ja piire. Inimest võõrandatakse teisest inimesest iga päevaga üha rohkem, lüüakse kiil kahe ja rohkem üksikisiku vahele jne. Ja siis tulevad need tumbad, kes peavad kõike vandenõuks ja leiavad, et talitatakse õigesti ja keelame kõik - sest siis on maailm ilusam.

Ausalt. Mida aeg edasi, seda vähem ma imestan, miks need noored üldse relva kätte võtsid. Kui vaadata praeguse aja inimesi ühiskonnas, laseks enamikele neist kuuli pähe - äkki siis ärkavad üles, sest see, mis toimub ka juba meie lastega erinevates asutustes on debiilne. Ma olen seda vanema pealt näinud ja lapsevanemate koosolekul käinud - probleem lasub just nimelt inimestes, mitte tulirelvades.
Vasta
#23
Nänni saadavuse lihtsus ja selle hulk poes ei võrdu "heaoluga" - lihtsalt ääremärkus wink
Vasta
#24
Mind häirib see kõvasti, et Eestis on kiirusepiirang 110 km/h (suvel), kuid Eesti turul müüakse sõidukeid (salongidest on jutt, mitte kuldnebörs, auto24 jne, kuna need on juba ringluses olevad sõidukid) mis kõvasti ületavad selle piirangu, kas see pole siis kaasa aitamine kuriteole!?

[Muudetud: 3-23-2009 hansoi]
Vasta
#25
Kunagi palus Exu mul uurida ministeeriumionudelt Eesti statistikat.

See siis 2008 aasta koha:
104 inimest tapeti, kellest:
55 lõike-, torkejaavad
5 lämmatamist
3 löömist
16 peksmist
9 tulistamist
ülejäänud on "varia"

Röövimise eesmärgil tapeti 6 inimest.

62 juhul olid tapja mingis suhtes (tuttav, sugulane) tapetuga. Nendest 54 toimus joobeseisundis.

"hullunud" inimesti ministeerium ei tunnista :D

Niiet exul oli suhteliselt õigus, kuigi ma arvan ikka, et iga-mehe-relva-õigusega oleks need numbrid veelgi suuremad :)
Vasta
  
  • 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 10
  • Järgmine 


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
2 külali(st)ne

Expand chat