Teema hinnang:
  • 1Hääli - 4 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Meteoriidid, komeedid, asteroidid jms...
#26
Eesti meteoriitidest:

1. Tännassilma meteoriit langes 16. juunil (28. juunil) 1872. aastal Järvamaal, Sikkensaare talu lähedal.
Sikkensaare taluperemees viibis umbes 300 meetri kaugusel langemiskohast, meteoriit langes lõunaajal. Kostus tugev kohin, mida kuulsid ka teised talupojad. Sellele järgnes kaks kahuripaukudele sarnast kärgatust ja siis tume mütsatus, nagu oleks raske asi maha visatud. Inimesed vaatasid, kas pole äikesepilve, kuid kogu taevas oli ühtlase heleda pilvitusega kaetud. Teine talupoeg, kes ka mitte väga kaugel ei olnud, märkas Kärevere pool taevas väikest pilve, mis nagu suitsupilv taevast selgelt eraldus, kuid varsti kadus. Keegi inimestest ei näinud meteoriiti langemas, aga kõik olid ühel meelel, et müra algas Kärevere, so kagu pool, mille järgi võib oletada, et meteoriidi liikumine toimus kagust loodesse.

2. Kaande meteoriidisadu (tuntud ka Oeseli nime all) leidis aset 11. mail (29. aprillil vana kalendri järgi) 1855. aastal Saaremaa looderannikul Merise külas Kaanda talu maadel. See oli esimene meteoriit Eestis, mille langemisest on meieni jõudnud nii pealtnägijate kirjeldused kui ka võimalus meteoriidikilde leida.

Kõige lähemalt nägi meteoriidi langemist Jaan Melow Kaandast. Ta kirjeldab seda alljärgnevalt: "Reedel, 29. aprillil, umbes kell 2 päeval istusin oma maja lähedal pingil. Puhus tugev idatuul, taevas oli selge ja päike paistis. Äkki kostis idast vali äikesesarnane mürin, mis kuuldus kuus korda. Pärast iga mürinat kostis õhus vilina moodi heli ja merre ulatus must triip. Seitsmenda mürina ajal, mis oli tugevam, kui kõik eelmised, kukkus midagi suure jõuga maapinnale.

3. 8. augustil 1863. aastal toimus meteoriidisadu Pilistveres, Põltsamaa lähedal. Nähti langemas kaheksat meteoriiti, kuid seni on leitud vaid neli (Aukamäe, Kurla, Wahhe ja Saviaugu I)

Meteoriitide langemist on kirjeldatud järgmiselt:

Aukamäe meteoriit
Meteoriidi langemist nägid 500 meetri kauguselt rukkipõllul töötanud Andres Pak ja pooleteramees Hans Matzi. Nad kuulsid meteoriidi langemisega seonduvat müra: korduvat kõminat, trummilaadset mürinat ja sisinat. Taevas nähti musta jutti, mis oli jälgitav kuni maapinnani. Kivi maandumisel maapind vappus. Pealtnägijad ei julgenud algul auku lähemalt uurida. Nelja tunni pärast julgesid Andres ja tema uudishimulik õde augule läheneda. Meteoriit lebas augu põhjas, millest oli välja paisatud turvast, savi ja kive. Meteoriit oli nii kõvasti kinni, et alles kangiga õnnestus ta august välja kangutada.

reipaid meteoriidielamusi kõigile
Vasta
#27
Siin ka pildid Kaande meteoriidist:

http://www.ut.ee/BGGM/kaande.html
Vasta
#28
Ameerikamaal kihutas üks: http://edition.cnn.com/2010/TECH/04/15/m...tml?hpt=T2
Vasta
#29
Kaali meteoriidikraatrist
http://pakana.150m.com/E_KAALI.HTM
Vasta
#30
Natuke lisateavet komeetide kohta.

Alles 1577. a tõestas Taani astronoom Tycho Brahe, et komeet ei ole maine nähtus, vaid on kindlasti tunduvalt kaugemal kui Kuu.

1682. a komeet saab nimeks Halley, kui Edmond Halley, Newtoni kaasaegne ja mõttekaaslane arvutab komeedi orbiidi, kasutades Newtoni teooriat. Uurides andmeid 1531.a. ja 1607.a. komeetide kohta, leidis ta, et see on sama komeet. 1758. aasta Halley komeet on esimene ette ennustatud komeet

Üks väljapaistvamaid komeete ilmus 1843. a Ta möödus väga lähedalt Päikese pinnast, oli ligi 60 korda heledam täiskuust ja päeval Päikese kõrval näha. Ka saba oli tal seni pikim - ligi 300 milj. kilomeetrit, s. o. 2 astronoomilist ühikut. 1882. a komeet on hinnangu järgi kõige heledam ülestähendatuist (m= -18).
Allikas: http://www.folklore.ee/tagused/nr2/kmt.htm

Ja lisaks veel 4.aug. 2011 üks artikkel komeedi koostisainetest:
http://www.fyysika.ee/uudised/?p=19166


Vasta
#31
Lihtsalt lugemiseks koos mõne ilusa pildiga komeetidest.
Vasta
#32
http://forte.delfi.ee/news/teadus/nadala...2&l=fplead

"Nii et laupäeva öösel pöidlad pihku, et midagi hullu ei juhtuks ning pilgud kosmosesse, et midagi hullumeelselt vapustavat näha!"
Midagi hullumeelselt vapustavat? Krutib ootused päris üles Laugh

P.S. (Maailmalõpp!)
Vasta
#33
(07-10-2011, 11:50 )Otsija Kirjutas: http://forte.delfi.ee/news/teadus/nadala...2&l=fplead

"Nii et laupäeva öösel pöidlad pihku, et midagi hullu ei juhtuks ning pilgud kosmosesse, et midagi hullumeelselt vapustavat näha!"
Midagi hullumeelselt vapustavat? Krutib ootused päris üles Laugh

P.S. (Maailmalõpp!)

Veidi pealiskaudne jutt oli seal delfis.
Infoks (delfi koonerdas selle infoga) Nad on meil nähtavad ja tulevad Draakoni tähtkuju suunast. Sellest ka nimetus Drakoniidid. Stellarium abiks.
Vasta
#34
"Üllataval kombel on tänavu drakoniidid tõepoolest tegusad, sest mõned asjatundjad ennustavad 500-1000 meteoori tunnis," kommeteeris Tõnu Viik Tõrave eobservatooriumist Fortele täna, 8. oktoobri ehk laupäeva ööl vastu pühapäeva aset leidvat drakoniidide sadu, mis sel korral prognooside kohaselt augustikuistest perseiidide sadudest hoopis efektsem tuleb.
"Kui õhtul kella kaheksa paiku vaadata Lohe tähtkuju suunas ehk edelasse umbes 50-55 kraadi kõrgusel horisondist, siis peaks selge ilmaga tähesadu näha olema, kuid väljas on ka täiskuu. Ja selle valgus sööb nõrgemate meteooride jäljed ära," juhendas Viik.

Sel nädalavahetusel on oodata meteoriitide sadu, drakoniide tormi, mis ekspertide hinnangul võib kujuneda koguni nõnda võimsaks, et ähvardab Rahvusvahelise kosmosejaama (ISS) ja ka tavaliste satelliitide tervist, kõlas eilne uudis. Ent Viik ei usu, et drakoniidide tormist satelliitidele peavalu kujuneks.

http://forte.delfi.ee/news/teadus/tana-k...4&l=fplead
Vasta
#35
[Pilt: draconids_map.png]
näha 19-24,tipp 23.
Vasta
#36
Liiga pilves lõuna eestis...allapoole pilvi ei jõua suurt midagi.
Vasta
#37
Soovin edu kõigile vaatlejatele, vaatan et olen ise ilma jäänud septembri virmalistest ja jään ilmselt ka neist drakoniididest.
Vasta
#38
http://forte.delfi.ee/news/teadus/video-...d=64293853 Kirjutas:Ameerika Ühendriikide elanikud Nevada ja California osariikides olid päevasel ajal tunnistajaks suure meteoriidi allakukkumisele. Lisatud CNNi video!
Intsident juhtus umbes kell kaheksa hommikul kohaliku aja järgi. Inimesed nägid taevas eredat meteoriiti ja valguskiirt. Meteoriiti võis näha kasiinolinnast Renost Nevadas kuni San Francisco ja Bakersfieldini Californias, vahendavad uudisagentuurid.

Meteoriidi ilmumist saatis kõva pauk, teistel andmetel kõlas see veidi hiljem. Ühe kohaliku sõnul lõi lööklaine ta jalust maha ja ka maja värises veidi. „Heli oli selline nagu toimuks kõik kohe siin kõrval,“ ütles sündmuse tunnistaja.

Politsei sai elanikelt palju kõnesid. Teateid ohvritest ja materiaalsest kahjust pole siiani laekunud.

Ekpsertide sõnul meteoriit suure tõenäosusega plahvatas Maa atmosfääri sisenemisel. Teise versiooni kohaselt kuulsid inimesed pauku, mis tekkis suurel kiirusel lendava objekti poolt helibarjääri ületamisel.

Aprilli teises pooles Maa läbib lüriide – iga aastane meteoriidisaju.

Originaali ei viitsinud otsida, seega ei tea kas selle paugu puhul tegemist tõlkevea või ajakirjaniku teadmiste puuduses.
Vasta
#39
Tänane "Postimees" kirjutab -

Eestis nähti tõenäoliselt boliidi
21.02.2013 16:22
Kolmapäeva viimastel minutitel nähti mitmel pool Eestis eredat sähvatust, kuuldi valju kärgatust ning nähti taevas põlevat kera. Ilmselt oli tegu heleda meteoori ehk boliidiga.
Veidi enne südaööd aset leidnud nähtusest on praeguseks «Sakalale» rääkinud mitu inimest eri piirkondadest. Kummalise valgussähvatuse nägemisest on teada antud näiteks Türi, Suure-Jaani ja Tartu kandist, sähvatust ja kärgatust kogeti Väluste ja Tänassilma kandis ning Moora külas nähti põlevat kera.
Asjatundjate kinnitusel viitavad inimeste kirjeldused sellele, et Eesti õhuruumi sattus hele meteoor ehk boliid. Samale järeldusele jõuti ka 2009. aasta märtsis, kui eredat valgust nähti ja kärgatust kuuldi Mustlas ja mitmel pool mujalgi.
«Sakala» palub inimestel, kes juhtusid kirjeldatut kuulma või nägema, sellest lehetoimetusele teada anda meiliaadressil sakala@ajaleht.ee või karl.salumae@ajaleht.ee või helistada numbril 433 0048. Juhul kui lendamas nähti põlevat taevakeha, võiks teada anda objekti lennusuuna ning umbkaudse kõrguse.
Täpsemalt saab toimunu kohta lugeda homsest paberlehest.

Toimetas Karl-Eduard Salumäe, toimetaja
Vasta
#40
21.02 Õhtuleht
Öösel, kaks minutit enne südaööd nähti üle Eesti lendamas suurt tulekera, nagu teatasid Delfile lugejad, kellest üks näinud tõenäolist boliidi lendamas üle Haapsalu.

Tulekera taevas silmanud Haapsalu mees täpsustas Delfile, et meteoor või boliid lendas nii kiiresti, et telefoni ta pildistamiseks välja võtta ei jõudnud. „Saaremaa poolt tuli ja lendas siis Tallinna poole," sõnas lugeja, kirjeldades veel, et langev täht oli päikese värvi, suurem kui täht, aga väiksem kui Kuu.

Tartu observatooriumi astrofüüsika osakonna tähefüüsika töörühma vanemteadur Kalju Annuk ütles Delfile, et temani eile hilisõhtul taevas helendanud meteoori või boliidi kohta infot seni jõudnud pole, kuid selles poleks iseenesest midagi väga iseäralikku. Ta lisas, et et langeva tähe kaemiseks pidi olema selge taevas.

Vasta
#41
Mõned pealtnägijad ajavad ilmselt ilmakaared sassi. Ei saanud ju lennata lõunast põhja ega Tallinna suunas.
"Sakalas on ju joonis - tuleb kirdest ja oli nähtud kukkumas Liivi lahte.
Vasta
#42
(22-02-2013, 19:00 )Veli Joonatan Kirjutas: Mõned pealtnägijad ajavad ilmselt ilmakaared sassi. Ei saanud ju lennata lõunast põhja ega Tallinna suunas.
"Sakalas on ju joonis - tuleb kirdest ja oli nähtud kukkumas Liivi lahte.

Ei aja nad midagi sassi, just praegu uudistes rääkis, et see lendas üle Lõuna-Eesti kusagilt Peipsi poolt mere suunas ning oli palju pealtnägijaid nii eestlaste kui ka lätlaste hulgas ja üks asjapulk arvas, et see olevat selle Venemaa meteoriidi kaaskonna-prügi, mis nüüd Maa atmosfääri maha kukub.
Vasta
#43
(22-02-2013, 19:08 )Minaelan Kirjutas:
(22-02-2013, 19:00 )Veli Joonatan Kirjutas: Mõned pealtnägijad ajavad ilmselt ilmakaared sassi. Ei saanud ju lennata lõunast põhja ega Tallinna suunas.
"Sakalas on ju joonis - tuleb kirdest ja oli nähtud kukkumas Liivi lahte.

Ei aja nad midagi sassi, just praegu uudistes rääkis, et see lendas üle Lõuna-Eesti kusagilt Peipsi poolt mere suunas ning oli palju pealtnägijaid nii eestlaste kui ka lätlaste hulgas ja üks asjapulk arvas, et see olevat selle Venemaa meteoriidi kaaskonna-prügi, mis nüüd Maa atmosfääri maha kukub.

Aga äkki oli ka see, mis Venemaale alla kukkus, tükike prügi? Laugh
Vasta
#44
(22-02-2013, 04:45 )zzz34 Kirjutas: 21.02 Õhtuleht
Öösel, kaks minutit enne südaööd nähti üle Eesti lendamas suurt tulekera, nagu teatasid Delfile lugejad, kellest üks näinud tõenäolist boliidi lendamas üle Haapsalu.

Tulekera taevas silmanud Haapsalu mees täpsustas Delfile, et meteoor või boliid lendas nii kiiresti, et telefoni ta pildistamiseks välja võtta ei jõudnud. „Saaremaa poolt tuli ja lendas siis Tallinna poole," sõnas lugeja, kirjeldades veel, et langev täht oli päikese värvi, suurem kui täht, aga väiksem kui Kuu.

Tartu observatooriumi astrofüüsika osakonna tähefüüsika töörühma vanemteadur Kalju Annuk ütles Delfile, et temani eile hilisõhtul taevas helendanud meteoori või boliidi kohta infot seni jõudnud pole, kuid selles poleks iseenesest midagi väga iseäralikku. Ta lisas, et et langeva tähe kaemiseks pidi olema selge taevas.

Seda ma just räägingi et tuli Peipsi poolt ja kukkus Liivi lahte. Mitte Saaremaa poolt Tallinna poole.
Vasta
#45
(22-02-2013, 19:23 )Veli Joonatan Kirjutas:
(22-02-2013, 04:45 )zzz34 Kirjutas: 21.02 Õhtuleht
Öösel, kaks minutit enne südaööd nähti üle Eesti lendamas suurt tulekera, nagu teatasid Delfile lugejad, kellest üks näinud tõenäolist boliidi lendamas üle Haapsalu.

Tulekera taevas silmanud Haapsalu mees täpsustas Delfile, et meteoor või boliid lendas nii kiiresti, et telefoni ta pildistamiseks välja võtta ei jõudnud. „Saaremaa poolt tuli ja lendas siis Tallinna poole," sõnas lugeja, kirjeldades veel, et langev täht oli päikese värvi, suurem kui täht, aga väiksem kui Kuu.

Tartu observatooriumi astrofüüsika osakonna tähefüüsika töörühma vanemteadur Kalju Annuk ütles Delfile, et temani eile hilisõhtul taevas helendanud meteoori või boliidi kohta infot seni jõudnud pole, kuid selles poleks iseenesest midagi väga iseäralikku. Ta lisas, et et langeva tähe kaemiseks pidi olema selge taevas.

Seda ma just räägingi et tuli Peipsi poolt ja kukkus Liivi lahte. Mitte Saaremaa poolt Tallinna poole.

Jah, nii see tõesti on.
Aga too asjapulk uudistes tunnistas, et mitte kunagi varem pole need "kosmoseprügi sajud" nii tihedad olnud, seega ei või me enam üldse kindlad olla, et mil iganes ajamomendil miski "sealt" just meie kohal Maa suunas ei lange Shock.
Vasta
#46
Väike kaardike, kuhu maakeral meteoriidi kukkunud on (kust leitud on).
http://bit.ly/12Yd1gA
Vasta
#47
Huvitav kaart. Meie kaks kõige suuremat kraatrit sisestatud andmete poolest mitte täielikud.
Neugrundi ja Kärdla meteoriidi kraatsid peaks olema suht ulatuslikud.
Mäletan ka ühte Rootsi päritolu impaktoloogi kaebust selle kohta, et nii Eestist, Soomest kui Norrast on leitud tohutuid meteoriidikraatreid kuid neil pole leitud ühtegi.
Teisisõnu, antud kaart pole adekvaatne, vähemalt geoloogilises ajaplaanis. See-eest on Eesti piires kajastatud kraatreid millest pole kuulnudki, samas pole ma ka spetsialist, nii et võibolla tõesti ongi nii.
Vasta
#48
Huvitav kas meil ka komeet Pan-STARRS lõuna-lääne taevas nähtav, eile oli selge aga ei märganud.
Vasta
#49
Eelmises postituses viidatud spaceweatheri leht kirjutab, et see komeet taasilmub nähtavale alates 12.-13. märtsist põhjapoolkeral päikeseloojangul. Taasilmumine võiks tähendada, et vahepeal käib komeet ümber päikese. Meile peaks ilmuma see natuke peale maksimaalse heleduse saavutamist (magnituud = 2), võrreldav Põhjanaela heledusega.

Trajektoor taevas pärast meile nähtavale ilmumist.
[Pilt: chart2.gif]
Hele täht pildi keskel Lüüra tähtkujus on Vega. Üks eredaimaid objekte öises taevas. Heledus on 0 magnituudi. Vega järgi sai näiva heleduse logaritmiline skaala oma nullpunkti.
Vasta
#50
Tänan vastuse eest,kohe ei märganudki ilusa pildi kõrval aga jah ilusti kirjas,kunas ilmub.
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Asteroidid Dawn, Vesta ja Ceres Hallucigenia 1 2,481 15-11-2007, 23:58
Viimane postitus: Andromeda

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat