Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
mida arvate urni ja tuha säilitamisest?
#1
mul on selline jama et mehe peres on vist komme neid säilitada...minu arust on see veidsa jube....nagu hinge kinni hoidmine...aga ma ei saa ju õelda et leidke tuhale sobilik koht...et see pole nagu vabakslastud hing...seda enam et nad ei usu absaluutselt teispoolsust ja sellist stuffi!
kõhe on urnist mööda käia.
Vasta
#2
Ma leian, et päris hinge kinnihoidmine see pole. Tuhk on keha (ja kurat teab veel mille) põlemisssaadus. Kõhe ei peaks sul samuti olema.
Kuid meenub mulle üks juhtum, kus minu surnud vanaisa ennast unes ilmutas ja andis mõista, et tema tuhaurn maha maetaks, sest tema hing ei saa muidu rahu. Niisiis mine tea.
Nojah. Kaldun siiski arvama, et see sõltub, kui vanalt surnud inimese tuhaga tegu on. Mõnikord noorelt surnud tahavadki veel maa peal konnata. Näiteks mu tädi, kes aastaid-neli tagasi samuti noorelt suri, tuhk seisab veel praegugi tema magamistoas, ent selle eest kedagi kollitama pole tulnud. Häirinud see samuti kedagi pole.

Aga üks asi jääb selgusetuks. Et kui su vanemad kumbki teispoolsusesse ega sellisesse "stuffi" ei usu, siis milleks neid tuhaurne üldse hoida? Sisustuselementidena? Tavaliselt hoitakse neid ikka põhjusega.

PS! Oma postitus tasuks sul üle vaadata ja endale kirjavigade näol teinekord vähem luksust lubada. Smile
Vasta
#3
See on küll parafoorum, aga minu isiklik arvamus on selline:
Mina arvan, et kellegi tuha urniga kuskil riiulil hoidmine on väga väär. Kujutaksite ette, kui teil sureks sõber ära, ta tuhastatakse ja sõbra vanemad panevad ta kuskile riiulile seisma. Te ei saa kunagi sõbra hauale küünalt panna. Sest teie sõbral POLEGI hauda! Minu meelest on selline teguviis väga isetu ja egoistlik.

Paranormaalsest poolest minu meelest on see samuti veidike kõhe. Mitte midagi muud, lihtsalt kõhedavõitu, teada, et su ema/venna või kurat teab kelle tuhk on sul 24/7 kuskil riiuli peal urni sees. Ebameeldiv minu jaoks. Üleüldse ei poolda ma tuhastamist, aga see on juba offtopic.
Vasta
#4
mina olen aru saanud, et see on nede viis leinast üle saada, sest tegu oli nende pisipojaga. võib-olla tõesti on asi minus, et seest läbi käib, kui sealt möödun.
Vasta
#5
Eile juba mõtlesin selle teema peale ja arvamusi tuli mitmeid.
Minu meelest ei ole seal midagi nii isekat. Iga inimene tuleb oma leinaga erinevalt toime ja eriti veel siis, kui surnu on noor inimene, laps või keegi hästi lähedane ja armas inimene. Nii püütakse omal moel inimest enda lähedal hoida, kuigi nagu juba eelpool keegi mainis, et see onju tuhk. Samas ei saa ju seda kellegile süüks panna, kui urn kodus kaminal või kusagil toas seisab, see on inimese isiklik asi. Kui see pingeid või õudu tekitab, siis tuleks sellest rääkida. Kuid sundida seda ära viima on minu meelest isekas. Seni kuni inimene leinab, kas või aastaid, tuleks talle see andeks anda. Saab sellest üle ja asjad lähevad ise paika.
Tegelikult hoiavad paljud inimesed enda teadmata lahkunud inimesi ''kinni'', ei ole need urnid ainukesed.
Minule jälle meeldib see, et inimesi tuhastatakse. Vanad eestlased põletasid oma surnuid ja tuhk laotati laiali loodusesse. Inimene oli justkui looduse osa ja seda ta ju tegelikult ongi. Loodan, et tuleb selline aeg, kus tuhk lubadakse lennukist merre või metsa kohal alla puistada. Loodusele kasulikum ja ei ole vaja kusagile uusi surnuaedu rajada. Kui tahab keegi küünalt lahkunu jaoks panna, siis võib seda ka kodus teha, ei pea sellepärast ekstra surnuaiale minema. Tseremooniad on elavate jaoks ja kui lahkunuid meenutame, siis on ta niivõi teisiti meiega... Jaa küünlaid võib alati põletada ja meenutada...
Minule isiklikult ei meeldi surnuaiad ja arvan, et ei ole ainuke, kuigi olen palju erinevates kohtades ringi jalutanud, siis parema meelega oleksin mujal. Erinevad inimesed, erinevad tajud!
Täna on hingedepäev ja just aeg meenutada neid, kes läinud!
Vasta
#6
Mina just vastupidi pooldan tuhastamist. Ega see põletamismatus mingi uus 21. sajandi komme pole ja tuld loetakse puhastavaks elemendiks Smile
Samas tuha säilitamisest kodus ei ole ma nii kindlal arvamusel. Mõnedes kultuurides, nt Hiinas, on maja õue ehitatud spetsiaalsed altarid, kuhu pannakse surnud perekonnaliikme tuhaurn. Olulistel päevadel pannakse altarile küünlad, nagu meil haudadele.
Seega võiks surnud inimese jäänused olla ikka eraldi, mitte elavate keskel. Surnukuuris ju ei tahaks keegi elada....
Vasta
#7
Noh... Paistab, et minu arvamusele tuli palju vastukäivat kaja. Siiski, küsitud oligi, et mida me arvame urnist ja tuhast, mina avaldasin oma arvamust Smile
Vasta
#8
miu jaoks on see tegelt vastik kui hoitakse kaua tukaurne kodus.No ma saan aru kui inimene on surnud ja just tuhastatud ja siis hoiad mingi aeg tuhka kodus,aga kui liiga kauax juba jääb siis mul hakkax kah kõhe! Olen sellist juttu ka kuulnud,et kui inimene on ära surnud siis ei tasu kohe selle inimese pilte vaadata,ega kuskilt väljavõtta,sest vaimud ei pidanud saama edasi liikuda!
Vasta
#9
yar kirjutas kuidagi väga rahustavalt. Ilusat ingedepäeva kõigile vastanuile.wink
Vasta
#10
Kindlasti ei tohiks jätta surnuid koju n.ö. magamistuppa riiuli peale ja seda kuudeks või aastateks. See võib palju jamasid tekitada. Kui tahate, et leinajal elujõud ei kustuks, tuleks lähedastel tuhaurn vaikselt majast välja viia ja see maha matta.
Vasta
#11
Võib aga mõttetu.
Kui sellest urnist koos tuhaga aga tehakse kohalik kultuseobjekt on juba "kuri karjas" ...
Vasta
#12
Tsitaat:Algselt postitas kadri
mul on selline jama et mehe peres on vist komme neid säilitada...minu arust on see veidsa jube....nagu hinge kinni hoidmine...aga ma ei saa ju õelda et leidke tuhale sobilik koht...et see pole nagu vabakslastud hing...seda enam et nad ei usu absaluutselt teispoolsust ja sellist stuffi!
kõhe on urnist mööda käia.
Leinamine on hinge kinni hoidmine.
Nii, et vahet ei ole kas nad viivad tuha minema või ei vii.
Tsitaat:Algselt postitas Piiga7
Kindlasti ei tohiks jätta surnuid koju n.ö. magamistuppa riiuli peale ja seda kuudeks või aastateks. See võib palju jamasid tekitada. Kui tahate, et leinajal elujõud ei kustuks, tuleks lähedastel tuhaurn vaikselt majast välja viia ja see maha matta.
Tegemist ei ole ju surnuga. See on lihtsalt tuhk.
Vasta
#13
ISssssand ma loen ja imestan. Mitte midagi ei juhtu , kui jätta tuhk koju. Ärge laske ennast hirmutada mingitest muinasjuttudest, mida siin mõni inimene tõsimeeli usub ja kirjutab
Vasta
#14
See, et urn kodus on, ei muuda mitte midagi. Kas see on kodus või mulla all? Kummas sa ise tahaksid olla? Võibolla hingel on endal kah rahulikum kui tema tuhk on lähedaste juures?Smile
Vasta
#15
Teooria- Hing sai vabaks ja rändaks hea meelega edasi aga ei saa,sest me ripume oma mõtete energiaga tema küljes ja ei lase teda lahti. Tuhk laiali ja soov-HEAD TEED. Minu mõte.
Vasta
#16
see on kohe kindlasti vale et tuhka alles hoitakse.Isegi kui hing välja pääseb võib sellest mõni tähtis osa tuha juurde jääda.Ja nh eks see ole teie tava eks ise muidugi otsustage, kuid minuarust on tuha alleshoidmine vale
Vasta
#17
Selle tuhastamise on see naljakas lugu, et krematooriumis ei puutu laip mitte kuidagi tulega kokku.

Tuli võib tore ja puhastav asi olla, aga antud juhul ei ole sellega midagi pistmist. Ärge vanade eestlastega seda küll võrrelge.

Muidugi, kes tahab see arvab, et tule esoteeriline pool ongi ainult kõrge kuumus.

[Muudetud: 28-5-09 Thorondor]
Vasta
#18
Minu isa suri 4 aastat tagasi . Otsustasime tuhastada, sest see oli minu soov .
Urn on meil kodus, elutoas .
Mu isa oli pereinimene, ma usun, et ta on siin rahul .
Ka mina ise tahtsin teda enda lähedusse .
Kui on mingi mure siis saan alati isa urni juurde minna ja mõelda, mis tema oleks
teinud .
Arvan, et kui ta oleks surnuaias ma unustaksin ta peagi ja kiiresti .. vb ongi see mõne eesmärk .
Minu mitte, ma ei ole nõus tast lahti ütlema ...
Muidugi ehmatasid mõned mind ära oma juttudega aga kui ta tuleb kummitama, siis täidan
ta soove ja matan ta maha .

Igatahes minul jube ei ole , just on kindel tunne, nagu oleks ta siin veel ..
Alguses oli imelik .. Mu isa suri kell pool neli öösel . Kui urn toodi siis esimesed 4 ööd ma ärkasin
täiesti põhjuseta üles ja läksin kella vaatama (kell on urni kõrval) pilk jäi ikka urnile lõpuks , see
hirmutas ..
Kuigi mul on toas kaa kell ...
:S
Vasta
#19
Urni koht ei ole kodus!
Kuulsin sellist lugu oma kodukohas: vanamemmel surid lühikeste vahedega ära nii mees kui poeg ja mõlema urnid jättis ta koju kapi peale seisma. Peale seda hakkasid imelikud asjad juhtuma. Ta kuulis öösiti pööningul samme (kuigi elab üksi) ja keegi nähtematu oli teda trepist alla tõugata püüdnud. Ettevaatust selliste asjadega.
Vasta
#20
On üks urn juba mitu aastat tuhaga kodus ja mitte midagi pole sellega seoses juhtunud seega miks ei võiks urn kodus olla?
Vasta
#21
Surnuaias kremeeritakse tihti paar isikut korraga - kui mitte rohkem - ma ei tea, kuidas on lood Tallinna Krematooriumis aga kes teab TÄPSELT (olles ise näiteks JUURES Viibinud) võiks valgustada. Seega saab isik urni milles on segunenud isegi mitme isiku tuhk. USAs oli mõned aastad tagasi isegi väike lokaalne skandaalikene kus isik avastas (urn kukkus maha), et urnis olid metallist hamba kroonid - tema kadunukesel neid aga polnud. Sama praktikat olen kuulnud rakendatakse ka mujal Euroopas - ühe isiku korraga põletamine on suht kallis lõbu. Kuna põletamisel on juures teatud ajalooline narratiiv siis on see päris hell teema Euroopas ja sellest eriti rääkida ei taheta. Nii, et kes teab mis Eestis toimub?
Vasta
#22
(20-12-2012, 10:11 )kage Kirjutas: On üks urn juba mitu aastat tuhaga kodus ja mitte midagi pole sellega seoses juhtunud seega miks ei võiks urn kodus olla?

Surnud ja elavad ei peaks ühe katuse all olema, kui sinuga pole midagi juhtunud siis on tore aga kõigil ei lähe alati nii...
Vasta
#23
(20-12-2012, 13:39 )RiENNa Kirjutas:
(20-12-2012, 10:11 )kage Kirjutas: On üks urn juba mitu aastat tuhaga kodus ja mitte midagi pole sellega seoses juhtunud seega miks ei võiks urn kodus olla?

Surnud ja elavad ei peaks ühe katuse all olema, kui sinuga pole midagi juhtunud siis on tore aga kõigil ei lähe alati nii...

Tänapäeval, ei peaks isegi vanad ja noored ühe katuse all olema. Meenub, et ennevanasti, kui rahvas veel uskus ja usinasti kirikus käis, oli ka "enamus" stabiilselt kohal - kirikupõranda all. Kirikusaal kohe lehkas. Oh ajad! Seda peeti normaalseks. Oli loomulik ja iseenesestmõistetav osa, Õhtumaade tsivilisatsioonis.
Vahest jookseb pension edasi, kui kadunuke ise, urnis, kodus on? Hrmm Tln linnakodaniku-kadunukese tuhaurniga käes - saate äkki veel linna ühistranspordis tasuta sõita! Tänapäeval on ju nii imelikud seadused. Iial ei või teada.


Vasta
#24
(20-12-2012, 11:15 )excubitoris Kirjutas: Nii, et kes teab mis Eestis toimub?
Homme, kui meid mingi jama ei taba, on mul kohustus ühel sellisel üritusel osaleda.
Ei julge midagi lubada, aga katsun meeled erksad hoida.Sad

Vasta
#25
Tapsix - üritustel olen ka mina osalenud. Viimastel aastatel päris mitmetel.
viimane neist oli mõned nädalad tagasi.Seal näeb aga vaid auku põrandas
aga mitte seda mis toimub seal all - seal toimunu aga on küsimuseks.
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Vajan nõu/abi, mida teha Drnv 17 8,132 11-07-2013, 15:40
Viimane postitus: Psühholoog
  Mida see tähendama peaks?? Hirmutav. Bella 3 3,056 17-06-2013, 17:33
Viimane postitus: takjas
  Mida see tähendab? emmeliina 6 4,225 15-08-2012, 23:19
Viimane postitus: kaitseingel
  Erinevad inimesed mäletavad juhtumeid, mida arvatavasti olemas polnud vipi666 2 2,131 05-08-2012, 17:34
Viimane postitus: excubitoris
  Mida pean ettevõtma. akvamariin 21 8,367 18-06-2012, 19:16
Viimane postitus: Dana
  Mida see tähendab? - tunne nagu midagi oleks väga valesti Cthepy 24 9,645 30-05-2008, 09:32
Viimane postitus: Cthepy

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat