Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Isaac Asimov
#1
(10-04-2018, 18:11 )Minaelan Kirjutas: Sellele mehele andsid kindlasti "väljaspoolsed jõud" ideid ja teadmisi.

Lisaks oma suurepärastele teostele oli Asimov väga produktiivne teadlane ja teaduse populariseerija. Tema ideid kriitilise mõtlemise tähtsuse, lokkava ebausu ja müstitsimi ning religiooni teemadel tasub tänapäevalgi (eriti veel tänapäeval) kuulata.

Isaac Asimov räägib ebausust, religioonist ja oma vajadusest skeptilist mõtlemist levitada:

Vasta
#2
(10-04-2018, 18:36 )Nielander Kirjutas:
(10-04-2018, 18:11 )Minaelan Kirjutas: Sellele mehele andsid kindlasti "väljaspoolsed jõud" ideid ja teadmisi.

Lisaks oma suurepärastele teostele oli Asimov väga produktiivne teadlane ja teaduse populariseerija. Tema ideid kriitilise mõtlemise tähtsuse, lokkava ebausu ja müstitsimi ning religiooni teemadel tasub tänapäevalgi (eriti veel tänapäeval) kuulata:


Jah, tore, et ka Sina oled temast lugenud/vaadanud. Ta oli esmajoones teadlane, kes veendus peagi, et teadus ilma...üleloomulikkuse/para/misiganes uskumiseta ei arene edasi. See mees nägi ette tulevikku, robotite arengut, inimkonna liikumist kosmosesse.

Ps. kas Sa Nielander oled tema raamatuid lugenud? Eriti Asumi-sarja? Kui mitte, siis Sul pole moraalset õigust võtta sõna tema teemal.
Vasta
#3
(10-04-2018, 18:40 )Minaelan Kirjutas: Ta oli esmajoones teadlane, kes veendus peagi, et teadus ilma...üleloomulikkuse/para/misiganes uskumiseta ei arene edasi.


Ülaltoodud videos (mida sa mitte kuidagi ei saanud selle ajaga läbi kuulata) ütleb ta ise täpselt vastupidist. Täpselt.

Kui sa seda tema kohta ei teadnud, siis sul ei ole moraalset õigust tema teemal sõna võtta.

(10-04-2018, 18:40 )Minaelan Kirjutas: Ps. kas Sa Nielander oled tema raamatuid lugenud? Eriti Asumi-sarja?

Ikka. Kümmekond teost tuleb vast temalt ära.
Vasta
#4
(10-04-2018, 18:46 )Nielander Kirjutas:
(10-04-2018, 18:40 )Minaelan Kirjutas: Ta oli esmajoones teadlane, kes veendus peagi, et teadus ilma...üleloomulikkuse/para/misiganes uskumiseta ei arene edasi.


Ülaltoodud videos (mida sa mitte kuidagi ei saanud selle ajaga läbi kuulata) ütleb ta ise täpselt vastupidist. Täpselt.

Kui sa seda tema kohta ei teadnud, siis sul ei ole moraalset õigust tema teemal sõna võtta.

(10-04-2018, 18:40 )Minaelan Kirjutas: Ps. kas Sa Nielander oled tema raamatuid lugenud? Eriti Asumi-sarja?

Ikka. Kümmekond teost tuleb vast temalt ära.

Mina olen KÕIK tema eestikeelsed raamatud läbi lugenud ja mitmeid ka mitu korda. Uus dok.sari parahuviliste teadlaste saavutustest tõestas, et Asimovi teadmised tulenesid paljuski tema fantaasia usaldamisest. Kuidas Sulle tema Asumi-sari meeldis? Kas Gaia on Su arust reaalne? https://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/index?...1&otsi.y=8 Mis Sulle seal enim mõju avaldas? Tema psühholoogiateadmistes?
Vasta
#5
Esoteeriline kirjandus on väga hea materjal arendada oma silmaringi, nägemaks ulmeraamatutesse ridade vahele kirjutatud tarkusi.

Meenutame.
Need read kirjutas juudi soost, Venemaalt pagenud, kolmekümne aastane noor mees, aastatel 1951 – 1953.
Miks aeg pidevalt kordub ja miks me sellest midagi ei õpi (mis on Fraktaalne Aeg või siis Hari Seldoni kriis?).

Ja loeme ka lisaks vanameistrite arvamisi, hoopis teistest aja ja ruumi koordinaatide punktidest.

Väga hea koht raamatus "Asumi äär" on lehekülgedel alates 330, kus Isaac püüab selgitama hakata Gaia teooriat. Miks oli talle kõike seda vaja kirjutada - „ulmeraamatusse“. Kui siia lisada veel seda, et ükski inimene ei saa kirjutada mitte midagi, mida ta ei ole just ise, isiklikult läbi elanud.
Kui ta just ei „kanalda“.
Sellisel juhul on kindel, et ta pidi kõike seda uurima ja mis veel kõige peamine on – ta peab seda oma kehaga tunnetama, et see võib olla õigus.
Isaac Asimov ei olnud ulmekirjanik, vaid pigem teadlane kes püüab kirjeldada paljusid asju mida teised ei suuda hoomata.
Lõpetuseks teadlaste kirjeldused, millest mitte keegi veel mitte midagi ei tea.

Näited: Kuidas tekkis elu?
Pole teada
Kuidas tekkis teadvus?
Pole teada.
Mis on teadvuse olemus?
Pole teada.

Arne Tsirna arvamused:
http://www.ulmeajakiri.ee/?lugejakiri-ka...mekirjanik

Vasta
#6
(10-04-2018, 18:55 )Minaelan Kirjutas: Mina olen KÕIK tema eestikeelsed raamatud läbi lugenud ja mitmeid ka mitu korda. Uus dok.sari parahuviliste teadlaste saavutustest tõestas, et Asimovi teadmised tulenesid paljuski tema fantaasia usaldamisest. Kuidas Sulle tema Asumi-sari meeldis? Kas Gaia on Su arust reaalne? https://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/index?...1&otsi.y=8 Mis Sulle seal enim mõju avaldas? Tema psühholoogiateadmistes?

Asimovi kui teadlase teadmised tulid teaduse metoodikast, mida innustas kindlasti fantaasia. Tema ulmekirjandus tuli teadusest ja fantaasiast - ole ju ulmekirjandus midagi muud kui teaduslik fantaasia.

Asumi algne triloogia meeldis väga, aga tema parimaks ilukirjanduslikus teoseks on minu jaoks Igaviku lõpp, kus ta tõi lisaks puhtale ulmele sisse ka omajagu filosoofiat.

Gaia mulle hetkel seoses temaga väga suurt ette ei viska. Kui sa mõtled Lovelocki välja pakutud Gaia hüpoteesi, siis seda võib mingil määral täesti korralikuks konstruktiks pidada, aga taaskord tuleks selliste asjadega olla ettevaatlik ning mitte väljuda hüpoteesi esialgsetest eeldustest ja väidetest.

Aga igatahes... kui keeleoskus vähegi kannatab, siis soovitan ülalmainitud video ära vaadata (20 min pole pikk aeg). Asimov selgitab seal miks ta ebausust, religioonist, müstitismist ja New Age ideedest lugu ei pidanud ja miks ta tundis vastupandamatut soovi levitada ratsionaalsust, skeptilist ja kriitlist mõtlemist. Kusjuures ateistiks julges ta ennast nimetada ammu enne seda, kui see "lahedaks" muutus.

(10-04-2018, 19:39 )Nofretete Kirjutas: Kui siia lisada veel seda, et ükski inimene ei saa kirjutada mitte midagi, mida ta ei ole just ise, isiklikult läbi elanud.

Miks ei saa? Ma võin ju kirjutada külaskäigust roosale planeedile, mille elanikud räägivad tagurpidi inglise keeles ja söövad neljadimesioonilisi kive. Ega ma selleks ei pea olema seda kohta ka päriselt külastanud. Lihtsalt ma olen kuulnud planeetidest, roosast värvist, inglise keelest, ruumidimensioonidest ja kividest ning panen selle mingiks loogiliseks jutuks kokku. Öelda, et teisiti ei saa, oleks see sama müstifitseerimine, mida Asimov nii väga põlgas.

PS: eraldasin hiljutise jutuajamise ja tegin Asimovi kohta eraldi teema.
Vasta
#7
Mina selles kaasa lüüa ei saa. Lugesin viimati varases nooruses tema raamatuid. Aga kui ma ei eksi, siis teistes teemade on Asimovist ka juttu olnud.
Tõin teemasse vaid Arne Tsirna arvamused:
http://www.ulmeajakiri.ee/?lugejakiri-ka...mekirjanik

Arvamused on päris pikalt kirjutatud ja sealt leiab päris palju huvitavat.
Näiteks, et kõik asjad, tegevused ja teooriad, mida ühed inimesed teavad ja teevad, kuid teised neist ei huvitu või nad pole selleni jõudnud – ongi esoteerika ehk „mitte tema jaoks“.
Vasta
#8
Leidsin teemast Prohvetlikud kirjanikud ühe postituse Asimovi kohta

(07-12-2014, 16:58 )Mannu Kirjutas: Isaac Asimov "Missugust lõbu nad tundsid", originaal "The Fun They Had" ilmus 1951. aastal. Eestikeelsena ilmus ajakirja Horisont 1969. aasta 2. numbris.

Tegu on lühijutuga, mis kujutab tulevikku aastast 2155, mil paberist raamatud olid kasutuselt kadunud, olid säilinud ainult mõnes muuseumis, inimesed lugesid raamatuid telekaekraanidelt ja ka kooli õppimisprotsess (tegu oli algselt noortele mõeldud jutuga) toimus ekraani-masina vahendusel.

Üldiselt kippus möödunud sajandi keskpaiga ulmele olema iseloomulik ennustamine suunda, et inimene vallutab mõne aastakümne jooksul kui mitte "pool kosmost", siis vähemalt lähimad planeedid. Helendava ekraani kohutava kiirusega kasvavat rolli inimese elus on osanud ette näha märksa vähemad, lisaks Asimovile Bradbury, Orwell ja küllap mõned veel.
Ja märkasin, et veel nii mõneski teemas on Asimovit ja tema raamatuid mainitud.

Lisaks veel eraldi teema Isaac Asimov - Nemesis, kui kedagi huvitab.



Vasta
#9
Minu mäletamist mööda toimub maailmakorra muutus ja uute teadmiste avamine Asimovi õpetuse kohaselt siis kui maailm on jõudnud punkti kust edasipääsemiseks on ainult üks tee(Asum)
Hetkel ongi selline olukord maailmas. Looduse ohjeldamatule hävitamisele ja reostamisele ülesehitatud ühiskond ei suuda loobuda oma lodevast,edonistlikust,värdjalikust eluviisist ja edasi viib meid ainult kolmas maailmasõda.
Vasta
#10
Isaac Asimovi raamatud https://et.wikipedia.org/wiki/Isaac_Asimov on midagi sellist, mis avardavad su maailma, nägemust jne müstilisel viisil.

Kuidas inimkond areneb tulevikus, milliste skeemide järgi, kes teda mõjutada ja manipuleerida suudavad jne.

Ulme hea sari. Olen seda lugenud juba kolm korda ja usun, et võtan selle veelkord kätte lugemiseks, sest iga 10 aasta pärast mõistad sa uusi asju, mida enne ei märganud Bleh

https://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/index?...&otsi.y=12

Vasta
#11
Kõik need Asimovi raamatud mida olen eesti keeles läbi lugenud on sisult nuditud.
Ka tõlke kvaliteet on selline keskpärane - sel põhjusel jäid omal ajal tema lood minu peas poolikuks.
Peale seda kui sai need teosed üle lugeda algselt kirjutatud keeles loksus nii mõnigi asi paika.

Kood:
01 - Foundation
02 - Foundation and Empire
03 - Second Foundation
04 - Foundation's Edge
05 - Foundation and Earth
06 - Prelude to Foundation
07 - Forward the Foundation

... ja veel umbes 170 raamatut wink
Vasta
#12
(23-04-2019, 18:56 )Tyto Alba Kirjutas: Kõik need Asimovi raamatud mida olen eesti keeles läbi lugenud on sisult nuditud.
Ka tõlke kvaliteet on selline keskpärane - sel põhjusel jäid omal ajal tema lood minu peas poolikuks.
Peale seda kui sai need teosed üle lugeda algselt kirjutatud keeles loksus nii mõnigi asi paika.

Kood:
01 - Foundation
02 - Foundation and Empire
03 - Second Foundation
04 - Foundation's Edge
05 - Foundation and Earth
06 - Prelude to Foundation
07 - Forward the Foundation

... ja veel umbes 170 raamatut wink

Nii on. Tean, et originaalid näitavad tõde paremini. Kuid isegi siis oleme võimelised leidma seda pärlit, kuigi see on tõlge, sest meile on ette näidatud mõista õiget sisu ehk .... wink.
Vasta
#13
mu lemmikkirjanik,meenub merabiilia sari nõuka ajastSmile
Vasta
#14
Mirabelia oli see sari. Kolm raamatut Asumist ilmutati.
Vasta
#15
(24-04-2019, 06:36 )Ill be back Kirjutas: Mirabelia oli see sari. Kolm raamatut Asumist ilmutati.

Tegelikult on neid Asumi-sarja raamatuid eesti keeles vähemalt 9 ja muid Isaac Asimovi raamatuid ka https://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/index?...&otsi.y=12

Olen neid raamatukogust aegajalt kogu kupatusega koju tassinud.

Paar päeva tagasi keegi lihtsalt kommenteeris TV-s parimaid viimasel ajal ilmunud ulmeraamatuid ja põnevikke ning tal oli käes ka üks Asumi raamat uues kuues.
Ehk siis on nad seda sarja uuesti trükkima hakanud. Oleks vahva küll, see raamatukogus asuv raamatusari on suht väsinud juba. Tundub, et paljud loevad neid.
Vasta
#16
On rohkem, aga mitte Mirabelia sarjas, vaid omaette välja antuna. Mina pidasin silmas seost Asimovi ja Mirabelia vahel.
Vasta
#17
(24-04-2019, 06:36 )Ill be back Kirjutas: Mirabelia oli see sari. Kolm raamatut Asumist ilmutati.
Mirabilia Smile
Vasta
#18
"Lootes säästa Galaktikat kolmekümne tuhande aasta pikkusest viletsuse ja anarhia ajajärgust, rajas Hari Seldon kaks teadlaste kolooniat, mida nimetas asumiteks. Sihiteadlikult suunas ta need Galaktika vastasäärtesse. Esimene Asum rajati täiesti avalikult. Teise olemasolu, mida nimetati Teiseks Asumiks, vaikiti maha.

Kui Muul on alistanud Esimese Asumi, on jäänud vaid salapärane Teine Asum, kõigi otsingute sihtmärk. Muul peab selle leidma, et lõplikult vallutada Galaktika. Need ustavad, kes on alates Esimesest Asumist alles, peavad selle leidma hoopis teisel põhjusel. Aga kus see asub? Vastata ei oska keegi."

Muul on see, kes suudab mõjutada ja manipuleerida oma geenilise kiiksu/arenduse tõttu kõiki ümbritsevaid (peale oma algse kogukonna)...väga halbadel eesmärkidel. Lõpuks ta sureb nagu kõik temasugused, kes ei austa elu, ausust, headust ja õiglust.

https://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?279916

Vasta
#19
Erinevatel ajastutel on olnud õitseaegu...vähemalt osal inimkonnast, kuid alati on need vallutatud kurjuse poolt ja inimkond on jälle pimedusse langenud.

Olen kindel, et igal ajastul anti vihjeid ja abi unenägude, kirjanike ja kunstnike loomingute kaudu...ülevalt poolt.

Kindlasti on Isaac Asimov üks neist vihjajatest, samuti kõik teised ulmeraamatud ja -filmid ( näiteks https://www.google.com/search?q=stargate...1cHrHRaLM:)

Ma pole kindel, kas suudame praeguse (vähemalt ühe osa) inimkonna õitsengu langemist takistada, sest ahnus, egoism, julmus, ükskõiksus ja hirm on liiga valdavad emotsioonid praegusajal, aga vähemalt suudab iga hing õppida maksimaalselt nii oma elust, raamatutest, filmidest jne kõike seda...mida kaasa võtta järgmistesse eludesse.

Ehk kunagi õnnestub täiuslik ja õitsev inimkond siin Maal...kes teab.

Vasta
#20
Kui oleks võimalik järgmistesse eludesse kaasa võtta ainult ,,head,, , siis oleks tee valla ka neile, kes tahaks võtta kaasa omandatud kavalused ,maagia ja oskused kuidas VEEL rohkem kasu lõigata. Mis ühele hea ,see teisele halb. Ainus mida saab kaasa võtta , on arengupunkt. Ning see ootab rahutult ,mil inimesele hakkab meenuma. Kui ei hakka ,siis saabuvad ,,suunavad õppetunnid,,. Hea ja halva eraldamine on kurja aluseks. Mõlemilt poolt. Niipalju siis HEA kaasavõtust.
Vasta
#21
(10-07-2019, 17:48 )Lokster Kirjutas: Kui oleks võimalik järgmistesse eludesse kaasa võtta ainult ,,head,, , siis oleks tee valla ka neile, kes tahaks võtta kaasa omandatud kavalused ,maagia ja oskused kuidas VEEL rohkem kasu lõigata. Mis ühele hea ,see teisele halb. Ainus mida saab kaasa võtta , on arengupunkt. Ning see ootab rahutult ,mil inimesele hakkab meenuma. Kui ei hakka ,siis saabuvad ,,suunavad õppetunnid,,. Hea ja halva eraldamine on kurja aluseks. Mõlemilt poolt. Niipalju siis HEA kaasavõtust.

Järelikult sa pole lugenud Michael Newtonit https://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/index?...ael+Newton

Me VÕTAME kõik enda mälestused, kogemused, lugemised, filmimälestused jne kaas teispoolsusesse ehk meie hingekoju ja SEAL otsustame, mille ära viskame (kõik kurja ja halva) ja mille alles jätame ja järgnevasse ellu kaasa võtame kui vana kogemuse.
Ma näen siiani unesid eelmistest eludest.
Vasta
#22
Jumala seisukohast võttes pole olemas Head ega Halba...Smile
Vasta
#23
(10-07-2019, 17:55 )Q11 Kirjutas: Jumala seisukohast võttes pole olemas Head ega Halba...Smile

On ikka. Kuidas sa säärase mõtteni jõuad.
Vasta
#24
(10-07-2019, 17:55 )Q11 Kirjutas: Jumala seisukohast võttes pole olemas Head ega Halba...Smile

Isaac Asimov leidis sinu jumala (või selle, kes su jumalaks ennast peab) mitmel planeedil wink.

Kui selle läbi loed, saad palju targemaks, kui sinu praegune jumal ennast peab:

https://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/index?...aac+Asimov

Kas kardad teadmisi omandada? Kuna sa ei või saada targemaks kui sinu jumal on, eks?
Vasta
#25
Jumal ei saa saada targemaks. Vastasel juhul poleks Ta Jumal. Usuksid, et Jumalale on võimalik midagi lisada (nt tarkust)?...Smile
"On ikka. Kuidas sa säärase mõtteni jõuad."
Sest Jumal on väljaspool mõtet...Smile
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Isaac Asimov - Nemesis henzukaz 11 24,960 27-09-2014, 00:50
Viimane postitus: Marconato

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
2 külali(st)ne

Expand chat