20-11-2019, 15:09
(20-11-2019, 13:57 )Aadu66 Kirjutas: Minu jaoks on huvitav see, et see platseeboefekt töötab ka siis, kui sellesse ei usu mitte kopika eest ka! Umbes nagu peavalutablett - usud või ei usu, aga enamasti võtab peavalu ära.
Tean päris mitut juhtumit, kus tervendaja posimine on edukalt mõjunud, kuigi inimene on kogu asja üle ise irvitanud ja ainult teiste sunnil või palvel lubanud enese kallal posida.
Kas siin ei või mängu tulla alateadlikus? Kui su ümber mingi tseremoonia või posimine toimub ja inimesed silmnähtavalt su tervenemist ootavad, siis on päris raske sisimas külmaks jääda. Pole võimatu, et sellised "posija juures käimised" on meie pshühholoogiale tuttavad juba evolutsioonilisest minevikust.
Vaimukastidega võiks ju teha pimekatse. Et avatakse salaja kellegi majas ja aasta hiljem uuritakse, et kas sellest hetkest midagi muutus. Iseasi kui eetiline see mõnele inimesele tunduda võib.
