Postita vastus 
 
Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kas soolalambil on tervistav mõju?
Autor Sõnum
paadikapten
Unistan, vaadeldes tähti...

Postitusi: 1,074
Liitunud: Oct 2004
23-11-2015 08:12
Postitus: #1
Kas soolalambil on tervistav mõju?
Netis uurides selgus, et pole teada allikas, kes kunagi lasi ringlema jutu soolalambi tervistava omaduse kohta.
Võibolla siin keegi teab midagi?

http://www.bioneer.ee/eluviis/tarbimine/...t-ja-vastu

Tsitaat:Soolalambid on viimaste aastate sisutusmoe tõeline hitt. Kui alguses tegelesid soolalampide vahendamisega ökopoed, siis nüüd on need müügil ka igas endast lugu pidavas kaubanduskeskuses. Enamasti tutvustatakse seda kaunist valgusallikat kui mitmekülgset terviseparandajat ja õhuionisaatori asendajat. Eelmisel aastal kajastas meedia vastukaaluks ka Briti teadlase algatatud projekti, mis seadis soolalampide kasulikkuse tervisele kahtluse alla. Bioneer otsustas mõlemad vaatenurgad oma lugejateni tuua. Eks igaüks ise otsustab, kumba versiooni uskuda.


Soolalambid tervisetoojana

Kui panna Google otsingumootorisse teemaks soolalambid, siis leiab tohutult vastuseid. Enamus soolalampe on tehtud Himaalaja kristallsoolast, mis on ladestunud rohkem kui 250 miljonit aastat tagasi. Tollal puudus inimtekkeline saastamine ja see olevat Himaalaja soola suur eelis näiteks meresoola ees.

Firma Austan Loodust kodulehel räägitakse soolalampidest järgmist: „Tänapäeval viibib enamik inimesi suurema osa oma ajast suletud ruumides, kus õhk on täidetud positiivsete ioonidega, mida tekitavad arvutid, televiisorid, õhukonditsioneerid, sigaretisuits jms. Paljud meditsiinilised uuringud on tõestanud, et õhu positiivsed ioonid võivad olla põhjuseks haigustele nagu väsimus, ärrituvus, kontsentratsioonilangus, unetus, depressiivsed meeleolud, peavalud, mis on põhjustatud stressist. Soolakristall-lambid tasakaalustavad põledes õhu ioonilist koostist.

Õhk on elektriliselt laetud, st. ta koosneb kindlas vahekorras positiivselt (+) ja negatiivselt(-) laetud osakestest. Vastavalt oma elektrilisele laengule tähistatakse need osakesed kas plussioonide (+) või miinusioonidena (-). Hea tervise jaoks on oluline võimalikult tasakaalustatud ioonide suhe.

Selleks sobivad soolakristall-lambid suurepäraselt, kuna oma koostise poolest on nad negatiivsete ioonide tekitamise looduslikuks allikaks. See toime intensiivistub kristalli soojendamisel elektripirni või küünla abil. „

Paljud inimesed usaldavad soolalampe, sest nad on abi saanud soolakambrite külastamisest.

Skeptikute arvamus

Eelmise aasta 12.novembril ilmus Äripäevas Novaatori teemade hulgas artikkel noorest Briti teadlasest, kes seadis soolalambi positiivsed omadused kahtluse alla.

Füüsik Jennifer Lardge üritas leida teaduslikku kinnitust internetis levivale soolalampide kummardamisele. Ta helistas erinevatele firmadele ja küsis, kus kohast info pärineb. Selgus, et suurem osa netikaupmeestest oli reklaamteksti konkurentide lehekülgedelt kopeerinud. Keegi ei osanud nimetada teksti algallikat või soolalampidega seotud teadusuuringuid.

Teadlane seadis kahtluse alla ka levinud väite nagu suudaks lambipirni soojus tekitada nii palju energiat, et ioonide vahelised ühendused katkeksid.

Ka Bioneer üritas leida vihjet teadusuuringutest, mis tõestaksid lambi raviomadusi. Ainus pidepunkt, milleni jõudsime oli märkus allika kohta - Institutes of Biophysical Research, 1999. Kahjuks algteksti ennast leida ei õnnestunud.

http://skeptik.ee/2008/08/07/soolalampid...ndav-moju/

Tsitaat:Edastan toimetuse lahkel loal ajakirja Tarkade Klubi augustinumbris ilmunud vastuse küsimusele:

Mis on soolalampide töö põhimõte? Kas nende tervendav-kasulik mõju on vaid müüt ja reklaaminipp? Kas nende mõju toimib ka mõnda aega pärast tule kustutamist? Aga kui samal ajal on ruumis aken lahti?

Soolalampide müüjad väidavad, et neil lampidel on inimese tervist kosutav mõju, mida seletatakse sellega, et siseruumides on olmeelektroonika tõttu positiivsete ioonide ülekaal, mis ei ole tervisele hea ja soolalamp eritab lambipirni soojendaval mõjul negatiivseid ioone, mis neutraliseerib pahad +ioonid. Veel väidetakse, et soolalamp neutraliseerib kineskoobi kiirgust. Tervisehädade rida, mille korral soolalambis peaks abi olema, on pikk: külmetus, astma, köha, nohu, bronhiit, allergiad, närvilisus, keskendumis- ja unehäired, stressiga seotud hädad. Paralleeliks tuuakse teinekord soolakambris toimuvat, kus inimesed käivad raviseanssidel ja antakse mõista, et sellise tervisele hästi mõjuva soolakambri võib soolalampi ostes endale igaüks koju luua.

Kui aga küsite, kas selline jutt on müüt ja reklaamitrikk, siis peab paraku jaatavalt vastama. Kust peaksid pärit olema negatiivsed ioonid või kuhu kaduma allesjäävad positiivsed ioonid? Kui soolalambi pinnalt soojusliikumise ajel mingit soola ka lenduks, siis toimuks see üliaeglaselt ja sellisel määral, mida ilmselt isegi mõõta ei õnnestu, aga kust see lenduv osake endale elektroni juurde haaraks, et negatiivseks iooniks muutuda, jääb ikka mõistatuseks.

Müüjad arvavad, et kui nad räägivad õnnelike tarbijate kogemusi, kuidas peale soolalambi ostmist allergia kadus, astma paranes, laps hüperaktiivsusest üle sai ning muid imetervenemisi toimus, siis on see piisavaks tõestuseks toote tõhususe kohta. Tõsiasi on aga see, et sellised lood ei tõesta mitte midagi ja on tihti soolapuhujate poolt sulepeast (klaviatuurist) välja imetud linnalegendid, et oma toodet paremini müüa. Toodete raviomadusi testitakse kliiniliste uuringutega, aga soolalampide kohta ei ole positiivseid tulemusi ette näidata.

Kuivõrd puudub tõendusmaterjal, et soolalampidel oleks tervendav mõju ning puudub ka usutav mehhanism, kuidas soolalamp negatiivseid ioone tekitama ja lennutama peaks, siis on sedalaadsetesse müügiedendusväidetesse umbusuga suhtumine täiesti õigustatud.

Soolalambil on aga vähemalt üks positiivne omadus – oma huvitava kuju ja maheda valguse tõttu sobib see hästi hubase meeleolu loomiseks.

Tube tasub tuulutada niiehknaa.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
togli
Vana kala

Postitusi: 613
Liitunud: Nov 2010
23-11-2015 11:35
Postitus: #2
RE: Kas soolalambil on tervistav mõju?
Kahtlemata on soolalambil positiivne mõju. Ega muidu Eesti Kopsuliit või Ida-Tallinna Keskhaigla soolaravi ei praktiseeriks. Suuremates SPA-des on ka soolakambrid olemas.
Lamp on väiksem ja mõju ei ole nii intensiivne, kuid see ei tähenda et positiivset mõju üldse ei oleks.
(selle postituse viimane muutmine: 23-11-2015 11:36 togli.)
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
paadikapten
Unistan, vaadeldes tähti...

Postitusi: 1,074
Liitunud: Oct 2004
26-11-2015 09:06
Postitus: #3
RE: Kas soolalambil on tervistav mõju?
Kopsuliidu lehel välja toodud meetod erineb sellest, mida kasutatakse soolalambis.
Soolalambi juures on kahtluse alla seatud soolakristalli võime pelgalt hõõglambi poolt toodetud soojuse abil rohkem ioone eritada.
Toatemperatuuri juures ei ole vist vahet, kas toas on soolalamp või lahtiselt kilo soola.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Skarre
Vana kala

Postitusi: 375
Liitunud: Feb 2013
26-11-2015 17:57
Postitus: #4
RE: Kas soolalambil on tervistav mõju?
Mina olen ka aru saanud, et soojuse mõjul peaks aitama. Umbes sama loogikaga, millega soovitatakse nohu puhul ninale kuumutatud soolaga sokk panna (või soolaauru hingata).
Mul on ka soolalamp, mulle lihtsalt meeldib selle välimus ja soe valgus lugemisnurgas Smile
Aga nende uute lambipirnidega mingit soojust ei eraldugi ju...
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
paadikapten
Unistan, vaadeldes tähti...

Postitusi: 1,074
Liitunud: Oct 2004
28-11-2015 10:49
Postitus: #5
RE: Kas soolalambil on tervistav mõju?
Kui palju on vaja soola kuumutada ninakompressi jaoks?
Kui tuliseks läheb hõõglambi kolb? Näiteks minu soolalampi käib kuni 25-vatine e14 sokliga valgusti. Selline, mida näiteks osades külmikutes ja elektrilistes praeahjudes sisevalgustuseks kasutatakse. Netist ma lambi kolvi kraadide kohta inffi ei leidnud, on teada vaid, et halogeenpirnidel läheb temperatuur kolvi pinnal üle 200 kraadi.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Postita vastus 


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Poolitatud teema, mis käsitleb puude energeetilist mõju. Müstik 6 3,559 22-12-2010 21:30
Viimane postitus: Müstik

Vali alamfoorum:


Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog