Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Suur vanker kasvab ja kahaneb
#1
Üks lihtne inimene juhtis mõni aeg tagasi mu tähelepanu sellele, et tähistaevas toimuvad kummalised muutused, mille kohta ei leia infot mitte ühestki ametlikust allikast.
Mis siis toimub?
Suur vanker kord kasvab ja siis jälle kahaneb.
Mai kuus asusin siis kah vaatlusi tegema. Valmistasin käepärastest vahenditest mõõteriista, et fikseerida vankri kasti parempoolse ülemise tähe ja aisa vasaku otsmise tähe vahekaugus. Paar ööd vahtisin ega täheldanud suurt midagi. Siis jätsin asja soiku.
Paari kuu möödudes tuli meelde ja vaatasin uuesti ja mis ma nägin! - need vankri tähed olid teineteisest kaugenenud pea pooleteise taevakaare kraadi võrra.
Hakkasin netist ja kõigist muudest allikatest otsima, et kas tõesti pole selle kohta mingit infot. Otsisin, mis ma otsisin, aga ainus info, mille leidsin, oli ühe vene tegelase konstateering, et suur vanker pool aastat suureneb ja teine pool aastat kahaneb ja teeb seda sellistes maastaapides, et ei allu ühelegi astronoomilisele loogikale. Kui lähim Suure vankri täht asub meile üle 70 valgusaasta kaugusel ja kaugeim üle 200 valgusaasta kaugusel, siis meie Maa orbiit ümber päikese sellist nähtust ei tekita, aga kui Suur vanker asuks meie päikesesüsteemi sees, siis oleks see arvutuslikult (nurgad, kaugused jne) okei.

Pean tunnistama, et minu mõistus on nüüd munadega triiki ja vaja oleks targemate ning kogenumate nõu seletuse otsimisel.
Vasta
#2
Ma kõigepealt kontrolliksin üle mõõteriista. Palun seleta, et mis põhimõttel see valmistatud on.

Kui kõrgel horisondist ja mis "pidi" suur vanker mõõdistamiste hetkedel oli?

Tundub kuidagi väga uskumatu, et selline nähtus juba teada-tuntud poleks. Lisaks professionaalsetele astronoomidele on ju maailmas ka amatööre. Näiteks tähe kauguse mõõtmine käibki põhimõttel, et mõõdetakse tähe nihke suurust olles kord ühel kord teisel pool Päikest. Juhul kui selline kahanemine ja kasvamine tõene oleks... oleks tegemist vist maailma suurima ja paremini hoitud saladusega.

[Pilt: distances.gif]
Vasta
#3
Esteks kasutasin äärmiselt lihtsat "mõõteriista" - oma enese kätt ja sõrmi nagu näiteks on näidatud allolevas videos
https://www.youtube.com/watch?v=YMu5k3Ik7JU (selliseid juhendeid on netiavarus täis, keegi neid ümber ei ole lükanud)

Pidades sellist mõõdistamist suht ebatäpseks ja ebastabiilseks, valmistasin oluliselt täpsema "riista" - (ma annan enesele täielikult aru, et nüüd võivad nii professionaalsed kui harrastusastronoomid enese kõveraks irvitada) - REHA, täiesti tavalise reha. Tegin rehavarre käsivarre pikkuseks, toetasin reha varre vaatleva silma alla põsesarnale, sulgesin mittevaatleva silma ja fikseerisin selle, milliste rehapulkade vahele jääb Suure vankri suurus ehk distants aisa otsmisest tähest (Alkaid) kasti parempoolse otsa ülemise täheni (Dubhe). Mai teises pooles oli see distants ca 25 kraadi. Nii vaatlesin Suure vankri konstellatsiooni pea nädala jooksul igal ööl (üks öö oli vahepeal pilves) südaöö paiku.

Siis läksid ööd nii valgeks ja taevas oli pilvi ja ma unustasin oma vaatlused, sest ega selle nädala jooksul mingit suuruse muutust ei täheldanud kah.

13. augustii südaööl vaatasin korraks taevasse ja sihtisin väljasirutatud näppudega käe Suure vankri suunas. Distants Alkaidi ja Dubhe vahel oli pea kaks kraadi suurenenud. Otsisin kuurist reha, millele olin kevadel märgi teinud ja vaatasin sellega. Tulemus oli ühene: tähtede vahekaugus oli suurenenud natuke rohkem kui ühe pulgavahe võrra.

Selguse mõttes olgu üle korratud tõsiasi, et ma ei seadnud enda eesmärgiks mõõta tähtede kaugust maast vaid lihtsalt Suure vankri proportsioone ja ülatust taevakaare kraadides. Suuruse muutus osutus sedavõrd šokeerivaks, et isegi REHA näitas seda! Smile

Mulle vihje andnud inimene kinnitas, et suuruse muutus on kogu konstellatsiooni ulatuses proportsionaalne ja et kasv ja kahanemine on kooskõlas maa orbiidiga ümber päikese. Ma ei saa tema sõnu ei kinnitada ega ümber lükata, aga nüüd hakkan vaatlusesse tõsisemalt suhtuma.

Arvestades Suure vankri tähtede kaugusega Maast (70-200 valgusaastat), muutub tähtkuju kõrgus horisondist vaatluse hetkel mõttetuks.

Vene harrastusastronoomide ja muidu loodusvaatlejate hulgas on see info päris suuri kahinaid tekitanud. Akadeemilistest ringkondadest saavad nad vastuseks vaid naeru ja reha-nalju.

Keegi ei oska välja pakkuda ühtegi ratsionaalsena näivat seletust, aga fakt jääb faktiks - Suur vanker kasvab ja kahaneb ja mitte vähe.
Vasta
#4
Siin aitaks piltide tegemine (fotokas teleskoobile taha ja pildid neti) - kui ikka piltidel vankri kuju muutub väga palju, siis saab ka täpse muutuse välja arvutada ja akadeemilistel ringkondadel pole midagi kobiseda.

Kui aga "silma ja sõrme järgi" vaadata, siis tulevad mängu aju poolsed moonutused, nö "suure Kuu efekt" (vaadates madalal metsa kohal asuvat Kuud, tundub Kuu olevat mitu korda kõrgem kui mets - kui aga teha fotokaga pilt, siis on Kuu väike ringike metsa kohal) - midagi sarnast on ilmselt ka tähistaeva vaatlemisel: kui tähed asuvad "madalal" (metsa kohal), siis tõlgendab aju neid lähemal olevana ja moonutab pilti rohkem.

-----

Üldisemas plaanis asub kõik meie poolt kogetu nö "sisemaailmas" (mida ei saa teistele sõnades edasi anda kui neil puudub vastav kogemus: telepaatia abil saaks ka kogemusi edasi anda) - kuid fotokate ja muude seadmete poolt jäädvustatu asub nö "välismaailmas" (mida saab teistele edasi anda isegi siis, kui neil puudub vastav kogemus).

Näiteks kui naised saunas vaidlevad hea rahulduse teemadel, siis on tegu "sisemaailmas" olevate kogemuste võrdlemisega (mis ei õnnestu, kuna teistel puudub täpselt sama kogemus) - kuid telekast vaadatav seksfilm on "välismaailmas" toimuv tegevus (igaüks saab kokku lugeda, et 19 minuti jooksul toimus 432 sugutamis-liigutust ja 32 suudlust).

----

Matrix räägib enda sisemaailmas asuvast - Nielander räägib välismaailmas asuvast.

Kui Matrix tahab sõnalisel teel teistele edasi anda enda poolt kogetut, siis õnnestuks see üksnes "välismaailma keeles" (fotode abil) - teine võimalus oleks Matrixil üle kanda telepaatia teel Nielanderile vastav kogemus.
Vasta
#5
Veel keegi, kes on täheldanud Suure vankri muutumist:
Aleksei Kungurov ja Juri Rõbnikov


Asi pole ei sisemaailmas ega välises. Lihtsalt alustage vaatlust ja püüdke leida seletus.
Vasta
#6
(21-08-2015, 14:50 )Matrix Kirjutas: 13. augustii südaööl vaatasin korraks taevasse ja sihtisin väljasirutatud näppudega käe Suure vankri suunas. Distants Alkaidi ja Dubhe vahel oli pea kaks kraadi suurenenud.

Suur Vanker on tähtkujuna olemas ainult Põhjala elanikele, lõunapoolsete jaoks on ta vaid osa Suurest Karust ja kui nüüd naljatada, siis karude ülesanne ongi sügiseks ennast jämedamaks nuumata. Kevadel on nad siis vastavalt kõhnemad, nii et kõik justkui klapib Smile

Aga nüüd tõsisem osa, ehk on abi järgnevast lingist: WorldWideTelescope

Olen vaadanud vaid kerge ja kiire pilguga ning midagi kindlat väita ei oska ega julge. Aga tundub olema asi, mis lubab justnimelt taolisi ettevõtmisi - taevalaotuse objektide jälgimist. Pilte ei saa reaalajas, st. liiga värsketena, kuid miskis kohas nägin väidet, et pidevalt on saadaval eilsed andmed. Seega peaks olema võimalik märgata ka Dubhe ja Alkaidi tembutusi.
Kurvem on lugu sellega, et virtuaalkosmos pannakse kokku väga paljudes eri kohtades tehtud piltidest. Kuid kui tõesti on saada eri aegadel tehtud ülesvõtteid, siis ehk õnnestub leida ka 2 vajalikku samas kohas tehtut.
Vasta
#7
Nii paistab S.vanker minu juurest,ehk abiks,mõne aja möödududes võib uuesti üritada,et pilte võrrelda.
[img][Pilt: DSC02076.JPG][/img]
Vasta
#8
Suur vanker jätkab trikitamist. Kahaneb nii mis mühiseb ja endiselt ei pööra keegi sellele tähelepanu.
https://www.youtube.com/watch?v=s7lFHMLNGyU
Vasta
#9
Kui on soov aru saada miks teadusringkondades silma järgi ja põlve otsas tehtud üksikute vaatluste tulemusi tõsiselt ei võeta, siis tuleb võrrelda info hulka, mõõteriistade täpsust ja vaatluse asukohast tulenevaid mõjutegureid (nt atmosfäär). Kui vaatlusi tehakse ise, siis tuleks enda tulemusi analüüsida ja uurida kas muutustes on seaduspärasusi ja kas need võivad sõltuda aastaajast, atmosfäärist või mingitest muudest mõjuteguritest, sest kui teadlased on korduvate vaatluste tulemusena näinud ja näevad edaspidigi, et Suur Vanker on ühesuguse suurusega, siis tuleb kõigepealt endale selgeks teha miks vaatluse tulemused teadlaste omadest erinevad.
Vasta
#10
Suure Vankri tähtedel on paljude teiste tähtedega võrreldes väga suur omaliikumine, st nad muudavad aasttuhandete jooksul üsna nähtavalt oma asukohta taevas.

[Pilt: 2014-10-31-Suur-Vanker-100000-aastat-tagasi.gif]

Võibolla näeb teemaalgataja Suure Vankri tähti "kogu inimkonna mäluga/pilguga"? Sest kiviajal nägi Suur Vanker hoopis teistmoodi välja ja tema tähed tõepoolest jooksevad igaüks ise suunas, kui vaadelda tuhandeid aastaid jutti.
Vasta
#11
Suur vanker on võrreldes märtsiga praeguseks suurenenud enam kui 4 taevakraadi.
Hakake ometi vaatlema!
Vasta
#12
Tartu observatooriumist küsida? Loogiliselt sellisel kaugusel olevad tähed ei tohiks vaatleja jaoks maakera ümber päikese pöörlemisest sõltuda, liiga väike ring, 4 kraadi on suur muutus. Kas peale suure vankri mõne teise tähtkuju tähtede paiknemine samuti muutub? Loogiliselt kui muutub suur vanker peab ka mujal muutumisi esinema. Kas vaatlused on tehtud samal kellaajal? Kui aga "lameda maa" teooriast vaadata siis isegi võimalik.
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Kui suur mürakas purustaks Maa? hulkuv hing 2 2,000 29-11-2018, 00:00
Viimane postitus: Lorenz
  Suur tükk ajab ... kõhu lõhki! Hallucigenia 3 4,057 16-06-2018, 19:49
Viimane postitus: Hansee
  Suur sült aerutab maailmamerel... zed 20 8,767 02-10-2009, 15:29
Viimane postitus: mulk2003
  Suur Vend suundub ookeani Hallucigenia 1 2,249 03-10-2007, 12:32
Viimane postitus: zed

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat