Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuuvalgus ja uni
#1
Mul tekkis üleöö suur probleem unetusega. Ärkan iga öö kell 3 üles ja uni tuleb alles 2 tunni jooksul. Eriti halb on olnud täiskuuga magama jääda. Hakkasin ise tähele panema, et kuu faasidega on uni vastavalt halvem või parem...Ei tea kuidas sellest lahti saada, sest ma olen alati armastanud magada ja hea unega olnud, maganud nagu kott...
Vasta
#2
Kuupaistest tingitud unetusest saad teha kauni elamuse, kui lükkad kardinad eest ja sätid ennast vaatlema öist taevast. Unista ja kujuta ette, et seal kusagil on heatahtlikke intelligentseid eluvorme, tunneta, et oled nendega üks ja et varsti on meil ees kohtumine. Öises taevas võib näha kummalisi asju, mis panevad südame kiiremini tööle ja kui ka ei näe, märkad varsti, et üks särav täht üritab meeleheitlikult plinkides ja värve vilgutades sulle teateid edastada. Pinguta - ja sõnum jõuabki kohale: ära muretse, inimlaps, me tunneme sind sest oled tähetolmust sündinud kuid veel sa ei mäletada seda ... Siis läheb lennuk üle laotuse - kust ta tuleb, kuhu läheb sellel külmal ööl ... kas kõiki reisijaid oodatakse lõpp-punktis ... Aga taevane pilt jääb aina ähmasemaks, sest kaks tundi on möödunud ja päev oma vahetust alustamas. Siis haigutad magusalt, naeratad kuu poole ja poed teki alla. Uinud ja pead kohe ärkama, et rutata maistele asjaajamistele ja tervitada uut taevakeha - päikest. Otsi üles ka kahvatu kuu, sest ta ei lahku enne, kui on sinu eest hoolitsemise päikesele üle andnud.
On ju lohutav?
Vasta
#3
Kahtlen, et Kuu asukoht meie planeedi orbiidil suhtes Päikesega otseselt kellegi und saab segada, aga kui keegi seda tugevalt usub, siis see usk iseenesest võib und segama hakata küll. Kui sa ikka aknast näed, et Kuu hakkab taevas kasvama ja arvad, et nüüd uni läheb halvemaks, tekib stress ja uni lähebki halvemaks. Võib olla algsel unehäirel(üleöö) oli mingi ajutine põhjus(toitumine, haigus, stress, elutempo muutus, jne) ja vaatamata sellele, et see põhjus lõpuks kadus, kandus see psühholoogiliselt kuutsüklitele.

Samuti tasub meeles pidada, et teatavasti esineb naistel endil ka üks tähtis tsükkel, mis iga 28 päeva tagant kordub ja kõiksugu kohati tugevaid hormonaalseid muutuseid sinu kehas esile kutsub. Kas pole äkki võimalik, et unehäired on seotud mingi muutusega neis hormonaalsetes rütmides? Näiteks muuhulgas beebipillid pidavat üht teist sassi ajama...

Igatahes unusta esialgu see Kuu värk ja otsi põhjusi mujalt ning pea meeles, et korrelatsioon ei tähenda veel põhjuslikust...
Vasta
#4
... tegelt on küll - kas on see enese sisendatud või kokkusattumus, täiskuuga on kehva uinuda - ka siis kui kardinad ees ja sa ei tea, et kuu paistab, on rahutus sees. Kontrollid, täiskuu, ahah. Aga see pole miski lootusetu, tuleb lihtsalt enda üle kontroll võtta ja leppida teadmisega, et mõnikord on raskem mahgama jääda. Ka see kui igal öösel ühel ja samal kellaajal üles ärkad - konstanteerid fakti, ahah see asi jälle ja magad edasi. Midagi hullu ei juhtu, puhtalt - loodus. wink
Vasta
#5
Täiskuu mõjutab magamist ja und

Šveitsi Baseli ülikooli tehtud uuring näitas, et täiskuu mõjutab magamist ja une kvaliteeti.
Teadlased tegid magamiskatse 33 vabatahtlikuga laboritingimustes, edastab BBC.
Tulemused näitasid, et katsealustel oli täiskuu ajal raskem magama jääda ning une kvaliteet oli halvem. Seda hoolimata asjaolust, et kuud ei olnud näha ning magamisruum oli pime.
Samuti langes täiskuu ajal organismis melatoniini tase. Melatoniini seostatakse magamist-ärkvelolekut reguleerivate tsüklitega. Pimeduses toodab keha rohkem melatoniini, valges aga vähem.
Kui olla õhtul eredas valguses või kui päevasel ajal on vähem valgust, siis organismi tavapärane melatoniini tase muutub.
Teadlaste sõnul tegid nad täiskuu ajal magamise katse selliselt, et katsealused ei näinud laboratooriumis voodis olles kas on täiskuu või mitte. Katsealused magasid laboratooriumitingimustes kahel ööl ning teadlased jälgisid neid seal pidevalt.
Uuring paljastas, et täiskuu ajal muutus sügava unega seotud ajuaktiivsus ning sügavat und oli kolmandiku võrra vähem. Samuti langes melatoniini tase.
Katsealustel kulus magama jäämiseks tavapärasest viis minutit kauem aega ning magati 20 minutit vähem.
«Kuu faasid mõjutavad und isegi siis, kui kuud ei ole näha ning kuu tsükli kohta andmed puuduvad. See näitab, et osa inimesi on Kuu muutustele väga tundlikud,» tõdesid teadlased.
Kui Kuu Maalt nähtav osa on Päikesest täiesti valgustatud, siis on tegemist täiskuuga. Kui aga Kuu kogu nähtav osa on valgustamata, siis on tegemist Kuu loomisega. Teiste Kuu faaside puhul on valgustatud ainult osa Kuust.
Kuu faasid muutuvad tsükliliselt. Tsükli pikkus on 29 päeva, 12 tundi ja 44 minutit ehk 29,53 päeva. Seda ajavahemikku nimetatakse ka Kuu ööpäevaks.
Vasta
#6
(30-01-2014, 14:44 )Staffi Kirjutas: Täiskuu mõjutab magamist ja und

Eestikeelne allikas


Otsisin ja leidisin pisut detailsema inglise keelse artikli samast uudisest. Artikli lõpus kirjutatakse, et teadlased arvavad, et efekt tekib meie sisemise kella tulemusel ja selle põhjuseks võib olla evolutsiooniline vastukohastumus kiskjatele, kellel kuuvalguses hõbsam jahti pidada oli. Ehk siis kergemast unest kiiremini ärkamine võis olla määravaks elu ja surma vahel, kui su esivanematele uneajal suur kaslane lähemale hiilis.
Vasta
#7
(30-01-2014, 11:35 )SaintElizabeth7 Kirjutas: Mul tekkis üleöö suur probleem unetusega. Ärkan iga öö kell 3 üles ja uni tuleb alles 2 tunni jooksul. Eriti halb on olnud täiskuuga magama jääda. Hakkasin ise tähele panema, et kuu faasidega on uni vastavalt halvem või parem...Ei tea kuidas sellest lahti saada, sest ma olen alati armastanud magada ja hea unega olnud, maganud nagu kott...

Mis tähtkujus sa oled? Vaatasin, et siin on üks teema, kus ka varem unetuse üle kurdetud ja eriti täiskuu ajal.

http://www.para-web.org/showthread.php?t...A4iskuu%22
Vasta
#8



Olen kaljukits.
Vasta
#9
Eile oli selle aasta teine superkuu, esimene oli 1. jaanuaril 2014.

Superkuu on siis, kui Kuu on Maale kõige lähemal ja paistab suuremana. Superkuu on Maast umbes 361 863 kilomeetri kaugusel, olles samas 30 protsendi võrra eredam ja 15 protsendi võrra suurem.

30. jaanuar superkuu toob kaasa ka loodusnähtusi nagu väga tugevad ookeanilooded.
http://elu24.postimees.ee/2675302/30-jaa...-superkuud

Ehk on ka see unetus mõnedel inimestel just sellega seotud.
Vasta
#10
Kuuvaguses on juba väga vanadest aegadest tehtud maagilisi toiminguid. Vaieldamatult mõjutab kuu tundlike kaljukitsede (indiaani horoskoobi järgi hani) und. Siiski peaks see tundilk kaljukits endalt küsima seda, et miks ta arvab, et öö on talle magamiseks mõeldud. Kus küll on kirjas, et öösel peaks magama ja päeval ringi toimetama või siis äkki on tegemist lihtsalt mingi tavainimeste normi või tavaga Bleh
Vasta
#11
Öösel peab puhkama.
Just lugesin, et inimese kehal on oma loomulik ööpäevarütm, mida reguleerib kehakell. See on seatud nii, et me oleme päeval aktiivsed ja öösel puhkame. Keha ööpäevarütm mõjutab keha väga oluliselt, muutes hormoone, kehatemperatuuri, kehalist võimekust, meeleolu ning ajufunktsioone.

http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/oo...ehas-kaose


Vasta
#12
Olen juba käega löönud. Kui ärkan üles,siis tulen püsti ja tegelen millegagi. See kõik algas mu sünnipäevast sel aastal, mis oli jaanuari alguses. Kukkusin kokku. Arstid arvavad, et mul on depressioon, aga minu meelest ei ole. See tehti ka kindlaks mingi täiesti lollaka testiga, mille vastused võivad iga päev erinevad olla.
Vasta
#13
Kas keegi teab midagi muidu kuu kummardajatest? Ühes jooga tunnis räägiti, et sellised on olemas... Seoses "päikesetervitusega"...
Vasta
#14
... kas just Peab öösel magama? Kui me kõiges muus oleme nõus oma keha ja organismi kuulama siis ... ? Mulle on väikesest peale tundunud, et ööpäev peaks olema 12 tunnine - 6 päeva ja 6 tundi ööd - oleks inimene jõudlikum ja edeneks paremini. Eelkõige ei tekiks seda ülejõu üles tõusmist või tunni "täis" jorutamist, ehk et tühja vahtimist kui oled väsinud aga kell on liig vähe, et magama minna ... selline mõttetu enesepiinamine ... aja raiskamine, aga aega on meil ju vähe - rohkem ei ela ju see, kes elab kauem vaid see, kes kasutab oma aega paremini - või mis?
Vasta
#15
(02-02-2014, 22:25 )SaintElizabeth7 Kirjutas: Kas keegi teab midagi muidu kuu kummardajatest? Ühes jooga tunnis räägiti, et sellised on olemas... Seoses "päikesetervitusega"...

Täna öösel näeb 21. sajandi seni suurimat kuuringi meie taevas. Kui osa inimesi peab seda metafüüsilises mõttes maagiliseks ajaks ning teeb rituaale ja laeb kristalle, väestab end ja ümbritsevat, siis seltskond eluga rahulolematuid inimesi tähistavad tänast ekstra-superkuud hoopis pingetest vabanemisega, karjudes selleks ajavahemikus kell 20-05 Kuu poole kõike seda, mis elus ja maailmas närvidele käib.

Seekordne superkuu jõuab oma lähimast võimalikust positsioonist vaid tunni kaugusele, mistõttu on NASA seda nimetanud koguni ekstra-superkuuks.

http://alkeemia.delfi.ee/hallokosmos/uni...d=76255717

Toredat Kuuga suhtlemist! wink


Vasta
#16
[Pilt: DSC04464.JPG]
[Pilt: DSC04467.JPG]
[Pilt: DSC04468.JPG]
[Pilt: DSC04469.JPG]
...minul tuleb järjekordne unetu öö,no võimatu magada täiskuuga Smile
Vasta
#17
Nojah, siin on taevas paksult pilves...Tundub, et Tallinn on ainus koht, kus kuud näeb..Aga hoolimata nägemisest mina ka ei saa magada täiskuuga, juba mõned päevad varem hakkab unetus pihta.
Vasta
#18
Teema pealkirja vaadates ei ole see küll väga õige koht superkuust rääkimiseks, aga kui juba ots lahti on tehtud..

Mees planeeris aastaid võtet superkuust, mille eest nihkub oma orbiidil mööda ISS. Vaev tasus ennast ära ja fotot saab näha siit: http://www.iflscience.com/space/the-best...-planning/
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Kehaväline kogemus / uni? Akidron 4 4,031 17-04-2012, 14:02
Viimane postitus: Akidron
  Kas see oli uni või midagi muud? MustJokker 8 3,984 04-03-2008, 23:13
Viimane postitus: helen009

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat