Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piri Reis'i 1513 a, kaart
#1
[Pilt: Piri_reis_world_map_01.jpg]
Piri Reis ehk Hadži Muheddin Piri Ibn Hadži Mehmed oli Osmani impeeriumi meresõitja ja kartograaf 15. ja 16. sajandil. Hoolimata oma teenetest ja teenistusest riigi ees leidis ta siiski 1553 aastal 90-aasta vanuselt kurva lõpu pea maharaiumise teel, süüdistatuna riigi reetmises.

Oma rännakutel valmistas ta mitmeid maakaarte nii isiklikest kogemustest kui ka teisi allikaid appi võttes. Oma tuntuima kaarti koostas ta aastal 1513 mida teatakse laiemalt Piri Reis'i kaarti nime all. See gaselli nahale joonistatud ajaloolise väärtusega dokument avastati 1929 aastal Istanbuli Topkapi paleest. Enim vaidlusi ja vandenõuteooriaid on tekitanud väidetavalt sellel kujutatud Antarktika piirjooned. Kui kaarti paremas servas on selgelt äratuntav Pürenee poolsaar ning Lääne-Aafrika, siis enim küsimusi tekitab selle vasakus ja alumises servas kujutatav mandrijoon. Väidetavalt on seal tegu Anarktika ning Põhja- ja Lõuna-Ameerika mandrijoonega.

Oma 1513 aasta kaarti koostamisel oli Piri Reis kasutanud mitmeid varasemaid kaarte, sealhulgas kümmet Araabia, nelja India ning ühte Kolumbuse kaarti.

Kaartilt võib leida neli kompassi rosetti(kaks suurt ja kaks väikest). Üks on paigutatud ekvaatori ja nullmeridiaani ristumiskoha lähedale ning teine põhjapöörijoonele.

http://en.wikipedia.org/wiki/Piri_Reis_Map


Vaata lisatud manust!
   
A: Ilmselgelt on tegu Lääne-Aafrika ja Pürenee poolsaare kujutamisega kaarti paremal küljel.
B: Kaarti vasakul küljel aga võrdluseks 90 kraadi vastupäeva kallutatud Aasia koos India ning Jaapaniga.
C: Saar mida Piri Reis'i kaarti uurijad ongi pidanud Jaapaniks. Ja tõenäoliselt uskus ka Piri Reis seda, et lääne poole liikudes peab ühel hetkel ka Jaapan vastu tulema.
D: Meresõitja Saint Brendan kala seljal lõket tegemas. http://www.para-web.org/showthread.php?t...ht=brendan
E: Antillia/Antilia saar. http://www.para-web.org/showthread.php?tid=7963
F: Blemmid ehk legendaarsed ilma peata inimesesarnased olendid kellel suu asub hoopis nende rinnal ja silmad õlgadel. Kreeka ajaloolase Herodostose kohaselt elasid nad Liibüas. Vana-Rooma filosoof ja ajaloolane Plinius vanem kirjeldab mitmeid selliseid olendeid elutsevad nii Põhja-Aafrikas kui Indias.
http://en.wikipedia.org/wiki/Headless_men
http://en.wikipedia.org/wiki/Blemmyes
http://www.theoi.com/Phylos/Sternophthalmoi.html

Seoses blemmidega sattus ette üks tähelepanuväärne teooria, et tegemist oli elusalt säilinud neandertaallaste hõimuga Lõuna-Ameerikas kes võõrvallutajate käe läbi oma otsa leidsid. Teatavasti tapsid konkistadoorid nende ette sattunud hõime ilma valikuta.
http://patagoniamonsters.blogspot.com/20...uyana.html



Vähemalt minu isiklik arvamus on, et Piri Reis'i kaardi vasemas servas on kujutatud tol ajal kaardistatud Aasia lõuna ja idarannikut, mida on vaid pisut kohendatud Kolumbuse kirjeldustega Ameerika avastamisretkedelt. Ja seal ei ole jälgegi Antarktikast.

Teatavasti purjetas Kolumbus läände, et leida meretee üle Atlandi Indiasse. Selle idee sai ta Firenze teadlaselt Paolo dal Pozzolt(1397-1482). Kuni oma elu lõpuni jäigi Kolumbus uskuma, et ta jõudiski oma reisidel Indiasse.

PS. Piri Reisi Kitab-ı Bahriye'st(Navigatsiooniraamatust):
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Piri_R...an_Sea.jpg
võib leida ka näiteks müstilise Hy-Brasili kujutatud Iirimaast vasakul.
http://www.para-web.org/showthread.php?t...ght=brasil


piri reis'i kaardil oleva teksti tõlge
http://www.sacred-texts.com/piri/pirikey.htm#XIII



I. Seal on punane värv nimetusega vakami, mida kaugusest algul ei märka ... mäed sisaldavad rikkalt maaki ... Seal on lambad siidise villaga.

II. See saar on asustatud. Elanikud käivad ringi alasti.

III. See regioon on tuntud kui Antilia vilayet. See asub küljel kuhu päike loojub. Seal on nelja sorti papagoisid, valged, punased, rohelised ja mustad. Inimesed söövad papagoi liha ning peakatted on valmistatud täielikult sulgedest. Seal asub kivi. See meenutab musta proovikivi. Inimesed kasutavad seda kirve asemel. See on väga kõva ... JPe nägi seda kivi.

IV. See kaart on joonistatud Piri Ibn Haji Mehmedi poolt, kes on Kemal Reisi õepoeg, Gallipolis, muharremi aastal 919(9. märts - 7. aprill 1513 meie ajaarvamise järgi).

V. See osa kirjeldab kuidas need rannikud ja saared leiti.

Neid rannikuid nimetatakse Antilia kallasteks. Need avastati aastal 896 araabia kalendri järgi. Kuid on teada, et Genose uskmatu(Ateenas asunud rahvusgrupp) Colombo[Kolumbus] nimelise poolt on need avastatud. Näiteks sattus Colombo kätte raamat ning seal oli kirjas, et Lääne Mere[Atlandi] lõpus on see, lääne küljel, seal oli saared ja igasugused metallid ning vääriskivid. Olles ülalmainitud raamatu läbi uurinud, seletas neid asju ükshaaval suur Genoalane:"Andke mulle kaks laeva, las ma leian need kohad." Talle öeldi:"Oo kahjulik mees, kas võib leiduda lõpp või piir Lääne Mere lõpus? Selle aurudes on vaid pimedus." Eelmainitud Colombo nägi, et laevaabi ei leidu, läks ta Hispaania kuninga juurde ning rääkis kogu loo. Talle vastati nagu Genoes. Colombo kirjutas avalduse ning lõpuks sai ta Hispaania kuningalt kaks laeva. Kuningas nägi et need on hästi varustatud ja ütles:

"Oo Colombo, kui see juhtub nagu sa ütled, las me teeme sust selle maa kaupaniks[admiraliks]." Pärast seda saatis ta Colombo Lääne Merele. Surnud Gazi Kemalil oli hispaania ori. Mainitud ori rääkis Kemal Reisile, et ta on olnud kolm korda tollel maal koos Colomboga. Ta ütles:"Esmalt me jõudsime Gibraltari väina, siis sealt otse lõunasse ja läände läbi kahe... [loetamatu]. Liikunud edasi nelituhat miili, me nägime saart enda ees, kuid tasapisi kadus merelainetelt vaht, meri oli vaikne ja Põhjatäht - meremehed oma kompassil ikka ütlevad täht - vähehaaval oli nähtav, ja olgu öeldud et tähed ei paikne seal sedasi nagu siin. Nad on seal teistsuguse paigutusega. Nad heitsid ankrusse saarele mida nad olid näinud varem eemalt, saare elanikud tulid, lasid nooltega ega lubanud neil maale tulla ega küsida infot. Mehed ja naised lasid nooli. Noolte otsad olid valmistatud kalaluudest ja kogu populatsioon oli alasti ja ka väga... [loetamatu]. Nähes, et nad ei saa seal maabuda, seilasid nad saare teisele küljele, nad nägid paati. Neid nähes, paat põgenes ja inimesed jooksid kaldale. Nad võtsid paadi. Nad nägid et selles oli inimliha. Juhtus et need inimesed olid rahvus kes käis saarelt saarele küttides inimesi ja süües neid. Nad ütlesid Colombo nägi veel ühte saart, nad lähenesid sellele, nad nägid et sellel saarel olid suured maod. Nad vältisid maabumist selle saare peale ja püsisid seal seitseteist päeva. Selle saare elanikud nägid et neile ei teki kahju tollelt laevalt, nad püüdsid kala oma paatidega ja tõid seda neile. Need[hispaanlased] olid meelitatud ja andsid neile klaashelmeid. Tuleb välja, et tema[Kolumbus] oli lugenud raamatust et selles regioonis on klaashelmed hinnatud. Nähes helmeid nad tõid veel kalu. Need[hispaanlased] andsid neile alati klaashelmeid. Ühel päeval nad nägid kulda naise käe ümber, nad võtsid kulla ja andsid talle pärle. Nad ütlesid neile, tooge veel kulda, me anname rohkem pärle. Nad läksid ja tõid neile palju kulda. Tuleb välja et sealsetes mägedes oli kullakaevandused. Ühel päeval samuti, nad nägid pärleid ühe inimese käes. Nad nägid et kui; nad andsid helmeid, rohkem pärle toodi neile. Pärleid leiti selle saare kallastelt, kahe kuni nelja meetri sügavuselt. Ja nad laadisid ka oma laeva palke ja võtsid kaks saare elanikku kaasa, nad viisid neid sel aastal Hispaania kuninga juurde. Kuid nad ütlesid Colombole, mitte teades nende inimeste keelt, nad suhtlesid märkidega, ja pärast seda reisi Hispaania kuningas saatis preestrid, et pöörata need põliselanikud oma usku. Neil ei olnud mingisugust usku. Nad käisid alasti ja lamasid seal nagu loomad. Nüüd need alad on avatud kõigile ja saanud kuulsaks. Nimed mis tähistavad kohti nimetatud saartel ja rannikutel oli antud Colombo poolt, et need kohad oleks teada nende poolt. Ja ka Colombo oli suur astronoom. Rannikud ja saared sellel kaardil on võetud Colombo kaardilt.

VI. See sektsioon näitab mismoodi kaart on joonistatud. Sel sajandil ei ole sellist kaarti nagu see kaart kellelgi. Selle vaese mehe käsi on selle joonistanud ja nüüd on see valmis. Umbes paarikümne diagrammi ja Mappae Mundi - need on kaardid joonistatud Aleksandri päevil, kahe sarve kuningas, mis näitab maa asustatud osa; araablased nimetavad neid diagramme Jaferiye - kaheksast seda sorti Jaferiyest ja üks araabia hindi kaart, ja kaartidest mis olid portugaallaste maad Hind, Sind ja Hiina geomeetriliselt joonistatud, ja samuti Colombo poolt joonistatud kaart lääne regioonis ma olen täpsustanud seda. Vähendades neid kõiki kaarte ühele mõõdule saadi selline kuju. Niiet käesolev kaart on nii täpne ja usaldusväärne Seitsme Merega nagu nende meie maade kaartid on peetud täpseks ja usaldusväärseks meremeeste poolt.

VII. See on seotud Portugali uskmatutega et selles kohas öö ja päev on lühimad kaks tundi ja pikimad kakskümmend kaks tundi. Kuid päev on väga soe ja öösel on seal palju kastet.

VIII. Teel Hindi vilayeti Portugali laeval kohtas vastutuult kaldalt. Tuul kaldalt...[lugematu]see[laev]. Pärast tormi poolt lõuna suunas liikumist nad nägid kallast oma vastas nad liikusid selle poole[lugematu]. Nad nägid et need kohad on head ankrusse heitmiseks. Nad viskasid ankru ja läksid paatidega kaldale. Nad nägid inimesi kõndimas, kõik olid paljad. Kuid nad lasid nooli, nende otsad olid tehtud kalaluudest. Nad olid seal kaheksa päeva. Nad suhtlesid nende inimestega märkidega. See laev nägi neid maid ja kirjutas neist millist... Antud laev ilma minemata Hindi[Indiasse], läks tagasi Portugali, kus, saabudes see andis informatsiooni... Nad kirjeldasid neid kaldaid detailselt... Nad on neid avastanud.

IX. Ja sellel maal paistab et seal on sellise kujuga valge peaga koletisi, ja kuue sarvega härjad. Portugali uskmatud on kirjutanud oma kaartidele...

X. See maa on hüljatud. Kõik on varemeis ja on öeldud et suured maod leiduvad seal. Seetõttu Portugali uskmatud ei läinud seal maale ja on öeldud ka et need on väga soojad.

XI. Ja need neli laeva on Portugali laevad. Nende kuju on üles täheldatud. Need reisisid lääne maalt Abyssinia[Etioopia] et jõuda Indiasse. Nad ütlesid Shulukile. Selle ranniku vahemaa on 4200 miili.

XII. ...Sellel kaldal torn
...on igaljuhul
...selles kliimas kulda
...võttes köie
...on öeldud et nad mõõtsid

[Need poolikud read näitavad, et kaart on pooleks rebitud]

XIII. Ja Genoese kuke[laevatüüp] tuli Flandersist jäädes tormi kätte. Tormi survel jõudis nende saarteni, ja sel moel need saared said tuntuks.

XIV. On öeldud et iidsetel aegadel preester nimega Sanvolrandan(Santo Brandan/St. Brendan) reisis Seitsmel Merel, nad ütlevad. Eelmainitud maabus sellel kalal. Nad arvasid et see on kuiv maa ja tegid lõkke sellele kalale, kui kala selg hakkas põlema see sukeldus merre, nad läksid oma paatidega tagasi laeva. Seda vahejuhtumit ei maini Portugali uskmatud. See on võetud iidsest Mappae Mundi'st.

XV. Neile väikestele saartele nad andsid nimeks Undizi Vergine. See on Üksteist Neitsit.

XVI. Ja sellel saarel nad nimetavad Antilia saar. Seal on palju koletisi ja papagoisid ja palju metsa. See pole asustatud.

XVII. See laev sõitis mööda kallast tormiga ja jäi sinna kuhu see langes... Selle nimi oli Nicola di Giuvan. Oma kaardile on kirjutatud et need jõed mis paistavad on enamasti kuld[jõesängis]. Kui vesi on läinud nad korjavad palju kulda liivast. Nende kaardil...

XVIII. See on laev Portugalist mis sattus tormi ja vaikusse( sel maal. Detailid on kirjutatud selle kaardi servale.[vt. VIII])

XIX. Portugali uskmatud ei lähe siin läände. Kogu see pool kuulub täielikult Hispaaniale. Nad on teinud lepingu et[joone peal] kaks tuhat miili lääne poole Gibraltari väinast tuleb pidada piir. Portugallased ei ületa seda poolt kuid Hindi-pool ja lõuna pool kuuluvad Portugallastele.

XX. Ja see karavell sattudes tormi selle saare juures. Selle nimi oli Nicola Giuvan. Ja sel saarel on palju ühesarvelisi härgi. Sel põhjusel nimetavad nad saart Isle de Vacca, mis tähendab härja saar.

XXI. Selle karavelli admiral nimega Messir Anton the Genoese, kuid kasvas Portugalis. Ühel päeval eelmainitud karavell sattus tormi kätte ja sattus sellele saarele. Ta leidis palju ingverit siit ja on kirjutanud neist saartest.

XXII. Selle mere nimi on Lääne Meri, kuid Prantsuse meremehed kutsuvad seda Mare d'Espagna. Mis tähendab Hispaania Meri. Tänaseni tunti seda nende nimedega, kuid Colombo, kes avas selle mere ja tegi need saared tuntuks, ja ka Portugali uskmatud kes on avanud tolle regiooni on nõustunud andma sellele üheskoos uue nime. Nad on andndud sellele nime Ovo Sano[Ookean] olgu öeldud, kõlab muna. Enne seda arvati et merel ei ole lõppu, et selle teine ots on pimedus. Nüüd nad on näinud et see meri on piiratud kaldaga, sest see on nagu järv, nad nimetavad seda Ovo Sano.

XXIII. Selles kohas on härjad ühe sarvega, ja sellise kujuga koletised.

XXIV. Need koletised on 1.6 meetrit pikad. Nende silmevahe on 22 sentimeetrit. Kuid nad on ohutud hinged.



Vasta
#2
See siin vast sobiks liita mõne varasema teemaga, näiteks
http://www.para-web.org/showthread.php?tid=1832
Piri Reisi kaardist on veel mitmes teemas juttu olnud, näiteks
http://www.para-web.org/showthread.php?tid=4220
Vasta
#3
Ma usun, et kaardil võib olla Jaapan ja Aasia, aga ainult seal Põhja-Ameerika koha peal. P-Ameerika rannikut polnud veel avastatud. Seda tehti samal aastal, mil Piri Reis oma kaardi koostas. 1913. aastal jõudis Juan Ponce de Leóni(link) Floridasse.
Lõuna-Ameerika on liiga Lõuna-Ameerika moodi ja täpselt L-Ameerika koha peal. Paar veidrat saart seal on, aga liiga vähe saari Aasia kohta ja puudub Indo-Hiina poolsaar. 90° alla kõik keeratud pealegi. Lõuna-Ameerika lõuna osa on muidugi ka veel ära keeratud omakorda seletamatul kombel. Võib-olla on see mingi susser-vusser, et need kaks mannert keskelt kokku ühendati, kuna nad ei teadnud eriti sellest piirkonnast midagi.

Piri-Reisil olid mõned portugalaste kaardid aluseks võetud. Võib-olla ta teadis ka Vasco da Gama reisidest. Kas ta mõtles siis, et Vasco ajas ilmakaared sassi ja hakkas Hea Lootuse neemest alates alguses ida asemel läände sõitma ja siis mööda aafrika rannikut (see nö Antarktis) üles tulema.
Portugalastel oli see Aasia kaartidel ikka väga hästi paigas. 1502 aasta kaart.
link Kuuba ja Haiti on ka päris ära tuntavad. Aasia kuju on väga erineva iseloomuga sellest L-Ameeriast.
Avades portugallaste kaardi suuremalt, leiate sealt huvitavaid detaile. Nt mingi suur saar Läänemeres.

---

Lisaks üks huvitav leid.
Kuramaa Hertsogiriigile kuulus 17. sajandil Kariibimere äärel Tobago saar (Uus-Kuramaa) ja Aafrikas Gambia jõe suudmes kolooniad. Võib peaaegu öelda, et lätlased on asutanud Gambia pealinna Banjuli.
Mõlemad kolooniad püsisid nende käes ainult ca 10 aastat.
[Pilt: 250px-Duchy_of_Courland_%26_Semigallia_1740.svg.png]
Vasta
#4
Piri Reisil pidi olema käpp sügaval õukonnas sees, kui ta teiste portugallaste kaardid kätte sai - teekonnad olid suur riigisaladus ( st üldiselt teati, aga kuidas, seda varjati). Nt kui Kolumbus pakkus oma idee välja, et paneks lääne poolt Indiasse, siis Portugali õukonnas öeldi talle viisakalt ära... oma rada Indiasse portugallastel juba oli....Hispaania õukonnas vaadati, et.... maximum kaotame kolm laeva - aga "võidu" korral on risk seda väärt.( Niiehknii olid avastusretked riskid, kus arvestati, et eluga tuleb heal juhul 1/3 meestest ja laevadest tagasi).

Et kui Piri Reis kaartidele ligi pääses, siis pidi ta olema usaldusalune kuninga õukonnas ja ka asjatundja - susserdajat poleks riigi väärtuslikeimatele saladustele ligi lastud...

Vasta
#5
Sultan ise andis korralduse Piri Reisile üks suur jz korralik kaart koostada. Lisaks oli ta ka tollase riigi mereväe admiral. Eeldan Euroruubel, et kõik see pani tema käpa piisavalt sügavale sisse wink
Vasta
#6
Jah ta oli Osmani laevastiku admiral. Nimi Piri = admiral. Nii on mulle kunagi meelde jäänud.

Ja seda ei teadnudki, et Kuramaa Hertsogiriigile kuulus 17. sajandil Kariibimere äärel Tobago saar (Uus-Kuramaa).
Uurisin, kas sellest kuskil juttu ka on, leidsin järgmised artiklid:
http://et.wikipedia.org/wiki/Kuramaa_hertsogiriik

Seoses Läti presidendi visiidiga 2001.a. Tobagosse:
http://www.ohtuleht.ee/115950/lati-presi...-kolooniat


Hertsog Jakob (1642-1682), kes mööda maailma purjetanud kroonprintsina ostis 41 km pika ja 12 km laia Tobago saare ühelt inglise krahvilt.

Jakobi agarus (tal oli suurem laevastik kui tollasel Prantsusmaal) häiris inglasi ja hollandlasi niivõrd, et nad ründasid esimesel võimalusel Kuramaa kolooniaid.

Fakt on igal juhul see, et Jakobi laevastik vallutas 1664. aastal Tobago tagasi (Läti mitte ainult ei ostnud, vaid ka vallutas kolooniaid!), ent see jäi ka viimaseks ja ajutiseks eduks. Kuramaa püüdis oma õigusi Tobagole taastada kuni 1795. aastani, mil ta ise tsaarinna Katariina II käsul likvideeriti.

Praegu on Trinidadi ja Tobago saareriik:
http://et.wikipedia.org/wiki/Trinidad_ja_Tobago

Kunagist emamaad meenutab saarel vaid 1976. aastal püstitatud Kuramaa monument. See siis väike kõrvalepõige teemasse. Smile



Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Vinland-i kaart tunnistatud ehtsaks. Nazz 13 4,924 09-08-2009, 19:29
Viimane postitus: excubitoris

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat