Postita vastus 
 
Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trollid
Autor Sõnum
xawa
skeptik

Postitusi: 406
Liitunud: Mar 2010
27-12-2013 18:15
Postitus: #1
Trollid
Algselt Skandinaavia mütoloogiast pärinevad trollid, kes olid jumalate otsesed vastased on saavutanud laiema populaarsuse ka tänapäevastes muinasjuttudes ning Hollywoodi filmides. Väliselt meenutavad trollid inimest, kuid on pisut robustsema välimusega. Trolle on kahte põhiliiki. Ühed hiiglasekasvu mäe- ehk metsatrollid ning teised väikesekasvulised olendid kes elavad maa all.
Veetrollid võivad aga kaluritele tuua nii head kui halba õnne. Hea õnne lootuses meelitasid kalurid neid maiustega.

Sõna "troll" tähendus ei ole täpselt teada. Üks võimalik tähendus sellel oli kas maagia või nõidus. Vanas Rootsi seaduses oli trolleri teatavat sorti maagia mille eesmärk oli halba teha. Põhja-germaani mõiste trolldom tähendas nõiakunsti.

Hispaania paleontoloogi Juan Luis Arsuaga teoretiseeris fossiilsetele tõenditele tuginedes, et neandertaallased ja kromanjoonlased elasid ühel ajal. Soome paleontoloog laiendas omalt poolt seda teooriat, väites et trollid on inimeste esivanemate-kromanjoonlaste kauge mälestus neandertaallastest 40 000 aasta tagant. Trollide välimuses on küll stereotüüpseid sarnasusi neandertaallastega, nagu etteulatuvad lõug ja kulmud, pikad käed, suur jõud ning rohke karvkate kehal. Probleem on aga selles, et jääaegses Skandinaavias ei elanud ei neandertaallasi ega kromanjoonlasi.

Teise teooria kohaselt pärinevad trollid esivanemate kultusest Skandinaavias kristluse-eelnevast ajast kümnendast ja üheteistkümnendast sajandist. Koos ristiusu pealesurumisega keelustati igasugune paganlus seadustega. Neid seob ka paganliku ajalooga uskumused mille kohaselt kohtades kus kirikukellades on kuulda pidevat kuminat, tähendab et ümbruskond on trollivaba. See kumin hirmutavat neid mujale kolima.

Trollid on legendi kohaselt ka mitmeid pooleliolevaid krikuid hävitanud või siis loopinud valmis kirikuid kivikamakatega.

Trollide välimusest ja omadustest tasuks mainida, et neil võivad olla kihvad ning nad võivad esineda ka ühesilmsete gükloopidena. Lõuna-Skandinaaviast pärit väikesekasvulised majatrollid suudavad muuta end nähtamatuks ning liikuda koos tuulega. Kui hiigeltrollid on enamasti erakud, siis väiksed on vastupidi seltskondlikud.

Trollidel oli kombeks käia inimeste juures vargil. Nad varastasid kõike mis süüa kõlbas või siis keerasid toiduvalmistamise nahka. Näiteks leiva või õlleteo.
Nad võisid varastada ka inimlapsi või siis neid enda laste vastu vahetada. Varastatud täiskasvanuid pidasid trollid vangide või orjadena. Vangistusest pääsedes ei mäletanud aga ohvrid midagi oma vangipõlvest.

Legendi kohaselt pidas ka jumal Thor neile jahti oma vasara Mjölniriga. Kui ta vasar maad puudutas siis pildus see üles nii välku kui sädemeid. Sellest pärineb ka trollide hirm nii terase kui ka piksevälgu ees.
Maapind pidi erinevais paigus siiamaani varjama neid sümboolseid vasaraid(tegelikkuses kiviaja kirved) mis mõjuvad kaitsva talismanina.
Trollide vastu aitavad ka ristid, palved ning kirikukellade kõla.

Vaenuliku loomuga trollid olid tihtipeale ka inimsööjad kes olid võimelised juba kaugelt tundma ristiinimese verelõhna.
Päikesevalguse kätte sattudes, aga muutusid nad kivideks. Skandinaavias leidub mitmeid selliseid kivisid kui maamärke.
Rootsis on mitmeid trollinimelisi kohti Trollhättan(trollikübar) ja legendaarne mägi Trollkyrka(trollikirik).
http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Troll
http://en.wikipedia.org/wiki/Troll
http://bibliodyssey.blogspot.com/2006/07...rolls.html
http://users.skynet.be/fa023784/trollmoo...cb-43.html
http://trollmother.com/index.php/trollhistory
http://bigfootevidence.blogspot.com/2012...orway.html
http://frontiersofzoology.blogspot.com/2...rolls.html

UFO - see on imelihtne!
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Nofretete
parahuviline

Postitusi: 3,480
Liitunud: Dec 2010
27-12-2013 19:47
Postitus: #2
RE: Trollid
Sarnaselt päkapikkudele toimetavad, koovad ja ketravad ning pruulivad trollid lakkamatult ning tänu oma usinusele on ülimalt rikkad.

Trollide tänapäevasele populaarsusele loodi alus 19. sajandi keskel kui Asbjørnsen ja Moe rahvasuust kogutud trollilood avaldasid ning andsid tõuke nende kasutamisele norra kirjanduses ja kunstis.

http://et.para-web.wikia.com/wiki/Troll

Skandinaavia trollid kunstis ja folklooris:
http://trollmoon.com/

PILLE TAMMELA õlimaal Öös on trolle:

http://www.e-kunstisalong.ee/?e=teosed&t=1&num=3574
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Nofretete
parahuviline

Postitusi: 3,480
Liitunud: Dec 2010
29-12-2013 20:59
Postitus: #3
RE: Trollid
Islandi 13 jõulutrolli

Kui enamikus riikides külastab perekondi jõuluvana, siis Islandi lastel on hoopis 13 jõulutrolli, kes külastavad neid kolmeteistkümnel päeval enne jõule. Headele lastele jätavad hirmutavad trollid küll kingitusi, kuid halbadele lastele hoopis mädanevaid kartuleid.

Islandi jõulutrollid põlvnevad trollidest ning nende algupäraseks rolliks oli laste hirmutamine. Nad on Islandi ühtede kõige hirmsamate koletiste Grýla ja Leppalúði pojad.

1. Stekkjarstaur (Lambakuudi Mats). Saabub 12.detsembril. Lambakuudi mats sai oma nime selle järgi, et ta armastab lambaid ahistada. Tema tunnusjooneks on äratuntavad jäigad puujalad.
2. Giljagaur (Uhtoru Molu). Tema saabub 13. detsembril ning on tuntud selle poolest, et peidab end uhtorgudes, oodates võimalust hiilida lehmalauta ja piima varastada.
3. Stúfur (Töntsakas). Teda kutsutakse Töntsakaks, sest ta on väga lühike. Peamiselt on Töntsakas tuntud selle poolest, et ta varastab panne ning sööb neilt pudemeid.
4. Þvörusleikir (Lusikalakkuja). See kleepuvate sõrmedega troll varastab puidust lusikaid, eesmärgiga neid lakkuda. Ta on alatoitumise tõttu äärmiselt kõhnuke.
5. Pottaskefill (Potikraapija). Potikraapija saabub linna 16. detsembril. Tema eesmärgiks on varastada pottidest toidujääke.
6. Askasleikir (Kausilakkuja). Kausilakkuja peidab end voodi all, oodates, kuni keegi paneb maha oma kausi, mille ta siis varastab.
7. Hurðaskellir (Uksepaugutaja). Uksepaugutajale meeldib paugutada uksi, eriti just öösiti.
8. Skyrgámur (Skyri ahmija). Skyr on traditsiooniline Islandi piimatoode, mis sarnaneb jogurtile. Sellele trollile meeldib väga skyr.
9. Bjúgnakrækir (Vorstinäppaja). Vorstinäppaja, nagu nimigi ütleb, näppab vorste, mis suitsutamiseks välja riputatud on.
10.Gluggagægir (Aknapiiluja). See troll vaatab läbi akende ning püüab nii märgata asju, mida varastada.
11. Gáttaþefur (Ukseaval Nuuskija). Sel trollil on kergesti äratuntav suur nina, millega ta nuusib, et tunda Laufabrauði nimelise, traditsioonilise Islandi jõululeiva lõhna.
12. Ketkrókur (Lihakonks). Lihakonks, nagu nimigi ütleb, kasutab oma konksu, et liha varastada.
13. Kertasníkir (Küünlavarastaja). Küünlavarastaja saabub linna 24. detsembril. Ta jälitab lapsi, et varastada ning hiljem süüa nende küünlad.

http://www.thjodminjasafn.is/english/for...yule-lads/
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Postita vastus 


Vali alamfoorum:


Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog