Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Sinu teejuht ristiusku"-teema
#1
Oli mul üks juhus, mil istusin Jõgeva poole kihutavas rongis,mõttesse vajunud, kõrvaklapid peas...
Ühel hetkel kõnetas mind mu taga istunud vanem naine. Et miks ma neid kolakaid kannan? Tegin mõttes otsuse veidi teda uurida. Lihtsalt ajaviiteks. Tekkis vestlus, ma lasin tal kuulata enda pleieri fonoteeki. Ja samas kiusasin teda suunavate küsimustega. Algul ta ajas oma teemat ja jauras, et mu muusika olevat mõttetu, kõrvaklappide kandmine olevat "lõnguse" tunnus jne. Õrritamise mõttega küsisin: "ega äkki mu jope vale värvi pole?" Ta vaatas... ja lausus: "see on liiga kirju. Ei tohiks olla selline. Peab olema ühetoonilisem." Ühesõnaga, koorus välja mitmeid asju, mis tema arvates vajanuks "remonti", näiteks mu pikad juuksed, muusikamaitse, religioossed vaated (kui provotseerimise eesmärgil mainisin viikingite jumalaid, sosistas ta ehmunult, et olen paadunud satanist), kõnemaneer jne... Ennast nimetas ta konservatiivseks kristlaseks ja mulle meenus Ervin Õunapuu raamat “Sinu teejuht ristiusku”.. Lõpuks suunasin vestluse filosoofiale. Uurisin otse: "ütle, mis on elu mõte?" Väike viiv, altkulmu pilk... ja siis vastus: "vaata, poja. Võibolla pole sa veel päris kadunud. Nii et kuula! Elu mõte on elada rangelt meile antud reeglite järgi!" Mina küsisin mõtlikul moel: "hm... kas lausa igas pisiasjas? "JAH!", oli tema innukas vastus Smile Väike küsitlus valgustas päris huvitavaid asju. Ta nimelt tõemeeli uskus, et on vaid ühed õiged reeglid. Näiteks... "Sul pole veel peret? Peab olema! Meeldib seks? Fui! See on vaid laste saamiseks, teki all, ja enne seda peab mees naise välja sööma viima! Ainus õige eluviis on tsölibaat. Ema suri varakult? Aga ju sa siis olid lapsena patune, sind karistati selle eest!
Mida sa üldse tegema lähed? Juhutöö? Nii ei sobi. Töö olgu kellast kellani, päevaplaan olgu kõiges paika pandud. Hommikul üles, sööd, lähed tööle. Õhtul käid poes, tood toidu koju, siis veedad perega kultuurselt aega ja kell 10 magama. Ja tööleminekuks kasutad seda jalgratast? Aga nii ei sobi! Jalgratas on spordivahend. Viisakas inimene sõidab raudteejaamast töökohta bussiga, kui töökoht on kaugel. Sa ei tea, mis on kultuurne ajaviide? Vaata telekat, kuula Klassikaraadiot (ei hakanud ma talle mainima, et mulle see raadio niigi meeldib), loe luuletusi, harjuta pilli, palveta, loe perega Piiblit, nädalavahetustel teed sporti või käid teatris.... (Kisub lahedaks, proua võttis mu provokatsioonist kenasti tuld). Kuidas koolis hakkama said? Ah et alguses hästi ja hiljem viis kiusamine õpeedukuse alla? Aga vaata - ju siis oligi sul viga küljes, muidu poleks sind kiusama hakatud ja sa oleksid õppinud hästi kuni lõpuni! Alkoholi tarbid? Ei? Huvitav. Tavaliselt on sinusugused väga põhja käinud... veel huvitavam on, et sa isegi ei suitseta - aga seda ma ei usu kah. Otsid armastust? Armastust pole olemas. On reeglid ja pead võtma naise, kes
elab reeglite järgi! Ideaalne on, kui naise valivad sulle su vanemad, kes on targemad, kui sina. Ah jaa, sul pole ju ema? Aga siis võin mina sulle naise otsida, mul on kaks kandidaati olemas! Naudingud? Inimene pole loodud nautima. Elu on KOHUSTUS."
Muudki taolist tuli selle naise suust nagu küllusesarvest.
Sedamoodi see vestlus arenes ja lõpuks ma küsisin: “nii et siis inimese elu võiks võrrelda rituaaliga?”
“Mitte lihtsalt võrrelda, poiss”, kähvas vana naine karmilt ja jätkas: “inimese elu ONGI rituaal! Vaid see kindlustab inimsoo jätkusuutlikkuse ja kõrge moraali! Igasugune mõttevabadus põhjustab hädasid ja kõrvalekaldeid. Loodan, et sa pole p...rast? (uhuu - selline sõna endast nii heal arvamusel oleva inimese suust...) Kui pole, on veel väga hästi, sest ka p...rastia on vaba mõtlemise vili. Juuste pikkuse järgi ma küll kahtlustan sinus seda, kuigitõsine p...rast kannab näotuid nahkriideid.... Samuti paganlikud vaated, ahnus, kurjus, silmakirjalikkus, egoism, kõik see on vaba mõtlemise vili! Inimene ei määra siin elus midagi. Kõik on juba tema eest paika pandud. Isegi see, et sa minuga jutustad. Sulle ju tahetakse märku anda, et aeg on muutuda alandlikuks!”

Üks vinge koht oli, kui ta uuris, kelle juurde ma lähen. Poetasin, et “ah, üks tuttav katoliiklane”. Selle peale jooksis proual juhe kenasti kinni. “Mida.... ära solva kristlasi! Satanist EI SAA suhelda katoliiklasega! Sa lihtsalt tahad mind kiusata!”

Iseenesest päris huvitav teema. Paljud ei usu, et selliseid inimesi meie seas elab. Rongist maha minnes ütlesin talle “Hail Odin, hail Freyja!” - oh, naine hakkas kiirelt endale ristimärke laduma, omal silmad pärani ja huuled kiirelt palveid pomisemas...

Vahest olete teiegi selliseid inimesi kohanud? Jutustage oma muljetest Smile
Vasta
#2
Ehheee ... kahjuks ei ole. Ohutust kaugusest, nii nagu sinu puhul, oleks see kindlasti huvitav kohtumine.

Aga ma just eile õhtul lugesin raamatut "Vägivalla tütred", kus oli inimsööja Andreas Hanni lugu. Ta oli baptistide perest pärit, kus elu käis just selliste reeglite järgi nagu see naine sulle rongis kirjeldas. Loomulikult ei tulnud kõikidest lastest mõrvareid, kuid ma ei kahtle, et vägivaldselt lastele peale sunnitud väga ranged reeglid loovad väga soodsa pinnase igasugusteks väga katkiste inimeste kasvamiseks.

Tahtsin temast (inimsööjast) kirjutada psühhopaatide teemas, kuid enne sai mõte otsa, niiet Paadikapteni teemaalgatus oli väga hästi ajastatud. Aga ega ma temast ikka kirjutada ei taha.

Et elu on RITUAAL - see on iseendast väga huvitav mõte, ja selle sõnastasid ju esimesena sina, Paadikapten, eks? Ainult et asi on mu meelst selles, et iga inimene ise selle rituaali enda jaoks paika paneks, et kas üldse, kui rangelt ja kelle/mille altarile.

Lõpuks veel katkistest inimestest. Inimene on väga-väga õrn. Päris terveid on tõesti vähe, kui üldse. Samas leian, et mõõdukas katkiolek pole midagi halba, vaid vastupidi - see on (enese)otsinguteks vajalik eeldus. Sest kui kõik on niigi täiuslik, siis on ju kõik nagu lõppenud või mis?

Igaks petteks lisan, et tegu on ju ainult ühe inimese arvamusega.
Vasta
#3
Marina - probleem pole mitte nii võrd reeglites kui sellistes aga selles, et lapsele neid ei seletata. Kui laps saab aru ja loll ta ei ole - saab aru kui SELETADA, et miks ja mille pärast see või teine reegel on olemas siis tekib arusaamine ja see "katkiminemine" ei ole üldse traagiline. Paljudel minu silmade eest läbi käinud "andreas hannid" on olnud mitte niivõrd kinni reeglite rägastikus kui kodune vägivald - nii psüühiline kui füüsiline. Kusjuures hämmastav (tegelikult mitte eriti - kui kaaluda) on see, et ema poolne vägivald jätab sügavamad ja "mitmekesisemad" haavad kui isa poolne. ema poolne vägivald annab isiku tegevusele teatud põhjalikkuse - ta võtab asja kohe südamega. Orgunnib ja naudib protsessi pikalt. Isa poolne panus on üldjuhul selline, et "kuul pähe ja rahu majas".

Nii, et "ristiusu" mõju on siin pigem sümboolne. Tema erinevad "ismid" annavad oma panuse, kuid algseks probleemiks on siiski inimene ise - ehk siis "päti" esivanem/ad. Huvitav on see, et mitmel juhul on tugevad kodused reeglid - ka usu reeglid - isiku "kriminaalset väljendumist" edasi lükanud ja tihti lausa kõvasti. Kui paljudel on need mõjunud nii, et kriminaalne tee on käimata jäänud - ka usu reeglite pärast - jääb kahjuks saladuseks. Kui selle numbri kuskilt kätte saaks oleks vägagi huvitav neid numbreid võrrelda.
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Sinu jaoks suurimad müsteeriumid? Tutanhamon 111 51,660 11-09-2018, 23:00
Viimane postitus: isemaag
  see pole uus teema - väga vana - nüüd uuesti esile tulev. Henry Kalle 1 2,441 02-07-2015, 18:20
Viimane postitus: kalldunn
  Ajutine teema! Jõhvikas 13 5,579 23-12-2010, 00:50
Viimane postitus: Thorondor

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat