Postita vastus 
 
Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Porkuni müsteerium
Autor Sõnum
Psühholoog
Jälgija

Postitusi: 202
Liitunud: Sep 2010
13-11-2013 16:32
Postitus: #1
Porkuni müsteerium
Eesti üks salapärasem ja legendirohke külake Porkuni on peidetud Virumaa metsade ja järvede vahele.

Porkuni alal asetseb järv, mis võib lihtsalt ühe hetkega sõnaotseses mõttes ära kaduda. Järve põhjas kuskil asetseb maagiline kaev, mis järvevee endasse tõmbab. Aga ka eemal asustusest metsas on leitud saladuslikke kaevusi, mis on väga ammu ehitatud ning nende põhimõte teadmata.

Porkunis (Porkholmis) asetses kunagi suur linnus, mille rajas ligi 500 aastat tagasi Vatikanist pärit piiskop Siimon Vander Borch.
Linnusest on praeguseni järgi jäänud vaid vana väravatorn. Tänu arhiivist leitud vanadele joonistele, ehitati virtuaalselt 3D graafikas Porkuni linnus uuesti ülesse.
Legendid räägivad, et Porkunist viisid teistesse linnustesse pikad maaalused käigud, kus võis peidus olla nii varandust kui ka ohvrite säilmeid.

Kaasaja inimesed on olnud seletamatute nähtuste tunnistajateks nii linnuse juures paiknevas vanas mõisahoones, kui ka saare lõunatipus asetsevas iidses ammu unustatud matmispaigas.

Mis eriskummaline koht see Porkuni siis on, et seal ka tänapäeval kummalised sündmused aset leiavad, seda uurib Alari Kivisaar alljärgnevas dokumentaalfilmis Porkuni müsteerium.

Treiler:


Täispikk dokumentaalfilm (23 minutit):Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
excubitoris
Kes-Kus-Miks-oloog

Postitusi: 11,466
Liitunud: Apr 2007
13-11-2013 17:38
Postitus: #2
RE: Porkuni müsteerium
Päris nunnu winkVaatasin Marina postitust ja otsustasin ka enda oma natuke täiendada.

Igatsorti asjapulgad on täheldanud, et suurte konfliktide algus langeb kokku mitmete erinevate perioodidega Maa elus. näiteks Päikese aktiivsus ja seal oli midagi veel. Selge, et see kõik ei mõjuta vaid inimkonflikte vaid ka protsesse looduses. Selles valguses pole selles järve(de) kuivamises midagi müstilist - on asjad millede kohta meil puuduv piisav info. Lihtsalt antud vee kogu "tsükkel" on seotud just nende muudatustega. Nagu Marina all pool välja tõi siis tegu on karsti alaga ja see annab oma poolse lisa antud protsessile. Kui mõni järv kuivab kokku või kaob lihtsamalt siis teisel on vaja natuke pikemaid ja keerulisemaid protsesse. Ja kui need lähevad kokku või tsüklisse suuremate muudatustega siis saamegi "ennustava" järve.
Selles kontekstis mind pigem huvitab kas keegi on teinud seal vähegi tõsiselt võetavat statistikat selle järve kuivamise ja ka vee taseme kõikumise osas aastate lõikes? Kui selline statistika oleks saaks seda võrrelda konfliktide kõveraga ja siis vaadata millega te veel kokku läheb. Arvan, et hea andme mahu puhul võiks sealt nii mõndagi huvitavat välja lugeda ja teada saada kohaliku mikrokliima kohta.
(selle postituse viimane muutmine: 13-11-2013 18:29 excubitoris.)

Tegelikult on kõik lihtne aga me pole sellest veel aru saanud ...
*
Sa pead tegema HEAD halvast, sest millestki muust teda teha pole.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Mannu Eemal
uxake

Postitusi: 2,420
Liitunud: Aug 2010
13-11-2013 17:44
Postitus: #3
RE: Porkuni müsteerium
Kena tutvustav film.
Müsteeriumi pool vast pisut liigselt üle paisutatud, sest väga palju Eestimaa paiku võivad esitada samasuguse "müsteeriumi".

Tsitaat:Porkuni alal asetseb järv, mis võib lihtsalt ühe hetkega sõnaotseses mõttes ära kaduda. Järve põhjas kuskil asetseb maagiline kaev, mis järvevee endasse tõmbab. Aga ka eemal asustusest metsas on leitud saladuslikke kaevusi, mis on väga ammu ehitatud ning nende põhimõte teadmata.
Porkuni järv on karstitekkeline paisjärv, seega ei ole tema aegajalt kuivaksjäämises midagi müstilist. Ümbruskonnas on väga palju ajutisi järvi, mis suveks ära kuivavad. Kui põhjavee tase jääb väga madalaks, siis kuivab ka Porkuni järv. Karstilehter ehk kurisu näeb üsna vanu kive täis kaevu moodi välja küll. Ajutised karstijärved selliste "kaevude" kaudu täituvad ja tühjenevad. Maa all aga voolavad salajõed. Kuival ajal on need lihtsalt koopad.

Aga teine teema on selliste piirkondade geobioloogia, mis on ka minu meelest väga põnev ja heal juhul ka müstilisi elamusi pakkuv. Geobioloog Parve räägib saates 12.-13. minutil: "Sellel lagendikul magnetvälja ei ole, elekter on mingil määral, aga magnetvälja jõujooni ei ole. Meil jääb keskkonnast midagi saamata". Iseendast väga huvitav tähelepanek, sest kui midagi jääb saamata, millega inimene on keskkonnas igapäevaselt harjunud on, siis täidab aju selle tühimiku fantaasiatega või täitub see millegagi, mille jaoks tavaliselt "ruumi" ei ole.

Kindlasti saab teaduslikult võttes norida lause kallal, et "magnetvälja ei ole, elekter mingil määral on". Minu jaoks tähendab see lause seda, et on mingisugused magnetvälja anomaaliad. Neid on aga Eestis väga mitmel pool ja veel tugevamaid. Magnetomeetria Tahaksin siiski teada täpsemalt, mis värk seal selle magnetväljaga on. Sest see annaks ehk selgitada vähemalt ühest küljest igasuguste "portaalide" olemust. Rõhutan - ainult ühe külje. Teine külg on inimese psüühikas, kolmas-neljas jne võivad olla veel midaiganes.


Ahjaa ... Porkuni lossi koha peal olevat varem olnud muinaseestlaste linnus. Ju siis oli kindluse jaoks sobiv koht, nii maastikuliselt kui ka "energeetiliselt".
(selle postituse viimane muutmine: 13-11-2013 17:54 Mannu.)

Brain expedition.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Müstik
Shambalas

Postitusi: 13,074
Liitunud: Oct 2004
30-10-2014 12:38
Postitus: #4
RE: Porkuni müsteerium
Leidsin Porkuni paemuuseumi lehelt huvitavaid legende ja lugusid.

Meie üks armastatumaid romantiliste ballaadide autoreid Marie Under on möödunud sajandi kahekümnendatel aastatel kirja pannud süngevõitu lugulaulu Porkuni preilist, mis on ehk tuntuim selle kandiga seotud pärimus.

Mis valgus sääl Porkuni tiigi pääl
käib heitlevalt üles ja alla,
veeroosest suvel ja talvel jääl
kui põlev süda lööb valla?

See valgus on Porkuni preili hing,
mis vee all ei leia rahu:
võib puhata tiigis küll kuub ja king,
kuid neitsihing sinna ei mahu.
------

Lingil luuletus pikemalt.

Kaanimägi

Porkuni järvest algab Valgejõgi, mis välja voolates on kitsas ojakene, laieneb hiljem jõeks ja suundub Soome lahte.

Vanasti olnud Valgejõgi suur ja lai, laevad võinud vabalt sõita Soome lahest Porkunisse välja. Porkuni lähedal Piisupi külas elanud vennad Kaanid, kes laevade röövimisega suure varanduse kokku ajanud ja sellega endale lossi ehitanud. Varastatud raha eest ehitatud loss vajunud aga ühel ööl koos kokkuvarastatud kraamiga maa alla, järele jäänud ainult kõrgem küngas. Praegugi võib näha keset põldu ühte täiesti ümarat mäge, kus vendade varandused peidus on. See ongi Kaanimägi.

Porkuni linnuse varandused

Üks Porkuni mõisnik toonud oma lastele Tallinnast koduõpetajanna, kes olnud väga ajaloohuviline. Õpetajanna hiilinud salaja mõisa arhiivi, et seal vanu dokumente uurida. Ühel päeval leidnud ta vana ladinakeelse pärgamendi. Seal seisnud kirjas, et lossi valitseja lasknud Liivi sõja ajal 1558.a. enne venelaste tulekut seintelt ja mujalt ära korjata ja lossi alla nurgakeldrisse viia kõik kallid asjad, mis venelastel jäidki leidmata. Pärgamendil seisnud varanduse asukoht ja selle leidmise õpetus:
„Kui suvisel pööripäeval, 9. juunil kell 12 lõuna ajal päike selgesti paistab, siis mine vana lossi otsa torni aluse õõnsuse äärele, seisata seal ja püüa vaadata õõnsuse müüri prao sisse. – Juuli – ristimärgi koht – Anno 1558
Mis sa näed, sellest vaiki!“

Kirjas seisnud veel õpetus, kus pragu asub. Õigel päeval läinudki õpetajanna kohale, piilunud praost sisse ja näinud tõesti suurt varandust. Mõisaomanik juhtunud aga talle just sel hetkel peale. Tõusnud suur tüli ja õpetajanna vallandatud kohe.

Porkuni lossi varandus aga magavat praegugi all keldris, kusjuures kuri vaim ise – tuliseks aetud kolmeharuline raudhark peos – aastasajad aega kõige suurema hoolega vahti peab.

Ka suvisel pööripäeval ei saavat keegi midagi näha, sest kiir ei tungivat prakku. Selle ette pannud vanakuri piiskopi musta kuue, mis ühe kullakasti serval rippunud.
Edasi tuleb juttu kummitusest ja Kaie-nimelisest neiust, kes kolis alla Vete-Ema juurde, et pääseda vastumeelsest abielust.

http://www.tamsalu.ee/paemuuseum/legendid.html#saared

Maailm on täis lahendamata mõistatusi ja mõned neist on veel saladuslikumad, kui üldse osatakse ette kujutada.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Wilholmensis
Veteran

Postitusi: 883
Liitunud: May 2009
30-10-2014 22:31
Postitus: #5
RE: Porkuni müsteerium
Vana nimi ikkagi Borkholm mitte Porkholm. Mul on mõni vana manuskript 19. saj. I poolest, kus teated mõnest Borkholmi elanikust (Th. Knüpffer, V- Maarja pastor, kirjutanud) ja 1860ndatest teragravüür von Mellinite vapist kellele vahepeal see mõis kuulus. Arhiiviallikaid veel mul hilisemaidki, kus viited Porkuni elanikele (teiste kihelkondade vallakohtute protokollid kus märgitakse ära Porkunist isikuid), piirdaatumid 1833- 1920.
Linnuse plats pole täielikult läbi kaevatud, sealt võivad välja tulla huvitavad ehitusdetailid, eriti vana kiriku piirkonnas - võlvikaared, pilastrid-, õigemini nende detailid ja roosornamentika. Selle linnuse võiks uuesti üles ehitada maketina ja saab suurepärase turismiobjekti kohalikule kogukonnale. Kui sinna paikkonda saaks elanikke juurde, siis saaks Porkuni asulasse ka kaupluse, postkontori ja mõned ettevõtted. Rõhku tuleks panna järve kasutusele ja hooldusele ning mõis- ja vanale koolihoonele. Mõisa ümbruse peaks läbi vaatama georadariga, et saada kinnitust, kas on käike või ei.

Siin pildid Porkuni kultuuriloolistest objektidest mis ma sel aastal teinud. Võimalik ka allalaadida ja võib vabalt levitada.
________________________________________________________________________________​__________________________________

https://www.dropbox.com/sh/74x1yuwpatih5...3XGna?dl=0


https://www.dropbox.com/sh/1tvn1p4ub7ksg...5Vdya?dl=0
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Müstik
Shambalas

Postitusi: 13,074
Liitunud: Oct 2004
01-11-2014 17:06
Postitus: #6
RE: Porkuni müsteerium
Huvitav ajalooline koht on see Porkuni tõepoolest. Ja tundub tõesti, et seal on veel palju uurida. Energiaid jne.
Vaatasin neid sinu tehtud pilte ka. Ilusad loodusvaated. Smile
Kahjuks ise olen ainult korra Porkunis käinud. Siis oli seal ka see metskitse skulptuur, mis hiljem pihta pandi ja kolm aastat hiljem ka tagasi saadi.
Kas tead on see on nüüd jälle mõisahoone juures tagasi või on ikka veel fuajees, et ei saaks uuest pihta panna?

Maailm on täis lahendamata mõistatusi ja mõned neist on veel saladuslikumad, kui üldse osatakse ette kujutada.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Wilholmensis
Veteran

Postitusi: 883
Liitunud: May 2009
01-11-2014 18:11
Postitus: #7
RE: Porkuni müsteerium
Ma põle mõisa juures ühtki skulptuuri märganud.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Müstik
Shambalas

Postitusi: 13,074
Liitunud: Oct 2004
01-11-2014 18:35
Postitus: #8
RE: Porkuni müsteerium
Mul on sellest kitsest pilt tehtud. Seepärast siiani meeles on.
Aga internetist ei leidnud jah sellest skulptuurist ühtki pilti. Hakkasingi siis mõtlema, et ehk ei ole seda kitse endisesse kohta tagasi pandud.
Muidu selle skulptuuri vargusest ja üles leidmisest kirjutati 2001 aastal siin:

http://www.virumaateataja.ee/2405093/pro...oju-tagasi

Maailm on täis lahendamata mõistatusi ja mõned neist on veel saladuslikumad, kui üldse osatakse ette kujutada.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Müstik
Shambalas

Postitusi: 13,074
Liitunud: Oct 2004
24-05-2018 13:52
Postitus: #9
RE: Porkuni müsteerium
Porkuni mõis

See oli rüütlimõis Väike-Maarja kihelkonnas Virumaal. Kaasajal jääb kunagine mõis Tamsalu valla territooriumile. Selle mõisa kohta on liikvel nii mõnigi hirmuvärinaid tekitav legend. Räägitakse nii julmast mõisaprouast, kes lasi oma teenijaid peksta, kui ka Porkuni preilist, kes vägivaldselt tapeti sobimatu armastuse tõttu. Külastajad on mõisas kuulnud nii samme ja uste avamist, kui ka naisterahvast meenutavat kogu liikumas.

http://alkeemia.delfi.ee/mystika/mysteer...d=78365340
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Postita vastus 


Vali alamfoorum:


Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog