Postita vastus 
 
Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Geenid ja meemid
Autor Sõnum
Hallucigenia
Veteran

Postitusi: 3,548
Liitunud: Dec 2004
26-04-2005 13:42
Postitus: #1
Geenid ja meemid
Kuna ei leidnud nagu ühtegi täpselt sobivat teemat nendele mõtetele, siis ehk siin ...
Aastal 1976 tuli Richard Dawkins välja lennuka ideega, mis senise evolutsioonikäsitluse mingis mõttes pea peale pööras, väites, et primaarsed on mitte organismid vaid geenid, ja organismid (meie, inimesed, sealhulgas) on vaid geenide "ellujäämismasinad" (raamat "Egoistlik geen", vist ka eesti keeles olemas). RD tegi siiski möönduse, et inimeste võime vahetada (kopeerida) informatsiooni mitte ainult geneetiliselt on meid geenide võimu alt päästnud. Ta tõi sisse ka uue termini "meem" (i.k. meme) tähistamaks neid infokomplekse, mida inimesed mittegeneetiliselt vahetavad (nt mingi poliitiline idee, lööklaul, teaduslik teooria jpms).
Taolisele lähenemisele keerab vindi peale inglise psühholoog Susan Blackmore (Tutanhamon on kusagil siin foorumis ühele dokumendile tema veebikohas viidanud) - parapsühholoogia doktor (kes tänaseks selles ainevallas küll pettunud ja hoopis vastupidiseid vaateid propageerib). Oma raamatus "Meemimasin" (ilmunud ka eestikeelses tõlkes, aga praktiliselt läbi müüdud) väidab SB, et oleme (meie, inimesed) vaid meemide ellujäämismasinad, st et isiksust kui sellist pole olemas, on vaid meemide "puntrad", mis neil (meemidel) edukamalt levida aitavad. Daam esines hiljuti ka Tallinnas, aga siinsest foorumist vist keegi ei käinud kuulamas, muidu oleks ehk miskit kirjutatud ...
Nujah, olgu siis nende meemidega nagu on, aga ühele efektsele psühholoogilisele katsele, mille SB oma loengus tõi, tahaks küll viidata. Kuulajatele näidati videoklippi, kus kolm musta ja kolm valgesse riietatud inimest mängivad palli (viskavad seda üksteisele) ning palutakse täpselt kokku lugeda, mitmel korral viskab "valge" inimene palli "valgele" inimesele. Kui klipp vaadatud, siis ... aga edasi ma siinkohal ei räägiks, et mitte segada huvilistel endal nautimast. See klipp on leitav ka Internetist aga sobiv oleks teda vist vaadata suuremale ekraanile projekteerituna.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Gulja
Tavaliige

Postitusi: 173
Liitunud: May 2005
22-07-2005 08:52
Postitus: #2
 
ja enamus valgeid leiab et valgetele vistakse rohkem palli
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Hallucigenia
Veteran

Postitusi: 3,548
Liitunud: Dec 2004
22-07-2005 10:12
Postitus: #3
 
Olgu. Kui see teema jälle välja ujus, siis annan ka selle võrguviite:http://viscog.beckman.uiuc.edu/grafs/demos/15.html
Ja uskuge või mitte, seda klipi keskel ilmuvat musta "ahvi" pani kogu umbes 70-inimeselisest auditooriumist tähele vaid 1-2. Niipalju siis meie võimest panna tähele asju, mis meid otseselt ei huvita. Vabandust, et olen nüüd teie isikliku üllatusvõimaluse ära rikkunud. Aga jääb võimalus, et saate ise selle klipiga kedagi üllatada.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Hallucigenia
Veteran

Postitusi: 3,548
Liitunud: Dec 2004
11-05-2006 19:02
Postitus: #4
 
Tsitaat:Algselt postitas: Hallucigenia
Aastal 1976 tuli Richard Dawkins välja lennuka ideega, mis senise evolutsioonikäsitluse mingis mõttes pea peale pööras, väites, et primaarsed on mitte organismid vaid geenid, ja organismid (meie, inimesed, sealhulgas) on vaid geenide "ellujäämismasinad" (raamat "Egoistlik geen", vist ka eesti keeles olemas).
Sihuke uitmõte tuli (see puudutab külla ainult geene): Põhja-Kanada polaaraladel lasti maha elukas, kes DNA analüüsil osutus jääkaru ja grizli hübriidiks (link). Kuna jääkarudel varsti niikuinii "maa" (st jää) jalge alt ära sulab ja minna kuhugi pole - on need siis tema geenid, kes sellisel viisil püüavad "uppuvalt laevalt" põgeneda? Vilets valik muidugi, sest ega sedasi kaugele jõua - taolised hübriidid peaksid viljatud olema. Aga uppuja haarab õlekõrrest ...
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Müstik
Shambalas

Postitusi: 13,074
Liitunud: Oct 2004
30-04-2016 10:10
Postitus: #5
RE: Geenid ja meemid
(26-04-2005 13:42 )Hallucigenia Kirjutas:  Oma raamatus "Meemimasin" (ilmunud ka eestikeelses tõlkes, aga praktiliselt läbi müüdud) väidab SB, et oleme (meie, inimesed) vaid meemide ellujäämismasinad, st et isiksust kui sellist pole olemas, on vaid meemide "puntrad", mis neil (meemidel) edukamalt levida aitavad.
Daam esines hiljuti ka Tallinnas, aga siinsest foorumist vist keegi ei käinud kuulamas, muidu oleks ehk miskit kirjutatud ...
Susan Blackmore esines ka sel aastal aprillikuus Tallinnas loenguga.
Rahvusvahelisel konverentsil.
Meemide kohta avastasin huvitava lingi. Purpurtuba.
SPIRAALDÜNAAMIKA TEADVUSELAINED EHK MEEMID

Don Becki ja Chris Cowani Spiraalne Dünaamika (1995), mida hiljem edasi täiendanud ka Clare Graves ja mille omakorda temalt üle võtnud ja edasi arendanud Ken Wilber.

See on arengupsühholoogiline käsitlus, mis räägib üheksast erinevast teadvuselainest ehk meemist maailma ajaloos, mida inimliik oma kollektiivses arengu on läbinud.

Individuaalselt on need meemid kättesaadavad igale inimesele tänagi. Meemid on siis olemismallid, mis kujunenud kultuurievolutsioonis ja kandunud edasi mittegeneetiliselt põlvest põlve.

Ken Wilber lisab neile üheksale erinevale teadvuselainele veel transpersonaalsed tasandid (mis täna väljenduvad alles üksikutes individuaalsustes või väikerühmades):

10. Astraalne-psüühiline – loodusmüstitsism
11. Subtiilne (peen) – jumalik müstitsism
12. Kausaalne – vormitu müstitsism
13. Mitteduaalne – mitteduaalne müstitsism

http://www.elukestevareng.com/index.php?...&Itemid=43
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Postita vastus 


Vali alamfoorum:


Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog