Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Miks inimesed nii rumalad on?
#1
Mõtlesin, et teen eraldi teema teemal inimese lollus ja rumalus, kuna ei suutnud leida päris sobivat kohta. Siia võiks koguda mõtteid ja artikleid ja ideid inimese sisemisest lollusest, millest osad on meile kõigile igapäevaelust teada-tuntud, kuid millest osadest arusaamiseks tuleb uurida vastavaid katseid ja olukordi.

Teen otsa lahti artikliga, milles korratakse küll juba mõnedele teadaolevaid psühholoogilisi effekte, kognitiivseid nihkeid ja mõistuse illusioone, aga millest siiski võib nii mõndagi õppida. Arusaamine oma rumalusest on peamine eeldus teel vähem-rumaluseni.



12 kognitiivset moonet(cognitive bias), mis takistavad meil olevat arukad

Väidetavalt on inimaju võimeline tegema 10^16 elementaararvutust sekundis, mis ületab mäekõrguselt ka kõige võimsamat arvutit. Ometigi on meie aju lootusetult piiratud ning lihtsaimgi taskuarvuti suudab lahedada matemaatilisi tehteid tuhandeid kordi kiiremini kui meie. Lisaks oleme me lootusetult kõiksugu tajumoonete küüsis, mis rikuvad meie mälu, sunnivaid meid tegema küsitletavaid otsuseid ning saabuma vääradele arusaamadele.

On tähtis vahe arutlusvigade(logical fallacies) ja tajumoonete(cognitive bias) vahel. Kui esimene neist on viga loogilises mõtlemises(n. kui vihma sajab, siis tänav on märg - seega kui tänav on märg, siis järelikult on sadanud) või argument rumalusest(kuna tulnukate olemasolust ei ole tõendeid, ei ole tulnukaid olemas), siis tajumoone kujutab endast viga, mis on põhjustatud vigasest mälust, eelarvamustest või näiteks grupisurvest. Tajumoonded on põhimõtteliselt psühholoogilised möödalasud, millest möödalaskjal endal mingit aimugi pole.

Mõned sotsiaal-psühholoogid arvavad, et tajumoonded on evolutsioonilised kohastumused, mis lubavad meil teha välkkiireid otsuseid ohtlikes olukordades - lubades meie ajul "tähtsat" informatsiooni kiiremini töödelda. Paraku lubavad need meil ka teha kohutavaid vigu ning kõige parem viis neid vigu vältida oleks õppida kuidas ja miks meie aju nõnda töötab.

1. Kinnitusmoone(confirmation bias)

Meile meeldivad inimesed, kes mõtlevad nagu meie. Meie kipume omaks võtma informatsiooni mis kinnitab juba meie olemasolevaid uskumusi või hoiakuid ning me kipume unustama või vältima informatsiooni, mis nendele vastu räägib. Me hoiame eemale inimestest(raamatutest, veebilehtedest, faktidest) kelle arvamused sunnivad meid tundma ennnast ebamugavalt või kahtlema oma uskumustes ning me pooldame ja võtame omaks iga killukese, mis kinnitab meie eelnevaid arvamusi.

See moone on üks tähtsamaid ja võimsamaid üldse. Sellest "üle saada" on praktiliselt võimatu ja selle üritamine nõnda kurnav ja emotsionaalselt ebamugav, et vähesed üldse seda proovivadki. See on üks põhjusi, miks näiteks teadusartikli avaldamisele prestiizikas ajakirjas eelneb vahel lausa jaburalt pikk periood, mille vältel kümned oma ala spetsialistid üritavad leida sellest vigu(kuna autori aju on juba oma olemuselt võimetu seda ise tegema).

2. Sisegrupimoone(ingroup bias)

Sarnane eelnevale, kus meie evolutsiooniline minevik sunnib meid alati armastama oma enda gruppi(hõimu) ja vihkama teist gruppi(naaberhõimu). Paradoksaalselt põhjustab seda arvatavasti kemikaal nimega oksütotsiin(oxytocin), mida nimetatakse muuhulgas ka "armastuse molekuliks". See paneb meid kiinduma oma lähedastesse ja sõpradesse ning samaaegselt vältima, põlgama, kahtlema ja kartma neid "teisi". Mõistetavalt tekitab see olukorra, kus nende "teiste" mõtteid ja ideid ei võeta kuulda, kuid samas "enda kamba" uskumused tunduvad nii õiged. Näiteid igapäevaelust pole vaja vast tuuagi...

3. Mänguri eelarvamus(gambler's fallacy)

Inimesed omastavad eelnevatele sündmustele üleliigset tähendust tuleviku sündmuste ennustamisel. Hea näide on kull-või-kiri mäng, kus näiteks saades 5 järjestikust kulli paneb inimesed arvama, et järgneval viske ajal võimalus kiri saada on kuidagi suurem kui varem, kuigi tegelikuses on iga viske tõenäosus igal juhul täpselt 50/50.

See on üks põhjusi, miks hasartmängurid kalduvad uskuma, et peale pikaajalist "halba õnne" peab kindlasti millalgi tulema "hea õnn".

4. Ostujärgne ratsionaliseerimine(Post-Purchase Rationalization)

Samuti nimega Ostja Stockholm'i sündroom, kus näiteks ostes midagi kallist, vigast ja/või tarbetut suudame me hiljem ennast veenda, et lõppude lõpuks oli see suurepärane idee ning ma tõesti vajan seda asja. Põhimõtteliselt on see aju viis vältida ebamugavustunnet, mis tekib kui me teeme midagi sellist, mis ei nõustu meie algsete uskumustega.

5. Tähelepandamatud tõenäosused(Neglecting Probability)

Me tunneme ennast kõvasti turvalisemana autos kui lennukis. Lennuk ikkagi lendab kõrgel taevas suurtel kiirustel ja avarii lõppeb peaaegu alati kõigi surmaga. Ometigi on võimalus lennuõnnetuses surra 1:5000(mõnede allikate kohaset lausa 1:20000), samas kui tõenäosus autoõnnetuses surra on kõigest 1:84. Samadel põhjustel kardame me surra terrorirünnakus, aga mitte nii väga trepil kukkudes või toidumürgitust saades.

Võimetus haarata erinevate olukordade tõenäosusi sunnib meid ülehindama suhteliselt ohutute olukordade ohtlikust ning alahindama ohtlike olukordi.

6. Moone selektiivsel vaatlusel(Observational Selection Bias)

Effekt mis tekib kui me märkame asju, mida me enne ei märganud ja seega ekslikult arvame, et selle mingi asja esinemissagedus on tõusnud. Hea näide on äkiline võime märgata kõikjal sama marki autosid, mille me just ostsime või näiteks raseda naise võime märgata tänavapildis teisi rasedaid naisi või siis laulusid, mida me just esmakordselt kodus kuulasime või numbreid mis meile midagi tähendavad, jne. Näiteid on palju...

7. Status-quo moone(Status-Quo Bias)

Kui miski töötab, siis ei ole mõtet seda parandada(kuigi äkki me suudaksime seda paremini töötama saada). Me käime samades restoranides, samadel töödel, ostame sarnaseid riideid ja toetame aastaid samu erakonde. Mõistetavalt ei tee selline kalduvus jääda samade liistude juurde head majadusele ja/või poliitilisele arengule.

8. Negatiivne jääb meelde(Negativity Bias)

Kalduvus meeles pidada ja ülehinnata halbu uudiseid. Evolutsiooniliselt kasulik kohastumus ellujäämisel("mõõkhambulised tiigrid tapavad meie kaaslasi" vs "need marjad on hästi head ja neid on palju"). Steven Pinker( The Better Angels of Our Nature: Why Violence Has Declined) kirjutas terve raamatu sadadest asjadest, mis aasta-aastalt paremaks lähevad(haridus on kättesaadavam, kuritegevus langeb, sõdasid on vähem, inimesed elavad kauem), aga ometigi paljud vaidleksid, et kõik läheb muudkui allamäge.

9. Massiga kaasa(Bandwagon Effect)

Märkame me seda või mitte, aga meile meeldib minna kaasa massidega. Alates poolehoiuga enamuse poolt eelistatud jalgpallimeeskonnast, lõpetades mõne üldlevinult populaarse raamatu ülehindamisega. Mõistuspärasusega pole siin tihti midagi pistmist, kuna enamus võib tekkida mingi täiesti triviaalse kokkulangevuse mõjul. Äärmuslikel juhtudel võib see moone panna meid kahtlema esmapilgul lausa silmnähtavalt õigetes hoiakutes, lihtsalt kuna grupiarvamusega kaasa minemine on nii ahvatlev(vt. The Asch Conformity Experiments).

10. Projektsiooni moone(Projection bias)

Olles 24/7 kinni oma peas on raske vaadelda ümbritsevat erapooletult. See paneb meid tihtipeale uskuma, et teised inimesed mõtlevad nagu meie ja nõustuvad meiega, kuigi selleks arvamuseks ei ole mingit nähtavat põhjust. Me ülehindame oma normaalsust ja eeldame ekslikult, et teistel on samad andmeid mis meil. Selline kaduvus võib näiteks mõne usuhullu viia veendumusele, et ühiskonnas on kõvasti rohkem inimesi kes tema mõtete ja tegudega nõustuvad, kui tegelikult.

11. Praeguse hetke moone(The Current Moment Bias)

Inimestel on väga raske kujutada ennast ette tulevikus ja käituda vastavalt. Me pigem naudime head hetke praegu ja lükkame häda ja viletsuse tulevikku. Meie evolutsioonilises minevikus oli see hea kohastumus, kuna iga järgnev päev võis olla päev millal sa sured ja pikajalised investeeringud tasusid harva ära.

12. Ankru effekt(Anchoring Effect)

...ehk suhtelisuse lõks. Me võrdleme millegi väärtust ainult asjadega, mis on meile lähedal ja kättesaadaval. Heaks näiteks on hinnad kallis restoranis, kus me hindame toidu soodsust teiste menüüs olevate roogade suhtes, mitte hinna enese järgi. See on üks põhjusi miks kallid restoranid pakuvad alati midagi hästi kallist teiste mõõdukalt kallite roogade kõrvale, lootuses et see paneb inimesed tellima midagi vahepealselt kallist...

Jätkub...
Vasta
#2
Veel keegi , kes sarnaste mõtete küüsis on . Mõned päevad tagasi hakkasin mina taolisi mõtteid mõlgutama ja tundsin , et endal ka tahab juhe kokku joosta. Täna teatas teinepool , et temal on inimliku rumaluse taluvuse piir käes .
Kuum teema seega . Ma ei imestaks, kui siin foorumis leiduks teisigi, kes nii mõtlevad . Ja ehk sellega seoses muutusi planeerivad .
Vasta
#3
Mina lisaks siia veel pööbli massipsühoos. Näiteks kui homme leheneegrid karjuvad maha et sool ja tikud saavad nädala lõpuks otsa. Siis läheb ostupaanika lahti. Või vaadake mis juhtub kui on kuskil suured alla hindlused. On ju ka telekas neid kaklusi näidatud.
Vasta
#4
Halva näitena inimeste arukusest sobib mitmete eelpoolnimetatud punktidega moe järgimine ja väärtustamine. Igasuguse moe. Rõivamood sealhulgas.
Hiljuti jäi veebist silma pealkiri: "Igas kaasaegses kodus (interjööris) on võrkkiik". Tule taevas appi!

Teema on hea ja huvipakkuv! Esitatavate teooriate arv võib piiratud olla, aga näiteid on piiramatult, neid tekkib iga päev juurde.
Vasta
#5
11. Praeguse hetke moone(The Current Moment Bias)
Selle alla peaks vast sobima ka väga paljude arusaam, et just praegu ja just nüüd on käsil väga revolutsioonilised ja olulised sündmused, igasugused ajastute vahetused, maailma lõpud jne.
Vasta
#6
Mida suurem on materiaalne heaolu seda väiksem on vaimsus. Nii vähemalt minule tundub.
Võtame või need heaoluriigid. Meesterahvas ei oska isegi naela seina lüüa.

Küsi lolli käest, et kas ta on tark või loll. Saad vastuseks et ega loll ei ole kohe kindlasti.
Kui küsid targa käest saad teise vastuse. Tark vastaks - ma ei tea eriti midagi...
Umbes nii!
Vasta
#7
Ka see arvamine on massipsyhhoos ... kui suur hulk inimesi intuitiivselt hakkab arvama yht/sama oleks m6istlik emotsioonid miinimumi keerata ja kaine pilguga ringi vaadata - v6ibolla oli lihtsalt selline paev .. v6ibolla, emotsioonide varjus pole te marganud midagi olulisemat, v6i midagi.
Vasta
#8
Hea postitus Nielander!

Enamiku nendest lollustest saab vist kirjutada puuduliku metakognitiivsuse arvele.
Ühe indiviidi või grupi lollus võib olla ka vajalik nähtus terve inimkonna vaatenurgast, et tasakaalustada mõne teise grupi lollusi, leida väärtusi sealt, kuhu muidu ei vaataks, luua kontrasti ning õppida vigadest.
Vasta
#9

see nielanderi nimekiri on segapudru massipsühoosist, harjumustest ja hetke-tegemistest, aga...ei ole lollimat müüti kui "ratsionaalsus ja erapooletus", mis "nagu" peaks eelpool kirjeldatule siin teemas vastanduma.... Ei ole siin "skeptikutel " hõisata midagi....





Vasta
#10
Lollus tuleb vaid mõttetegevusest ja säherdune tegevus on vaid homo sapiensil.
Vasta
#11
On kaks asja - lollus ja teadmatus. Tänasel päeval on need kaks mõistet tehtud sünonüümiks.
LOLLUS on see kui inimesel "nupp ei noki" ja ta ei ole suuteline uusi asju juurde õppima ega olemas olevat teadmist praktiliselt ellu rakendama.
TEADMATUS on aga see kui inimesel puudub teave ehk informatsioon. Kui inimene teeb otsuseid lähtuvalt temal olevast puudulikust informatsioonist, kuid ta on võimeline õppima ja õpitut ka rakendama siis ta ei ole loll vaid lihtsalt teadmatu.

Nielanderi poolt toodud ajude gümnastika on pervertne reaalsuse muutmise katse ja need "gümnastid" kes selliseid asju välja mõtlevad on minu meelest väga ohtlikud oportunistlikud propagandistid. Nad loovad kunstliku lahterduse süsteemi surudes inimesed sinna ja proovides neid TEHA lolliks, kuigi teavad ise, et inimeste teadmatusest põhjustatud vale otsused on otseselt põhjustatud neile peale surutud vale informatsioonist ja puudulikust teabest.
Olen siin foorumis tutvustanud hulgi materjale mis näitavad, et maailma valitsemist harrastav klikk on teadlikult kokku pannud koolide programmid nii, et inimestel tekiks vale arusaam sellest mis nende ümber toimub ja kes, ning mis samme astuvad, et see nii ka jääks.

Nüüd võiks siis hakata polemiseerima selle ümber MIKS meie lugupeetud kaasfoorumlane selle siia pani? Kas teadmatusest või otsest kaas katsest hakata lahterdama teisi isikuid - ka kaasfoorumlasi - mingil talle teada olevast motiivist lähtuvalt? Näiteks kui kellegi argument talle ei meeldi siis leiab sealt nimekirjast vähemalt ühe kategooria kuhu oponent suruda ja siis süüdistada teda lolluses sellega pannes ennast automaatselt "võitja" rolli.

Peab mainima, et praktikas selline asi toimib juba pikemat aega. Parim näide on see "holokausti" apologeedid ja nende praktika oponentide mahategemisel. Selle asemel, et fakti põhiselt holokausti "eitajate" argumendid ümber lükata - nagu oponendid on juba teinud nende argumantidega - hakatakse neid süüdistama fašismis, antisemiitluses ja kui see ei aita siis füüsiliselt neid ründama - nagu näiteks toimus Faurissoni PRantsusmaal ja mitte ainult. Ka see on üks "lolliks tegemise" moodustest.

Olen siis nüüd valmis vastu võtma kriitikat kui loll ma olen ja kuidas ma asjadest aru ei saa. wink
Vasta
#12
Sellepärast, et inimene sünnib juba vastava programmiga (reageerimine, käitumine, mõistmine, järeldamine, tundmine, mõtlemine), paljud ei saa sellest arugi, ja kes aimavad, ei tea kuidas sellest vabaneda.
Vasta
#13
Vabaneda on teoreetiliselt lihtne - karjast ja rahast lahti , ent seda saavad teha väga tugevad isiksused . Nimelt need , kellele enam väliselt mitte midagi korda ei lähe ja ,kes on vabanenud hirmust, et teda ei armastata selle hirmu 1001 erineval kujul. Ühesõnaga inimesed, kes on leidnud enda .
Aga see on loomulikult ebamugav , ning isegi kui inimesed teavad, mis nad tegema peaks, ei tee nad seda.
Vasta
#14
(11-08-2013, 07:17 )excubitoris Kirjutas: Nüüd võiks siis hakata polemiseerima selle ümber MIKS meie lugupeetud kaasfoorumlane selle siia pani?

Ehk selleks, et iseendas selgusele jõuda!?
On teatud rühma inimestega pimesi kaasa läinud ja aru saanud, et NII ENAM EDASI EI SAA. Ja kõik need eespool toodud punktid on ehk tema vabandused miks ta nii teinud on?



Vasta
#15
Üsna nõus, et lollus ja teadmatus on kaks ise asja. On mitmied näiteid, kus inimesed peale ajuopertasiooni suudavad elada ja toimetada ka näiteks ilma ühe suuraju poolkerata (kasutame ju väga väikset osa oma aju tegelikust võimsusest igapäevaelus )Samas lapsed ei sünni programmiga, me ise hakkame neid programmeerima nii nagu meidki on programmeeritud (see on juba eraldi teema kuidas ja miks). Laps sünnib puhta lehena, aga kohe lendab kari sugulasi peale ja kõigil on juba pilt valmis, kuidas üks "korralik" ilmakodanik peab käituma, välja nägema jne. Mida teadmatumad vanemad, seda hullem. Kuna mul on 2 last täiskasvanud ja üks eelkooliealine laps, siis oman üsna head isiklikku kogemust. Nüüd suudan loodetavasti vältida palju vigu, mida nooruses tegin, käituda oma sisetunde, mitte väliste mõjutajate toimel.
Kõige halvem asi, mida igapäevaselt kohtame on teiste pidev arvustamine ja hinnangute andmine, keegi ei tohi massist ehk üldisest tõekspidamisest erineda. Kui lapsi õrnas eas pidevalt raamidesse surume, siis saamegi sõnakuuleliku halli massi, kes viimaste trendid järgi joondub ja kõike erinevat hukka mõistab. Siin on igühel väike järelemõtlemise koht Smile et kas suurendame üldist teadmatust või hakkame sellele vastu Smile
Vasta
#16
Teeline - me kõik sünnime programmiga - kutsutakse seda instinktiks.
See määrab ära meie põhitoimingud sünnist surmani. Jahh - me saame seda natuke painutada siia-sinna, kuid "kinni keerata" või kustutada mitte. See programm millest sina räägid, et lapsepõlves "peale pannakse" see instinkti ülene sotsiaalne käitumismudel ja teadmised. Inimesed üldjuhul õpivad oma instinktidega elama ja sobitavad need oma õpitud käitumismudelitega. Üldjuhul on teatud instinktidest tulenevaid käitumisi võimalik painutada siia sinna, kuid sellel inimesel on üldjuhul ajus teatud ühendused "sassis" või läbipõlenud. Kuid isegi nemad alluvad oma instinktidele. Kogu inimese on elu läheb instinktide rahuldamiseks. Soo jätkamine, soe, külm, nälg jne. - kõik need on instinktid ja vaata mis ümberringi toimub! Kõik see sebimine on just instinktide täitmiseks, et meid oleks palju, et meil oleks hea ja alles kõrvalproduktina käib meil see teadvuse/hinge areng.
Füüsiline keha ja hing peavad tegema koostööd. Füüsilise keha jaoks on primaarne instinktide täitmine, et elus püsida ja sugu teha. Et saaks järgmise keha mis mahutaks hinge ja aitaks hingel areneda. See teademine on meist üldjuhul välja roogitud ja nii ongi enamusel Hing konfliktis Kehaga. Püütakse maha suruda instinkte luuakse konflikt Hinge ja Keha vahel. Kui aga hing on konfliktis kehaga siis tema areng pidurdub kuna energia läheb konflikti "arendamiseks" mitte aga arenguks. Ja "elu/koolis" tuupimine EI OLE hinge areng - see annab vaid mingeid eeldusi selleks aga ei asenda seda.

On ju teada, et iidsemad õpetused - ka näiteks Jeesus rääkis sellest - räägivad hingest ja uuesti sünnist. Kui meie hing on vaba konfliktist kehaga siis ta areneb ja on võimeline vabanema paljudest kammitsatest mis meile pealesurutud. Kui hingel "ei ole aega" siis mingist vabanemisest ja arengust juttu ei saa olla. Vardjad siin planeedil teavad seda ja selle pärast haldavadki koolisüsteemi mis lahutaks Hinge Kehast - lahutatuid on hea kontrollida. Vähe "maisem" võrdlus on Mees ja Naine. Kui on Perekond siis Mees ja Naine on tugevad ja saavad elus edasi - suudavad üle olla Vardjadest ja olla harmoonias oma Hinge ja Kehaga. Kui aga igal pool lokkab pedendus ja litsindus (nii meeste kui naiste oma) siis ei teki harmooniat. Ma ei väida, et ainuke võimalus on pulmadest surmani aga seda, et suhe peaks olema pikem kui üks öö - mille jooksul Paar saab Areneda rahus.

Seega - järgigem oma instinkte. Olgem pikas ja rahulikus suhtes vastasugupoolega, tehkem lapsi ja ei maksa ennast ka tööga ära tappa. Leidkem aega enda, partneri ja lapse jaoks, ning meil saab olema võimalus arendada oma Keha ja koos sellega areneb ka meie vaim. Kunagi tulevikus kui Vaim/Hing on suutnud ühendada oma elude informatsiooni siis ütleb ta teile AITÄHH selle eest.
Vasta
#17
Excubitoris'ele- instinktid on loomulikult kohe olemas, muidu sureksime ju välja. Kuidas asju nimetame, sellest kõigil erinev arusaam, mina ei nimetaks instinkte programmiks, vaid ikka instinktideks, programmeerimine on minu jaoks midagi muud.
Oma igapäevatöös tegelen inimestega, kelle Keha ja Hing on konfliktis. Kuna elame Lääne tsivilisatsiooni mõju all, siis hetkel aitan lääne inimesi lääne meetoditega, teistest ei saaks nad ju aru ja seetõttu pöörduvad nad minu poole (kuigi lootust on)
Programmeerimine toimubki instinkte kasutades, vaadake mis massimeedias toimub, enamus taandub seksile ehk siis soojätkamisele. Isegi vestlusteema peab "seksikas" olema .... ja apetiitne ja mugvust ja soojust pakkuv ...jne ehk puhtalt mängitakse meie instinktidel.
Seega järgige oma südme häält ehk intuitsiooni ja otsige kontakti oma Kõrgema minaga, siis on areng võimalik.
p.s mina näiteks olen abielus üle 20 aasta ja elu läheb järjest ilusamaks Smile
Vasta
#18
(11-08-2013, 11:24 )excubitoris Kirjutas: Teeline - me kõik sünnime programmiga - kutsutakse seda instinktiks.
/-/

Kogu inimese on elu läheb instinktide rahuldamiseks. Soo jätkamine, soe, külm, nälg jne. - kõik need on instinktid ja vaata mis ümberringi toimub! Kõik see sebimine on just instinktide täitmiseks, et meid oleks palju, et meil oleks hea ja alles kõrvalproduktina käib meil see teadvuse/hinge areng.

Füüsiline keha ja hing peavad tegema koostööd. Füüsilise keha jaoks on primaarne instinktide täitmine, et elus püsida ja sugu teha. Et saaks järgmise keha mis mahutaks hinge ja aitaks hingel areneda. See teademine on meist üldjuhul välja roogitud ja nii ongi enamusel Hing konfliktis Kehaga.
/-/

Vardjad siin planeedil teavad seda ja selle pärast haldavadki koolisüsteemi mis lahutaks Hinge Kehast - lahutatuid on hea kontrollida.

Mõningates teooriates on instinktid ehk rohelise kaose/elu sektorist väljumine viimane etapp enne vabanemist.
"Füüsiline keha ja hing peavad tegema koostööd", JHA NII ON, kuid aeg on minna edasi ja keha ei ole vastu, ta tahab ka areneda( ta mäletab, et oli millalgi enamaks võimeline), kuid ei tea kuidas JA see on koostöö.
Vasta
#19
Teema on huvitav ja vajalik.
Siin mõned postitajad on ilmselt tahtnud läbi lillede öelda, et raha ja materiaalsuse järgi jooksmine on rumaluse ja lolluse kriteerium. Tõepoolest, eesmärgina omaette ta justkui olekski see. Aga ühele mõtlevale persoonile on arvatavasti eesmärgiks hoopis läbi materiaalsuse saavutatav suurem vabadus. Ja seda positiivses mõttes. Suurem vabadus valida töökohta, vabadus reisida, vabadus valida millal puhata, millal mitte. Ei ole vist kõige hullemad eesmärgid? Irooniline, aga just keskmisele inimesele parem materiaalne olukord suurema vabaduse ühiskonnas annab. Rõhk just sõnal keskmisele, sest kõik ei suuda ja ei taha mõelda ennast astraali ja elada vaid sealsetest emotsioonidest. (Ei ole mõtet ärrituda, see oli kõigest heatahtlik huumor) Jah muidugi, see vabaduse mõiste on suhteline, kes mida vabaduseks peab, aga kuivõrd rumal seelline käitumine siis on?

Meenuvad kellegi sõnad, et ei ole olemas täielikku vabadust ilma teatava finantsilise vabaduseta. Minu jaoks on nendes sõnades piisaval hulgal reaalsustaju ja tõtt, et neid mitte naeruväärseks hõigata.
Samavõrd rumalaks saab ka ju soovi korral nimetada persooni, kes oma aega kulutab peamurdmisele, et mida ja miks ta osta saab ja võib. Valida töökohta pea et ei saagi, võtad selle mida pakkuda on, jne. Ehk teisisõnu, elad oma elu nagunii kulutades oma aega rahateenimisele ja raha peale mõtlemisele. Kui mitte, siis vähemalt raha ja materiaalsuse kirumisele. Samavõrd rumal või mis? Vägisi tahaks öelda, et kui sa pead rumalaks ja põlastusväärseks tegeleda rahaga, siis paraku kipub nii olema, et seda rohkem raha tegeleb sinuga.

Ja üldiselt selline pidev vastandumine materiaalsus vs vaimsus on isegi pisut totter. Ma arvan, et nad kuuluvad mõlemad ühe täisväärtuliku elu juurde. Üks ei välista teist.


Aga mis puutub üldisemalt teemasse, siis minu meelest on confirmation bias ehk kinnitusmoone auga oma esimesena mainimise ära teeninud. Selle käes kannatavad vähem või rohkem kõik inimesed. Aga hea kui keegi seda iseendagi puhul võimalikuks peab, näitab ehk elutervet suhtumist.
Vasta
#20
Kinnitusmoone ja massiga kaasa.

Need lollid omadused inimesel (ka eelnevalt loomadel) on välja kujunenud evolutsiooni käigus. Evolutsiooniliselt on olnud kasulik (energiasäästlik) käia "koos karjaga". Evolutsioonil ei pidavat eesmärki olema, aga ometigi tuli "kogemata" selline eesmärk välja - hoida inimest lollina.

Karjast väljamurdmine on parajalt jõu- ja ajamahukas. Ka praegune elukorraldus soosib, et me ikka kogu aeg nii rakkes oleksime, et ei jääks aega iseseisvalt mõelda. Ja karja sundimiseks (manipuleerimiseks) kasutatakse kõige lihtsamat moodust - sugutungile rõhumine, nagu keegi juba eelnevalt mainis. Selleks et olla "pandav", pead omama seda ja seda, olema selline ja selline. Isegi Exu ütleb, et peab olema pandav, muidu ei teki seda kena kooslust mees-naine-lapsed.

Ja veel üks asi. Kui keegi inimene ei kuulu ühe "massi" hulka, siis peab ta kuuluma väiksema alternatiivse massi hulka. Nt "tavainimene" vs "teadlik" inimene. Jutumärgid on siinkohal andmaks sõnale just seda vastupidist tähendust. Sisuliselt on asi selles, et kui inimene ei ole poolda praegust majanduslikku-poliitilist süsteemi, rämpstoitu, gripivaktsiine, üha kasvavat tarbimist, tegeleb joogaga, kahtlustab finantsladvikut manipuleerimises jne jne (ehk ei ole see "tavainimene"), siis eeldatakse automaatselt, et ta on anarhist/fašist/keskerakondlane, taimetoitlane, vaktsineerimisvastane, ülitervislike eluviisidega reptiloidideuskuja jne jne (ehk siis "teadlik"). Nagu vahepealseid variante polekski.

Ja hakake mind nüüd veenma, et vaktsineerimine on IGAL JUHUL kahjulik ja Obama joob imikute verd, eks wink Et ikka kuhugi karja kuuluks ...

Vasta
#21
Miks ajada asja nii keeruliseks...massimeelest (ja programmi muutmine) välja keeramine toimub hoopis lihtsamalt - alguses tuleb jälgida oma reageeringuid igapäeva sündmustele, need ära tunda ja hiljem, asendada teistega.
Vasta
#22
Kui juba panka on nii kerge lolliks teha, mis siis veel inimesi, kellel pole mingit finantsalast või muud spetsiifilist haridust:
GENIAALNE: Mees kavaldas panga üle ja tegi tollele seda, mida pank tavaliselt inimestele teeb
http://noortehaal.delfi.ee/news/elu/geni...d=66567791 .

Vasta
#23
(12-08-2013, 07:07 )Minaelan Kirjutas: Kui juba panka on nii kerge lolliks teha, mis siis veel inimesi, kellel pole mingit finantsalast või muud spetsiifilist haridust: http://noortehaal.delfi.ee/news/elu/geni...d=66567791 .

Kõlab, nagu sa usuks et pangatellerid on finantsalase või mingi muu spetsiifilise haridusega Smile
Vasta
#24
(12-08-2013, 06:31 )Tulnukinimene Kirjutas: Miks ajada asja nii keeruliseks...massimeelest (ja programmi muutmine) välja keeramine toimub hoopis lihtsamalt - alguses tuleb jälgida oma reageeringuid igapäeva sündmustele, need ära tunda ja hiljem, asendada teistega.
See programmi muutmine ei ole nii lihtne või õigemini programmi muutmine/lahti haakimine ise on lihtsam kui edasine elatise hankimine, läbi eluinstinkti hoitakse kari koos. Ja nagu siin eeskirjutajad ka mainisid paraku ilma rahata ei püsi elus (prügikasti kõrval kaua ei ela ja mingit nö vaimsust ka ei ole/tule). ...Alles omades piisavat materiaalset baasi võib ära liikuda kõrvale ja elada nii nagu ise soovid.

Usuliikidesse kuulumise proto- olemine baseerub samuti karjainstinktil, eriti hästi on reaaluses näha kui jälgida parve liikumist. Parve egregor
Oskusliku juhtimise printsiip ja rumaluse tekitamine.







Vasta
#25
(12-08-2013, 08:13 )Nuril Kirjutas:
(12-08-2013, 07:07 )Minaelan Kirjutas: Kui juba panka on nii kerge lolliks teha, mis siis veel inimesi, kellel pole mingit finantsalast või muud spetsiifilist haridust: http://noortehaal.delfi.ee/news/elu/geni...d=66567791 .

Kõlab, nagu sa usuks et pangatellerid on finantsalase või mingi muu spetsiifilise haridusega Smile

Pole tõesti kursis, ehk nad mingi koolituse ikka saavad.

Ma rõhuksin pigem sellele, et meile kõigile, inimestele, on tegelikult väga lihtne ajupesu teha ja samuti on meil veres massidega kaasa minna, sest üksijäämist kardetakse kõige enam.

Seetõttu ongi hea, et siin parafoorumis saavad sellised üksi oma teed käijad kasvõi pisut tuge ja tunnet, et on ka teisi selliseid Smile.
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Salapärased inimesed. Müstik 49 28,377 10-03-2024, 18:57
Viimane postitus: Mannu
  Inimesed tulevikus Anonymous 84 26,966 17-06-2022, 18:06
Viimane postitus: euroruubel
  Tavalised inimesed vs erilised inimesed Sekhmet 26 7,025 19-11-2020, 16:02
Viimane postitus: Aadu66
  Lapsed: miks-küsimused? kalldunn 15 8,645 08-09-2020, 16:13
Viimane postitus: Viimne Roomlane
  Miks on inimesed kurjad? das 31 15,207 21-12-2019, 12:39
Viimane postitus: pimedus
  Kadunuks jäänud inimesed. Müstik 70 39,183 25-11-2017, 13:17
Viimane postitus: Müstik
  Vägivaldsed inimesed Ichigo 13 6,546 27-02-2015, 16:19
Viimane postitus: Minaelan
  Miks süütu tüdruk parim abieluks. VironShaman 42 17,973 07-11-2014, 15:10
Viimane postitus: Veli Joonatan
  Miks ma ei suuda muutuda? lendav kokk 7 4,936 04-02-2012, 20:22
Viimane postitus: VLAD
  Kas skorpionid on halvad inimesed? entroopia 47 15,526 19-02-2009, 10:24
Viimane postitus: helen009

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat