Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Imettegev Pühtitsa Jumalaema ikoon.
#1
Kas ehk mõnel selle ikooniga ka isiklik kogemus?

http://www.tallinnapostimees.ee/1185410/...-tallinna/
Vasta
#2
Piiblist võib leida, et ikoonid ei tee kurja ja ei saa teha ka head.
Ikoonide kui ebajumalate kirjeldus Jeremia raamatust 10:2-9

2 Nõnda ütleb Issand:
Ärge õppige paganate teid
ja ärge kartke taeva märke,
sest paganad kardavad neid.
3 Kuid rahvaste kombed on tühisus:
sest puu on raiutud metsast,
see on puusepa kätetöö, kirvega tehtud;
4 seda ehitakse hõbeda ja kullaga,
kinnitatakse naelte ja haamritega
,
et see ei kõiguks.
5 Aga nad jäävad linnupeletiste sarnaseks,
kurgipõllul on need, ja nad ei räägi;
neid peab kandma, sest nad ei kõnni.
Ärge kartke neid, sest nad ei tee kurja,
aga nad ei saa teha ka head!
6 Ei ole sinu sarnast, Issand!
Sina oled suur, ja suur on su nimi
vägevuse poolest.
7 Kes ei peaks sind kartma,
rahvaste kuningas?
Tõesti, seda sa väärid!
Sest kõigi rahvaste tarkade hulgas
ja kõigis nende kuningriikides
ei ole sinu sarnast.
8 Üheskoos on nad rumalad ja narrid.
Ebajumalate õpetus:
see on puu,
9 õhukeseks taotud hõbe, toodud Tarsisest,
ja Uufase kuld,
puusepa ja kullassepa kätetöö
.
Nende riided on sinised ja purpurpunased,
kõik meistrite töö.




Vasta
#3
Aga jätaks õige kõrvale piibelikku vastumeelsuse esemelise pühaduse suhtesLaugh On üpris selge, et vähe haritud rahvas kippus "ebauskuma" ja Vanasse Testamenti soetud raamatuis lihtsalt pidi sellest juttu tehtama. Eelkõige teistele hoiatuseks ja õpetuseks.
Kui paljude inimeste soovid ja lootused koonduvad mingisse punkti, siis see punkt ju küllastub sellest ja hakkabki muutuma?
Vasta
#4
Kui te loete tähelepanelikult Vana Testamendi raamatuid, siis peaksite taipama, et seal olev jumal on tegelikult Lucifer ehk pimedusevürst.
Vasta
#5
(01-04-2013, 22:33 )corporis Kirjutas: Kui te loete tähelepanelikult Vana Testamendi raamatuid, siis peaksite taipama, et seal olev jumal on tegelikult Lucifer ehk pimedusevürst.

Kas ka neis raamatuis, mis Vanasse Testamenti ei kogutud? Kas ka neis esinev jumal on tegelikult põrguvürst? Ja Uues Testamendis enam ei ole? Noh eksju on üldteada, et Uus Testament pandi kokku ühel suurel koosolekul ja mitmeid raamatuid sinna ei valitud. Samamoodi ju ka Vana Testament on koostatud ja kompileeritud ehk küll jumalikul juhtimisel ent inimese kätega.Smile
Vasta
#6
Polnud kuulnudki, et Pühtitsas on imettegev ikoon.
Mis imesid see ikoon siis varemalt teinud on?

Leidsin ainult Jumalaema ikooni leidmise legendi:
"Umbes 300 aastat tagasi (16. saj) näinud ühel hommikul eesti karjane, kes allika juures loomi hoidnud, mäel üht hiilgavas valges rüüs naisterahvast seisvat. Karjane imestanud nägemuse üle ja lähenenud mäele, kuid nägemus kadunud. Karja juurde tagasi tulnud, näinud karjane naist jälle, kuid lähenemisel kadunud see uuesti. Nii kordunud see paar korda.

Karjane kõnelnud kodus imelikust nägemusest ja järgmisel hommikul mindud mitmekesi mäele. Ka nüüd ilmunud naise kuju. Kolmandal päeval tulnud veel rohkem inimesi imet vaatama. Nägemus kordus. Mindud mäele ja hakatud otsima. Naise kuju ilmumise kohalt leitud vana pühakuju, ikoon. Parajasti läinud mööda Jaama küla venelased. Eestlased andnud kuju venelastele. Pühakuju kujutanud Jumalaema."

Eesti rahva muistendite kohaselt on Kuremäe hoopis Kalevipoja puhkepaik.
Ühe hilisema muistendi kohaselt on Kalevipoeg maetud Kuremäele, kuhu hiljem papid ehitasid kloostri, et Kalevipoeg ei saaks üles tõusta.

Allikas: http://suleke.blogspot.com/2011/11/kurem...ma-ja.html




Vasta
#7
Eelmise nädala Ekspressis oli just lugu, kus ajakirjanik peatus viis päeva Kuremäe kloostris. Seal mainitud Vasknarva kroonikas kirjas olevas legendis nägid neli karjust 16.sajandil ilmutust, kus Meitsi Maarja seisis mäe jalamil, kust voolas läte, Maarja hakkas tõusma kõrgemale ja kõrgemale, kuni peatus majesteetliku tamme juures. Sealt leidsid külaelanikud Jumalaema Uinumise ikooni, mis luterlastest eestlaste poolt anti õigeusu vaimulike kätte, kes ehitasid tamme (!) kõrvale kabeli. Kuremäed hakati aga kutsuma Pühtitsaks, pühaks.
Nii et peale ikooni on olemas veel ka nn püha allikas, mis olla imettegev. Allikast oli artiklis rohkem juttu, aga ikoonist kahjuks mitte.
Vasta
#8
Need lood on teada, aga kuna teema on tehtud just ikooni kohta eraldi, siis
tahaks teada, kas see ikoon on kunagi kedagi terveks ravinud või miks selline teema on tehtud?
Mida teema autor peab silmas ikooniga seotud kogemustega?
Olen näiteks kuulnud, et mõned inimesed on hakanud ikoone vaadates üle kere värisema... Äkki on selle ikooniga ka mõni niisugune lugu seotud?


Vasta
#9
Seda jah, ma olen ise ühe ikooni kohal oma kätt hoidnud ja see on tugevasti surisema hakanud, katsetades kõrvalolevaid asju, siis surinat polnud. Aga kes teab, võis olla lihtsalt ootus, et ikoon on teistsugune ja tekkiski reageering.
Vasta
#10
Tunnistan ausasti, et selle ikooni ilmumine meediamaastikule oli minu jaoks üllatus ja kahtlustasin mingit heausklikku sulitempu. Seetõttu mõtlesingi et ehk keegi teab midagi. Kristlikus müstikas on õige palju selliseid hm esemeid ja sündmusi, mida aja jooksul suuremaks mõeldakse. Muidu õigeusukirik üldjuhul ei kiirusta imesid tunnistama.
Vasta
#11
Kuidas siis nii, positiivne? Miks selle ikooni Tallinna toomine oli sinu jaoks üllatus?
Tallinnas on ju palju õigeusklikke.

Ja just õigeusklikud usuvad ju, et ikoonipiltide läbi on nende pühakukspeetavad isikud nende kiriku liturgilisel jumalateenistusel maise kogudusega koos. Ja edastavad neile Jumala taevalikku energiat oma eestpalvete ja oma isikliku kohalolekuga. Teada on ju palju imettegevaid ja tervendavaid ikoone.
Siin näidiseks terve rida Athose kloostri imettegevaid ikoone:
http://www.religiousmall.com/prs-replica...eries.html
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat