Teema hinnang:
  • 1Hääli - 5 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Iridiumi sähvatused
#1
Tegemist on satelliidi pinnalt (päikesepaneel, antenn) peegelduva Päikese valgusega, mis mõneks sekundiks muudab selle eredaks objektiks.
Tegemist Iridumi nime kandvate telekommuniaktsiooni satelliitidega, mida on 66 tükki ringi lendamas. Ilmselt on ka teisi satelliite, mille puhul on sarnast efekti võimalik näha.

Sähvatuse heledus
Iridiumi sähvatuse heleduse maksimaalne magnituud näiva heleduse skaalal on kuni -8, erandjuhul kuni -9,5. Heledus sõltub sellest, kui lähedal sa asud sähvatuse tsentrile.

Näiva heleduse skaalast: Sellel skaalal märgitakse taevalaotuse objekte heleduse järgi nagu need Maalt paistavad. Mida väiksem magnituud, seda heledam.
Täiskuu -12,7
Veenus -4
Jupiter -2,5
Sirus -1,5
Vega 0
Nähtavuse piir linnas 3-4
vähtavuse piir maal 6

Iga sammu vahel on 2,5 kordne heleduse muutus.
Näide: -1 on 0-st heledam 2,5 korda.
-5 on heledam -2st 2,5³ korda

Kuidas leida sähvatust?
Sähvatused on ette ennustatavad sekundi täpsusega üks kõik millises maakera punktis. On pigem erand, kui ette ennustatud sähvatust selge ilmaga üldse näha pole.
Abiks on suurepärane lehekülg http://www.heavens-above.com/
Sealt saab jälgida ka kõiksugu muid satelliite ja taevaseid objekte, rahvusvahelist kosmosejaama.

1) Vali oma asukoht (select location). Määrake oma asukoht võimalikult täpselt. Ainult linna määramisest ei pruugi piisata.
2) Kaardi all tuleb määrata ajavöönd (time zone). Praegu on +2, suvel +3.
3) Avalehel valige Iridium Flares ja saate nimekirja peagi vaadeldavatest sähvatustest. Avanevas tabelis kellaaja peal klikates näete satelliidi ja sähvatuse asukohta taevakaardil ning sähvatuse keskjooont (siin on sähvatus kõige eredam) google kaardil.

Täiesti mõeldav on õhtul liikuda kaardi järgi lähimasse sähvatuse keskpunkti, et täit efekti nautida.
Vastavat linnukest sisse lülitades näidatakse ka päise päeva ajal toimuvaid sähvatusi. Kuna see teema on minu jaoks uus, siis ma ei tea millise magnituudiga sähvatus päeva ajal üldse paistab. Eredaimad peaks küll näha olema.

Nutitelefonideomanikud võivad endale alla laadida tasuta programme, mis näitavad sama infot, mis eeltoodud veebileht.

Näiteks androidi telefonidele on programm ISS detector. Teeb nimekirja lähituleviku sähvatustest koos ilmaennustusega. Lisaks näen, kus satelliit hetkel asub. Nt lendab Kanada kohal 20 minutit enne sähvatust. Saan panna ka telefoni piuksuma 10 minutit enne järgmist sähvatust.

Satelliit liigub küll kiiresti, aga ei kihuta nagu langev täht, nagu pildilt tunduda võib. Netis leiduvatel piltidel olev ere kriips tuleneb pikast säriajast, mida on vaja selleks, et taustal olevad tähed ka peale jääks.
[Pilt: iridium_flare.jpg]

Päris efektne võiks olla stsenaarium, kus jalutad koos sõbraga päeval õues ning tead sekundi pealt, kust suunast tuleb magnituudiga -8 sähvatus. Sõber ei tea satelliitidest midagi. Näitad näpuga taevasse, näe vaata mis nüüd juhtub. Ja juhtubki.

On keegi näinud läbi päevase sinise taeva Iridiumi sähvatust?

Vasta
#2
Sähvatus võib olla natukene ekslik, sest kestab kogu see lugu 5-20 sekundit.
Vana artikkel Horisondis: http://www.horisont.ee/arhiiv_1996_1999/...idium.html
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat