Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
St.Brendan
#1
[Pilt: stbren.jpg]

Oli VI sajandi algus ning tegus pühak St.Brendan asus koos oma 17 vapra kaaslasega Iirimaalt raskele mereteele. Reisi sihtmärgiks oli neil kadunud paradiisiaed - Tir-na-n-Og'i(õnnistatute/noorte saar). Kuigi viimast küll ei leitud, jõuti mereteel välja saareni mis vähemalt näis eedeni aiana. Tegemist oli maaga mis oli viljakas oma taimestiku poolest. Kuna kirjeldatud sündmusest on möödas poolteisttuhat aastat, siis erinevatesse ürikutesse ülestähendatud faktid varieeruvad. Mõnede märkmete kohaselt oli Brendansil kaasas koguni 150 liiklmeline saatjaskond.

- Saint Brendan of Clonfert, keda tunti ka "the Navigator" hüüdnime all, sündis 484 aastal Iirimaal. Ta kuulus kaheteistkümne Iirimaa apostli hulka. Oma seiklusterikkas elus jõudis ta teha mitmeid merereise. Iirimaal lasi ta ehitada Annaghdowni kloostri kus veetis ka oma elu viimased päevad kuni surmani aastal 577. -

[Pilt: 7425911.jpg]
Oma raskel mereteel sattusid seiklejad vastakuti mitmete ohtude ja merekoletistega. Pärast 40. päeva reisimist, hakkas neid jälitama tohutu merekoletis. Brendans pöördus seepeale palves jumala poole, et viimane päästaks neid koletise käest. Pärast seda kui palve oli kolmandat korda ette loetud ilmus vastassuunast teine merekoletis kes ajas esimese minema ning hakkis selle meremeeste silme all kolmeks tükiks.

Lihavõtte pühade ajaks jõuti aga täiesti lagedale saarele kus ei kasvanud rohulibletki. Mungad läksid kaldale, samal ajal kui Brendan jäi laeva palvetama. Kui saarele lõke üles tehti, hakkas see aga liikuma ning veest tõusis välja hoopis tohutu suur merekoletis('vaal') Jascon, millepeale mungad tagasi laeva põgenesid.

Jõuti välja ka lindude paradiisi saarele, mille linnud olid tegelikult Luciferiga koos taevast langenud inglid.

[Pilt: mistakenmaps_04.jpg]
Pärast seitsme aastast reisi jõutigi tänapäevamõistes fantoom-saarele, mis hakkas hiljem nime kandma St.Brendan's.

Iirimaa on ka ses suhtes loogiline koht, kust asuti esimesena otsima paradiisiaeda, kuna selles riigis võeti ka esimeste seas üle ristiusk. Läbi ajaloo on St.Brendansi saart kujutatud maakaartidel eri paigus. Esimest korda ilmus see Ebstorf'i kaartile 1235, asudes Kanaari saarte asupaigas. Hiljem kujutati seda Madeira lähedal. Mida rohkem seda kanti uuriti ja avastati, seda rohkem liikus ka müstiline maa põhja poole. Ka Kolumbuse läände suunatud avastusretke üheks tõukeks olevat olnud kõnealune saar. 1721 aastal saatis Hispaania valitsus ekspeditsiooni St.Brendansi otsima. Üks viimaseid ülestähendusi saarest pärineb aastast 1759, mil üks frantsiskaani munk kirjeldas udust välja kerkivat maad ning seejärel sinna taas kaduvat. Alles 19. sajandi alguseks kadus inimestel reaalne usk selle eksisdentsi.

1976 aastal asus seikleja Tim Severin teele, et kontrollida pühak Brendansi merereisi tõepärasust, oma iidse tehnoloogia järgi valmistatud laevaga. Severini reis youtubes: http://www.youtube.com/watch?v=wB2EsZhzVtE
(ingliskeelne video milles kirjeldatakse nii laeva valmimist kui ka reisi)

[Pilt: ICE1994-821-s1-1.60-FU.jpg]
Püha Brendansi auks on kristlikus kalendris tähtpäevaks 16. mai.

Honorius Atuni(1130) kirjeldust St.Brendansi kohta lühidalt kokku võttes, võib öelda et: Kaardilt sa seda maad ei leia, aga hea õnne korral võid sinna siiski sattuda!

iiri liköör:
[Pilt: StBrendans.png]
Vasta
#2
Püha Brendani saarest inglise keeles:
http://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Brendan's_Island

Iiri pühakust Saint Brendanist:
http://www.irelandseye.com/irish/people/...endan.shtm

EE kirjutab Brendan Meresõitjast järgmist:

Brendan Meresõitja (õieti Püha Brénaind; 486 või 487 Tralee – 578), Iiri munk ja pühak, võimalik Ameerika esmaavastaja Euroopale. Legendi järgi (sisaldub 9. sajandil kirjutatud käsikirjas „Navigatio Brendani”) olevat Brendan Meresõitja 6. sajandil koos 14 või 17 kaaslasega käinud Põhja-Ameerikas (tõenäoliselt Newfoundlandi saarel). Sõideti kahemastilise puukarkassiga nahkpaadiga ning koos mitmel saarel tehtud vahepeatustega kestis reis seitse aastat.

1976–77 sõitis samalaadses nahkpaadis Iirimaalt Ameerikasse Iiri teadlane, kirjanik ja purjesportlane Tim Severin (s 1940) koos kolme kaaslasega.

Selleks müütiliseks saareks on ajaloos pakutud jah igasugu saari, sh ka Fääri saari.
Tõenäoliselt avastasid ka Fääri saared Iiri mungad.
http://et.wikipedia.org/wiki/F%C3%A4%C3%A4ri_saared

Nüüd on ilmselt jäädud siiski Newfoundlandi saare juurde pidama.
http://et.wikipedia.org/wiki/Newfoundland

See Tim Severin on veel palju reise teinud.
Talle on antud Kuningliku Geograafiaseltsi Kuldmedal ja Kuningliku Šoti Geograafiaseltsi Livingstone´i medal, sai hariduse Tonbridge´i koolis ja Oxfordi Ülikoolis. Ta on sõitnud nahkpaadiga üle Atlandi ookeani, ratsutanud koos Mongoolia nomaadidega Tshingiz-khaani radadel, seilanud Vaiksel ookeanil bambusparvega ning rännanud Indoneesia Vürtsisaartel. Kõigist neist seiklustest on ta kirjutanud raamatud, mis on võitnud mitu auhinda.
Üks eesti keeles avaldatud raamat:
http://www.apollo.ee/moby-dicki-otsinguil.html

Tänud huvitavat teemat tegemast! Smile



Vasta
#3
Sellesse teemasse sobiks huvilisel lugeda Tim Severin. Tal on päris ohtralt häid ja huvitavaid raamatuid. 70-tel ta tegeles ka Brendani ekspeditsiooni taaselustamisega. Tasub täitsa lugeda.
Kuna mul endal seda raamatut koduses raamatukogus pole, siis kahjuks täpset nime hetkel öelda ei oska. Samas kui tema nime googeldad, siis kindlasti jõuate ka nimetatud raamatuni.
Mis puutub meres kerkivatesse imelistesse saartesse, siis nii Iiri, Shoti, Norra kui ka Fäärisaarte legendides kohtab sedasorti lugusid.
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat