Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
David Mills "Ateistlik universum"
#1
David Mills'i raamat ateistliku maailmakäsitluse põhjustest, argumentidest ja tõenditest. Raamat annab veenvalt loogilised põhjused miks vähemalt tänapäevaselt kreatsionistide poolt esitatavad väited on kergeltöelduna idiootsed...

Kuigi raamat on küllatki õhuke ja lihtsakoeline, siis tasub arvesse võtta, et autor on kasvanud nö. bible belt'is, kuhu ülejäänu maailma valgus läbi tihedate (jumala)filtrite pisut tumendatuna jõuab...

Raamatut aga tasub kindlasti lugeda - kuigi kohati oleks tahtnud näha pisut rohkem detaile ja arutluskäike argumentide loomisprotsessidest(seda muret väljendades rohkem kujutletava ignorantse lugeja põhjal), siis on ikkagi tegemist igati hea ja elegantselt lihtsastimõistetava teosega...

Põhiteemad:
  • Mis on ateism ja miks seda tihti vääriti mõistetakse?
  • Kui Jumalat olemas ei ole, kuskohast siis pärineb Universum?
  • Kas hea ja halb oleks ilma Jumalata objektiivselt mõistetavad?
  • Milline on elu mõte ilma Jumalata?
  • Kas Jeesuse ülestõusmisest on tõendeid?
  • Kuidas seletavad ateistid surmalähedasi kogemusi ja meditsiinilisi imesid?
  • Kas Piiblit ja teadust saaks lepitada?
  • Millised sidemed seovad poliitikat ja religiooni?

Igatahes soovitan igati...
Eriti jõulude ajal, mil Eesti keskmine inimene olude sunnil mõtleb tavapärasest rohkem kõrgema võimu olemasolu keerdkäikudest...

Apollo
Skeptik.ee(arvustus)
Vikipeedia

Arvamused Eesti Kristlikus Foorumis

PS: inglise keelest tõlkis teose meie foorumis figureerinud Jason.
Vasta
#2
Loodetetavasti on endine satanist Jason-Morgan jõudnud raamatu tõlkimise jooksul lõpuks järeldusele, et ateism on samasugune usund nagu iga teinegi:

(23-12-2011, 08:35 )Celtic Kirjutas: ...ateism on samuti religioon nagu iga teinegi. Lihtsalt mõistete tähendused on veidi moondunud, muud miskit.



Vasta
#3
Seda võid küsida tema käest...

Isiklikult pole ma suutnud veel sarnaseid jooni ateismi ja religiooni vahel leida.

[Pilt: atheismbald.jpg]

[Ateism - ateism seostub religiooniga nagu kiilaspäisus juuste värviga]
Vasta
#4
Ega sa ei suudakski ju. Sa ei ole ju religioonidega end kurssi viinud.
Väga sarnased on näiteks ateism ja budism. Mõlemis puudub isikulise jumala mõiste.
Budism eitab arusaama, mille järgi maailmakõiksus on isikulise Jumala loomistöö tulemus, Jumal loob maailma koos ajaga ja hävitab selle aegade lõpul. Budalased väidavad, et maailm on tekkinud tühjusest, iseenesest, teatud põhjuste ja tagajärgede tõttu ning toimib karma seaduse ehk põhjuslikkuse korra järgi.
Buddha õpetus väldib ühelt poolt nii loodusseadustele kui jumalausule põhinevat põhjuse ja tagajärje seadust, teisalt selle täielikku eitamist.
Budistlik tühjuse õpetus väidab, et kõik nähtused on olemuselt tühjad, nende põhiolemuseks on tühjus: "Kuju (aine) on tühjus ja tühjus on kuju". Niisiis on algained, molekulid, aatomid, elusolendid, inimesed, jumalad ja ka Jumal olemuselt tühjus. Kui Jumal on tühjus, siis võib öelda, et tühjuses pole teda olemas.
Budistlik arusaam Jumlalast, kus saad ateismi seisukohtadega võrrelda:
http://www.nyingma-buddhism.com/index.ph...5&Itemid=2

Muuseas, "Eesti loodus" on kirjutanud sellele raamatule hea retsensiooni. Soovitan pigem seda lugeda.
http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus..._2904.html

Raamat on juba ka vananenud, sest ilmus 2006.aastal.

Õnneks on raamatule lisatud EELK Usuteaduse Instituudi õppejõu Urmas Nõmmiku lühike teoloogiline kommentaar, mis näitab, et kui Mills hakkab tegelema piibli tekstiga, on nii mõnigi tema väide vigane (lk. 124–125 ja 202–203).


Vasta
#5
(25-12-2011, 02:05 )Müstik Kirjutas: Ega sa ei suudakski ju. Sa ei ole ju religioonidega end kurssi viinud.

Täiesti arusaamatu mille põhjal sa teed sellise väite...

Iga endast lugupidav ateist on end "kussi viinud" erinevate religioonidega...

Kehtib minu eelmine postitus.
Vasta
#6
Hm. Jään siis tulevikus ootama sinu postitusi Idamaade salaõpetuse teemasse.

Ja ma tõesti ei teadnud, et kuulud ateismi usulahku. Vabandust kui juhtusin sinu usulisi tundeid kuidagi riivama.
Vasta
#7
(25-12-2011, 02:13 )Müstik Kirjutas: Hm. Jään siis tulevikus ootama sinu postitusi Idamaade salaõpetuse teemasse.

Miks ma peaks vaeva nägema uurides ja kirjutades usunditest, mille väärtust ma näen ainult ajaloolis-folkloorilises võtmes? Pole lihtsalt minu teema...

Minuteada ma mingisse usulahku ei kuulu, seega pole ka riivamist toimunud...
Vasta
#8
No sa vaata siis avarama pilguga. Ise ju ütlesid, et oled end kurssi viinud erinevate usunditega. Idamaade filosoofiat ja usundeid peaks ikka ka nagu uurima, enne kui "endast lugupidavaks ateistiks" saadakse.

India kuus suurt filosoofiasüsteemi on üles ehitatud ühele PÕHILISELE FILOSOOFIA IDEELE.

Indias laialt levinud aforism ütleb:"TÕDE ON ÜKS, kuid inimesed on andnud sellele erinevaid nimesid."
Juudi usku hindud austavad, kuid tunnistavad, et juutide religioonil on nende endi uskumustega vähe ühist vaadete kitsuse pärast, mille järgi Jehoova on ainult valitud rahva, mitte kõigi jumalus.
Varaste veedade õpetus on eriliselt kahese isloomuga. Sellele on sugulased nii monism kui ka polüteism. Esimene neist väljendub usus, et on vaid ÜHTNE KÕIKSUS; teine aga on panteistliku õpetuse väline vorm, mis lubab jumalikustada nähtava maailma selle arvututes ilmingutes ja paljudes jumalates.
Üldse on paljud usundid väga sallivad teiste uskumuste suhtes, erandiks ongi ehk ateistid.
Vasta
#9
(25-12-2011, 02:37 )Müstik Kirjutas: Üldse on paljud usundid väga sallivad teiste uskumuste suhtes, erandiks ongi ehk ateistid.

Jajah. Me ju lendame lennukitega kõrghoonetesse. Kuulutame pühasõdasid. Kirjutame ja levitame oma müütilisi tekste. Tapame kõik ketserid ehk teisitimõtlejad. Korraldame pühasid ja dikteerime kuidas inimesed oma elu elama peaksid...

...ja seda kõike hea elu nimel...peale oma surma???

Tead Müstik, sa nagu vahepeal ikka puristad tatipritsmete saatel siin kulda, aga viimaste tundide jooksul tuleb su suust - läbi sõrmede - oksepritsmete saatel okset. Äkki ikkagi uurid oma kallite usulahkude kõrval ka ateismi põhimõtteid...äkki isegi üllatud oma vanas eas.
Vasta
#10
(25-12-2011, 01:14 )Müstik Kirjutas: Loodetetavasti on endine satanist Jason-Morgan jõudnud raamatu tõlkimise jooksul lõpuks järeldusele, et ateism on samasugune usund nagu iga teinegi:

[quote='Celtic' pid='141812' dateline='1324622124']
...ateism on samuti religioon nagu iga teinegi. Lihtsalt mõistete tähendused on veidi moondunud, muud miskit.
Ma ei tea ismidest midagi, aga nüüd natuke uurisin ja vist veidi targem Smile
Ateist ei ole inimene, kes eitab kategooriliselt Jumala eksistentsi.
Ateist on inimene, kes ei usu väidet, et Jumal eksisteerib, sest väide ise ei tõesta Jumala eksistentsi.

Inimene, kes eitab täielikult Jumala eksistentsi või lausa väidab, et tal on tõestus, et Jumalat ei eksisteeri, see on "gnostiline ateist" ("positiivne ateism"; "tugev ateism") ja väidetavalt neid on suhteliselt väike protsent ateistidest.

Seega ateism ise ei ole usund, sest mitteuskumine ei võrdu uskumisega.

Mina ise pean ennast skeptiliseks idealistiks, sest see tundub lihtsalt kõige loogilisem ja vähemalt fantaasias lahendab rasked probleemid nii teadvuse kui eksistentsi suhtes. Laugh Just midagi sellist, mida antud video kajastab (ing.k): http://www.youtube.com/watch?v=tw-IATxGmis Aga ma ei tea, et kui palju ma seeläbi ka mingi teist või agnostik olen, seal hakkab mõte tasapisi streikima lol.

Kuigi sarnane tõmbab sarnast ja suurem osa lugejatest kindlasti ise ateistid, siis arvan, et raamat on kindlasti lugemist väärt, sest lugejate tagasiside on väga hea: link: amazon.com Amazoni kommentaaride lugemine annab tihti väga hea kokkuvõtte raamatust. Reeglina just need kommentaarid, mis annavad hinde 4 või 3, seal ikka kriitikat ka sees Smile Vahel loen amazon.co.uk kommentaare ka, aga seal mingil põhjusel tavaliselt vähe leebemad inimesed ja kiidavad rohkem.
Vasta
#11
Kaunist I jõulupüha jõuluöö unetud!Smile

Ja üleüldse kus kohast te võtate, et ma ei olegi ateist?
Sai omal ajal ju ateismi eksamgi kenasti ära tehtud.
Olen ma poole sõnagagi kuskil kunagi kirjutanud, et ma mingit usundit rohkem usun kui teist!
Lisaks veel see Nielanderi pärl: "Iga endast lugupidav ateist on end "kurssi viinud" erinevate religioonidega...


Vasta
#12
(25-12-2011, 01:14 )Müstik Kirjutas: Loodetetavasti on endine satanist Jason-Morgan jõudnud raamatu tõlkimise jooksul lõpuks järeldusele, et ateism on samasugune usund nagu iga teinegi:
(23-12-2011, 08:35 )Celtic Kirjutas: ...ateism on samuti religioon nagu iga teinegi. Lihtsalt mõistete tähendused on veidi moondunud, muud miskit.
Aga kas keegi ateismi kui religiooni pooldajatest tooks välja põhjendused miks ateism religioon on? Ja kas ateism oli algusest peale religioon või on see hiljuti selleks mingil põhjusel (millisel?) kujunema hakanud?
(25-12-2011, 07:37 )Müstik Kirjutas: Olen ma poole sõnagagi kuskil kunagi kirjutanud, et ma mingit usundit rohkem usun kui teist!
Kõlab kangesti sedamoodi, et sa usud kõiki usundeid (!?) ühtemoodi.
Vasta
#13
Miks uskumatud jõule tähistavad...
Vasta
#14
(25-12-2011, 02:05 )Müstik Kirjutas: Ega sa ei suudakski ju. Sa ei ole ju religioonidega end kurssi viinud.
Väga sarnased on näiteks ateism ja budism. Mõlemis puudub isikulise jumala mõiste ...

"Budism on religiooniks muutunud ateism"

Seda ütles üks (sa juba ilmselt tead kes) tore (üks mu lemmikuid) Alžeeria kirjanik ja filosoof, Albert Camus.
Arvan ise - oma mõningate teadmiste põhjal - enamvähem samamoodi Smile
Vasta
#15
Shponglebob::Smile - väga hea tähelepanek sinu poolt!


Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  "Millest kõnelevad unenäod" - David Fontana Cassiopeia 1 4,071 25-07-2018, 23:45
Viimane postitus: Teloslane
  Soov osta David Icke "Matrixi lapsed" carmo 5 3,561 18-04-2014, 16:09
Viimane postitus: carmo
  David Icke - Big Brother, The Big Picture isolarium 10 6,687 12-06-2013, 02:22
Viimane postitus: pipp
  Müüa David Icke "Matrixi lapsed" kosmosekutt 0 2,174 04-10-2012, 23:01
Viimane postitus: kosmosekutt
  M: Universum pähklikoores Krahvinna 1 1,786 16-07-2012, 14:01
Viimane postitus: Krahvinna
  Soov osta David Icke "Matrixi lapsed" kosmosekutt 3 2,712 05-06-2012, 10:39
Viimane postitus: euroruubel
  Stephen Hawking "Universum pähklikoores" Nielander 0 3,241 01-03-2012, 15:58
Viimane postitus: Nielander
  "Ettemääratus või vaba tahe" David Hamilton villu 0 2,529 27-05-2009, 18:37
Viimane postitus: villu

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat