Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maanteehüpnoos
#1
Seda teemat lugedes tuli tahe luua uus teema, niisiis:


Mitmed teist on igavat teed sõites pidanud ees olevat punast autot teel lamavaks jalgratturiks?
Kes teist on põllu peal seisvat üksikut puud näinud hiiglasena?

Nägemused ja komplitseerituse tase polegi tähtsad selle teema juures, seletus neile on täiesti olemas - maanteehüpnoos.

Maanteehüpnoos on miskit ärkveloleku ja une vahepealset. Võivad viirastuda igasugu kummalised hääletajad, autod, vaimud ja kõiksugu muud kõikvõimalikud olevused.

See on olukord, kus juhi tähelepanu koondub ainult teatud esemetele, mõtetele või tegevusele. Selline juht ei reageeri normaalsel viisil muudele signaalidele, kuigi selleks on justkui kõik võimalused olemas ja talitusviis täpselt teada.

Link


Ps. Ma ei ürita väita, et maanteehüpnoos oleks seletus kõigile maantee viirastustele, kuid see võib olla hea seletus lihtsamate juhtumite puhul.

Muudetud: 22-10-07 kell 19:13:13 Metavo
Vasta
#2
Tsitaat:Algselt postitas: Metavo
Seda teemat lugedes tuli tahe luua uus teema, niisiis:
...
Ma ei ürita väita, et maanteehüpnoos oleks seletus kõigile maantee viirastustele, kuid see võib olla hea seletus lihtsamate juhtumite puhul.
Kui aga nii, siis miks teha uut teemat? (Metavo, nurjatu! Smile)
Maanteehüpnoosi (Highway hypnosis) olulisimaks tunnuseks peetakse asjaolu, et sellises seisundis võib juht läbida küllaltki pikki vahemaid, ilma, et ta pärast sellest midagi mäletaks. Sarnane kogemus nn tulnukröövide korral on andnud alust pidada maanteehüpnoosi mõnede selliste juhtumite seletuseks. Kui sellest teemast, mis Metavole ei meeldi, midagi seonduvat otsida, siis on see eelkõige vast see:

Tsitaat:Algselt postitas: sh
me ka sõbrantsiga kunagi hääletasime.20 a. tagasi. pidu lõppes nagu alati kell 2 öösel. koju oli 20 km. hakkasime aga astuma. tee läks läbi metsa. hirm oli, laulsime valjusti ja ajasime päris mõttetut juttu. täpselt poole tee peal oli sild. seal saimegi auto peale. koju jõudes näitas kell 2.45. ebaloogiline tundus. siis proovisime meenutada käidud teed. tuli meelde, et esimese maanteesirge algul nägime nagu autot lähenemas ja siis mingil hetkel olimegi 10 km. silla peal.paar nädalat hiljem tegime umbes sama tee läbi ja siis jõudsin koju peale nelja hommikul.

- kuigi siin ei tabanud mälukaotus (oletatavast autosõidust) mitte juhti vaid sõitjaid.

Mis aga puutub viirastustesse, "teel lamavatesse inimestesse" jms, siis võiksid need olla just head maantehüpnoosist väljatoomiseks. Aga olles "uinuva mõistuse looming" nad muidugi kohe ka kaovad, kui juht oma mõtetega reaalsusesse tagasi jõuab.
Vasta
#3
Mul tekkis aga autokoolis õppesõitu tehes teooria, mitte küll maantee-hüpnoosist, vaid kiirushüpnoosist. Nimelt, kiirushüpnoos tähendab siis seda, et pikemat aega suurel kiirusel sõites satub juht kiirushüpnoosi alla, st ei taju enam oma kiirust. Eriti märgatav on see siis, kui sisenetakse linna, kus kiirused on tunduvalt väikemad. Esiealgu ollakse ju endiselt kiirushüpnoosi mõju all ning 50 km/h tundub olevat meeletult aeglane kiirus. Samas hommikul autorooli istudes, tundub 50 km/h ikka väga kiire.
Nüüd siis teooria juurde: olles ise kiirushüpnoosi all kiirusel 50 km/h tundsin, et suudan sellel kiirusel mõelda kiiremini kui muidu, oli tunne, et ma näen kõike, mis kusagil tee ääres ja majade vahel toimub - justnagu MÕTE TÖÖTAB KIIREMINI. Viis selline kogemus minu sellise mõtteni, mida kindaslti keegi on juba mõelnud, et kiirushüpnoosi mõju all mõtleb inimene sama arv kordi kiiremini, kui palju kordi on kiirus väiksem algsest, hüpnoosi viinud kiirusest. a la kui algul sõitsin 90 km/h ja järsku aeglustasin sealt 45 km/h, siis u minuti jooksul hüpnoosi all olles, mõtlen ma 1/2 korda kiiremini, kui tavaolukorras (mitte kiirushüpnoosi all olles),

Mida arvata? wink
Vasta
#4
No arvata võib näiteks seda, et nagu sa ise ütled "justangu mõte töötab kiiremini". Mitte hüpnoos vaid illusioon mis pikkamisi hajub. Või näiteks seda, et tavaliselt sa sõidad maanteel 90 km/h, kus midagi tegelikult ei toimu. Kui võtad kiiruse 50 peale siis sa oled järelikult linnas, kus pead olema tähelepanelikum ja seega ka palju rohkem ja kiiremini mõtlema.
Vasta
#5
Linnas peab kiiremini mõtlema küll jah aga kui sa sõidad tavaolekus 50 km/h, siis ei mõtle sa ikka nii kiiresti kui kiirushüpnoosi all 50 km/h aga seda on ainult mingi 1 minut kah... katseta wink
Vasta
#6
Loodetavasti pole mul hüpnoosi olnud, hallutsinatsioone küll. Seda paar-kolm korda, sõitmas Saksast kodu poole, järjest, õieti magamata. Täiesti selgelt näed, öötaeva ja maa piiril (talvised ajad) nt hiigelsuur hobune liigub; v minig muu olevus v ehitis. Selged nägemused, aga lähemale sõites ja vaatenurka muutes need kaovad, ja piakpeale harjud ära, küll näed, aga tead, et see pole päris; nt võib tunduda, et tee kohe lõpeb, sõidad vastu mingit hoonet v on kuristik; aga usaldades, et tee ei lõpe, näed ka viimasel hetkel enne kohtumist, et tee läheb siiski edasi. Lihtsalt usaldasin seda, et tee ei lõpe järsku ära ja ei võtnud pedaali gaasi pealt.
Eks nägemused tulenevad väsimusest, samas magada proovides see ei õnenstunud.

Kiirushünoos võib tekkida nt lumesajus sõitmisel, kus varsti ei saa aru, kus tee, kus põld, kus maa, kus taevas; päris ärkvel peab olema, ja pilku läbi heleda lumesaju suunama. Aegalselt sõita ja lähituled- siis pole probleemi.
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat