Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Väga hea artikkel rahast
#1
Varro Vooglaiu blogist: Finantsparasiitlus ja majanduslik häving -

http://vooglaid.wordpress.com/2010/05/31...ik-having/

Tsitaat:

"Asi on selles, et praktiliselt kogu Euroopa on nüüdseks pankadele võlgu täiesti tagastamatud summad. Põhimõtteliselt ollakse võlgu mikroskoopilisele osale populatsioonist, kellele on seadusega tagatud privileeg mõelda välja raha ja küsida sellelt intressi."
Vasta
#2
Ka üks huvitav lugu - läheb teemasse kui selle SÜSTEEMI algus.
**********************************************

DEEMON MAMMONA

Orjad liikusid aeglaselt üksteise järel ja igaüks tassis lihvitud kivi. Neli rida, kõik pikkusega poolteist
kilomeetrit, kivitahumisest kuni kohani, kus algas linn‐kindluse ehitus, mida valvurid valvasid. Kümne
orja kohta tuli üks relvastatud sõdalasest valvur. Orjade kõrval, kolmeteistmeetrise lihvitud kividest
laotud künka otsas istus Mammona ‐ üks ülempreestritest, kes juba neli kuud jälgis vaikides toimuvat.
Keegi ei tülitanud teda, keegi ei julgenud isegi pilguga tema mõttetegevust katkestada. Orjad ja valvurid
suhtusid inimkätega loodud mäesse ja sellel asuvasse trooni nagu maastiku lahutamatusse osasse. Ja
keegi ei pööranud enam tähelepanu kas mäetipul ringi liikuvale või liikumatult troonil istuvale inimesele.
Mammona oli enesele püstitanud ülesande korraldada ümber riik ja kindlustada preestrite võim
tuhandeteks aastateks, allutades kõik inimesed Maal, muutes nad kõik, kaasa arvatud riikide valitsejad,
preestrite orjadeks.
* * *
Ükskord laskus Mammona mäelt alla, jättes troonile teisiku. Preester vahetas riided, võttis paruka ära.
Andis valvurite pealikule käsu, et teda pandaks ahelaisse nagu tavalist orja, ning laskis end aheldada
orjade rivisse noore ja tugeva Nardi nimelise orja selja taha.
Orjade nägusid jälgides märkas Mammona, et sellel noorel orjal oli uuriv ja hindav pilk, mitte ekslev ja
ükskõikne nagu paljudel. Nardi nägu oli vaheldumisi keskendunult mõtlik või erutunud. „Tähendab, ta
haub mingit oma plaani,“ ‐ arvas preester ja tahtis veenduda, kui täpne oli tema vaatlus.
Kaks päeva jälgis Mammona Nardit. Tassides vaikides kive, istudes tema kõrval söögiruumis ja magades
ta kõrval lavatsil. Kolmandal ööl, kui kõlas käsklus „magama“ keeras Mammona ennast noore orja poole
ja tõi sosinal ahastusega kuuldavale mitte kellelegi suunatud küsimuse: „Kas tõesti see jätkubki niimoodi
kogu ülejäänud elu?“
Preester nägi: noor ori võpatas ja keeras otsemaid oma näo preestri poole, tema silmad särasid. Nad
särasid isegi suure baraki ähmases valguses.
See ei jätku niimoodi enam kaua. Ma mõtlesin välja plaani. Ja sina, vanamees, võid samuti sellest osa
võtta, ‐ sosistas noor ori.
Missugust plaani? ‐ küsis preester ohates ja ükskõikselt.
Nardi hakkas veenvalt ja tuliselt seletama:
Sina, vanamees, ja mina, ja meie kõik saame varsti vabadeks inimesteks. Sa loe kokku, vanamees: iga
kümne orja kohta tuleb üks valvur. Või koguni viieteist orja valvuri kohta, kui arvestada ka neid kes
valmistavad toitu, õmblevad riideid. Kui me kõik koos kindlaksmääratud ajal valvureid ründame, siis me
võidame nad. Vaatamata sellele, et valvurid on relvastatud ja meie oleme keti külge aheldatud. Meid on
iga valvuri jaoks kümme ja kette võib samuti relvana kasutada. Me alistame valvurid, seome nad kinni ja
võtame relvad endale.
Eh, noormees, ‐ ohkas Mammona ja tõi osavõtmatult kuuldavale: su plaan pole läbi mõeldud. Valvureid
on küll võimalik relvituks muuta, kuid varsti saadab valitseja uued, võib‐olla terve armee, ja tapab
ülestõusnud orjad.
Ma olen ka sellele mõelnud, vanamees. On vaja valida niisugune aeg, mil pole sõjaväge. Ja see aeg
läheneb. Me ju kõik näeme, kuidas armeed sõjakäiguks ette valmistatakse. Kogutakse provianti
kolmekuulise reisi jaoks. Tähendab armee jõuab kolme kuuga määratud paika ja asub lahingusse.
Võitluses ta nõrgeneb, kui võidab, võtab kaasa palju uusi orje. Nende jaoks juba ehitatakse uusi barakke.
Meie peame hakkama relvi ära võtma kohe, kui meie valitseja armee astub teise armeega lahingusse.
Käskjalgadel võtab kuu aega, et toimetada kohale teadaanne otsekohese tagasituleku hädavajalikkusest.
Nõrgenenud armeel kulub tagasitulekuks mitte vähem kui kolm kuud. Nelja kuu jooksul suudame me
vastuvõtuks valmistuda. Meid pole vähem kui sõdureid armees. Alistatud orjad tahavad meiega tulla, kui
nad näevad, mis on juhtunud. Ma olen kõike ette näinud, vanamees.
Jah, noormees, sa võid oma plaani ja oma mõtetega valvuritelt relvad ära võtta ja armee üle võidu
saavutada, ‐ vastas preester juba virgunumalt ja lisas: aga mida hakkavad orjad pärast seda tegema ja
mis juhtub valitsejate, valvurite ja sõduritega?
Selle üle olen ma ka veidi mõelnud. Ja seni tuleb pähe vaid üks: need kes seni polnud orjad, muutuvad
nüüd nendeks, sõnas Nardi mitte väga veendunult.
Aga preestrid? Ütle mulle noormees, mida sa kavatsed teha preestritega kui sa võidad ‐ kas sa muudad
ka nemad orjadeks?
Preestrid? Selle üle pole ma mõelnud. Kuid praegu panen ma ette: las preestrid olla nii nagu on. Neid
kuulavad orjad ja valitsejad. Neid on küll mõnikord keeruline mõista, kuid ma arvan, et nad on kahjutud.
Las nad jutustavad jumalatest, aga meie teame ise, kuidas oma elu paremini elada.
Kuidas paremini ‐ see on hea, ‐ vastas preester ja teeskles, et uni võtab võimust.
Kuid Mammona ei maganud sel ööl. Ta mõtiskles. „Muidugi, ‐ mõtles Mammona, ‐ kõige lihtsam oleks
vandenõust valitsusele teatada ja noor ori kinni võtta, tema on ilmselt teiste peamine õhutaja. Kuid see
ei lahenda ju probleemi. Orjusest vabanemise soov jääb orjadele ilmselt alati alles. Ilmuvad uued
eestvedajad, hakatakse välja töötama uusi plaane, aga kui nii juhtub, jääb peamine oht riigi jaoks
alatiseks alles.“
Mammona ees seisis ülesanne töötada välja plaan kogu maailma orjastamiseks. Ta sai aru, et ainult
füüsilise vägivalla abil pole võimalik seda eesmärki saavutada. Tingimata on vaja iga inimesi, terveid
rahvaid psühholoogiliselt mõjutada. On vaja muundada inimlikku mõtet, sisendada igaühele: orjus on
kõrgeim hüvang. Tingimata tuleb käiku lasta isearenev programm, mis hakkab desorienteerima terveid
maailma rahvaid läbi aja ja ruumi.
Kuid kõige tähtsam on mitte võimaldada tegelikkuse adekvaatset mõistmist. Mammona mõte töötas
üha kiiremini, ta lakkas tajumast oma keha, raskeid ahelaid kätel ja jalgedel. Ja korraga justkui välgulöök,
tekkis programm. Veel mitte detailiseeritud ega seletatav, kuid juba tunnetatav ja põletav oma
mastaapsusega. Mammona tundis ennast taas maailma ainuvalitsejana.
Preester lebas aheldatuna ja tundis vaimustust: „Homme hommikul, kui kõik tööle viiakse, teen ma
kokkulepitud märgi ja valvurite ülem käsib mind orjade rivist välja viia ja ahelad maha võtta. Ma
detailiseerin oma programmi, lausun mõned sõnad ja maailm hakkab muutuma. Uskumatu!
Ütle vaid mõned sõnad ‐ ja kogu maailm allub mulle, minu mõttele. Jumal andis tõepoolest inimesele jõu,
millel pole Universumis võrdset, see jõud on ‐ inimlik mõte. Inimene lausub sõna ja muudab ajaloo käiku.
Olukord kujunes ebatavaliselt edukaks. Orjad valmistusid ülestõusuks. See plaan on ratsionaalne ja võib
ilmselt viia nende jaoks vahepealsele positiivsele tulemusele. Kuid ma võin vaid mõne fraasiga mitte
ainult neid, vaid ka tänaste orjade järeltulijaid ja maapealseid valitsusi tulevaseks tuhandeks aastaks
orjadeks muuta.“
Hommikul võttis valvurite ülem Mammona märguande peale temalt ahelad. Ja juba järgmisel päeval olid
tema vaatlusplatsile kutsutud ülejäänud viis preestrit ja vaarao. Mammona alustas kogunenute ees oma
kõnet:
Seda, mida te praegu kuulete, ei tohi keegi üles kirjutada ega edasi rääkida. Meie ümber pole seinu ja
minu sõnu ei kuule keegi peale teie. Ma mõtlesin välja meetodi, kuidas muuta kõiki Maal elavaid inimesi
meie vaarao orjadeks. Seda pole võimalik teha arvukate vägedega ja kurnavate sõdadega. Kuid ma teed
seda mõne fraasiga. Selle kuuldavale toomisest möödub vaid paar päeva ja te näete, kuidas maailm
muutuma hakkab.
Vaadake: all kannavad orjad pikas rivis keti külge aheldatuna ükshaaval kive. Neid valvab palju sõdureid.
Mida rohkem orje, seda enam tuleb karta nende mässu. Me tugevdame valvet. Me oleme sunnitud oma
orje hästi toitma, muidu nad ei suuda teha rasket füüsilist tööd. Kuid nad on ikkagi laisad ja kalduvad
mässama. Vaadake, kui aeglaselt nad liiguvad, kuid laisaks muutunud valve ei utsita neid piitsadega, ei
peksa isegi terveid ja tugevaid orje. Kuid varsti nad hakkavad palju kiiremini liikuma. Neil ei ole enam
valvureid vaja. Valvurid muutuvad samuti orjadeks.
Seda võib toime panna niimoodi. Las heerold viib täna enne loojangut laiali vaarao käsu, milles on
öeldud:
„Uue päeva koidikust alates kingitakse kõigile orjadele täielik vabadus. Iga kivi eest, mis on linna kantud,
saab vaba inimene ühe mündi. Münte võib vahetada toiduks, riieteks, eluasemeks linnas ja lossis.
Nüüdsest peale te olete vabad inimesed.“
Kui preestrid mõistsid, mida Mammona oli öelnud, lausus üks neist, kõige vanem: „Sa oled deemon,
Mammona. Sinu poolt väljamõeldu mässib paljud maapealsed rahvad deemonluse võrku.“
Selle peale vastas Mammona: „Olgu ma pealegi deemon ja las inimesed hakkavad minu poolt
väljamõeldut demokraatiaks kutsuma.“
***
Loojangu ajal kuulutati orjadele uut seadust. Nad olid hämmelduses ja paljud neist ei maganud öösel,
mõeldes uuest õnnelikust elust.
Järgmise päeva hommikul tõusid preester ja vaarao jälle kunstliku mäe väljakule. Nende pilgule avanev
pilt hämmastas kujutlusvõimet. Tuhanded endised orjad tassisid üksteise võidu neidsamu kive, mis
varemgi. Valanud end veega üle, tassisid paljud kahte kivi. Teised, kel oli üks kivi, jooksid tolmupilves.
Mõned valvurid tassisid samuti kive. Inimesed, kes pidasid ennast vabadeks ‐ neilt olid ju ahelad ära
võetud ‐ püüdsid saada võimalikult rohkem ihaldatud münte selleks, et üles ehitada oma õnnelikku elu.
Mammona veetis veel mõned kuud oma terrassil, jälgides rahuldustundega all toimuvat. Muutused olid
kolossaalsed. Osa orje ühines väikestesse gruppidesse, ehitades vankreid ja peale seda kui need olid kive
täis laotud ning nad ennast veega üle valanud, jätkasid vankrite lükkamist.
„Nad on võimelised veel palju seadeldisi välja mõtlema, ‐ oli Mammona rahulolev, ‐ juba tekkisid
esimesed teenused: vee ja toidul laialikandjad. Osa orje sõi käigu pealt, tahtmata kaotada aega
teekonnale barakki sööma minemiseks, ja tasus laialikandjatele saadud müntidega. Siis ilmusid välja isegi
tohterdajad, kes kannatada saanutele osutasid abi lausa käigu pealt ja samuti müntide eest. Nad valisid
liikluse reguleerija. Varsti valivad endale ülemused, kohtu. Las valivad: nad ju arvavad, et on vabad, kuid
olemus pole muutunud, nad tassivad endiselt kive...“
Nii nad jooksevadki tolmus läbi aastatuhande, valavad end veega üle ja tassivad jälle raskeid kive. Ja ka
praegu jätkavad nende samade orjade järeltulijad oma mõttetud jooksu...
***
M.O.T.T.
Vasta
#3
Ülimalt hea ja tabav jutt. Paraku see kõik nii ongi.
Aga kui nüüd seda juttu edasi arendada, siis kas peale sellist informatsiooni inimene ometi hakkab mõtlema? Ei usu. Selleks on Mammonal palgatud libekeelsed poliitikud ja muidugi on inimene kariloom, kes harjunud, et neid suunatakse ja juhitakse. Ja muidugi toimub see suunamine kõik selliselt, et inimesel jääks mulje tema vabadusest. Kohati on toimumas isegi taandareng. Paljud inimesed on taas hakanud himustama ahelaid. See, kuidas Ameerikas ja ka meil siin Euroopas inimesed ise valjuhäälselt nõuavad oma vabaduse piiramist (terrorismi hirmus), siis jääb ainult üle pead vangutada. Mammona aga tegutseb omasoodu.
Vasta
#4
Nõustun sinuga, Jako!
Vasta
#5
Kui inimest on elu aeg hoitud pimeduses siis kas ta oskab eristada värve?
Kui inimesi on hoitud aasta tuhandeid teadmatuses kas ta siis oskab ära tunda TÕDE?
Vasta
#6
Väga hea lugu jah. Enamus inimesi ajab raha ja rikkust taga ning väga vähesed suudavad näha selle tegevuse mõtetust...
Vasta
#7
kukoc, kui ma ei eksi, siis see sõna peaks olema mõttetust.
.. see annab sulle usaldusväärsust juurde Smile
Kuskil mujal sattusin ka mingi väga tähtsa lehekülje peale, kus räägiti suurtest seadustest, tõdedest ja tarkustest, kuid lehekülje viimane ja kokkuvõttev lause sisaldas sõna "mõtetu" ... peale seda mõtlesin ma korraks sügavalt järele..
Vasta
#8
Tsitaat:Algselt postitas Savipats
kukoc, kui ma ei eksi, siis see sõna peaks olema mõttetust.
.. see annab sulle usaldusväärsust juurde Smile
Kuskil mujal sattusin ka mingi väga tähtsa lehekülje peale, kus räägiti suurtest seadustest, tõdedest ja tarkustest, kuid lehekülje viimane ja kokkuvõttev lause sisaldas sõna "mõtetu" ... peale seda mõtlesin ma korraks sügavalt järele..

Kahjuks on kohustuslikust koolis käimisest juba üsna palju aega möödas ja õigekeelsuse reeglid on juba vaikselt ära ununenud. Samas olen näinud kasutatavat mõlemat kirjapilti, nii "mõtetu" kui "mõttetu". Mine sa võta kinni kumb õige on Smile
Vasta
#9
Ilma mõtteta - mõttetu
Vasta
#10
Kirjaveakurat on halastamatu ja selle ohvriks on isegi kõrgema lennuga isikud langenud kui ainult
tagasihoidlikud paraweebud. Ühe või paari vea pärast pole veel mõtet hakata tuleriita püstitama.
Kui jääb arusaamatuks mida kirjutaja üritas väljendada jääb ju alati küsimise võimalus.
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat