Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Make- Make (Lihavõttesaare Jumal)
#1
Lihavõttesaare ümber keerleb palju müstilist. Näiteks kõigile tuntud kivikujud, Moai’d. Nende päritolu pole aga siiski seletamatu- nimelt kivim millest Moai’d on tahutud on üpris pehme, st kiviaja tööriistade jaoks käepärane. Pärismaalased ise väidavad, et need on ehitanud esivanemad kuulsate pealike auks, seega mitte midagi ebamaist? Või mis?

Palju huvitavama päritoluga tunduvad hoopis vähem tuntud Lihavõttesaarelt pärit puidust kujukesed pikkadest, ebaproportsionaalsest, kuue sõrmega, hambutu, imeliku peakatte ja kameeleoni-taoliste silmadega hübriididest.

Üks teooria on, et need kujutavad „linnumuna-rituaali“ võitjaid, kes autasuks said veeta aasta aega, kuni järgmise võidumeheni, üksikus hütis vulkaanimäe otsas. Kombekohaselt ei lõiganud nad ei küüsi ega juukseid- sealt ka ebainimlikult pikad sõrmed. Huvitav miks? See aga ei seleta miks kujul on kuus näppu. Imelikke silmi ei oska samuti keegi kommenteerida.
Teise teooria kohaselt kujutavad kujukesed Jumalat- Make- Make’t.

On ka teisi samalaadseid kujusid, kuid need kujutavad kas tavainimesi või pühalinnuks riietunud preestreid. Märkimisväärne on veel, et teised kujud on rohkem inimeste sarnased.
Ja veel on leitud mõningad sisalikupea ning sabaga hübriidid.

Mis Teie arvate, kes on need salapärased olevused? Kas iidsete-tulnukate-teooria kajastub ka siin? Minule meenutas see „Siiriuse Saladus“ raamatus nähtud fotot Dogonite hõimu kujukest, väidetavast Siiriuse süsteemi tulnukast.
Dogonite kujuke
[Pilt: nommoF.jpg]
olgu, võib-olla ka mitteLaugh

Allikas: The Lost Gods Of Easter Island (Youtube):
http://www.youtube.com/view_play_list?p=...08BC9B4FB1 <-- vana link (ei tööta)

https://www.youtube.com/results?search_q...ter+Island <-- uus link

Postitus muudetud 2019 a.

xawa


Make-Make
http://elderm.pri.ee/muu/jumal1.jpg

http://elderm.pri.ee/muu/jumal2.jpg

http://elderm.pri.ee/muu/jumal3.jpg

http://elderm.pri.ee/muu/jumal4.jpg

Moai
http://elderm.pri.ee/muu/easter-island.jpg

Muud sarnased kujudesed
http://elderm.pri.ee/muu/kujukesed.jpg


[Muudetud: 8-20-2009 Elderm]
Vasta
#2
Oh sa jutt! Suurelt näevad need puidust kujukesed välja just sellised (või sarnased) nagu mõnel pool mõnda tulnukrassi kirjeldatakse! Ja mis imestama paneb: neil ongi kuus sõrme!

Mis aga selle saare kivikujudesse puutub, siis nad võivad ju üsna pehmest kivimist tehtud olla, aga miks nad tehti just niisugused, eks sedagi ju või tänapäeval ainult oletada.
Juhin tähelepanu, et 20.saj lõpul avastati Andides, P-Carolinas ja Islandi idaosas Lihavõttesaare raidkujude koopiad.
On pakutud, et need kuulusid Lemuuriasse ning on loodud mitu miljonit a. e.Kr. ja niisugused võisid välja näha näiteks Lemuuria inimesed.
Kui nüüd siit edasi fantaseerida (loodan, et fantaseerimine ei ole kurjast!), siis ehk ongi need puukujukesed mingite iidsete olendite järgi tehtud!?
Ja siiani ei anna mulle rahu üks Paradoksis kirjutatud paradoks, kus kirjutati, et Liivimaa ordurüütel leiti Lihavõttesaarelt!?
Ehk on peale dogonitegi leitud sarnaseid kujukesi kuskilt?
Ehk on neis paigus, kus leiti kivikujude koopiaid, ka neid puunikerdisi?
Soovitan neid kujukesi vaadata kõigil!
Nende kujukeste vaatamine on omaette elamus!
Mis mõtteid või arvamusi need teis tekitavad?



[Muudetud: 4-9-2009 Müstik]
Vasta
#3
Minu jaoks on eriti lummavad kuus sõrme ja kameeleonile omased silmad. Ma saan aru, et fantaasiaks võib veel lugeda seda üht kujukest, millel on sisaliku pea ja pikk-pikk saba, aga antud kujuke on minu meelest midagi rohkemat kui puhas mütoloogia.
Vasta
#4
Nendel puukujudel on veel kaval nägu ja habemetutt ka lõua all. Sisalikekujulistel on äkki midagi ühist chupacabradele?

Leidsin Peruu pilveinimeste teemast Lihavõttesaarele sarnased kivikujud:

http://www.archaeology.org/0801/abstract...apoya.html

Teema ise siin:
http://para-web.org/viewthread.php?tid=4...1#pid74900

Kui neil juba sarnased kivikujud olid, siis äkki oli neil sarnaseid puukujusid ka?

[Muudetud: 20-8-2009 Müstik]
Vasta
#5
Jutujätkuks:

Keegi ei tea miks ja kunas esimesed inimesed tulid saarele. Üle 1000 monumendi. Monumente ei tehtud kohapeal, vaid kaugel eemale karjääris, st. monumendid olid oma kohtadele transporditud. Mõni monument, Moai, kaalus üle 100 tonni.
Saarlased ise väidavad, et monumendid omasid „võluväge“, mida nad kutsusid manaks. Mana pidavat peituma Moai’de silmis.
Kohalikud ei kinnita, et Moai’d transporditi kohale köite ja puitrullikutega, nagu seda teevad teadlased, vaid hoopis, et kujud kõndisid ise kohale.
Üks lihavõttesaare legend räägib, et ühe kuulsa saare kuningas teadis, et nende saar upub ning saatis seitse maadeavastajat uut saart otsima, et nende kultuur säiliks. Nad leidsid Lihavõttesaare. Nende auks ehitati seitse kuulsat moai’d, mis vaatasid kaugustesse merele. Kui minna mööda nende silmavaate suunda, siis pidavat jõudma vana uppunud kontinendini, mis arvatakse olevat Atlantis.
Arvatakse ka, et kunagi olevat Lihavõttesaare ja Peruu vahel maismaa, st. et elanikud kõndisid sinna. Seda teooriat kinnitab, et nii Lihavõttesaarel kui ka Peruus, Nazcas, leidub sarnase ehitusega kivimüür.


Allikas: Mysterious Journeys - Easter Island
Vasta
#6
Lemuuria manner vajus India templist leitud savitahvlil olevate naakali kirjamärkide järgi 50 000 a. tagasi maavärina tagajärjel Vaiksesse ookeani.
See oli tohutu suur, ulatudes Havai põhjaosast tükk maad lõuna poole, ühtekokku üle 5000 miili idast läände ning üle 3000 miili põhjast lõunasse.
Praegused Lemuuria entusiastid on veendunud, et arheoloogilised leiud ja Lõunamere saarte põliselanike pärimused kinnitavad Lemuuria kunagist olemasolu. Nii Polüneesia saared kui Lihavõttesaar olid Lemuuria kontinendi jäänused.
Arvatakse, et ka Madagaskar kujutab endast kunagi eksisteerinud Lemuuria mandri säilinud osa. Seal elasid suuresilmalised, pikatoimelised leemurid - inimesesarnased poolahvilised. Muuseas, suuresilmalised on ka need Lihavõttesaarelt leitud puukujukestel olevad olendid.

Lisaks nimetavad veel m a i a d end Troano koodeksis Mu rahva katastroofist pääsenute järeltulijaiks. Nii et on, mille üle mõtelda!
Lisalugemist:
http://web.zone.ee/abx/?scifi=abx/mystika/kadunudmaad
Vasta
#7
Jutujätkuks- "Aku- Aku't" lugedes jäid silma järgmised read, tsiteerin:
Tsitaat:Isa Sebastian oli kindel, et Lihavõttesaarel olid elanud kahte erinevat kultuuri esindavad hõimud, ja pärismaalased olid raudselt sama meelt.
...
Isa Sebastian tuletas meile meelde legende, mille kohaselt praeguste saareelanike esiisad olid valge naha, punaste juuste ja siniste silmadega.
...
Valge nahaga harusse suhtuti lugupidamisega, ja nagu teistelgi lõunamere saartel, pidid mõningad juhtivad isikud läbi tegema erilise nn. pleegitamisprotseduuri, et nad oleksid võimalikult sarnased oma jumaldatud esiisadega.

Ja veel huvitavat Maoi'de nn. "mütside" kohta:
Tsitaat:Õigupoolest ei ole päris korrektne rääkida mütsidest, kuigi praegu kõik seda teevad. Selle peaehte vana kohalik nimetus on pukao, mis tähendas "juuksesõlme", Lihavõttesaare meessoost asukate tavalist soengut ajal, mis eurooplased saare avastasid. Miks pidid muistsed meistrimehed tõstma selle pukao hiigelkuju pealaele eraldi plokina? Miks ei võidud seda soengut välja tahuda koos ülejäänud kujuga? Sellepärast, et oluline oli pukao värvus. Kujurid läksid saare teise serva, seitsme miili kaugusele Rano Rakaku kivimurrust, kus väikeses rohtukasvanud kraatris leidus erilist punakat värvi kivimit. Just seda punast kivi vajati kujude juusteks.

[Muudetud: 9-4-2009 Elderm]
Vasta
#8
Arvan, et seal saarel elasidki alguses Lemuuria mandrilt pärit elanikud.
Osa neist lemuuria elanikest aga olid ka maiade eellased.
Aga seoseid võiks muidugi edasi otsida.

Vasta
#9
Lemuria the name of a hypothetical "lost land" variously located in the Indian and Pacific Oceans. The concept's 19th century origins lie in attempts to account for discontinuities in biogeography -- however, the scientific concept of Lemuria has been rendered obsolete by modern understanding of plate tectonics. Although sunken continents do exist — see Zealandia in the Pacific and the Kerguelen Plateau in the Indian Ocean — there is no known geological formation under the Indian or Pacific Oceans that corresponds to the hypothetical Lemuria.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lemuria_%28continent%29
kah nagu rohkem soovunelm ?
Vasta
#10
Tsitaat:Algselt postitas Elderm
...
Isa Sebastian tuletas meile meelde legende, mille kohaselt praeguste saareelanike esiisad olid valge naha, punaste juuste ja siniste silmadega.

Ja veel huvitavat Maoi'de nn. "mütside" kohta:
Tsitaat:Õigupoolest ei ole päris korrektne rääkida mütsidest, kuigi praegu kõik seda teevad. Selle peaehte vana kohalik nimetus on pukao, mis tähendas "juuksesõlme", Lihavõttesaare meessoost asukate tavalist soengut ajal, mis eurooplased saare avastasid. Miks pidid muistsed meistrimehed tõstma selle pukao hiigelkuju pealaele eraldi plokina? Miks ei võidud seda soengut välja tahuda koos ülejäänud kujuga? Sellepärast, et oluline oli pukao värvus. Kujurid läksid saare teise serva, seitsme miili kaugusele Rano Rakaku kivimurrust, kus väikeses rohtukasvanud kraatris leidus erilist punakat värvi kivimit. Just seda punast kivi vajati kujude juusteks.

Ajalooliselt on punase peaga olnud traaklased, keldi rahvad ja mõningad germaanlased. Ja tänapäeval, ohhoo üllatust, on kõige suurema osatähtsusega rahvastikust punase peaga inimesed Šotimaal (13%) ja Iirimaal (10%). Kusjuures Šotimaal kannab 40% rahvastikust retsessiivset punapea geeni, samas kui iirimaal on see number 46. Kõige rohkem punapäid arvuliselt on USAs (6-18 miljonit). Punase või punaka peaga inimesi leidub tänapäeva Euroopas üsnagi palju veel Põhja -ja Baltimaades ja samuti osades Hollandi, Belgia, Prantsuse, Portugali, Hispaania, Itaalia, Saksamaa, Venemaa ja Kagu-Euroopa piirkondades. Samuti on neid ka teatud määral Aasias (kauged eurooplaste järeltulijad)ja Aafrikas (esineb berberitel, kuigi üsna harva). Kusjuures punapead tunnevad valu palju rohkem kui ülejäänud hall mass!
Vasta
#11
Tsitaat:Algselt postitas Müstik
Kusjuures punapead tunnevad valu palju rohkem kui ülejäänud hall mass!

Mis Sa selle lause all mõtlesid?
Vasta
#12
Nii oli ühes artiklis kirjutatud.
Mina ei mõelnud suurt midagi. Tuli lihtsalt meelde, et sul oli kuskil arutlus Lihavõttesaare asukate "juuksesõlmedest".
Leidsin selle artikli juhuslikult neid traaklasi (vt teema traaklastest) uurides.

Artikkel ise siin:
http://leopeoleo.blogspot.com/2009/01/ne...ed-ja.html

Vasta
#13
(22-08-2009, 14:10 )Elderm Kirjutas: Kohalikud ei kinnita, et Moai’d transporditi kohale köite ja puitrullikutega, nagu seda teevad teadlased, vaid hoopis, et kujud kõndisid ise kohale.

Pavel Pavel
Inspired by Thor Heyerdahl's Kon-Tiki, Pavel Pavel set out to demonstrate how the monolithic Moai of Easter Island might have been moved into place by a small number of people using only rudimentary technologies. He conducted a practice experiment in 1982 in south Bohemia using a concrete model (4.5 m, 12 tonnes). In 1986 he was invited by Heyerdahl to Easter Island to test his experiment in its actual setting, where he successfully replicated the experiment. Only 16 people with one leader were needed for relatively fast statue transportation.

Pavel Pavel, innustatuna Thor Heyerdahl'i Kon-Tiki'st, otsustas demonstreerida kuidas monoliitseid Moai'sid võidi oma kohale toimetada väheste inimeste ning algeliste vahendite abil. Ta sooritas 1982. aastal praktilise katse Lõuna-Boheemias betoonmudeliga, millel kõrgust 4,5m ja kaalu 12 tonni. 1986. aastal kutsus Heyerdahl ta Lihavõttesaarele, et korrata katset reaalsetes oludes. Katse õnnestus - kuju suhteliselt kiireks transportimiseks piisas 16 inimesest ühe juhiga (16+1).

Selles artiklis on ka pilt kuju kõnnitamisest:
Czech who made Moai statues walk returns to Easter Island


Imestama paneb saarlaste veendumus, et kujud tervena kohale jõuavad. Ok, esimene teeb reisi edukalt ja teised järgnevad talle, kuid siis kas polnud nn. esimese pääsukese välja raiumine mingi eriliselt suur pingutus niimoodi riskimiseks või teati juba ette (ehk tegelikult mäletati), et nii on õige.
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat