Teema hinnang:
  • 1Hääli - 3 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Suur Pauk
#1
Mul on selline küsimus:
öeldakse et meile teadaolev universum algas suure pauguga(big bang) ja on veel teooriaid paralleel universumite kohta ja ussiaukude kohta jne aga küs selline-

kust see üldse kõik alguse sai, see ruum, see eksistents, see mateeria ja aine, aatomid, mõte jookseb sel kohal kinni ja ongi kõik.:o

Mind ei huvita mingi teaduslik teooria mis pole isegi teadlastele endile sulaselge.
Mind huvitab see kuidas üldse kõik alguse sai ennem suur pauku ja veel ennem seda jnje, jne, jne ...
lõpmatuseni, kust tekkis see ruum, sest see ei tekkinud ju paugust vaid oli ennem olemas kuhu see pauk siis muidu paisus, sellele ei tea keegi vastust ja mõistus jookseb kinni ja ei saagi teada kõige olulisemat...
Vasta
#2
Tsitaat:Algselt postitas: Marguuus
Mind ei huvita mingi teaduslik teooria mis pole isegi teadlastele endile sulaselge. Mind huvitab see kuidas üldse kõik alguse sai ennem suur pauku ja veel ennem seda jnje, jne, jne ...
Sellisel juhul, kardan, on Su huvi kaunis raske rahuldada*. Aga pakuks Sulle siiski mõnda varianti:

1. Universumil pole ajas ei algust ega lõppu, viimane Suur Pauk on vaid üks taoliste sündmuste (paisumiste ja kokkutõmbumiste) lõputus jadas (mida ka encore siin nimetas).

2. Vaid üks ainus kord Universumi ajaloos loodi midagi (kõik) eimillestki. See oligi Algus, Loomine, Jumalik Puudutus. Kuna enne seda polnud midagi - ei aega ega ruumi, siis kaotab Su küsimus mõtte.

Meeldib Sulle mõni neist? Siis seda võidki uskuda, sest milline neist (kui ükski) õige on, sellele tõepoolest ei oska teadus (veel) vastata. (On omaette jututeema, et teadus ei tegelegi tõe väljaselgitamisega - ta vaid ehitab mudeleid, mis järjest paremini reaalsust kirjeldavad ja seetõttu temas tegutseda lubavad).

* Aga ehk Sa ei oota-loodagi vastust, vaid tahad pigem meid oma murest vastamata küsimuste pärast teavitada? Sellisel juhul ... usun, et inimesi, kes on samu küsimusi küsinud ja vastuseid otsinud, on siin foorumis päris palju. Ja ehk pole eriti mõtekas, kui nad kõik nüüd siin kinnitaksid, et "mina ka". Aga teisalt - sellest, et siin massiliselt nii pole tehtud, ei maksa järeldada, et Sa ainus oled, keda need küsimused huvitavad.

Muudetud: 28-8-06 kell 14:13:03 celtic
Vasta
#3
Tegin teema uuesti lahti - läks vaja. Suure Paugu teooria (SPT), mis küllap on tänapäeval tunnustatuim Universumi tekke teaduslik mudel, ette on kerkinud ootamatu raskus. SPT üheks olulisemaks tõenduseks on kosmiline mikrolaine foon - 1965 aastal avastatud kosmiline elektromagnetiline taustkiirgus lainepikkusega ca 2 mm. Mikrolaine fooni moodustavad footonid, mille viimane vastasmõju ainega leidis aset ca 380 000 aastat peale Suurt Pauku - siis muutus Universum elektromagnetlainetele läbipaistvaks. Kosmilist mikrolaine fooni võib ette kujutada kui hiiglaslikku helendavat seina, mille kaugus meist =(Universumi eluiga - 380 000 aastat)x(valguse kiirus) = 13,7 miljardit valgusaastat. Selle seina taha me elektromagnetlainete abil enam ei näe. Aga asjale lähemale: juba 1969 ennustasid Rashid Sunjajev and Jakov Zeldovich, et piisavalt suured ainekogumid, mis asetsevad selle "seina" ja meie kui vaatleja vahel, peaksid heitma endast varje, kuna hajutavad foonikiirgust. Alabama Ülikooli (Huntsville) teadlased on nüüd näidanud, kasutades NASA mikrolainesondi WMAP andmeid, et mõnel uuritud 31-st suurimast ainekuhjumist - galaktikaparvest - puudub taoline vari sootuks. See aga heidab tugevat varju kogu Suure Paugu teooriale. Jälgigem siis sedagi arengut.
Aga püüaks ka omalt poolt midagi spekuleerida eelpoolräägitud "varjutuse" (st varju puudumise) põhjuste üle. Oleme siin paaril korral rääkinud hüpoteetilistest kergetest ja tavaainega nõrgalt interakteeruvatest osakestest - aksionidest - mis on üks tõsisemaid kandidaate varjatud massi (musta aine) kandajaks Universumis. Magnetväljades võivad aksionid konverteeruda footoniteks ja vastupidi, nt on arutletud võimalust taoliseks konversiooniks intergalaktilistes magnetväljades. Erinevalt footonitest tavaaine aksione aga praktiliselt ei hajuta. Kui nüüd sellised aksionid pärast magnetväljas uuesti footoniteks konverteeruvad, siis näibki, et galaktikaparvel "vari" puudub. Muidugi eeldab see teatud kindla tugevuse ja geomeetriaga magnetvälju - aga nagu vaatlus näitabki, "vari" puudub vaid osal galaktikaparvedest. Nüüd jääb üle vaid oodata, kas selles jutus miskit tõtt kah võib olla. Kui jah, küllap kirjutab mõni tark inimene selle kohta artikli soliidses teadusajakirjas ja me saame siia vastava viite lisada.
Vasta
#4
10. septembril lülitatakse sisse maailma suurim masin, mis on ühtlasi inimajaloo kõige auahnem, töömahukam ja kallim teadusprojekt. Pisike, aga kandev roll on selles ka eestlastel.

“Seda ei pea kartma, et 10. septembril maailm lõpeb!” naerab Eesti tippfüüsikute hulka kuuluv Martti Raidal, kes on juba viis aastat kureerinud Eesti tiimi tööd Euroopa Tuumauuringute Keskuses ehk CERNis. “Mingid fundamentalistid pöördusid Hawaii kohtusse, et must auk või mingi imelik aine sööb maa ära. Täielik luul! On tehtud tõsist uurimistööd ja näidatud, et see hirm on täielik jama ja kõik on ohutu.








On mõistetav, et ©veitsi ja Prantsusmaa piiril kavandatav eksperiment tekitab hirmu ja aukartust. Sügaval maapõues kavatsevad füüsikud korda saata vägitüki, mis oli seni jõukohane vaid jumalale, ning leida põhjapanevaid vastuseid universumi olemuse ja sünni kohta, mida inimkonna koidikust saati mõtestasid peamiselt teoloogid.

100 meetri sügavusele rajatud 27kilomeetrises suletud tunnelis, mis kohati kasvab katedraali mõõtu koobasteks, käivitatakse eeloleval kolmapäeval eksperiment, kus põhimõtteliselt taasluuakse Suur Pauk — universumi sünnihetk.
4 sept. 2008.
Loe Ekspressist, kuidas seda tehakse
Vasta
#5
Tsitaat:Algselt postitas: villu
eksperiment, kus põhimõtteliselt taasluuakse Suur Pauk - universumi sünnihetk.
Selline väide on ilmselge jura ja ajakirjanduslik ülepakkumine, lähemalt siit.
Vasta
#6
Paljude kosmoloogide seisukoht annab sellele ühese vastuse: kuna universumis kehtib algusest lõpuni lihtne ja tõestatud energia ja mateeria jäävuse seadus ning kuna pole leitud, et seda seadust võiks kuidagi kasvõi suure paugu eelses keskkonnas muuta, siis eeldatakse, et meie universum on mistahes olekus, tiheduses vmt ALATI eksisteerinud.

oluline on seejuures tähele panna, et universumi püraegune oleks ja selle olemasolu üleüldse EI VAJA teadaolevate füüsikaseaduste taustal mitte vähimatki üleloomulikku selgitust.
Vasta
#7
Tsitaat:Algselt postitas: Hallucigenia
Tsitaat:Algselt postitas: villu
eksperiment, kus põhimõtteliselt taasluuakse Suur Pauk - universumi sünnihetk.
Selline väide on ilmselge jura ja ajakirjanduslik ülepakkumine, lähemalt siit.

no eks neil siiski eesmärk sinnapoole ole suunatud, et midagi SP taolist genereerida aga selge see, et SP'd ennast keegi reanimeerima ei hakka, isegi, kui tahaks.
Vasta
#8
Eile pidulikult käima lükatud füüsikaeksperiment LHC toob eeldatavalt revolutsiooni nii meie arusaamisse elementaarosakestest ja Universumi tekkest kui paneb aluse uue põlvkonna internetile.

Kui maailma kõmupress küttis seoses suure tuumaosakeste põrgutiga (Large Hadron Collider, LHC) üles eeskätt musta augu või muu maailmahävitusliku teguri tekkimise võimalust, siis eile poleks ühegi teooria kohaselt saanudki midagi sellist esineda. Seade hakkab tuuma­osakesi (prootoneid) põrgutama mõne nädala pärast ja sedagi esialgu energiatel, mis pole midagi enneolematut.

«Seal see on,» tõdes eile kell 11.36 Eesti aja järgi projektijuht Lyn Evans, nähes arvutiekraanil vilkumas paari valget täppi. Need tähendasid, et esimene kimp prootoneid on teinud täistiiru LHC 27 kilomeetri pikkuses ringtunnelis, mis on kaevatud 100 meetri sügavusele ©veitsi ja Prantsusmaa piiri alla.

Test kinnitas, et vähemalt kellaosuti liikumise suunas liiguvad prootonid tõrgeteta ning ülijuhtivuse saavutamiseks pea absoluutse nullini külmutatud magnetid juhivad neid täpselt nii nagu ette nähtud. Ees ootab veel samasugune test, mis saadab prootonikimbu teele vastupäeva.

«Alustasime tagasihoidlikult,» kirjeldas esimest katsetust LHC eksperimenti juhtiva Euroopa Tuumauuringute Keskuse (CERN) pressiesindaja James Gillies.
«Hea tulemus on siis, kui saame ka teises suunas kimbu saadetud, sest kui mõlemat pidi on ring peale tehtud, võib olla kindel, et miski ei hakka pidu segama.»

Kümneid miljardeid kroone maksma läinud keerukat aparatuuri viiakse täisvõimsuseni tasapisi. Umbes aasta pärast vuhisevad prootonid tunnelis juba kiirusel, mis jääb valguse omast maha vaid murdosa võrra. Detektori juures põrkuvad vastassuundades liikuvad prootonikimbud seitse korda suurematel energiatel, kui varasemad kiirendid seda suutsid.

Füüsikute hinnangul loob sellisel kiirusel toimuv kokkupõrge üheks lühikeseks silmapilguks tingimused, mis meenutavad hetke miljardik sekundit pärast Suurt Pauku ehk Universumi sündi. Neis oludes võivad tekkida elementaarosakesed, mida varasemad eksperimendid pole suutnud esile kutsuda.

Enim kõneldud neist on

Higgsi boson, mida ennustab osakeste standardmudel – hetkel tunnustatuim teooria mikrouniversumi ülesehituse kohta. Teooria kohaselt kõigile teistele osakestele massi andev Higgsi boson on ainus, mis standardmudeli poolt ennustatutest on veel avastamata.

«Meie praeguse arusaama kohaselt peaks [LHC kokkupõrgete energia] olema piisav Higgsi osakese avastamiseks,» rääkis tuntud Briti astrofüüsik Stephen Hawking, kes panustab siiski sellele, et hüpoteetiline boson jääbki tabamatuks.

«Minu meelest on palju põnevam, kui me Higgsi ei leia,» vahendas tema sõnu uudisteagentuur AFP. «See näitab, et midagi on [meie arusaamises] viltu ja peame uuesti mõtlema hakkama.»

Meie laste või lastelaste füüsikaõpikutesse peaks jõudma nii mõndagi LHC eksperimendiga avastatut või mõistetut, ent teadlased on isegi põnevil, mida katsetused päevavalgele toovad. Muu hulgas oodatakse viiteid stringiteooria ennustatud supersümmeetrilistele osakestele või siis tumeda aine ning antiaine olemusele, ent kõik varasemad suureksperimendid on pakkunud ka täiesti uudseid avastusi.

Et nende seas pole midagi maailmalõppu kaasa toovat, nagu on väitnud maailma avalikkuses tiirelnud hirmujutud, selles on teadlased aga kindlad. Mitmed põhjalikud riskianalüüsid ja teaduslikud hinnangud on maailma neelava musta augu tekke jm sarnased stsenaariumid välistanud ja lubavad CERNi pressiesindajal Gilliesil teema kokku võtta järgmiselt: «Nonsenss.»

Rahvusvahelises koostöös valminud eksperimendi juures on osalised ka Eesti füüsikud, Martti Raidali juhitav töörühm Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudist (KBFI).
Eesti on eksperimendis kaasa löömisest saanud juba esimest reaalset ning tavainimesele tuntavat tulu.

Kuna eksperiment toodab tohutu hulga infot, on selle jaotamise tarbeks välja töötatud uudne internetilahendus, nn võretehnoloogia. Selle üks osa on ka KBFIs paiknev Eesti võimsaim arvuti ning et tagada LHCst tuleva info tõrgeteta kohalejõudmine, on oluliselt suurendatud Eesti ja Lääne-Euroopa vahelise võrguühenduse võimsust.

POSTIMEES
Vasta
#9
Te ju saite kohe pealkirja lugedes aru, millest jutt käib. Loomulikult sellest, kuidas Euroopa tuumauuringute organisatsioon (CERN) lõi täna õnnestunult hääled sisse hiiglaslikule osakestekiirendile. Kas nüüd tuleb maailma lõpp suure paugu ja musta augu näol, mis neelab endasse esmalt ©veitsi ja seejärel kogu ülejäänud maailma? Või avanevad prootonite kokkupõrgete käigus ruumi uued, senitundmatud mõõtmed? Ja mida kõike meie silmad seejuures näha saavad? Seda me veel ei tea.


Küll aga saame juba praegu rõõmustada, et lisaks ärimeestele, poliitikutele ja sõjasüütajatele oskavad ka teadlased korraldada ülemaailmseid meediakampaaniaid, mis suudavad läbi igapäevase meediamüra inimeste meelteni murda. Sest kui poleks oskuslikult kujundatud maailmalõpuhüsteeriat, kui paljud meist üldse märkaksid osakestefüüsika valdkonda kuuluvat uudist, milles figureerivad kaelamurdvad terminid? Praegune põnevus paneb aga kindlasti aluse paljude inimeste, eelkõige aga noorte sügavamale füüsikahuvile - muidugi juhul, kui maailmalõpp peaks mingil põhjusel ära jääma.

POSTIMEES
Vasta
#10
üks mõttejada:

Universum paisub kiirenduvalt ja tundub et nii jätkub, niiet kunagi oleme olukorras kus me ei näe oma nina ette asetatud kätt, sest pilt (valgus) käest ei jõua kunagi silmani.

Vaakum energia jõud on suur ja kungagi ületab see aatomeid ja osakesi koos hoidvaid jõude terves maailmaruumis. Struktuurid lakkavad olemast. Äkki on universum siis jälle olukorras kus pole nii öelda 'midagi'. Võibolla tähendab see ainult meie nelja dimensiooni lõppu. Meile tuntud neli jõudu (electromagnetic/weak/strong/gravity) haihtuvad nagu peer tuulde Smile . Lõpp sel näol kuidas meie hetkel suudame universumit vaadelda. Ei ole enam sümmeetriat ega struktuuri.

Ja mingisuguste teistes dimensioonides möllavate mehanismide tagajärjel sünnib midagi uut. Miks sünnib midagi uut? Jumal vastab: Because I can.
Vasta
#11
Kaddak - on ka teisi arvamusi - loe...
http://www.holoscience.com/preface.php
Vasta
#12
Ma olen nii aru saanud, et universumi paisudes (mis tegelikult ei ole kiirenev, pigem aeglustuv protsess) ei muutu objektide asukoht. Uniiversum ei venita ennast, vaid laiendab uutesse määramatusesse. Seega ei saa kuidagi olla võimalik, et me ei peaks kunagi nägema oma nina ette asetatud kätt. Valgust käest ei levi kuidagi silmani? Kuidas see peaks võimalik olema? Valgus levib IGAL juhul, ka venitatud ruumis.
Vasta
#13
Jõudsin LHC kohta oleva artikli läbi lugeda ja arvan et tuleks lisa lugeda.

Meie kui vaatlejad (räägin küll endast kes ei tee kodus või laboris mammut arvutusi) peaksime kohustuslikult läbi käima võimalikult palju materjali igasugu 'teooriate' ja 'faktide' puhul.

Mina kes ei suuda vettpidavalt tõestada isegi seda et maakera on ümmargune, peaks nendes aspektides ja arvamustes korralikult tuhnima enne kui endale mingit tõde lubada.

Viitan Platoni koopa allegooriale (inimesed kes on elanud koopas terve elu nii et on seljaga koopasuu poole - arvavad et reaalsus ongi varjud koopa vastasseina peal)....

...peaksin kõndima või äkki piloodiks õppima ja maakerale tiiru peale tegema ja olema kindel et liikusin kogu aeg otse ja ennast algpunktist leidma, enne kui võiksin tõeks pidada et maakera on ümmargune.

Kõik mida tõeks peame on info kas telkust, mingist tekstist või kellegilt kuuldud jutt. Kui palju oleme ise tõeks osutanud? Smile

Arvan ka selle artikli puhul et selle kirjutaja toetab liiga palju terminitele mida on paisutanud MEEDIA nagu 'god particle' ja see musta auguga hirmutamine. Tean et enamus teadlased on öelnud et nad ei oska tõesti ette ennustada mida seal avastatakse või ei avastata.

Igatahes meeldis mulle artiklis viide Richard Feynmani sõnadele:
“...I think I can safely say that nobody understands quantum mechanics.” [The Character of Physical Law, 1965]
Vasta
#14
Selle TEOORIA puhul et kuidas me ei näe enam oma kätt tuleks täpsustada nii et kui universumi laienemine on kiirenev siis on see ükskord kiirem kui valguskiirus (kuna reaalsust ennast ei peaks piirama valguskiirust piiravad reeglid).

Vaatluste kohaselt (näiteks WMAP satelliit) tõestab nn. punanihke effekt (koos Doppleri effektiga) et galaktikad üldiselt eemalduvad üksteisest. Mida kaugemal galaktika on seda suurem on punanihe. Seda peetakse ka üheks tõestuseks et universum laieneb (http://en.wikipedia.org/wiki/Redshift) ja kusjuures kiirenevalt. Siin pilt: http://gnsi.science-art.com/2007MT/galle...iswold.jpg
....jõudsin märgata et mainitud artiklis oli ka midagi WMAP vaatluste kohta, mis tuleks läbi lugeda.

Ühel hetkel pidavat see mõjuma ka osakeste tasandil ehk vahemaad aatomi seespool ka suurenevad.

Iga teadlane kes selliseid TEOORIAID välja toob peab aksepteerima tõsiasja et ta see jutt võib täielik jama olla ja ükski lugeja ei pea seda tõena võtma. Teadus peab ennast jätkuvalt uuendama kui vastupidist tõestatakse ja julgust omama valedest arusaamadest ennast lahti rebimiseks.

Lihtsalt üks isiklik arvamus minupoolt kiireneva laienemise kohta ja sellega kaasnevale lõpule et see on lihtsalt kuidagi usutavam lõpp mis nagu ei olegi lõpp. Ei ole selget kulmineerumispunkti või lainetippu mis tähendaks lõppu, nagu võib ette kujutada teise TEOORIA puhul,et universum jälle kokku variseb oma massi mõjul ja siis uuesti laiali plahvatab. Ei ole kangelaslikku lõppu, kõik kuidagi vajub unarusse ja lõputusse vaikusesse Smile. -see on lihtsalt isiklik arvamus mis ei põhine millelegi ja mida ma ei pea tõeks wink
Vasta
#15
Ma ei tea kas on siit läbi käinud aga huvitavat vaatamist ikka.
http://www.youtube.com/watch?v=nl3Uj2UJj...re=channel
Vasta
#16
üks küsimus sellest suurest paugust?

ehk oskad seletada kuidas sai tekkida eimillestki miski?
Ja mis kõige parem veel tekkis ta eikuhugile Kuidas nii?
Vasta
#17
Ise seda kommenteerida ei oska aga endal on selline teooria , et midagi pole loodud vaid kõik on olemas olnud kogu aeg.Või siis eksisteerisid väiksed osakesd mis omavahel põrkudes tekitasid midagi nagu praegu teadlased üritavad seda tõestada selle suure osakeste kiirendiga.Eks siis näha saab kas neil on edu või kui ei ole siis tõesti kõikk on eksisteerinud igavesest ajast igavesti.

Muudetud: 7-11-08 kell 15:30:11 noltsik
Vasta
#18
Kas on keegi midagi kuulnud sellest üritusest? Kuidagi vaikseks jäi kõik...

http://www.epl.ee/artikkel/442330
Vasta
#19
Tsitaat:Algselt postitas KrayonFänn
Kas on keegi midagi kuulnud sellest üritusest? Kuidagi vaikseks jäi kõik...
http://www.epl.ee/artikkel/442330
Jooksvad uudised siit. Praegu käib magnetite testimine, pärast eelmise aasta sügise avariid alanud remont peaks sellega olema jõudnud suht lõppfaasi, uue käivituse plaanitud kuupäeva ei leidnud.
Vasta
#20
Подборка роликов от 10.09.2013 - Российские ученые про теорию "Большого Взрыва"

Putitame natuke vana teemat. Kaks Vene teadlast tõestasid ära (eeldan, et matemaatiliselt ehk paberil ja mingitele vaatlustele tuginedes), et Suurt Pauku ei ole olemas olnud. Universum on alati olemas olnud ja nende tõestuse alusel kordades vanem kui Suure Paugu teooria eeldab. Vene astrofüüsikutele Vjatšeslav Muhhanovile ja Aleksei Starobinskile anti Inglismaal University of Cambridges kätte pretsiisne Gruberi auhind Kosmoloogias (Gruber Prize in Cosmology) mis lükkas kummagi mehe rahakotti pool miljonit dollarit.
Nüüd, siin ja praegust see suurt midagi ei muuda, kuid pikemas perspektiivis tuleb ehk nii mõnigi asi üle vaadata. Kui Universum on vanem kui seni arvatud siis tuleb ka ehk Päikesesüsteemi vanus üle vaadata. Lisaks sellele pikendab see tohutult aega mille jooksul võisid tõusta ja langeda mitmed kosmose tsivilisatsioonid. Kuna kosmosest tuleva taustkiirguse kiiruse ja mahu järgi mõõdetakse ka aega ja Universumi paisumise kiirust siis ka need tuleb üle vaadata. Palju kõik see üle vaatamine aega võtab ja millal me omale koolidesse uue kosmoloogia saame - kui saame - näitab aeg. Ägedamidki teooriaid on ümber lükatud ja vaatame kas see peab ajale vastu. Preemia näitab, et vähemalt mingi tunnustuse ta on saanud.
Vasta
#21
(10-09-2013, 11:44 )excubitoris Kirjutas: Подборка роликов от 10.09.2013 - Российские ученые про теорию "Большого Взрыва"

Putitame natuke vana teemat. Kaks Vene teadlast tõestasid ära (eeldan, et matemaatiliselt ehk paberil ja mingitele vaatlustele tuginedes), et Suurt Pauku ei ole olemas olnud. Universum on alati olemas olnud ja nende tõestuse alusel kordades vanem kui Suure Paugu teooria eeldab. Vene astrofüüsikutele Vjatšeslav Muhhanovile ja Aleksei Starobinskile anti Inglismaal University of Cambridges kätte pretsiisne Gruberi auhind Kosmoloogias (Gruber Prize in Cosmology) mis lükkas kummagi mehe rahakotti pool miljonit dollarit.
Nüüd, siin ja praegust see suurt midagi ei muuda, kuid pikemas perspektiivis tuleb ehk nii mõnigi asi üle vaadata. Kui Universum on vanem kui seni arvatud siis tuleb ka ehk Päikesesüsteemi vanus üle vaadata. Lisaks sellele pikendab see tohutult aega mille jooksul võisid tõusta ja langeda mitmed kosmose tsivilisatsioonid. Kuna kosmosest tuleva taustkiirguse kiiruse ja mahu järgi mõõdetakse ka aega ja Universumi paisumise kiirust siis ka need tuleb üle vaadata. Palju kõik see üle vaatamine aega võtab ja millal me omale koolidesse uue kosmoloogia saame - kui saame - näitab aeg. Ägedamidki teooriaid on ümber lükatud ja vaatame kas see peab ajale vastu. Preemia näitab, et vähemalt mingi tunnustuse ta on saanud.
Aitäh uudise eest, aga sa oled millestki valesti aru saanud, sest nad said auhinna panuse eest paisumise teooria kujundamisse
(formative contributions to inflationary theory) ja Suure Paugu teooria pole kuhugi kadunud.

Vasta
#22
Selguse saamiseks selle kohta mida teadlased praegu kõige paremini tõendatuks kosmoloogiliseks mudeliks peavad tooks ära Gruberi auhinna saanud Viatcheslav Mukhanovi 2005 aastal avaldatud raamatu "Physical Foundations of Cosmology" kus eessõnas kirjutab professor Andrei Linde:
"Lihtsustatult võis kogu universum alguse saada hästi pisikesest ruumipunktist Plancki suurusega 10 astmel -33cm ja väiksema massiga kui 1 milligramm" ("In the simplest version of this theory, called ‘chaotic inflation,’ the whole universe could emerge from a tiny speck of space of a Planckian size 10−33 cm, with a total mass smaller than 1 milligram.").

Ja autor ise kirjutab, et "plahvatus on valearusaam "suurest paugust"" (lk28. "Despite its obvious deficiencies as a practical model, the Milne universe does illustrate some useful points. First, it shows the similarities and differences between an explosion (the popular misconception of the “big bang”) and Hubble expansion.").

Raamat on teaduslik ja arusaamatuid valemeid täis seega ei ole see kerge lugemine, aga seletused on arusaadavad.
Vasta
#23
"Mitte-millestki sai kõik" lahendadakse arvjuurena, kõik suuremad numbrid 9-st on 9-numbri "juurest". Ntx. 12 on 1+2=3 seega 12 juur on 3.

Kui nüüd 0 asetad ringi keskele ja alustad 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 jne. siis arvjuurena näeb see välja niimoodi 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 jne
Kuna ntx. 10 1+0=1 ja ka 1+9(0 asemel)=10 või 2+0=2 ja 2+9=11(1+1)=2 siis järelikult
0 on sama mis 9. Seega mitte-miski on kõik.

Maailm tiirleb ümber tühjuse ja ka samas ümber kõige, igal asjal on vastaspool, et see saaks eksisteerida, see pole juhuslikult, et ilmakaared on 360 kraadi. 9 arvjuurt kokku liites saame? 1+2+3+4+5+6+7+8+9=45 4+5=9. Kõik ilmakaared arvjuurena on 9 (ntx. 1+3+5 või 1+8+0 või näiteks juba uuel ringil 1+4+4+0).

Muistses matemaatikas lubati 9 või 0 arvust eemaldada, kuna see pole mitte-midagi. Kui võtad 360 kraadilt 0 ära, siis saad 36. Kui liidad 1-st kuni 36-ni, siis saad inimese numbri 666, läbi selle numbri me maailma tiirlemist tunnetame. Arvjuurena on ka loomulikul 6+6+6=18 1+8=9

Kui nüüd rääkida ajast, siis aeg on muutus ja me tunnetame aega ainult sellepärast, et me ei taju 3 dimensioonilisest ruumist suuremaid mõõtmeid. Oletame, et kõik on punkt (0D) siis 1D koosneb nende punktide lõpututest peegeldustest - joon (1D), joonest moodustub samamoodi pind (2D), pindade peegeldusel tekib ruum (3D) ja ruumi peegeldusel aeg (4D).
Vasta
#24
(12-09-2013, 12:43 )trigon382 Kirjutas: "Mitte-millestki sai kõik" lahendadakse arvjuurena, kõik suuremad numbrid 9-st on 9-numbri "juurest". Ntx. 12 on 1+2=3 seega 12 juur on 3.
[...]
Kuna ntx. 10 1+0=1 ja ka 1+9(0 asemel)=10 või 2+0=2 ja 2+9=11(1+1)=2 siis järelikult
0 on sama mis 9. Seega mitte-miski on kõik.


Oi kurja. Mõtlesin ja mõtlesin, et mis naljakas numbrite maagia see on.
Asi selles, et me kasutame kümnendsüsteemi ja kui võtta selles olevate arvude mooduliks arv, mis on ühe võrra väiksem(täpsemalt 9), kui süsteemi baas, siis hakkab see numbrite liitmine täitsa toimima.
Kuueteistkümnendsüsteemi puhul toimib näiteks täiesti kenasti selline tehe: A1=A+1=B. Samuti D2C=D+2+C=1B=1+B=C. Seda siis mooduli F puhul.
Nutuseks muutub asi siis, kui seda loogikat kahendsüsteemi puhul rakendada. Sellisel juhul oleks ju mooduliks 1 ja vastus alati 0. Kas kahendsüsteemis on siis 1 sama mis 0? Kui kümnendsüsteemis saaks öelda, et 0 on sama mis 9, siis seal on ju ka muid arve. 1,2,3,4,5,6,7,8. Kahendsüsteemis pole aga midagi. On vaid 1 ja 0, mis teeb sama välja, sest tulemus on alati ühesugune null.

Vasta
#25
(12-09-2013, 12:43 )trigon382 Kirjutas: Ntx. 12 on 1+2=3 seega 12 juur on 3.

See pole juur, see on ristsumma. Kuigi ma saan aru, mida sa mõtled.
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Suur Krõmps (Big Crunch) LibaHunt 22 10,324 25-09-2012, 22:49
Viimane postitus: R.B
  Molekul kui väike galaktika, Galaktika kui suur molekul rainer713 17 6,789 25-06-2008, 22:44
Viimane postitus: Thorondor

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat