Teema hinnang:
  • 1Hääli - 5 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antarktika-uurimise projekt
#1
Kuivõrd Antartika koha pealt on siin foorumis palju juttu olnud, siis vahest pakub selline uudis vahelduseks ka huvi:
allikas Delfi Forte http://forte.delfi.ee/news/teadus/articl...d=20112237

Oktoobri teises pooles võetakse ette teaduslikult ja tehniliselt auahneim ning füüsiliselt nõudlikuim Antarktika-uurimise projekt, mida maailma seni on näinud.

Projektis osalevad Briti, USA, Saksamaa, Austraalia, Hiina ja Jaapani teadlaste, inseneride, lennukipilootide ning abipersonali töörühmad ja tänavuse Rahvusvahelise Polaaraasta (IPY, International Polar Year) raames toimuva projekti eesmärk on paljastada kuni nelja kilomeetri paksuse jääkihi alla maetud mõistatuslike Gamburtsevi mägede saladused. Kütitakse planeedi kõige vanemaid jääkihistusi, uuritakse liustikealuseid järvi ning üritatakse leida uusi juhtlõngu, mis aitaksid mõista möödunud, käimasolevaid ja veel aset leidmata kliimamuutuste olemust, vahendab teadusuudiste portaal ScienceDaily.com.

Gamburtsevi liustikualuseid mägesid peetakse tohutusuure Ida-Antarktika jäämassiivi sünnipaigaks. Käivitatud projekt hakkab otsima andmeid mägede moodustumise kohta, pakkudes teadlasile seejuures parimat platvormi tulevikus aset leidvate jäätuuma-puurimise kampaaniate jaoks.

Keskkonnauurimiskeskuse Briti Antarktika-vaatlus (BAS, British Antarctic Survey) geofüüsik dr Fausto Ferraccioli juhatab Ühendkuningriigi teadustiimi tööd. Tema sõnul on see “korraga põnev ja väljakutseid esitav projekt, umbes nagu Marsi-reisiks valmistumine. Tänu Rahvusvahelisele Polaaraastale töötavad kuue riigi teadlased käsikäes senimõeldamatu eesmärgi nimel — uurida Ida-Antarktika sügavat sisemust, üht meie planeedi viimastest piirialadest, mis veel inimtegevusest praktiliselt puutumatuna on säilinud. Kahe ja poole kuu vältel ühendavad meie rahvusvahelised meeskonnad oma ressursid ja oskusteabe, et uurida jäämassiivi alla mattunud, Alpide mõõtu mägesid, mis hetkel trotsivad kõiki mõeldavaid geoloogilisi selgitusi. Samal ajal ajame rohkem kui 1,2 miljoni aasta vanuse jää jälgi. Sellisesse iidsesse jäässe on lukustatud üksikasjalikud andmed minevikus toimunud kliimamuutuste kohta, mis aitavad meil sarnaseid muutusi tulevikus paremini ennustada.”

Suures kõrguses ja 40-kraadises pakases töötavad teadusrühmad alustavad üüratu jäävälja all peituvat salapärast maastikku kaardistavat geofüüsilist ekspeditsiooni kahe välilaagri asutamisest.

Töörühmad kasutavad selle salailma seninägematult kvaliteetseks ruumiliseks kaardistamiseks laia valikut teaduse ja tehnika viimastest sõnadest. BAS ja USA Riiklik Teadusfond (NSF, National Science Foundation) teevad kaht jäädläbistava radari, gravimeetrite ja magnetanduritega varustatud uurimislennukit ette valmistades koostööd Saksa Geoteaduste ja Loodusressursside Föderaalinstituudiga (BGR, Bundesanstalt für Geowissenschaften und Rohstoffe). USA, Hiina ja Jaapani rühmad uurivad seismoloogiliste vahenditega Gamburtsevi liustikualuse mäestiku süvastruktuuri.

Sellise teadusliku ekspeditsiooni mahitamine on määratu ja nõudlik rahvusvaheline samm, milles osalevad kuus riiki, üheksa lennumasinat ja kaks äärmuslike polaartingimuste jaoks konstrueeritud välilaagrit. Seda kõike toetavad USA Amundsen-Scotti jaam Lõunapoolusel, McMurdo uurimisjaam, Austraalia Davise jaam ja BASi Rothera uurimisjaam. Teadus- ja varustustiimid Hiina Zhongshani jaama Lõunapoolusega ühendaval traktorrongil võtavad proove jäätuumadest ning demonteerivad aegunud Ühendkuningriigi-Austraalia laagri.

Briti Antarktika-vaatluskeskuse juhataja professor Nicholas Owens ütleb: “Antarktika jääs ja kivides on peidus hämmastav hulk meie planeedi ajalugu. Alles nüüd on meil aga olemas tehnoloogia, mille abil hakata sellest ainulaadsest looduslikust laboratooriumist saladusi välja muukima. Tegemist on tõeliselt suure teadusprojektiga ning see saab võimalikuks vaid tänu koostööle teiste riiklike Antarktika-programmidega. See on füüsiliste takistuste ja logistilise koordineerimise mõttes väga põnev, väga töömahukas, kuid ühistöö viljaks on teadmised, mida teadlased meie mineviku, oleviku ja tuleviku kliima paremaks mõistmiseks hädasti vajavad. Muutuvas maailmas, kus tuleviku suhtes on nii vähe kindlustunnet, on ühiskonna jaoks absoluutselt elutähtis leida vastused meie Maad puudutavatele fundamentaalsetele küsimustele.”
Vasta
#2
Tsitaat:Algselt postitas: mulk2003
Tänu Rahvusvahelisele Polaaraastale töötavad kuue riigi teadlased käsikäes senimõeldamatu eesmärgi nimel — uurida Ida-Antarktika sügavat sisemust, üht meie planeedi viimastest piirialadest, mis veel inimtegevusest praktiliselt puutumatuna on säilinud.

Inimtegevus võis seal ju olla enne kui madrilaamad liikuma hakkasid ja Antarkitka oma praegusele asukohale liikus. Kunagi kasvasid ju puud ja taimed Antarktikas. Tõenäoliselt oli ka loomi - ja kütte/inimesi...

http://www.ngsprints.co.uk/Antarctica-Ge..._info.html

Mina tahaks teada milline oli madrite asetus enne praegusesse asendisse jõudmist.

Seda artiklit lugedes tuli mulle veel meelde üks ulmefilm kus Antarktika ( või oli see Antarktis ) jää seest leiti tundmatut päritolu kapsel ja kui see jää seest välja sulatati hakkas ühte koma teist juhtuma.

Igatahes on see tõesti positiivne ja huvitav projekt mida tasub jälgida.

Muudetud: 16-10-08 kell 15:39:32 Aerling
Vasta
#3
Tsitaat:Algselt postitas: Aerling
Mina tahaks teada milline oli madrite asetus enne praegusesse asendisse jõudmist.
Sinu tahtmine saagu: siin (guugeldades "plate tectonics" või "continental drift" leiad muudki.)

Tsitaat:Igatahes on see tõesti positiivne ja huvitav projekt mida tasub jälgida
Kindlasti. Egas muidu meie Kolmanda Riigi jälgimisrühm kah seda sündmust ära ei märkinud. Omil põhjustel.
Vasta
#4
Ma ootasingi millal Hallucigenia vastab wink
Tänud !
Vasta
#5
Antarktika jää alt avastati Alpide taoline mäestik
http://forte.delfi.ee/news/teadus/articl...d=23764345
Vasta
#6
Googeldada võib ka sellist mõistet nagu "expanding earth" - tunudvalt huvitavam - lisan ka lingid.

http://www.expanding-earth.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/Expanding_earth_theory
http://video.google.com/videoplay?docid=...5279894512
Vasta
#7
Kas keegi pädev kaartide uurija võtaks ette järgmise asja:
võrdleb neid uusi kaarte nii väidetavate keskaegsete kaartidega (kus olla Antarktika peal ilma jääkatteta) ja ehk ka saksa riigi kaartidega (kuna väidetavalt nii mõnigi laevuke ujus sinna). Ja ütleks, kas on suuri kokkulangevusi või lihtsalt kommenteeriks kuidagi saadud tulemusi.

Ma ise ei tunne end nii tugevana selles asjas ja kuna küsimus huvitav (teemapüstitus just seetõttu), äkki saame uue vaatenurga.
Vasta
#8
Pane otsingusse Piri Reis ja leiad hulgim igasuguseid teemasid, kus vanadest maakaartidest juttu.

Vasta
#9
Lugesin juba varem...väidetakse ju et pole antarktika vaid L-Ameerika... ja mis iganes.
Vasta
#10
To Tiiiger:

Leidsin juhuslikul Antarktika kohta Zedi huvitava postituse teemast III Reich ja Antarktika:

Rahvusvaheline ekspeditsioon, mis kontrollis Piri Reisi kaardi vastavust tegelikkusele, tegi selgeks, et tema kaart on täpsem kui 20. sajandi vastavad kaardid. Seismilised uuringud omakorda tõestasid, et mitmed Kuninganna Maudi mäed, mida siiani peeti üheks massiiviks, on tegelikult saared.
Täpselt nii nagu Piri kaardil.
Kus kohast siis on pärit andmed mille põhjal see kaart kunagi paberile pandi?
On teada, et Piri koostas oma kaardi mingite iidsete allikate põhjal.
On spekuleeritud algautorina mingist muistsest kõrgkultuurist.
On pakutud ka hüpoteetilise Atlantise paiknemist Antarktikas.

On aga teada, et Ahnenerbe teadlastel oli kasutada mitmeid audentseid iidseid materjale, ürikuid, kaarte.
Tänapäeval on leitud andmeid, mis tõendavad, et saksa teadlastel oli infot, millele toetudes võisid Ahnenerbe teadlased oletada, iidse Sumeri kultuuri kunagist eksisteerimist Antarktikas. Samuti oletati, et maakera poolused on mingil moel ühendatud hüpoteetiliste Shambala ja Aghartaga.
Vasta
#11
Jah mulle tuleb see lõik tuttav ette küll. Küsimus selles, et keegi väitis, et nendel kaartidel pigem l-ameerikaga tegu. Ehk siis, kas praegused tutikad kaardid ja vanad asjad võiksid omavahel klappida...
Vasta
#12
Piri Reisi kaardist siin juttu vist ennemgi olnud. Seal on kujutatud L-Ameerika rannik ja ka Antarktika rannik.
Asja kontrollis mingi USA sõjaväe kartograafia teenistus ning väitis, et kokku langemised on enam kui 90%.
Ahnenerbe "poisid" said oma kaarid Konstantinoopoli raamatukogust - sealt samast kust Piri Reis. Türgi oli Saksamaaga peaaegu liitlane.
Vasta
#13
Antarktika saladuslikud järved said kaardile
http://forte.delfi.ee/news/teadus/antark...d=25712561
Vasta
#14
Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuur NASA andis eile avalöögi operatsioonile Jääsild ehk suurele uurimistööle, mille objektiks pole sel korral mitte taevas, vaid planeet Maa ise.
[Pilt: antarktika.jpg]
By mulk2003 at 2009-10-13
Tšiili lõunatipust Punta Arenasest stardib NASA laboriks kujundatud lennuk, mis vaatleb Antarktika pinnast ja jääkihte, täpsemalt öeldes kliimasoojenemise mõju sellele. Umbes pooltsada teadlast ja tugipersonali hõlmava uuringu käigus lennatakse üle lõunapooluse 17 korda.

Kogutud andmete põhjal hindavad teadlased seda, kuivõrd Antarktika sulav jää mõjutab maailmamere taset. Abiks on neil spetsiaalselt uuringute tarbeks ehitatud DC-8 lennukilaboril laserkaardistamisseadmed, jääd läbiv radar ja gravitatsiooniinstrumendid.

«Maa teeb läbi märkimisväärset muutust, keskkonnatingimuste mõttes tõesti suurimaid muutusi pärast jääaega,» rääkis NASA programmijuht Tom Wagner uudistevõrgule AFP. «See pole lihtne asi vaatlemiseks, veelgi vähem järgmisena juhtuva ennustamiseks. Jääsilla tüüpi uuringud on võtmeks.»

2003. aasta jaanuarist on Antarktika muutuste kohta infot kogunud ICEsati-nimeline satelliit. Lennuk nii laialdaselt alalt kui satelliit andmeid korjata ei saa. Sestap peab DC-8 väga hoolikalt oma sihtkohti valima.

«Kosmoses asuvad töövahendid, nagu ICEsati laserid, on ainus vahend avastamaks, kus toimuvad muutused sellistel kontinendisuurustel liustikel nagu Antarktika,» selgitas Wagner. «Kuid lennukimissioonid nagu Jääsild lasevad meil jätkata detailsemate uuringutega ning teha meretaseme modelleerimise seisukohast ülitähtsaid mõõtmisi.»
http://www.postimees.ee/?id=174491

Huvitav kas midagi veel peale jää-seire uurida tahetakse? Plaanitud marshruut läheb küll üle selle Antarktika osa kus on täheldatud jää suuremat sulamist.


[Muudetud: 10-13-2009 mulk2003]

[Muudetud: 10-13-2009 mulk2003]
Vasta
#15
Tundub, et minnakse hoopis uurima, miks jää hoopis oodatust aeglasemalt sulab. Minut vahendab:

Vaatamata massimeedia poolt genereeritavale soojale õhule ei taha Antarktika jää sulada nii kiiresti kui tarvis.
Värskelt ajakirjas Geophysical Research Letters üllitatud uurimustöös väidavad kodanikud Marco ja Andrew, et jää sulamise kiirus aastatel 2008-2009 on kogu mõõtmisajaloo (pea 30 aastat) jooksul väikseim, mida mõõdetud on.
http://www.worldclimatereport.com/index....llite-era/
Satelliidipiltide kinnituseks saadetakse lennuk siis kontrollreidile.


[Muudetud: 10-13-2009 mulk2003]
Vasta
#16
Polaaruurijad lähenevad salapärasele järvele .
Vene polaarteadlased teatavad Antarktiselt, et jõuavad oma puuriga peagi jää-aluse Vostoki järveni. Hapnikurikas järv, mis on pindalalt üle nelja korra suurem kui Peipsi ja 50 korda sügavam, on vähemalt 14 miljonit aastat olnud muust maailmast jääkattega eraldatud. Ka teiste Antarktise jää-aluste järvedega ei ole tal ühendust. ....
http://teadus.err.ee/artikkel?id=3457
Vasta
#17
14 miljoni aasta jooksul võib areneda päris huvitavaid elukaid. Loodetavalt on arvestatud ka sellega, et saastumine oht on kahepoolne - mõni bakter ja viirus võib vahest liiga hästi tunda maapealsetes tingimustes.
Vasta
#18
Neil on endiselt (juba 3-4 aastat) jäänud puurida umbes 100 meetrit. Küll on jää liiga kõva ja küll on puur liiga nõrk! Ka siinses uudises mainib ettevõtmise juht hr. Lukin, et tõenäoliselt jõutakse järveni alles järgmisel hooajal, e. talvel 2011/2012 (sealne suvi). Tõenäoliselt lõpeb enne maiade kalender ärawink, kui venelased järveni jõuavad!
Vasta
#19
Lappasin teemat ja vaatasin, et üks huvitav link, mis pole teab mis uus küll sobiks siia infona edasi anda.
Jääst ja lumest väljaulatuvad mäetipud, mis oma olemuselt meenutavad püramiide.

http://www.apparentlyapparel.com/2/post/...amids.html
Vasta
#20
On küll püramiidide sarnased need mäed.
Antarktika kohta kirjutas Varjutroll palju põnevat, mis viitab Atlantise muistsele tsivilisatsioonile Antarktikas.
Charles Hapgood oletab oma raamatutes, et Atlantise katastroofist pääsenud inimesed siirdusid Antarktikas asuvale Atlantisele ning andsid selle hukkumise järel oma teadmised üle Lõuna-Am. ja Lähis-Ida rahvastele. Just seepärast ongi asteekide ja egiptlaste püramiidid nii sarnased.
Sinu antud lingil on ka huvitav Graham Hancocki video muistsete tsivilisatsioonide kohta, niisamuti video pealkirjaga iidne jääalune tsivilisatsioon Antarktikas? Tänud!Smile
Kuskil teemas on veel Antarktika iidse tsivilisatsiooni võimaluse üle arutletud.
Vasta
#21
(26-01-2013, 21:18 )Tropp Kirjutas: Kas siit edasi mõelda pole huvitav?
Võib-olla, aga see ei seostu sellega kuidas venelastel ei ole võimalik järve jää all paika panna ja sellele pihta saada kui järv on juba leitud ja pindala 15,690 km2.
Tsitaat:Mis siin püramiididega pistmist on? On, leiti ju korrapäraseid püramiidi kujulisi kristalle. Aga need on tuntud kui energiaallikad. Ja UFOd lähtuvad energiaallikate poolt...
Ma ei leia sinu viidatud artiklist ühtegi sõna mida saaks tõlkida püramiidiks seega võiksid enda varasemale postitusele lisada märkuse, et tegu on sinu väljamõeldisega. Kõik ei oska ju vene keelt.

Vasta
#22
Nüüd siis Briti teadlased uurivad üht Antarktise jää all peituvat järve.
Uudis eelmise aasta detsembrist:

12 Briti teadlast ja inseneri alustasid kaua ette valmistatud tööd Lääne-Antarktises, et uurida, kas Ellsworthi järves võib olla elu.

Umbes 3,4 kilomeetri paksuse jääkilbi läbistamiseks kasutavad nad kõrgsurvevoolikuid ja 90 kraadini kuumutatud steriliseeritud vett. Nende eesmärk on jõuda kuni poole miljoni aasta vanuse veeni, vahendasid BBC jt.

Puurimise tehnoloogiat, mis ei saastaks järve keemiliselt ega ka bioloogiliselt, töötati välja 16 aastat. Arvatavalt kestab puurimine viis päeva ning seejärel võetakse kiiresti veeproovid, enne kui puurauk kinni külmub.

http://uudised.err.ee/index.php?06268056

Ellswsorthi järve uuringutest inglise keeles:
http://www.geos.ed.ac.uk/research/ellsworth/
http://www.ellsworth.org.uk/

Vasta
#23
Antarktika jääkihi alt välja toodud veest leiti DNA'd sisaldavad rakud. 28 jaanuaril puuriti ca km sügavusele ning elus organismide otsimine jätkub.

http://blogs.discovermagazine.com/crux/2...#more-2732
Vasta
#24
(20-08-2012, 00:52 )Dana Kirjutas: Lappasin teemat ja vaatasin, et üks huvitav link, mis pole teab mis uus küll sobiks siia infona edasi anda.
Jääst ja lumest väljaulatuvad mäetipud, mis oma olemuselt meenutavad püramiide.

http://www.apparentlyapparel.com/2/post/...amids.html

Kuna siin teemas neist Antarktika püramiididest juttu, siis excu koluminist üks link lisaks nende kohta:
http://2012thebigpicture.wordpress.com/2...ica-video/

Lingil kirjutatud, et natsid ei oleks kulutanud nii palju aega ja raha, et uurida Uus-Svaabimaad, kui sealt ei oleks loodetud saada märkimisväärset tulemust.
Videol on järv, struktuurid, varemed, madu-roomajate tüüpi skulptuurid, näitlikustatult toodud ka, millised võivad olla sealsed püramiidid.
Musa kohutav, heli soovitatakse välja lülitada.


Vasta
#25
13. mai 2016

Maa kõige rängema kliimaga ja tsivilisatsioonist kaugeimas kolkas fossiile küttivate teadlaste rahvusvaheline töörühm on teinud uskumatu avastuse — suure hulga dinosauruste, lindude ja mere-eluliste roomajate säilmeid, mis pärinevad umbes 70 miljoni aasta tagusest minevikust kriidiajastust.

Smithsoniani instituudi veebilehe ja ajalehe The Daily Mail osutusel tegid teadlased avastuse mullu veebruaris ja märtsis aset leidnud ekspeditsiooni käigus Tšiilist mitusada kilomeetrit lõuna pool paiknevasse Rossi saareks nimetatavasse Antarktika piirkonda. Suurem osa avastatud kivististest pärines välja surnud mereelulistelt plesiosaurustelt ja mosasaurustelt, kuid leiti ka ürglindude ja muude ürgsisalike säilmeid.

„Meile huvi pakkunud kivid pärinevad dinosauruste ajastu lõpust, nii et suurem osa neist on 67 kuni 71 miljonit aastat vanad,“ selgitas Queenslandi ülikooli bioloogiateaduskonna uurija dr Steve Salisbury.

http://forte.delfi.ee/news/maa/aardeleid...d=74483373


Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Projekt West Ford Nielander 0 1,815 18-11-2016, 16:10
Viimane postitus: Nielander

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat