Postita vastus 

Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teadlased panevad meie kaugete esivanemate rännutee paika.
Autor Sõnum
villu
Vana kala

29-08-2008 17:29
Postitus: #1
Teadlased panevad meie kaugete esivanemate rännutee paika.
Kust me pärit oleme? Kuidas jõudsime aastatuhandeid tagasi oma kodukohta? Ulatuslik uuring, millesse on oma panuse andnud juba peaaegu 300 000 inimest üle maailma, pakub neile küsimustele vastuseid.

«Minu jaoks on tegemist väga põneva sündmusega. Mu sugupuus on nii eestlasi, venelasi kui ka rootslasi,» rääkis TV3 staarisaate võitja Jana Kask.

Ta on üks vähestest, kellele pakuti tasuta võimalust tuvastada oma esivanemate päritolu.
Tuvastada aitab National Geographicu ja IBMi algatatud projekt «Genographic». Tegemist on suurima globaalse antropoloogilise uurimusega, mille eesmärk on inimeste DNA abil kaardistada inimsoo migratsiooni ja vastata igavikulistele küsimustele inimkonna geneetilisest mitmekesisusest. Eestis on oma päritolu seni uurida lasknud mõnikümmend inimest.

Pole uudis, et inimesed pärinevad Aafrikast. Mis teid pidi nad sealt aga välja rändasid? Viis aastat kestnud projekti põhimõte on lihtne. Nimelt jätsid 60 000 aastat tagasi Aafrikast lahkunud inimesed endast maha geneetilisi jälgi.

Nende jälgede kaardistamise abil saab järeldada inimeste liikumisteed ümber maailma. Seega, andes oma DNA-proovi, saab infot ka oma esivanemate rändetee kohta.
«Projekt on tavateadusest erinev, kuna on kõigile kättesaadav,» rääkis «Genographicu» eestvedaja Spencer Wells.

Praeguseks on kogunenud ligi veerand miljonit vabatahtlikku, kes uuringud ise kinni maksavad. Neile lisandub 40 000 inimest väikestest suguharudest Lõuna-Ameerikast, Aafrika sisemaalt, Filipiinidelt.

Wellsi sõnul soovitakse viia nende arv saja tuhandeni, kuna traditsiooniliste rahvaste uurimine annab vajalikud vastused. Rännet saab vaadelda kuni 150 000 aastat tagasi.

Kuidas siis saada aimu oma esivanemate rännuteest? Kõigepealt tuleb soetada 100 dollarit maksev komplekt, mis koosneb suuõõnekaabitsast ning säilitusampullist. Kaabitsaga tuleb mõlemat suupoolt surkida ning siis kaabits kaasa antud ampulli asetada. Seejärel tuleb proov teadlastele saata.

Kuu-paari pärast saabub kirjeldus testija esivanemate rändeteekonna kohta. Geenide omanik jääb anonüümseks.
Eesti teadlased suhtuvad projekti heakskiitvalt hoolimata sellega kaasas käivast ameerikalikust müügimomendist.

Eesti Biokeskuse vanemteaduri Mait Metspalu sõnul ei vähenda see projekti tähtsust. «Sellega seotud teadlased esindavad suurt osa neist inimestest, kes seda teadust teevadki,» sõnas ta.

Proovid annavad Metspalu sõnul hea baasi maailma rahvastiku kujunemisloo uurimiseks. Ta sõnas, et varem pole selle ala nii silmapaistvaid teadlasi nii palju koos olnud kui eile Eestis, mil siin toimus projektiga seotud teadlaste iga-aastane konverents.

Projekt võib teaduslikult kaugele jõuda

Tegemist on kõigi aegade suurima projektiga, kus üle maailma korjatakse kõigi rahvaste käest geeniproove, sealhulgas ka suguharudelt.
Samal ajal tegeletakse projekti käigus finantseerimise kaudu ka hariduse levitamise ja väikekeelte kaitsega.

Peamine eesmärk on siiski täpsemalt selgitada, kuidas maailm inimestega asustati. Näiteks ei tea me, kust on pärit ja millal tulid armeenlased Kaukaasiasse.
Või kas Siiditee eesmärk oli ainult kauplemine või võib sealt näha ka geenide liikumist? Neid asju saab uurida ainult väga ulatuslike andmekogude pealt.

Nii suurt enam-vähem koordineeritud projekti ei ole varem läbi viidud. Kusjuures seda ei finantseeri riigikassa, vaid on palju jõukaid inimesi, kes uuringu eest ise hea meelega maksavad.

Kuna projekti on haaratud mitmed kõrge tasemega uurijad üle maailma, siis ma usun, et sel on suur potentsiaal teaduslikul tasemel väga kõrgele jõuda.

Ka eestlased on seotud. Näiteks on eelviimane «Genographicu» publitseeritud artikkel osaliselt Tartus tehtud. Praeguse uurijate tuumikuga koos on Eesti teadlased avaldanud vähemalt viisteist artiklit. Koostöö jätkub.

Postimees .28. 08.08

Muudetud: 29-8-08 kell 18:30:33 villu

Oluline on silmale nähtamatu.

Antoine de Saint-Exupèry
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Tom
Veteran

29-08-2008 17:58
Postitus: #2

https://www3.nationalgeographic.com/genographic/ lehelt saab ka veidi infi.

Samas saab sealt tellida "kit'i", kus siis muuhulgas saadad kitlitega meestele tagasi oma sülge(?). Sellest nad siis pinnivad välja, kust Sina konkreetselt oled tulnud ja võibolla ka kuhu lähed.

[Muudetud: 24-1-2009 Tom]

Anna teada: paravihje@gmail.com
Tom
Veteran

24-01-2009 13:35
Postitus: #3

Aega läks 5 kuud, aga lõpuks sain mingid tulemused kätte.

Ehk olen Haplogrupi N (LLY22G) perekonna liige.

Teekond siia maale on välja näinud umbes sellisena:
[Pilt: YN_041_map.jpg]

võrdluseks mu elukaaslane:
[Pilt: T_019_map.jpg]
, kes on Haplogrupi T (T2) perekonna liige.

[Muudetud: 24-1-2009 Tom]

alar
Vana kala

24-01-2009 15:00
Postitus: #4

Panen käe südamele-no ei usu sellist kaardistamist. Oma paranoilises ajus suudan välja pakkuda vaid teooria kuidas kavalad tegelased raha ja geenid jälle lollitades kokku koguvad.Ju on suuremad eksperimendid teoksil.
excubitoris
Kes-Kus-Miks-oloog

24-01-2009 20:34
Postitus: #5

Mingil määral olen ma sinuga alar nõus. Geen geeniks aga selline ilus kaardike jätab nii mõnegi küsimuse vastuseta.

Tegelikult on kõik lihtne aga me pole sellest veel aru saanud ...
*
Sa pead tegema HEAD halvast, sest millestki muust teda teha pole.
Tom
Veteran

24-01-2009 21:43
Postitus: #6

Tsitaat:Algselt postitas excubitoris
.... jätab nii mõnegi küsimuse vastuseta.

Mis küsimuse?

Et ajatakse raha kokku sellega?
- Eks ta ikka kallis tehnoloogia ole kah. Ning umbes 5x kallimalt pakub üks firma diagnoosi enamlevinud pärilikele haigustele tatitilga järgi.

Kogutakse inimeste geene?
- Kes seda koguda tahab leiab materjali selleks igalt poolt.

Et tehakse mingit suuremat eksperimenti selle varjus?
- Übermenschi või kloonide armeed?

Või mis?

excubitoris
Kes-Kus-Miks-oloog

25-01-2009 04:01
Postitus: #7

Ei midagi nii keerulist - see geenidel põhinev ajaliin ignoreerib pea täielikult nii mõnedki objektid ja müsteeriumid mis on leitud näiteks Jaapanis, Hiinas, Indias ja mujalgi ...

Tegelikult on kõik lihtne aga me pole sellest veel aru saanud ...
*
Sa pead tegema HEAD halvast, sest millestki muust teda teha pole.
Flash
Veteran

25-01-2009 09:22
Postitus: #8

Mulle nt ei meeldi see lause:
Where do you really come from? And how did you get to where you live today? DNA studies suggest that all humans today descend from a group of African ancestors who—about 60,000 years ago—began a remarkable journey.

No võta kasvõi aborigeenid. Kohe mitte ei taha uskuda, et nad ka selle 60k aasta sisse mahuvad. Võis küll nii olla, et mingi grupp inimesi hakkas aafrikast liikuma, aga Maa oli varasemalt juba siis inimestega asustatud ja kahtlane on see, et miks see aafrikast rännanud grupp domineerima hakkas.
tulejumal
Tavaliige

25-01-2009 09:44
Postitus: #9

Ma ei saa üldse aru, mismoodi seal Aafrikas inimene hakkas olema alguses. Nagu kaardilt näeme, on inimese rändamise alguspunkt ühes ja samas kohas. Kas siis tõesti oli see koht, kus inimene tekkis, ainult ühes "külas" tol ajal? Ma hästi ei usu, et ainult 1 koht sobis inimese tekkepaigaks. Loomad pidid siis samamoodi rändama hakkama, kui nad tekkisid. Ja kõvasti muutuma. Kuidas on oravast saanud elevant?:O Evolutsioon on üldine ja ei mahu ainult ühte piirkonda ära.
Aerling
Veteran

25-01-2009 10:09
Postitus: #10

Kui asjale mitteteaduslikult läheneda siis Maal elasid juba inimesed kui siia saabusid tulnukad...kes maandusid erinevates maailma piirkondades ( seostatakse püramiididega ), toimus ristamine tulnukatega...et saavutada arenenum inimene...võib-olla õnnestus see kõige paremini aafrika selles punktis kus üks meie esivanematest eriti tugevale DNAle aluse pani ja seoses loodusliku valikuga kõige vastupidavamaks osutus. Teised liinid on lihtsalt hääbunud ja neid ei ole nii palju enam järel.
Aborigeenidest rääkides siis Austraalia aborigeenid pidavat olema siis Maa põlisasukad...nemad kõige vähem segunenud...kuigi vist praeguseks ka väga vähesed nendest...

Elu on vaatlemine, õppimine ja kunst.
http://www.openzine.com/aspx/PublisherZine.aspx?ID=6730
alar
Vana kala

25-01-2009 11:18
Postitus: #11

Kas erinevad rassid on geenimutatsioonid,või aretati seal aafrikas Sind valgeks,sõbrad aga kollasteks,mustadeks,punasteks? Evolutsiooniteooria käriseb mitmestki kandist.
Kivikas
Tavaliige

01-02-2009 12:37
Postitus: #12

Tsitaat:Ma ei saa üldse aru, mismoodi seal Aafrikas inimene hakkas olema alguses. Nagu kaardilt näeme, on inimese rändamise alguspunkt ühes ja samas kohas. Kas siis tõesti oli see koht, kus inimene tekkis, ainult ühes "külas" tol ajal? Ma hästi ei usu, et ainult 1 koht sobis inimese tekkepaigaks. Loomad pidid siis samamoodi rändama hakkama, kui nad tekkisid. Ja kõvasti muutuma. Kuidas on oravast saanud elevant?:O Evolutsioon on üldine ja ei mahu ainult ühte piirkonda ära.

Iga loomaliik tekib ainult ühes punktis - ühes populatsioonis. Pärast tekkimist võib liik levima hakata (võib ka mitte hakata). Liik võib omakorda veel kas selles punktis või laiali levinud liigi puhul eri punktides veel uuteks liikideks jaguneda, aga need uued liigid igaüks eraldi võetuna tekivad ka kindlas kohas, kindlast populatsioonist.

See punkt, mida sa kaardilt näed, on see punkt, kuhu kõik teadaolevad jäljed välja viivad - seal elas see populatsioon, millest sai alguse kaasaegne inimene. Inimese eellasliik ise võis olla muidugi ka laiemalt levinud.

Oravast ei ole elevanti saanud - orav ja elevant on erinevate evolutsiooniliste liinide kaasaegsed tipud. Küll on aga ajas tagasi minnes oraval ja elevandil ühine eellane, kes polnud kummagi looma sarnane. See elas mõistagi palju kauem aega tagasi kui inimese lahknemise aeg.

Tsitaat:Kas erinevad rassid on geenimutatsioonid,või aretati seal aafrikas Sind valgeks,sõbrad aga kollasteks,mustadeks,punasteks? Evolutsiooniteooria käriseb mitmestki kandist.

Sa esitad küsimuse ja siis kohe väidad, et midagi kusagil käriseb. Misasi käriseb?

Erinevad rassid on muidugi geenimutatsioonid (sealjuures sõltumata sellest, kas nad arenesid või "aretati"). Eri rassid on lihtsalt erinevad kohastumised erinevate kliimatingimustega ja need erinevused rasside vahel said kujuneda tänu sellele, et eri maailma paikadesse rännanud populatsioonide vahel puudus niiöelda verevahetus. Üksteisest isoleeritud populatsioonid ei vaheta geneetilist materjali, mistõttu iga populatsioon triivib erinevas suunas. Kui see isolatsioon jäänuks püsima, siis oleks tulevikus võinud eri rassidest ka eri liigid kujuneda.

[Muudetud: 2-1-2009 Kivikas]
Raul
Tavaliige

01-02-2009 21:37
Postitus: #13

Tsitaat:Algselt postitas excubitoris
Ei midagi nii keerulist - see geenidel põhinev ajaliin ignoreerib pea täielikult nii mõnedki objektid ja müsteeriumid mis on leitud näiteks Jaapanis, Hiinas, Indias ja mujalgi ...
Kust sa tead, et ignoreerib?

Arvatavasti need objektid ja müsteeriumid ei mänginud inimese kujunemises nii suurt rolli kui sulle meeldiks.

Aastal 2012 ei juhtu midagi. Kõik jätkub nii nagu siiani.
[Pilt: banner_468x60.gif]
Raul
Tavaliige

01-02-2009 21:40
Postitus: #14

Tsitaat:Algselt postitas Aerling
Kui asjale mitteteaduslikult läheneda siis Maal elasid juba inimesed kui siia saabusid tulnukad...kes maandusid erinevates maailma piirkondades ( seostatakse püramiididega ), toimus ristamine tulnukatega...et saavutada arenenum inimene...võib-olla õnnestus see kõige paremini aafrika selles punktis kus üks meie esivanematest eriti tugevale DNAle aluse pani ja seoses loodusliku valikuga kõige vastupidavamaks osutus. Teised liinid on lihtsalt hääbunud ja neid ei ole nii palju enam järel.
Aborigeenidest rääkides siis Austraalia aborigeenid pidavat olema siis Maa põlisasukad...nemad kõige vähem segunenud...kuigi vist praeguseks ka väga vähesed nendest...
Kui sulle meeldib katselooma staatus siis mul ei ole midagi selle vastu.

Kurat, ma ei saa aru miks on vaja pidevalt inimestele selgeks teha, et ilma "Suure Venna" abita neid ei eksisteeriks.

Kas ei või lihtsalt nii olla, et inimene on nii võimeks ja on suutnud ilma mingi välise "abita" saavutada kõik selle mille oleme saavutanud?

[Muudetud: 2-1-2009 Raul]

Aerling
Veteran

01-02-2009 22:01
Postitus: #15

Oi, ma ei või ! Ma pole tükk aega nii naernud Laugh
Selles teemas näen ma Sinu poolt ainult selliseid lauseid :

1.Kust sa tead, et ignoreerib?

2.Arvatavasti need objektid ja müsteeriumid ei mänginud inimese kujunemises nii suurt rolli kui sulle meeldiks.

3.Kui sulle meeldib katselooma staatus siis mul ei ole midagi selle vastu.

4.Kurat, ma ei saa aru miks on vaja pidevalt inimestele selgeks teha, et ilma "Suure Venna" abita neid ei eksisteeriks.

5.Kas ei või lihtsalt nii olla, et inimene on nii võimeks ja on suutnud ilma mingi välise "abita" saavutada kõik selle mille oleme saavutanud?

Mitte just kuigi informatiivne. Palun, milline on Sinu meelest selle teema absoluutne tõde ?

Raul
Tavaliige

02-02-2009 00:15
Postitus: #16

Minu jaoks on absoluutne tõde, et inimene on kõva tegija.
Üks kõvemaid siin Univesumis.
Ning inimene ei ole kunagi kellegist Suurest Vennast sõltunud. Kõik mis inimene on saavutanud, saavutas ta enda teadmiste, oskuste ja kogemuste toel.

Aerling
Veteran

02-02-2009 10:39
Postitus: #17

No näed, postitusel on kohe teine jume! Mõistad?

Ootasin oma küsimust esitades Sinult sarnast vastust, et saada võimalus oma viimase aja mõtted
kirja panna wink
Minu jaoks jälle ei ole absoluutset tõde olemas.

No näiteks, valdav enamus inimesi arvab, et värvitoon mida nad näevad punasena on punane.Nende jaoks on punane värv absoluutne tõde.
Mina vaatan aga punast ja küsin endalt kas see ikka on nii nagu näib.
Vaatan tähelepanelikumalt ning näen punase sees veel halli varjundit ja kollast tooni.
Kassid näevad punase asemel rohelist värvi ! Kas me saame siis väita, et punane on punane ? Kas kass on sellepärast minu halvustuse ära teeninud, et tema näeb punast rohelisena ? Ei, ma annan talle nina peale musi ja teen pai.

Seda teema alguse artiklit lugedes esitasin endale jälle sama küsimuse, kas see ikka on nii ? Hakkasin uurima ja juba varasemast ajast on ette sattunud ka muud infot esivanemate kohta. Postitasin siia ühe vaatenurga. Mille poolest see vaatenurk on kehvem teistest arvamustest ? Kui minu postitust ( mida tsiteerisid ) hoolikamalt loed, pole seal kusagil kirjas mida mina asjast arvan. Inimene peab ise leidma selle õige tee selles infoühiskonnas...Need Sinu poolt nimetatud " Suurt Venda " otsivad inimesed ei pruugi tegelikult üldse Suurt Venda otsida! Nad on jah otsingul ja mingil aja hetkel võib-olla jõudsid Suure Vennani ja käisid selle info välja kuid loodetavasti ei jää nad sinna pidama. Samuti mina olen otsingul ja võib-olla mingil ajahetkel klikkab kõik paika. Tegelikult see ei olegi oluline...sihtpunkt ei ole oluline minu jaoks, teekond on. Kas nad selle poolest on minust kehvemad, et nende maailmavaade ei kattu minu omaga? Ei ole.
Absoluutse tõe peale istuma jäädes ei toimu arengut, ei toimuks diskussioone ja piisaks suurest Wikipediast. Lisaks sellele oleksid inimesed maru igavad...Elu aga on põnev !

Läks natuke offtopicuks aga mõtted lausa lendasid sõrmeotstest arvutisse...

Postita vastus 

Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Meie planeedi viis iidset inimrassi loom 82 33,638 19-03-2012 06:12
Viimane postitus: tapsix
  Teadlased üritavad dešifreerida tundmatut kirja Aerling 12 5,938 05-09-2010 10:41
Viimane postitus: Müstik
  Teadlased tegid uue piktide sümbolite dešifreerimise katse alter 0 1,582 11-08-2010 11:54
Viimane postitus: alter
  Teadlased avasid Mehhiko püramiidi salajase koopa Aerling 1 2,557 07-07-2008 18:12
Viimane postitus: Mopslane

Vali alamfoorum:

Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog