Postita vastus 
 
Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Suurest paugust elu tekkeni
Autor Sõnum
Armageddon
Tavaliige

Postitusi: 69
Liitunud: Jul 2005
06-07-2005 13:39
Postitus: #1
Suurest paugust elu tekkeni
Võtsin ette ja tegin ühe väikese tõlkimistöö,tegin küll endale aga ma arvan et te võite ka soovi korral seda lugeda.
andmed pärinevad: http://www.historyoftheuniverse.com/


Me kasutame sõna makrokosmos tähendamaks "kõike mis seal on".me näeme,et kosmos ja universum on lihtsalt makrokosmose väiksemad osad.Niisiis,kuidas see algas?
Võibolla loodi see mittemillestki.Meile,kes me oleme harjunud arvamusega,et energiat ei saa luua,tundub võimatu,kuid isegi täna leiame kahte liiki elemente(elemente ja antielemente)mis on koos loodud mittemillestki quantom fluctuationis(kahe võrdse aga vastastikuse osakese mõju vaakumis.Elemendi ja antielemendi osakesed võivad ilmuda korraks,kiiresti kohtuda ja hävitada teineteist).Gravitatsionaalne energia on võrdne ja vastastikune antielemendiga suletud ruumis.See tähendab,et alustades mitte millestki,gravitatsioon ja elemendid/ained eraldusid,moodustades maksrokosmose.

Energia kogusedmakrokosmoses on väikesed.Inflatsiooni teooria järgi algas kosmos 25 grammist elemendist/ainest.See element/aine topiti väga väiksesse ruumi,moodustades väga kõrge energia tiheduse(energia kogus kosmoses,jaotatud kosmose ruumala järgi.Energia tihedusel on sama füüsiline dimensioon nagu rõhulgi).
Makrokosmoses on veel mitmeid kosmosi.Igas kosmsoses sümeetria oli purunenud erinevat moodi.See tegi osakeste iseloomu ja jõu vahekorrad erinevaks igas kosmoses.See võib läbinisti mõjutada kosmose arengut.Füüsika seadused on erinevad igas kosmoses.
Tähtede,planeetide ja elu tekkeks on vaja täpselt parajate jõududega kosmost.See on kosmos kus me elame.

Me ei saa kunagi külastada ega isegi näha neid millioneid kosmosi mis seal kusagil on.Me ei tea mis huvitavaid asju seal võib toimuda.


Suure paugu teooria

Kosmilise mulli seinal,sümeetria jätkas purunemist ja sein liikus väljapoole,pannes mulli kasvama.Selle seina sees higgs fields(ei tea tähendust)vabastasid energia kui nad lagunesid.See tähendab seda,et mull täitus tasapisi energiaga.See energia täitis kosmose väljadena,osakestena ja radiatsioonina.Seda kutsutakse suureks pauguks.Märge,et igal kosmosel võis olla oma"suur pauk".
Osakesed ja antiosakesed on loodud koos.Antiosakesed on peaaegu identsed tavalistele osakestele,väljaarvatud see,et neil on vastastikune elektriline laeng.Rohkem elemente toodeti kui antielemente,arvatavasti õigeaegselt,enne raskete osakeste hävinemist.

Järgmised kergekaalulised osakesed(leptonid)loodi:
*neutron
*elektron
*müüon
*tau

Järgmised rasked osakesed(hadroonid)loodi:
*kvark(kolmandiklaenguga elementaarosake)
*osakesed tehti kolmest kvarkist:prootonitest ja neutronitest.
*meson(tehti kvarkist ja antikvarkist)

Mõned imelikud objektid toodeti samuti:
*magneetilised monopolid
*kosmiline keel
*WIMPs

Pärast suurt pauku

Umbes 300 tuhat aastat pärast suurt pauku,universum oli küllalt jahtunud,et elektronid saaksid kinni püüda prootonid ja alfa osakesed moodustamaks aatomeid.Elektronid tõmbasid prootoneid nende vastastikuste elektriliste laengute pärast.Nad kleepusid kokku,
moodustades täiesti uue objekti nimega hüdrogeenaatom.Sama moodi tõmbusid alfa osakesed elektronide külge,mis koosnesid kahest prootonist.Seda aatomit mis need osakesed tegid nimetatakse heelium aatomiks.Ümber aatomi pealispinna vormisid elektronid suure õhukese kesta.Aatomi sees on tühi ruum,väljaarvatud väike raske rpooton keskel.Aatom on nagu jalgpall.Elektronid aatomis on nagu jalgpalli nahk.Selle naha all on aatomid peaaegu tühjad.Keskel on miski mida jalgpallil pole.Elektrilise jõu abil keskel püsiv prooton.Seda kutsutakse aatomi tuumaks.Noor universum oli täis kuumi aatomeid,liikudes ringi ja põrgates üksteise vastu.Nad tegid gaasi.(gaas on aatomite kollektsioon mis hõljuvad kosmoses.Gaas on kuum energia liikumise pärast molekulides ja aatomites...mida kiiremini osakesed liiguvad seda kuumem on gaas.)

Lõpuks kui kõik elektronid olid aatomi sees lõksus,siis universumi udu hajus.

Galaktika

Galaktika on nagu miljonite tähtede saar,eraldatud teistest galaktikatest tohutu tühjusega.Selles loos vaatameühest eraldiseisvast galaktikast(milky wayst),sest seda me tunneme kõige paremini,selles galaktikas me elame.Me ei tohiks unustada seda,et on veel palju meile sarnaseid galaktikaid,selles suures ja laias universumis,mille suurus on suhteline.
Galaktikad on spiraalsed(umbes 70%)või elliptiline(umbes 30%).Mõned on teise kujuga.Spiraalid on arvatavasti enam huvi pakkuvamad kui elliptilised galaktikad,sest tähed on nendes moodustunud lakkamatult.See ongi see,mis lubas elu vormida spiraalses galaktikas,kus meie elame.

Tähed

Täht(nagu päike)on gaasi pall millel on südames tuumade sünteesi reaktor.See on tähtis teadmaks kuidas tähed töötavad,mitmetel põhjustel.
Üks täht,päike,on peaaegu kogu energia allikaks mida eluks vaja.Me ei jääks ellu ilma selleta.Kui suudaksime teha päikese koopia väiksel ja kontrollitud moel,siis usun ,et suudaksime toota ja säilitada energiat maakeral,tegemata palju reostust.
Tähed on kohad,kus suured aatomid ehitatakse.Elmiste generatsioonide tähed moodustusid gaasist ja tolmust,millest said alguse planeedid ja elu.
Lähim täht meile on loomulikult päike.Järgmine täht on Proxima Centauri,mille kaugus maast on 4.24 valgusaastat.See täht on üheteistkümne magnituudiline ja sellepärast on see liiga tuhm,et olla nähtav paljale silmale.Proxima Centauri on samas väga lähedal lähimale nähtavale tähele milleks on Alpha Centauri,heledam täht Centauruse konstellatsioonis,vahemaaks 4.34 valgusaastat.

Supernoova

Me oleme näinud kui väike punane hiiglane,kuni 1.5 korda suurem päikesest,muutub valgeks kääbuseks,kui see sureb.Suuremad tähed surevad suurejoonelisemal moel.
Kord,kui tuuma kütus punases gigandis on otsa lõppemas,jahtub selle tuum tasapisi ja seesmine rõhk langeb,algab kokkutõmbumine ehk konstraktsioon.Punases hiiglases on see ootamatu ja katastroofiline sündmus kui täht kokku variseb.Kui tähe välimised kihid saavutavad oma täis kuumuse,päästab see valla tuuma kokkusulamise ülemistes kihtides ja need plahvatavad võimsas vaatepildis mida kutsutakse super novaks,saamaks paariks päevaks heledamaks kui terve galaktika.Kui täht plahvatab,paiskab see välja tuumad.Teel välja need korjavad kokku elektonid ja saavad aatomiteks.Heelium,hapnik,süsinik,lämmastik,raud ja uraan olid hajutatud uuesti tolmuks galaktikasse.Seda moodi jätkasid tähed generatsioone,kandes surres üle keemilised elemendid uute tähtede tekkeks.
Niisiis kõik aatomid kehas(väljaarvatud vesinik)on läbinud supernova 5 billionit aastat tagasi.

Molekulide tähtsus

Molekulid on grupp aatomeid mida hoiab koos kovalentne sideEsimesed molekulid moodustusid kosmoses.Mõned aatomid mis tulid välja supernovast olid liiga heledad ja nii liikusid liiga kiiresti,et kleepida kokku ioonilise sideme abil.Aatomid rändasid tähtedest välja seni kuni olid küllalt jahtunud,et ühineda tolmuteraga.Seal need kaks valgusaatomit kohtusidki ja ühinesid uut tüüpi sidemega mida nimetatakse kovalentseks sidemeks.Molekulid on elu alustalad.
Molekulaarsetes pilvedes galaktikas me suudame tuvastada mitmeid molekule mida elu kasutab:metaan,ammoniaak,vesi ja formaldehüüd.
See tähendab,et toored materiaalid on tavalised universumis.Kas elu on ka tavaline???

Päikesesüsteem

Me elame planeedil maa mis põõrleb ümber päikese,koos kaheksa teise planeediga.Need kõik koos moodustavad päikesesüsteemi.

Kuna tähed tekivad mustades tolmupilvedes ja molekulid avatud tähe klasterites,on neid raske moodustumas näha.Umbes 20 planeeti on asvastatud päikese lähedalt-nagu tähed.Planeetide otsimine tähtede ligidalt on peaaegu võimatu kuna ere valgus on pimestav.Sellest ajast kui tolmu-ja gaasipilvi on nähtud ümber noorte tähtede,arvame,et planeedid on tavalised.Kahjuks ühtegi planeeti nagu meie päikesesüsteemis pole avastatud.
Kui planeedid nagu meie oma on tavalised,siis elu peaks samuti tavaline olema galaktikas.

Planeet Maa

Maa on ainuke planeet kus vesi moodustab vedeliku,mis on hädavajalik eluks.Vee olemasolu põhjuseks on meie planeedi kaugus päikesest.Päikesest kaugem planeet,nagu mars,on nii külm,et vedelik muutub seal jääks.Päikesele lähemal olev planeet,nagu veenus,on nii kuum,et vesi keeb seal ja molekulid lendavad koost.
Maal nagu ka kõigi teiste planeetide orbiit on peaaegu täiuslikult ringikujuline.See on ebatavaline.Kaugemate uuritud planeetide orbiidi kuju on ovaalne(elliptiline).
Kõigi planeetide orbiit põõrleb ümber päikese.Maa tiirleb kordpäevas ümber oma kujuteldava telje ja orbiit kord aastas ümber päikese.Punkti,kus maa põõrleb ringi kutsutakse põhja-ja lõuna poolkeraks.

Elu

Elu on keemiline süsteem,kaasama kaht tüüpimolekule,proteiine ja tuuma hapet,tõõtades koos väga erilisel moel.
Kui elu peab tootma proteiini,pakib lahti kaks geeni poolt ja kopeerib ühe poole,et anda sõnum.Sõnumit kasutab ribosoom,tegemaks proteiini.Elu tänastes geenides on tehtud ühte tüüpi nukleiinhappest mida kutsutakse DNAks.Niisiis,elu on nukleiinhappe ja proteiini kompleks.
Mõned arvavad,et elu toodi siia planeedile mõnelt teiselt planeedilt.
Kõige lihtsam on eeldada,et elus algas siinsamas,planeedil maa.Maal on täiuslikud tingimused elu eksisteerimiseks.Võibolla enne elu alguslt olid lihtsamad süsteemid,mis kasutasid aind ühte tüüpi molekule.Üks idee on see,et tuumahape kinnitus savi külge.Keemiline süsteem võis käima minna ilma proteiinita.Kõik see tekitab palju küsimusi.Kuidas tuumahapped moodustusid?Kuidas nad hakkasid kasutama proteiine?Oli juba enne tuumahappe olemasolu mingit kindlat vormi elu?Võibolla jääbki kõik ainult küsimuste tasemele.

Rakk

Esimene rakk ilmus maale umbes 3.5 billionit aastat tagasi.Need varajased rakud olid väga lihtsa ehitusega,nagu me võime leida tänapäevalgi,mida nimetatakse bakteriteks.Bakterid oskavad ujuda,milleks neil on saba moodi asi.Bakterid elavad peaaegu igasugustes tingimustes.Bakteritel on ainult üks rakk ja nad võivad olla mistahes kujuga.Osad bakterid on kasulikud nii inimestele kui ka taimedele ja loomadel.Mõned bakterid võivad põhjustada nakkushaigusi.Bakterite tuuma ümber pole membraani ega organelle.

Mandrite triiv

Maa sisemise radioaktsiivsuse tõttu kuumad kivid hakkavad tõusma läbi pinnase vormides ookeani põrandat.Kui ookeani põrand seda laiali levitama hakkab,surub kontinendid ringi.need liiguvad paar sentimeetrit iga aasta.Kui kontinendid liiguvad ringi,põrkuvad nad mõnikord moodustades mägesid nagu himaalaja ja alpid.Kui kontinendid aga hakkavad hoopis allapooole vajuma,siis kuum kivib surub üles ja tekitab vulkaane.Tavaliselt juhtub nii ranniku ääres.jaapani saared on moodustunud nii.

Selgrootud

570 millionit aastat tagasi enam arenenud loomad ilmusid.Kolme tüüpi loomad olid edukad,et nad on siiamaani tavalisemad loomad maal.Kõigi kolme liigi kehi kattis kõva kiht.me kutsume neid:
*Limused
*Lülijalgsed
*Selgrootud

Kalad

Eimesed kalad ilmusid 500 miljonit aastat tagasi.
Kalu oli viis gruppi,mis on tänapäevalgi olemas.

(15-07-2005 20:01 )Hallucigenia Kirjutas:  Lisaksin vaid pisut terminoloogiakohendust:

Gravitatsionaalne energia = gravitatsiooniline energia
higgs fields = Higgs'i väli (hüpoteetiline fundamentaalväli, temale vastava osakese otsingud on praegu kõrgete energiate füüsika üks aktuaalsemaid probleeme, Higgsi osakene määrab kõikide teiste osakeste massid)
kosmiline keel = kosmiline string ("keel" on muidugi "stringi" üks tõlkevaste küll aga seni on string eesti teaduskeeles antud kontekstis tõlkimata jäetud)
WIMPs - Weakly Interacting Massiv Particle, st teiste osakestega nõrgas (üldises mõttes) vastasmõjus olev raske osake, eesti keelde seda lühendit, jah, eriti ei tõlgita.
vastastikuste elektriliste laengute = vastasmärgiliste elektriliste laengute
hüdrogeenaatom = vesiniku aatom
milky wayst = Linnuteest
billionit = miljardit
tuuma hapet = nukleiinhapet (nucleic jällegi ei tõlgita)
(selle postituse viimane muutmine: 23-10-2013 13:44 Nielander.)
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Metafor
Veteran

Postitusi: 2,840
Liitunud: Apr 2004
06-07-2005 17:14
Postitus: #2
 
hea töö Smile


Tsitaat:Kosmilise mulli seinal,sümeetria jätkas purunemist ja sein liikus väljapoole,pannes mulli kasvama.Selle seina sees higgs fields(ei tea tähendust)vabastasid energia kui nad lagunesid.See tähendab seda,et mull täitus tasapisi energiaga.See energia täitis kosmose väljadena,osakestena ja radiatsioonina.Seda kutsutakse suureks pauguks.Märge,et igal kosmosel võis olla oma"suur pauk".
Seda suure paugu energia saamist saaks hästi seletada, kui näiteks mingi teine maailm põrkaks meie universumiga, loovutades meie universumile mõned energialaengud ja/või midagi muud. Graafiliselt oleks seda hea jälgida kui meie maailm oleks kahe dimensiooniline, pole küll edasi mõelnud, kuid arvan, et suurte paukude taaskordumine on võimalik ka tulevikus ja enne universumi hääbumist. Kuna nüüd on meil dimensioone rohkem, siis võib suur pauk toimuda vabalt kusagil ääremail Smile
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Armageddon
Tavaliige

Postitusi: 69
Liitunud: Jul 2005
06-07-2005 18:23
Postitus: #3
 
Seee mõte tundub kahtlane..
Ja mis teine maailm..sa mõtled teist päikesesüsteemi/planeeti/universumit?
Ma täpselt ei tea kas just energia ülekandmine on võimalik aga energia säilitamine on küll võimalik.Seleta lähemalt,võibolla ma ei saanud sust täpselt aru.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Metafor
Veteran

Postitusi: 2,840
Liitunud: Apr 2004
06-07-2005 19:07
Postitus: #4
 
Teist maailma, ehk siis teist kohta kus eksisteerivad hoopis teised füüsika seadused ja värgid.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
fragger
Tavaliige

Postitusi: 111
Liitunud: Mar 2005
07-07-2005 09:05
Postitus: #5
 
Metavo, selles saates "The Elegant Universe" rääkis üks teadlane täpselt seda, et kaks dimensiooni põrkusid kuidagi kokku ja siis tekkisgi suur pauk. Nende arvates seal on loogline, et seda on varem juhtunud ja juhtub veel.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
tint
Uustulnukas

Postitusi: 41
Liitunud: Mar 2005
12-07-2005 18:46
Postitus: #6
 
Hmm, need kaks dimensiooni peavad siis kuskil asuma, mingis kindlas taustasüsteemis, kui nad saavad kokku põrkuda.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Hallucigenia
Veteran

Postitusi: 3,548
Liitunud: Dec 2004
15-07-2005 20:01
Postitus: #7
 
Tsitaat:Algselt postitas: Armageddon
Võtsin ette ja tegin ühe väikese tõlkimistöö,tegin küll endale aga ma arvan et te võite ka soovi korral seda lugeda. andmed pärinevad:http://www.historyoftheuniverse.com/

Väärt ettevõtmine. Lisaksin vaid pisut terminoloogiakohendust:

Gravitatsionaalne energia = gravitatsiooniline energia
higgs fields = Higgs'i väli (hüpoteetiline fundamentaalväli, temale vastava osakese otsingud on praegu kõrgete energiate füüsika üks aktuaalsemaid probleeme, Higgsi osakene määrab kõikide teiste osakeste massid)
kosmiline keel = kosmiline string ("keel" on muidugi "stringi" üks tõlkevaste küll aga seni on string eesti teaduskeeles antud kontekstis tõlkimata jäetud)
WIMPs - Weakly Interacting Massiv Particle, st teiste osakestega nõrgas (üldises mõttes) vastasmõjus olev raske osake, eesti keelde seda lühendit, jah, eriti ei tõlgita.
vastastikuste elektriliste laengute = vastasmärgiliste elektriliste laengute
hüdrogeenaatom = vesiniku aatom
milky wayst = Linnuteest
billionit = miljardit
tuuma hapet = nukleiinhapet (nucleic jällegi ei tõlgita)

And, Armageddon, don't feel offended - keep on going! Kui miskit huvitavat ja viitsimist - tõlgi ikka! Eks seda rohkem arusaamist ja arutamist.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Postita vastus 


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Elu võimalikkusest Marsil pipartyt 86 39,655 16-05-2020 13:28
Viimane postitus: MetsaKaru
  Kuidas tekkis elu? Thoth 27 9,962 13-11-2017 10:52
Viimane postitus: Müstik
  Uued tõendid: elu võis Maale saabuda komeediga InDemand 5 3,476 13-11-2013 19:06
Viimane postitus: Veli Joonatan
  Väidetav maaväline elu meteoriidil Huvitundja 6 4,306 07-03-2011 18:49
Viimane postitus: HUGOTH
  Elust purgis: Universumi teke, elu väljaspool Maad jne Alduuur 61 16,903 30-07-2010 18:14
Viimane postitus: villu
  Lihtsalt ma ei saa aru - elu mujal peab olema ffr 41 10,354 18-03-2007 22:11
Viimane postitus: titanl
  Kas tähtedel on elu? Anonymous 33 7,569 19-09-2005 15:01
Viimane postitus: lyhiz

Vali alamfoorum:


Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog