Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kas torrentid sobivad jagamiseks?
#1
Lühike vastus oleks - jah sobivad küll.

Ei hakka siin midagi promoma, vaid sooviks lihtsalt arutleda.
Tegelikult hakkasin asja lähemalt uurima ühes teises foorumis maha öeldud väite tõttu nagu kuuluks Subtiitrid autorikaitse sõnul piraatluse alla ja sellega seoses siin foorumis nendele ei viidata! (mitte kusagil ei taheta viidata).

Uurisin ja puurisin seda mööda netti taga ja jõudsin järeldusele, et päris nii see ikka ei ole.

1. filmide tõmbamine EI OLE Eesti seaduste järgi kuritegu, rääkigu kes tahes mida tahes. Samas filmide tõmbamine p2p programmi abil ON KURITEGU.

2. teisest punktist lähtuvalt on igalühel ÕIGUS teha mis tahes, et seda filmi enda jaoks arusaadavaks muuta. seal hulgas ka luua subtiitrifail.

3. kuna subtiitrifaili luues ON TEGEMIST looja enda looduga, siis ei laiene sellele enam algse meedia omaniku õiguseid ning subtiitrifaili loojal on vaba voli iseenda tööd levitada kus tahes ja mil moel tahes.

MOTT.

Siit lähtuvalt jagaksingi siin veidi nippe, kuidas huvitavate dokumentaalideni jõuda läbi torrenti süsteemi. See on siis neile, kes ei tea, misasi see torrent on.

Lühiõpetus ja seletus on olemas siin: http://www.koffer.ee/viewtopic.php?t=2578

Tähtis on, et filmide tõmbamise ajaks panna kinni jagamine, ehk seeding, seda siis igaks juhuks, kui on oodata et BSA mehed ukse maha murravad. Sel juhul ei jää millegi seadusevastasega vahele. Pidage meeles - allalaadimine EI OLE seadusevastane, jagamine aga on küll.

Egas midagi - KUKKUGE TIRIMA!
Väike vihje siin: http://www.mininova.org/sub/35

Ehk siis väike nimekiri dokumentaalidest. Juba esimeste seas on näha palju meie foorumi huviorbiidis olevaid teemasi nagu näiteks Reopen 9-11, Destruction of Atlantis, Aspartame - sweet misery poisoned world jne jne.




ps. liigne seadusekartus seaduse mittetundmise varjus on liigne ogarus.
jõudu ja jaksu!
Vasta
#2
Enamustel torrentitel on leecheri piirang peal, mis tähendab, kui ei jaga siis ei tõmba !
Vasta
#3
No näiteks mininova lehelt leiduvatel torrentitel on ka piisavalt erinevaid trackereid, et otsida selline, mis leechida ei keela.
Vasta
#4
torrentid on toredad wink siit loeb välja ka minu vastus Laugh
Vasta
#5
Mina saan torrenteid järgmistel saitidelt - isohunt.com ja piratebay.org
Piiranguid sealsetel torrentitel pole ning jaganud ei ole ka kordagi Laugh

[Muudetud: 8-4-2009 GertEST]
Vasta
#6
Miks kasutada üldse p2p-d?

Saab alla laadida ka otse HTTP-st.
Vasta
#7
Ise kasutan torrentite otsingumootorina järgnevat: http://torrentz.com/
Väga hea ühtne koht, kus kõikide peamiste torrenti-saitide hulgast otsida saab...
Vasta
#8
no, mina kasutan www.demonoid.com ja www.tvtorrents.com - viimane siis rohkem seriaalidele orineteeritud, kuid seal on ka väga huvitavaid dokumentaale discoveryst ja mujalt.. mõlemad kohad kutsega ja seal tuleb jagada, et krediiti saada. Muidugi on head kohad ka tuntud piratebay ja torrentz jms.
Vasta
#9
Torrent Finder Toolbar :: Add-ons for Firefox ja Mozilla | Firefox web browser...
Vasta
#10
venekeelsete edetabel:
http://btlist.info/russian/
Vasta
#11
Ma olen iseenesest Celticu toodus kolme punktiga nõus, aga ükski neist ei käsitle torrentite jagamist.
Kas pole mitte nii, et ei või otselinki anda, sest sellega jagad põhimõtteliselt filmi ja rikud seadust. Teine variant on lihtsalt öelda, et hea film mine tõmba piratebayst vms.
Vasta
#12
Tsitaat:Algselt postitas Thorondor
Ma olen iseenesest Celticu toodus kolme punktiga nõus, aga ükski neist ei käsitle torrentite jagamist.
Kas pole mitte nii, et ei või otselinki anda, sest sellega jagad põhimõtteliselt filmi ja rikud seadust. Teine variant on lihtsalt öelda, et hea film mine tõmba piratebayst vms.

Mhhhhh....põhimõtteliselt ei taipa minu kõva pea sellest asjast kõike. Arusamatuks jääb üsna palju.

1. Film ON andmefail. Ei tea ühtegi seadust mis keelaks jagada andmefaile. Andmefaili kasutamine on tõesti teatud juhtudel kuritegu. Näiteks kui see andmefail läbi mingi programmi loob sulle kujutise autorikaistega kaitstud intellektuaalsest omandist.

2. Ei tea ka seadust mis keelaks omada andmefaili. Andmefaili avamine aga näiteks mingi meediaplayeriga võib olla ebaseaduslik.

---
Arusamatuks ei jää see,

mis puutub supakatesse. Filmide ümberjutustused on igati seaduslikud. Nagu igale jutule võib panna juurde viited siis võib need panna ka juurde filmi ümberjutustustele kujul mitmes kaader, mitmes sekund. Kui keegi kasutab ümberjutustust supakatena siis on kasutaja selles ise süüdi, mitte jutustaja.


[Muudetud: 6-2-2010 Leena]
Vasta
#13
See 1. ja 2. punkt on küll julm väänamine.
Selle järgi ei ole olemas digimaterjale, mida saaks seaduslikult kaitsta, sest iga materjali vaatamiseks on vaja arvutit ja programmi jne.
Vasta
#14
Tsitaat:Algselt postitas Thorondor
See 1. ja 2. punkt on küll julm väänamine.
Selle järgi ei ole olemas digimaterjale, mida saaks seaduslikult kaitsta, sest iga materjali vaatamiseks on vaja arvutit ja programmi jne.

Kaitstakse kasutamist ehk siis vaatamist kuulamist. Mitte omamist. Televiisori omamine on seadulik. CD kirjutaja omamine on seaduslik. Televiisorist CD le salvestmine on seaduslik. Salvestise vaatamine aga ei pruugi olla seaduslik alati. Kindlasti ei ole seaduslik kaitstud salvestiste näitamine teistele. AK d võid vabalt näidata kellele tahes.

Nagu ma ütlesin eelnevalt on kogu see kompot minu jaoks veidi segane.

AUTORIÕIGUSE SEADUS


§ 26. Audiovisuaalse teose ja teose helisalvestise kasutamine isiklikeks vajadusteks

(1) Autori nõusolekuta on lubatud reprodutseerida audiovisuaalset teost või teose helisalvestist kasutaja enda isiklikeks vajadusteks (teaduslikuks uurimistööks, õppetööks jms). Autoril, aga samuti teose esitajal ja fonogrammitootjal on õigus saada õiglast tasu teose või fonogrammi sellise kasutamise eest (§ 27).

§ 27. Tasu audiovisuaalse teose ja teose helisalvestise kasutamise eest isiklikeks vajadusteks

(1) §-s 26 ettenähtud teoste kasutamise kompenseerimiseks autoritele, aga samuti teoste esitajatele ja fonogrammitootjatele maksavad isiklikuks reprodutseerimiseks mõeldud salvestusseadmete (magnetofonide, videomagnetofonide jms) ja tühjade (salvestuseta) audio- ja videosalvestuseks mõeldud vahendite (lintide, kassettide jms) tootjad, importijad, müüjad ning isikud, kes toovad käesolevas paragrahvis nimetatud seadmeid ja vahendeid ühendusesisesest riigist Eestisse vastavat tasu, mis jaotatakse õiglaselt autorite, teoste esitajate ja fonogrammitootjate vahel, lähtudes teoste ja fonogrammide kasutamisest.

Allikas:
https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=810714

Seega siis võid faile jagada, vahetada, omada ja mis iganes veel väljaarvatud vaatamine/kuulamne. Karistada saad juhul kui tõestatakse, et oled vaadanud kuulanud näidanud....või jääd vaatamise pealt vahelewink

[Muudetud: 6-2-2010 Leena]

[Muudetud: 6-2-2010 Leena]
Vasta
#15
Peab veel piiranguid seadustes olema. Praegusega piirdudes võin ma plaate kirjutada ja müüma hakata tänval.
Vasta
#16
Tsitaat:Algselt postitas Thorondor
Peab veel piiranguid seadustes olema. Praegusega piirdudes võin ma plaate kirjutada ja müüma hakata tänval.

Kardan, et tänaval müües lendad tuluamksuga vahele....või kauplemisloaga...aga kui tänaval lihtsalt tasuta jagad siis ainuke millega vist sab külge hakata on kaaskodanike tülitamine.

Väljend "Peab veel piiranguid seadustes olema." ei kvalifitseeru argumendiks.

Kui mu mälu mind ei peta siis on kunagi õiguskantsler Teder soovitanud muuta põhiseadust. Oli mingi venelastele õiguste andmise case.
---
Põhiseadus
§ 139. Õiguskantsler on oma tegevuses sõltumatu ametiisik, kes teostab järelevalvet seadusandliku ja täidesaatva riigivõimu ning kohaliku omavalitsuse õigustloovate aktide põhiseadusele ja seadustele vastavuse üle.

Üks räigeimaid seaduserikkumisi minu silmis. Samuti on räige justiitsminister Langi poolt rahva raha omakasupüüdlik kasutamine ehk siis tavaline vargus. Autojuhi palk, bensiin...

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/ee...d=30343853

Hobusevarga sisuliselt kriminalkurjategijast järeltulija jätan siinkohal välja...jutt läheb pikaks ja OT ks. Teises teemas kunagi.

[Muudetud: 6-2-2010 Leena]

[Muudetud: 6-2-2010 Leena]
Vasta
#17

Tsitaat:Väljend "Peab veel piiranguid seadustes olema." ei kvalifitseeru argumendiks.
Noh see on loogiline järeldus, et seadus on laiem ja sätestab teiste loomingu suvalise levitamise.

§13. /.../Sealhulgas kuulub autorile õigus lubada ja keelata:
levitada oma teost või selle koopiaid (õigus teose levitamisele). Levitamiseks loetakse teose või selle koopia omandiõiguse üleandmist või üldsusele kasutada andmist mis tahes viisil...

Paragrahvid 26 ja 27 käivad audiovisuaalsete teoste isiklikuks otstarbeks kasutamise kohta ainult.

Nii et kasutage palju tahate, aga vaadake et te ei levita.
Muidugi võib siin piiri keeruliseks ajada ja hakata spekuleerima, et kas lingi andmine on levitamine ja kas "mine otsi googlist" on levitamine. Või kas torrenti failide jagamine on teose jagamine, sest film või muusikateos ei asu ju torrenti jagaja serveris üldse.
Vasta
#18
Teose levitamine, ehk terviklik film vms. Torrent teadupärast koosneb väikestest osakestest, mida siis jagatakse ja kui sa TÄIELIKKU pakki ühele inimesele ei saada, siis pole sa ju tegelikult seda tervikut levitanud? Ainult osa sellest.. muidugi see on nüüd väänamine ja sõnadega mängimine...
Vasta
#19
Tsitaat:Algselt postitas Thorondor
Muidugi võib siin piiri keeruliseks ajada ja hakata spekuleerima, et kas lingi andmine on levitamine ja kas "mine otsi googlist" on levitamine. Või kas torrenti failide jagamine on teose jagamine, sest film või muusikateos ei asu ju torrenti jagaja serveris üldse.

Ja mina rumal arvasin, et seadus on lihtne, selge ja kõigile üheselt arusaadavwink

Lingi andmine on levitamine
"mine otsi googlist" ei ole levitamine
Pealegi on meie konnatiigis üks huvitav seadus veel....aga lõppudelõpuks pole see juurafoorum...ja nagu ütlesin kohe algul on minu jaoks see üsna segane.
Vasta
#20
Tsitaat:Algselt postitas Savipats
Teose levitamine, ehk terviklik film vms. Torrent teadupärast koosneb väikestest osakestest, mida siis jagatakse ja kui sa TÄIELIKKU pakki ühele inimesele ei saada, siis pole sa ju tegelikult seda tervikut levitanud? Ainult osa sellest.. muidugi see on nüüd väänamine ja sõnadega mängimine...

Mis asi on teos? Mis on levitamine? Mis on terviklik film? Kas sibulate film suur isamaasõda ilma lõputiitriteta on tervik? Või on teos? Või on propaganda? Mis on reprodutseerima? (See viimane on ilmselt liiga keeruline sinu jaoks kuid ääretult tähtis termin antud teemas.).
Vasta
#21
Torrent koosneb ju väikestest tükkidest. See tähendab, et misiganes fail on jagatud osadeks, mida jagatakse läbi peer to peer networki. Kui ma saadan sulle ühe osa, kas see on siis kohe terve teos?

Teos = üks terviklik asi. Kui ma saadan sulle mingi tükikese sellest, siis see ei kvalifitseeru TERVIKLIKU teosena.


"§13. /.../Sealhulgas kuulub autorile õigus lubada ja keelata:
levitada oma teost või selle koopiaid (õigus teose levitamisele). Levitamiseks loetakse teose või selle koopia omandiõiguse üleandmist või üldsusele kasutada andmist mis tahes viisil..."


"Teoseks käesoleva seaduse tähenduses loetakse mis tahes originaalset tulemust kirjanduse, kunsti või teaduse valdkonnas, mis on väljendatud mingisuguses objektiivses vormis ja on selle vormi kaudu tajutav ning reprodutseeritav kas vahetult või mingi tehnilise vahendi abil. Teos on originaalne, kui see on autori enda intellektuaalse loomingu tulemus."

Kas klipike filmist on võrdväärne terve filmiga? See on vaid osa sellest terviklikust originaalsest ja unikaalsest filmist seega ma arvan, et ma ei ole TEOST(kui tervikut) levitanud.. . Sama hästi võib võtta näiteks raamatu või mistahes programmi.

Ära hakka mind siin nüüd palun naeruvääristamaSad, proovi siis vähemalt selgitada, loodan, et said minu mõttekäigust nüüd aru. Kui kõik ei mõtle ühtemoodi, siis on see ju ainult hea asi? Laugh

Levitamise kohta vist pole küsimusi, levitamiseks loetakse teose või selle koopia omandiõiguse üleandmist või üldsusele kasutada andmist mis tahes viisil...

aga TEOS on minu nägemuse järgi vaieldav.. Ph34r2





Vasta
#22
Leena, pole mõtet demagoogitseda. Lingi andmine EI OLE levitamine. Lingi andmine on internetis vabalt saada oleva materjali peale suunamine. Jagamine saab esineda ainult siis, kui ma füüsiliselt või siis antud juhul digitaalselt oman mingit teost.
Vasta
#23
Lähed sõbraga hollivuudi filme tänavale jagama. Sinul on CD1 ja sõbral CD2 kõigist teostest. Smile1
Vasta
#24
umm, põhimõtteliselt Laugh
Vasta
#25
Mõelge loogiliselt ilma mingite seaduste komade taga ajamiseta.
Miks on meil olemas p2p ja muude võrgusüsteemide kaudu andmete jagamise võimalus?
Kui igasugune andmete jagamine oleks keelatud, siis ei tohiks me isegi suvalises arvutivõrgus olla. Sest siis toimub kah andmete jagamine ju.
Iga kord, kui sa paned arvuti käima ja ühendad kusagile võrku, siis jagad sa andmeid. Tahad sa seda või mitte.
Iga kord, kui lülitad oma telefonil sisse bluetooth, IrDA, või paned selle juhtmega arvutile järele - edastad sa ikka andmeid.
Need kes nüüd jagelevad, et igasugune andmete jagamine (olgu see siis piraat kraami jagamine või mitte) on keelatud, mõelge korralikult järele mida tähendab andmete jagamine.
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Kas elektromagnetväli mõjutab meie käitumist? brb 11 7,230 11-08-2015, 13:32
Viimane postitus: nokitseja
  Kas usa uudised kasutavad ka 26.ndat kaadrit mõjutamiseks. eny 1 1,956 20-03-2012, 19:54
Viimane postitus: garber
  Atlantis, kas müüt või tõelisus 333 0 1,933 04-11-2008, 23:30
Viimane postitus: 333

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat