Teema hinnang:
  • 2Hääli - 4.5 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Keldid
#26
Tänud sulle, ykskuukiir, seda oghami kirja ja neid oghami kirjaga kivisid tutvustamast!Smile

Siin teema täienduseks üks video tänapäeval Iirimaalt leitud oghamiga kividest:

http://www.youtube.com/watch?v=dCefLPwa8vs
Vasta
#27
(28-05-2011, 15:40 )Päikeseinsener Kirjutas: Aga suvel võiks siin ära käia..(pilt)

Kõige suursugusem barbarite monument Euroopas - Dun Aengus - asub ühel kolmest Aran'i saarest, suurimal ja kaugemal, Inishmorel, ligi 100 m kõrgusel kaljuserval. Iidne kindlus.

Laevad lähevad Doolini sadamast, pilet 10 €. Sel päeval, kui meie tahtsime minna, oli torm ja laevad ei sõitnud. Jääb järgmist puhkust ootama.

(28-05-2011, 15:47 )Müstik Kirjutas: Tänud sulle, ykskuukiir, seda oghami kirja ja neid oghami kirjaga kivisid tutvustamast!Smile

Aga palun, rõõm on minupoolne.
Peale seda sinu lingitud video vaatamist jäi selline pisike kahtluseokas hinge, et sellel minu poolt üles laaditud fotol küll iidne kivi ei ole - tundub liiga klantsitud ja sile. Ja uus.

Olen siin tihtilugu näinud kiviringe, mis on lihtsalt ... kunst. Ei midagi ajaloolist. Hea reklaam külakesele... Pole ka ime, turiste on ju vaja kuidagi lõksu püüda.
Vasta
#28
Kahju, et kohe koha nime letti lõid, aga pole hullu.
Oleks lihtsalt tahtnud näha kes ja kui palju..
http://tinyurl.com/3sytpdj

Mis sinu kivi vanusesse puutub, siis ära heida meelt,
see ei pruugi sugugi nii nooreke olema. Olen näinud
siin kivijoonist mis pidavat 1000 aastat vana olema,
aga tundus päris uueke.
Ja neid kiviringe ei oska nad ise ju üldse hinnata.
Neid on siin kõik põllud täis ja vähemalt minu teada
on nad kõik "vanad". Pole mina kohanud iirlast, kes
viitsiks tänapäeval hakata põllule kiviringe tegema..
Vasta
#29
(28-05-2011, 16:46 )Päikeseinsener Kirjutas: Oleks lihtsalt tahtnud näha kes ja kui palju..

Miks sa arvad, et keegi on sellest NII huvitatud, et me siin salapäratsema peaksime? Need, kel on plaanis Iirimaale sõita, need ehk. Kui palju neid inimesi meil foorumis on?

Kaldun arvama, et üleüldiselt oleme me ilmselt siin ise ainsad, kes Iirimaa ajalooliselt põnevate ja muidu ilusate kohtade peale silda lähevad, sest põhimõtteliselt on ju kõik võimalik ja ühel heal päeval.... mine sa tea


(28-05-2011, 14:53 )Marina Kirjutas: Ja kes elasin Briti saartel ENNE kelte? Äkki olid siis soom-ugri hõimud?

Legendi järgi enne kelte elas Iirimaal hiiglane ja vägilane nimega Fionn mac Cumhaill kes ladus mängleva kergusega basaltsammastest kivitee ehk tammi läbi Põhja-Atlandi ookeani kuni Shotimaani, kus elas tema rivaal, samuti hiiglane nimega Benandonner.

See kivitamm näeb tänapäeval siis välja selline:
[Pilt: images?q=tbn:ANd9GcSPuZHYUpgdnf5KkbqPOpA...WpdUjBiCug]

Rohkem silmailu siit:
http://www.google.co.uk/search?q=giants+...69&bih=528

Rohkesti infot, kuidas see imeline loodusnähe tegelikult tekkis, saab leida, kui otsingusõnadeks kasutada Giants Causeway
Vasta
#30
(28-05-2011, 14:53 )Marina Kirjutas: Mul tekkis paar küsimust (või üks) - keltide seos soomeugrilastega. Mõni eesti autor (ei mäleta praegu peat, äkki lausa Lennu-taat?) on oletanud keltide ja soomeugrilaste ühist päritolu. No kõrvuti elades võisid nad kindlasti üksteist naabritena mõjutada? Näiteks juba keltide (mingi keldi hõimu küll) kõuejumal Taranis võiks olla eestlaste Tarapita (Taara)? Lisaks tundusid usukombed sarnased - hiied, puud, allikad, mäed. Samuti naiste kõrge positsioon ühiskonnas võrreldes indo-eurooplastega.

Leidsin ühe huvitava üliõpilastöö
http://dspace.utlib.ee/dspace/bitstream/...sequence=1
, kus juttu ebateaduslikest teooriatest eesti keele suguluse kohta mitmete teiste keeltega.
Oli niisugune mees nagu Henrik Juhankatti (kodanikunimega Treufeld), kes avaldas 1927.a. teose "Inimkonna keeltetekkimine ja arenemine", milles idealiseeris lms keeli kui inimkonna ürgkeele ainet kõige paremini säilitanud keeli.
Tema teooriast saab lugeda alates lk.34:
Samas töös on ka kirjas, et Edgar Valter Saks teatas, et sõna "druiid" (keldi prester) on etnilises translatsioonis iuuene = hiiune = hiiu,
norm Hiid.
Ehkki sõna iuuene on peetud keldi sõnaks, on tegemist soome-Ugri nimetusega preestrite kohta, kes teenisid hiit, mis on pühapaigaks Esto-Euroopas.




Vasta
#31
(28-05-2011, 20:35 )Müstik Kirjutas: Leidsin ühe huvitava üliõpilastöö
http://dspace.utlib.ee/dspace/bitstream/...sequence=1

Muljetavaldav kasutatud kirjanduse nimekiri.

Eriti huvitav on lõpuosa, kus saab lugeda tõlget 5000 aastat tagasi kaljuseinale kiilkirjas raiutud õpetussõnadele tolleaegsele (ja miks mitte ka nüüdisaegsele) põlluharijale. Ehk siis Veeseadus.
Jälle lugemist pikaks ajaks.

PS! Müstik, kust sina (ja ka teised, kes siin selliseid koolitööde ja uurimuste linke siia otsekui varrukast välja viskavad) sellisele infole ligi pääsed? Sul mingi oma otsingumootor või?
Vasta
#32
Mul on google algusest peale, kui esimese arvuti kunagi sain, koduleheks ja muud imet ei ole siin küll midagi.
Huvi pärast panin otsingusse keldid ja soome-ugri - ja tuligi siis sihuke töö välja!Smile
Neid koolitöid on lihtsalt rohkem vist internetti lisandunud.
Vasta
#33
(28-05-2011, 14:53 )Marina Kirjutas: Näiteks juba keltide (mingi keldi hõimu küll) kõuejumal Taranis võiks olla eestlaste Tarapita (Taara)? Lisaks tundusid usukombed sarnased - hiied, puud, allikad, mäed. Samuti naiste kõrge positsioon ühiskonnas võrreldes indo-eurooplastega.
Oligi, ta ise ütles... see valge ruum kõigi oma featuuridega on hulga etem otsingumootor kui mingi google... panta rhei Bleh
http://www.epl.ee/artikkel/591258
(28-05-2011, 14:53 )Marina Kirjutas: Ja kes elasin Briti saartel ENNE kelte? Äkki olid siis soom-ugri hõimud?
Täiesti õige.
Tegemist on muidugi ebateaduslikul teel saadud informatsiooniga.
Valge ruum
Infoväli
Vasta
#34
(28-05-2011, 23:23 )WhiteWolf Kirjutas:
(28-05-2011, 14:53 )Marina Kirjutas: Ja kes elasin Briti saartel ENNE kelte? Äkki olid siis soom-ugri hõimud?
Täiesti õige.
Tegemist on muidugi ebateaduslikul teel saadud informatsiooniga.

Kas ikka on?


Vasta
#35
Nojah, ma ei tea täpselt, mida ja kust maalt maalaste teadus hetkel aktsepteerib... aga infoväli on sisuliselt akustikal baseeruv ülikõrgsageduslik immateriaalne tehnoloogia, inimene kasutab taolistest tehnoloogiatest igapäevaselt mõtet. Homo sapiens Bleh

Mis nendesse hõimudesse puutub, siis ega see ei olegi tegelikult nii tähtis... ajaspiraali ju võiks veidi silmas pidada, aga muidu... wink
...Wormsi enn oma kuulsas online-intervjuus (tema vastus küsimusele Matrixi laste kohta 16. augustist 2004 21:06) väidab, et me kõik oleme tulnukad... paistab väga sedamoodi, et tal on õigus.
Huvitaval kombel on teaduse esindaja jõudnud umbes sarnasele järeldusele... eks nad esialgu muidugi väljenduvad ettevaatlikult wink

P.S. Lisan viidatud intervjuu veidi suupärasemas formaadis (välja on roogitud vastamata jäänud küsimused ja libaennude vastused; ortograafia on teadlikult puutumata jäetud).
Kunagi 2009nda aasta lõpus enne EPL kommentaariumi kasutuskõlblikkuse vähenemist paluti, et ma sellega tegeleks, kahjuks ei leidnud toona sobivat kohta, kuhu see üles panna. PW sobib selleks ju ka Smile




Manustatud failid
.pdf   Intervjuu Wormsi ennuga (aug 2004).pdf (Suurus: 217.38 KB / Tõmbamised: 32)
Vasta
#36
Jah, seal artiklis öeldakse: «Astronoomiline tõendusmaterjal näitab, et elu ei saanud alguse Maal, vaid kuskil avakosmoses. Kuid miks ja kuidas elu Maa valis, on ikka lahtine. Kosmilises mõttes oleme me tulnukad, sisserändajad, kelle algkodu on kuskil mujal,» on teadlane veendunud."
Vormsi Ennu intervjuu on ka huvitav.Smile
Aga hea google juhatas mind Keldi usundi juurde. Niisugune hea lühikokkuvõte:

http://www.geenius.eu/oppematerjalid/Aja...tide-usund
Keltidel oli kuskil 400 jumalust.
Lõuna-Gallias tunti rituaalset peadekultust.
Keldid ka ohverdasid. Põhiohver oli loomad, taimed, toiduained, kuid toodi ka inimohvreid: Esuse ohvrid poodi, Taranise auks põletati, Teutatesele uputati; ohverdati sõjavange ja kurjategijaid.
Julius Caesar keelustas inimohvritoomise ja pagendas druiidid Briti saartele.
Lisaks meenus, et keltide saladused oli tuntud ka Uus-Inglimaal:
http://www.para-web.org/showthread.php?t...+saladused

Vasta
#37
(29-12-2007, 23:56 )kulfing Kirjutas: Pöördun selle raamatu juurde uuesti tagasi.

Hõbevalge ... raamatus tsiteeritakse mitmeid autoreid. Üks nendest on Tacitus. Lk 85 antakse tema teosest Germania (kirjutatud 98 a.) edasi järgmist:
Sueebi mere [praegune Läänemeri] parempoolne osa uhab aestide maid, kes kommetelt ja riietuselt on nagu sueebid [germaanlaste hõim Elbe alamjooksul], keelelt aga hoiavad rohkem brittide pool

(14-01-2008, 22:48 )kulfing Kirjutas: Piktid elasid praeguse Šotimaa aladel. Nad panid seisma Caesari leegionid, mis üritasid vallutada Britanniat. Piktide tõrjeks ehitas hilisem Rooma keiser Hadrianus 2.saj. saart idast läände poolitava 118 km pikkuse Pikti valli ning talle järgnenud keiser Antonius ehitas teise sellele lisaks. Piktidel oli 8. sajandini oma riik, mille skottide kuningas Kenneth I Mac Alpin vallutas. Seejärel sulandusid piktid aegamisi võitjatega.

Piktidel olid valdavalt kahe ja poole meetri kõrgused kulutusekivid. Need on kaetud ogamitega ehk punktide ja kriipsudega (kirjaga), mida loetakse alt ülespoole. Hispaania keeleteadlane Henri Guiter väitis, et see ei ole indo-euroopa keel vaid soome-ugri oma. Täpsemalt, ogamite keel sarnaneb Wiedemanni keelega.

1937 aastal väitis ka professor Arthur Gleye, et piktid olid soomesugu merd sõitev rahvas Britannias.


Siin kaks varasemat postitust. Väide, et Britannias elasid eesti keelt kõnelevad hõimud, on täitsa saadaval fakt tavaelus. Selleks ei pea kasutama Universumi interneti.


Vasta
#38
Keltidest palju huvitavamad on minu meelest Piktid ,kellest suurt midagi ei teata ja kes peaksid inglismaa varasemad algasukad olema.Enne indoeurooplaste (sj. ka keltide)saabumist oligi euroopas põhiliselt 2 suuremat rahvusgruppi : baski keeli rääkivad hõimud ja soomeugri keeli rääkivad hõimud.Piir kulges kusagil Saksamaa ja Prantsusmaa vahel.Siiamaani pole täielikult selge kumba gruppi kuulus muistne inglismaa algasurkond,kas Piktid olid baskid või soomeugrilased?
Vasta
#39
Eespoololevad postitused viitavad sellele, et küllap nad ikka soomeugrilased olid.
Vasta
#40
Kas sellest võiks järeldada ka seda ,et Stonehenge jms.võiks olla soomeugri algupära inimeste poolt loodud ,kuna on kindlaks tehtud nende keldi eelne päritolu?
Vasta
#41
Keldid, ugrimugrid ja mitmed teised sellised rahvakillud ja grupid on lihtsalt ühe suurema
kultuuri jäänused - kui julmalt väljenduda. Jäime konfliktis alla kährikutele ja nüüd hääbume.
Vasta
#42
No kui hakata siia teemasse sisse tooma aeste ja seda siduma meie etnosega, tuleks ikka enne rääkida (aegadeset kultuuridest). Läänemeresoome rahva kujunemine algas ikka veidi-veidi-veidi-veidi hiljem kui kiviaeg! Enne oli siin ikka Narva kultuur? Läänemeresoomlased on siiski mitte selle kultuuri järglased vaid Narva kultuur on läänemeresoome kultuuri eelne nähtus, alles kammkeraamika ilmumine tähistab läänemeresoomlaste eellaste ilmumist siia regiooni.
Vasta
#43
(11-05-2009, 07:39 )Celtic Kirjutas: Mis puudutab Duatha De Dananni, siis pärimuste järgi olevat olnud tegu rahvaga, kes rändasid iidsetel aegadel Briti saartele, kandes endaga kaasas võimsaid vägesi. Neid hakati pidama jumalate rahvaks, igaüks neist kandis endas mingit kindlat loomise materjali aspekti, nende õpetusi hakati hiljem kutsuma druiidluseks ning nende õpetuste järgijaid druiidideks.

Muide, üks huvitav fakt - Duatha De Dananni rahvas tuli idast ning tõi kaasa keltidele jumaluse, keda kutsuti Taaraks.

Üks vaheküsimus. Kas sa Pidasid silmas Tuatha DE Dananni?
Legende, kirjeldusi jne lihtsalt kirjeldatuna leiab siit.
http://www.shee-eire.com/
Vasta
#44
Soovitan läbi lugeda - Celti müüdid koos seletustega kes on kes muidu tiirutate pudru ümber nagu kassid. Lugesin - palju "äktsionit" - lendab palju seemet, verd ja tatti, kuid ka vägagi informatiivne.

Amazon.com: Chronicles of the Celts (9780806999494): Iain Zaczek: Books

[Pilt: th_celt-cron-zaczek.jpg]
Vasta
#45
Keldid kummardasid maojumalat, kelle nimi oli Hu, ning sõnaühend Hu-man ehk "maoinimene" sobiks hästi ristamisega, millega tekitati geneetiliselt uus inimlik (humaanne) vorm. John Bathrust Deane arvab oma 1933 aastal ilmunud teoses "Mao jumaldamine" keltidest ja nende preesterklassist druiididest järgmist:
"Brittidest esivanemad kummardasid auväärsete druiidide õpetuse järgi päikesejumalust, keda sümboliseeris madu. Aja jooksul aga tungisid gallialastest druiidide jumalad brittide pühasse mütoloogiasse ning omandasid draakonjumala Hu erinevate tunnusjoonte personifikatsiooni. Seda jumalust nimetati "maailma draakonvalitsejaks" ning tema sõjavankrit vedasid maod. Maojumalat kombekohaselt teeninud preestreid nimetati tema järgi "adderiteks" (eesti keeles tähendab see rästikuid).

Täpsustuseks. Atlantise hukkumise järel ellujäänute uskumustes domineeris madu. Ellujäänud suundusid elama ka praegusesse Euroopasse.
Maojumalaid kummardati kogu maailmas. Euroopas jäädvustus see "Kuningate kuninga" tiitlis, Kuningas Arthuri draakonimotiividega kiiver jne.


Vasta
#46
Natuke ka keltide "vennaskonna" sõrmustest.
Briti saartel elasid erinevad keldi hõimud. Lincolnshire krahvkonna maadel domineeris coritani hõim.
See oli rahuarmastav rahvas, kelle põhiliseks tegevuseks oli põllumajandus.
Üks keldi paljudest jumalatest oli Teutates (Toutatis, Tutatis), kelle nimi tõlgitakse kui "maailma valitseja", kuid sagedamini kui "suguharu isa".
Sellele Teutatesele pühendatud sõrmuseid leitigi Lincolnshirest. Neile olid graveeritud tähed "TOT".
Tundub, et selles ei ole midagi imelikku - on ju kõigile teada, et iidsetel aegadel elasid kaasaegse Suurbritannia territooriumil keldid. Kuid leitud sõrmused kuuluvad meie aja järgi II sajandisse - Rooma ülemvõimu aegadesse saarel, kui roomlased olid juba saavutanud teatud edu iidsete keltide kultuse enda omaga väljavahetamisel.
Lucanus (I saj) mainis keldi jumalaid Taranist, Teutatest ja Ezusat.
Teisi faktilisi tõendeid selle kohta, et need jumalused mängisid keldi usundis suurt rolli, siiani ei eksisteerinud - kuni leiti need salapärased sõrmused.
Mõned teadlased peavad Teutatese rooma analoogideks Marssi ja Mercuriust.
Arvatakse, et iga ese, millele oli kirjutatud see "TOT", oli keltidele omamoodi jõu allikaks. Arvatavasti kuulusid need sõrmused salajase vennaskonna liikmetele, sest teisiti ei saanud roomlaste ajal ollagi.

Vaatamata pikkadele uuringuaastatele ning üha uutele avastustele ja leidudele, jäävad keldid üheks ajaloo mõistatuseks, ning teadlastel tekib iga uue avastusega peamurdmisi juurde.
Siin pildid ka nendest sõrmustest:
http://en.wikipedia.org/wiki/Toutatis
Vasta
#47
Andres Pääbo Kanadast: http://www.paabo.ca/uirala/ui-ra-la.html
Pikk artikkel, mille lugemist just alustasin. Ta väidab, et vahetult pärast jääaega elasid Euroopas põhjapõdrakütid (põdrakultus!!! matusetavade teemast), kes järgnesid jääsulamispiirile. Osad jäid aga maha soostunud aladele ja õppisid kasutama paate, neist said paadi-inimesed, kes hakkasid järjest pikemaid reise nahkpaatidel ette võtma.

Ja alljärgnevast tsitaadis Pääbo artiklist väidetakse, et põhjapõdrakütid olid suure tõenäosusega Uurali keelt kõnelejad (ka soomeugrilased kuuluvad Uurali keelkonda).
Tsitaat:This agrees with the fact that the Samoyed and Finno-Ugric languages are sufficiently similar as to suggest both belong to a super-family linguists have called "Uralic". The Finnish linguist Kalevi Wiik has since the 1980s propose the original languages of the reindeer hunters of Ice Age Europe was "Uralic".

Paadirahvast kasvasid välja piktid, kes sõitsid Briti saartele.

Keldid tulid tsipa hiljem lõuna poolt - pakun.
Kuid keeleline sarnasus põhjapõdraküttide ja paadirahva vahel jäi.
Tsiteerin veel Pääbot:
Tsitaat:There is some evidence in history such as Roman historian Tacitus suggesting the language of the Aestii was similar to the language of the Native British.
Tacitus olla leidnud, et briti saarte algasukad ja eestlased rääkinud sarnast keelt.
Mõtles ta pikte või kelte?
Vasta
#48
(11-01-2016, 12:23 )Marina Kirjutas: Tacitus olla leidnud, et briti saarte algasukad ja eestlased rääkinud sarnast keelt.
Mõtles ta pikte või kelte?

Järgneva põhjal pakuks pikte:
Indo-European languages
Indoeuroopa keeled
keldi keeled: bretooni, kõmri, iiri, gaeli, mänksi

Kuid nii naljakas kui see ka pole, on teatud tingimustel võimalik segi ajada isegi eesti ja vene keelt näiteks. Ja päris kaine peaga lausa.
See on siis kui sõnu ei kuule selgelt (läbi seina vmt) ja jutust kostab vaid intonatsioon. Üllataval kombel on päris paljude muidu täiesti erinevate keelte vahel olemas mingi kummaline sarnasus. Aga eks tajud ole individuaalsed.
Vasta
#49
Piktidest endast rääkides, siis on tõenäoline, et piktid rääkisid lõunapoolsete briti keeltega suguluses olevaid keldi keeli, kuid on oletatud ka mittekeldi keelte kasutust.
Pikti pärandist annavad tunnistust Šotimaa kohanimed.

On ka arvatud, et piktid olid keldi päritolu, kuid eraldusid varakult teistest keldi hõimudest. Pikti kroonikad ja Iiri legendid mainivad seitset pikti kuningriiki.

Oli üks vana rahvas, kes elas Šotimaal vähemalt 7.–8. aastatuhandest eKr. Ja enam seda rahvast ei ole. 11. sajandiks olid piktidest saanud šotlased.
Vasta
#50
Arvan ja usun, et see oli teledokk, mis hea ports aastaid tagasi keltide kohta huvitavaid väiteid üles viskas. Igatahes loetava üllitise otsa pole komistanud.

Kõigepealt teede ehitamine ehk asi, mille roomlased olevat õppinud keltidelt, kelle asulad olid omavahel teedevõrguga tihedalt seotud. Keltide teid, neid päris ehtsaid, olla siin-seal veel tänapäevalgi säilinud.
Järgmiseks rõhutati vanade või muidu väetite ja vigaste eest hoolitsemist. Neid ei hüljatud, nad said toiduse ja peavarju. Võrdluseks toodi roomlased, kes omade suhtes üpris julmad ja karmid olid.
Muidugi ei jäetud mainimata, et roomlased oma surnud lapsi ei matnud, vaid linna prügimäele viskasid. Aga sellel võib olla hoopis muu põhjus kui nüri hoolimatus. Nii et seda roomlaste suunas visatud sapitilka ei saa ilma mõjuvate põhjendusteta tõsiselt võtta.

Ka kuulus Rooma kuld olevat pärit keltidelt. Selle kohta ei suudetud küll päris kindlaid tõendeid esitada, kuid väide põhines tähelepanekul, et Roomal oli kulda ainult siis kui keltidega kaubavahetust pidas. Niipea kui sõdima läks, oli kuld kadunud. Gallias oli mitmeid kullakaevandusi ja neid siis roomlased ahnitsesidki.

Olgu muuga kuidas tahes, kuid teede ehitamine tähendab väga kõrgelt organiseeritud ühiskonda. Teede ehitamiseks peab olema vajadus ja ressurss.
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Keldid ja eestlased Skarre 28 19,301 01-05-2017, 20:31
Viimane postitus: Mannu

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat