Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yellowstone ja selle tulevik
#76
Yellowstone: New Picture Emerges Of A More Active, Less ‘Super’ Volcano
Vasta
#77
Tsitaat:Ameerika Ühendriikides Yellowstone’i rahvuspargi all asuv üks maailma suurim supervulkaan kerkib rekordkiirusega. Teadlaste sõnul ei ole juba ammu küsimus, kas vulkaan hakkab purskama, vaid pigem millal see täpselt juhtub.
Juba alates 2004. aastast on näha, et Yellowstone’i supervulkaan kerkib aastas umbes 7,5 sentimeetrit, edastab uudisteportaal Bloomberg.

Maapinna tõusu põhjustab magmakoguse kerkimine - kümne kilomeetri sügavusel asuva magmakambri ülaosa nimelt paisub järk-järgult.

Samal ajal on Yellowstone’i rahvuspargi territooriumil ka aina enam maavärinaid. Viimane maavärinate seeria algas 13. septembril ja kestab ühtlaselt siiani. Uurijad on registreerinud üle neljasaja väikese maavärina.

Maakoorelihete ja maavärinate sagenemine teeb aga teadlasi, kes hoiavad ala vulkaanilisel tegevusel pidevalt silma peal, üha ärevamaks.

„Septembris toimus kõigest ühe nädalaga 130 maavärinat – samal ajal vulkaan aina kerkib. Me teame nüüd kui liikuv ja rahutu Yellowstone tegelikult on,” ütles USA geoloogiateenistusest spetsialist Wayne Thatcher.

Satelliidipildid on viimaste aastate jooksul näidanud muutusi ka sulakivimite liikumises ligi 15 kilomeetri sügavusel maa all. Katlaoru põhi on viimaste aastate jooksul tõusnud rohkem kui kunagi varem.


Võimalikke tagajärgi (allikas: National Geograpich):

• Vulkaan paiskab õhku tohutult tuhka ja vulkaanilist sodi, mistõttu ei jää keegi hinnanguliselt 1600 kilomeetri raadiuses ellu

• Hukub mitu miljonit inimest – halvimal juhul rohkem kui kümme miljonit

• 2/3 Ameerikast muutub elamiskõlbmatuks

• Tuhakihi paksus (1600 km raadiuses) ulatub kuni kolme meetrini

• Puhkeb tohutu finantskriis, NATO kaotab mootori ning EL nõrgeneb

• Õhku paiskub miljoneid tonne pinnast ja spetsiifilist mürkgaasi, mis viib temperatuuri Maal järsult alla, mille tagajärjel algab nn tuumatalv ehk umbes 4-5 aastat kestev jääaeg

• Viljasaak hävib ning kogu ökosüsteem kukub kokku

• Halvimal (küllaltki ebatõenäolisel) juhul hävib elu kogu Maal


Yellowstone'i rahvuspargi all asuva hiigelsuure magmakambriga vulkaan purskas viimati 640 000 aasta eest, kuid sel on olnud ka 30 väiksemat purset, millest kõige hiljutisem oli 7000 aastat tagasi, kirjutab Fox News.

Teadlaste hinnangul purskab Yellowstone`i vulkaan iga 600 000 aasta tagant, mistõttu on vulkaan juba 40 000 aasta võrra tsüklist välja läinud.

Tegelikult ei tea täpselt keegi, millal hakkab vulkaan purskama, see võib juhtuda sel nädalal, aga võib ka koguni 10 000 aasta pärast.

Yellowstone`i vulkaan asub Wyomingi osariigi loodeosas ja on mõõtmetega 55 kilomeetrit korda 72 kilomeetrit.

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/va...d=66850269
Vasta
#78
Selline stsenaarium mängiti läbi ka suhtekomöödias "2012".
2012 DVD Clip - Yellowstone Volcano Erupts
Vasta
#79
Võiks olla viis, kuidas seda magmat ja gaasi vaikselt välja lasta, nii et väldiks šampanjakorgi efekti Smile
Vasta
#80
(05-10-2013, 22:31 )zen faran Kirjutas: Võiks olla viis, kuidas seda magmat ja gaasi vaikselt välja lasta, nii et väldiks šampanjakorgi efekti Smile

Põhimõtteliselt oleks isegi võimalik luua relvasüsteem, mille abil lasta gaase aeg-ajalt magmakambritest välja, vältimaks rõhu kerkimikst kriitilise piirini. Aga kuna geoinsenerluses suunatakse enamus potsensiaalist kliimamanipulatsioonidele, siis tõenäoliselt on tulemus ikkagi midagi sellist nagu eelnevalt mainitud filmis.

Vasta
#81
Uudismullil sabast kinni: Yellowstone'i supervulkaan siiski elavnemist ei näita

Tsitaat:Väide, et Yellowstone'i kaldeera ehk supervulkaani all olev magmakamber kerkib kolm tolli ehk 7,62 sentimeetrit aastas, pärineb aastast 2007 ja on tänaseks vananenud info. Teadusmeedia räägib palju uuematele faktidele tuginedes, et see kerkimine on peatumas, nn alternatiivmeedia monteerib kokku aga infokilde siit-sealt ja külvab paanikat, nagu üks maailma hirmsaim vulkaan oleks jälle maapinnast üles kerkimas.
Vasta
#82
Mulle jääb selgusetuks, miks ka Yellowstone'iga seonduvalt hurjutatakse kurjakuulutavalt "alternatiivmeediat". Loomulikult oli see hiljutine uudis veidi paanikahõnguline, ent maailmas eksisteerib rohkemgi loodusjõude, millede vallandumisel pole meil suurt midagi ette võtta.

Usun, et on vähe neid, keda ei paneks YS-i aktiivsus muretsema, kui märgid millelegi erakordsele viitavad.
Veel enam, "elavnemine" on väga ambivalentne termin. Seismo- ja vulkanoloogid oskavad siin ehk täpsemalt kommenteerida, ent minu piiratud arusaamise järgi on vulkaanilise tegevuse prognoosimine keerukas töö, kuna purse võib juhtuda ootamatult.

Muidugi tuleb siin vahet teha supervulkaanil ja meie mõistes "tavalisel" vulkaanil, st supervulkaan pole mägi, mille otsast laavat nõrguma hakkab, vaid sisuliselt maa-alune magmajärv. Neid on maailmas veelgi, nt Island Park Idahos (samuti USAs), mille viimatine aktiivsus tähistati alles eile, 5.oktoobril.

Seega ma ei alahindaks supervulkaanide ohtu planeedile, ent paanikat samas ka ei tekitaks. Alternatiivmeedia jätaks sellest mängust aga üldse välja.
Vasta
#83
(06-10-2013, 12:00 )Nielander Kirjutas: Uudismullil sabast kinni: Yellowstone'i supervulkaan siiski elavnemist ei näita

Tsitaat:Väide, et Yellowstone'i kaldeera ehk supervulkaani all olev magmakamber kerkib kolm tolli ehk 7,62 sentimeetrit aastas, pärineb aastast 2007 ja on tänaseks vananenud info. Teadusmeedia räägib palju uuematele faktidele tuginedes, et see kerkimine on peatumas, nn alternatiivmeedia monteerib kokku aga infokilde siit-sealt ja külvab paanikat, nagu üks maailma hirmsaim vulkaan oleks jälle maapinnast üles kerkimas.


Uudis oli aastast 2007 - nagu see "teaduse" uudis ütleb siis ju tõusis. Mõnevõrra oli see paanika isegi ju õige. Nüüdseks on asi nagu rahunemas ja ka selle kohta pole neid "paanilisi uudiseid". Aga tundub, et kellegil on vaja jälle oma "märka maha panna" ja viidata näpuga, et näe need pahad alternatiivikud puhuvad mulli. See on pigem mull mitte see Yellowstone tõusu uudis.

Ja nagu öeldud eespool - see ON ohtlik koht ja tõusu languse tsüklilisus ei pruugi olla viimaseks näitajaks millal ja kui suur pauk käib. Kui läheb hästi siis jääb pauk kaugesse tulevikku - kui mitte siis saame seda oma nahal tunda. Ja las need "alternatiivikud" tõstavad pigem natuke paanikat, et inimesed oleksid teadlikud sellisest võimalusest. Mis aga puutub paanikat siis meil on siis ümber palju rohkem asju mille pärast paanikat tunda. Kui mingist "otsast" alustada siis rassi küsimused, juudiküsimus, pankade küsimused, korruptiivsed ja üle käte läinud poliitikud jne jne. Selle kõige kõrval tundub Yellowstone kui üks lihtne looduslik meelelahutus.
Vasta
#84
See Yellewstone võiks pursuta kui ta aga hävitaks USA, siis oleks lõpp ka Iisraelil, oleks lõpp praegusel finantsüsteemil ja paljudel muudel asjadel-nii et las käia!
Vasta
#85
Yellwstone-i purskega oleks lõpp praegusel elul, nii nagu me praegu elame. Tagasi kiviaega.
Vasta
#86
USA lõpuga ei ole kahjuks lõppu iisraeli hegemoonial. See seltskond on oma tagala kinnistanud vägagi laia jalaga terves EUroopas. Meenutagem milliste mütsikestega siin kohalikud "leegionärid" armastavad sünagoogis käia. Lõpp sõltub aga kui suure matsuga see pauk käib - ta võib ka "sisiseda" mitu aasta kümmet ja seda ilma suure matsuta - pealegi - küsimus on MILLAL see mats tuleb. Võimalik, et siinsed probleemid lahenduvad enne kui mats tuleb. Selle matsu ootuses ma hinge kinni ei hoiaks. Aga jahh - kui ta ikka täie vaardiga tuleb siis pikka pühitsemist ei ole ega tule ja ükski varjend ei aita pikas perspektiivis.

see muutub juba tüütavaks - aastal 2000 ei tulnud mingit pauku, 2012 ei tulnud mingit pauku - paar nädalat on järgmise ennustatud pauguni ja kas üldse jõuab selle Yellowstoni paugu ära oodata - igavaks läheb wink
Vasta
#87
▶ Yellowstone Bison Running for their lives - YouTube
Liikumas on üks uudis - loomad lahkuvad Wellowstoni pargist/piirkonnast. Antud videol on küll jooksvad piisonid aga jutte on olnud ka muudest loomadest. Looduses on tavaline, et loomulikke katastroofe seal märgatakse ja loomad põgenevad piirkonnast - olgu siis tegu maavärina, suure tormiga või isegi tsunamiga. On märgatud isegi, et loomad on lahkunud tehnogeensete katastroofide piirkonnast. Seoses sellega on pakutud, et katastrooff oli tegelikult looduslik aga leidis oma peamise väljundi just läbi inimestele kuuluva infrastruktuuri purustuste - nagu näiteks on pakutud ka Tšernobõli puhul.

Bison Running Away From Earthquakes? Not So Fast | Smart News | Smithsonian
Sõna on võtnud asja kohta ka teadusasutused ja ütlevad, et - vähemalt need - piisonid jooksevad niisama - neile meeldib joosta. Samas öeldakse päris selgelt, et EI teata miks just need piisonid seal jooksevad ja kuhu aga lisa uuringuid on vaja, et uurida miks piisonid üldse jooksevad.
USA riiklik Geoloogia teenistuse poolt avaldatud selgitusest toon välja ka artiklis ära toodud lõigu. See lihtsalt on nii ilus ja ümmargune, et patt oleks seda mitte teha. Kõik see kokku loomulikult ei tähenda, et super suurelt purskama hakkab aga ka mingi väiksem pauk võib tuua suuri kahjusi. Inimlikust vaatenurgast loodaks tõesti, et midagi ei juhtuks aga karta on, et looduslik vaatenurk ei ühti inimese omaga.

Tsitaat:However, much research still needs to be done on this subject. The author suggests establishing a baseline behavior pattern that can be compared with reactions of various environmental stimuli, and then testing various potential stimuli in the laboratory. Of course, the presence of these stimuli still needs to be researched with regard to precursory phenomena preceding an earthquake, for if these signals aren’t present in the environment before an earthquake, a connection is irrelevant.
Vasta
#88
Yellowstone supervolcano 'turned the asphalt into soup' shutting down Natl. Park's roads — RT USA
Kuigi "suurt pauku" pole veel olnud siis katel siiski keeb. Maa pind on juba mõnes kohas nii kuum, et asfalt sulab.

Animals fleeing Yellowstone spark fears of volcanic eruption — RT USA
Ja loomad lahkuvad...
Vasta
#89
Kole lugu juhtuks, kui purskama hakkaks.
Aga kuna viimane väiksem purse oli 7000 aastat tagasi, siis oht on suur.

Samas kui toimuks suur purse, siis kunagi ennustati, et:
Hukub mitu miljonit inimest – halvimal juhul rohkem kui kümme miljonit

• 2/3 Ameerikast muutub elamiskõlbmatuks

• Tuhakihi paksus (1600 km raadiuses) ulatub kuni kolme meetrini

• Puhkeb tohutu finantskriis, NATO kaotab mootori ning EL nõrgeneb

• Õhku paiskub miljoneid tonne pinnast ja spetsiifilist mürkgaasi, mis viib temperatuuri Maal järsult alla, mille tagajärjel algab nn tuumatalv ehk umbes 4-5 aastat kestev jääaeg

• Viljasaak hävib ning kogu ökosüsteem kukub kokku

• Halvimal (küllaltki ebatõenäolisel) juhul hävib elu kogu Maal

Yellowstone`i vulkaan asub Wyomingi osariigi loodeosas ja on mõõtmetega 55 kilomeetrit korda 72 kilomeetrit.

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/va...d=66850269
Vasta
#90

Samas kui toimuks suur purse, siis kunagi ennustati, et:
Hukub mitu miljonit inimest – halvimal juhul rohkem kui kümme miljonit
Puhkeb tohutu finantskriis, NATO kaotab mootori ning EL nõrgeneb


Üleasustatuse probleem on hoobilt lahendatud ja kui veab siis jäävad Euroopas rahvusriigid alles.
Anna issand vulkaanile väge.
Vasta
#91
Lugesin google.ee, st et see piisonite lahkumine yellowstonest oli jama, et tegelikult piisonid jooksevad just yellowstone poole. Sellist infot leidus thedailybeast.com lehel. Paraku ei saanud praegu panna linki tehnilistel põhjustel.

Ise arvan, et piisonid siiski põgenevad yellowstonest.

Googeldades ei ole uudiseid sellest, et loomad jätkuvalt yellowstonest lähevad ära.
Või äkki on kellelgi siit muud infot.
Usun,et kui loomad jätkuvalt lahkuvad siis seda peavoolu meedia ei kajastaks.

Aprilli mõistatuslike faktide ajakirjas on lugu yellowstonest. sealt jäi silma selline infokild, et uusimate uuringute järgi võib vulkaan pursata vahemikus 2015-2065
Vasta
#92
Tegelikult valetatakse inimestele tegeliku olukõrra kohta seal. Venelane lubas tuumapommi sinna saata, et seda protsessi kiirendada.......
Vasta
#93
Yellowstone`i rahvuspark asub Wyomingi, Idaho ja Montana osariikide aladel. See on maailma vanim rahvuspark ning seal on üle 10 000 kuumaveeallika ja 300 geisri.

Pargi maapinna all on viimati sadu tuhandeid aastaid tagasi pursanud Yellowstone`i supervulkaani magmakamber. Geisrid, kuumaveeallikad ja väikesed maavärinad ongi vulkaanilise aktiivsuse ilminguiks, ehkki supervulkaan ise täie hooga niipea purskama ei hakka.

Sel kuul kukkus üks noormees kuumaveeallikasse:
http://forte.delfi.ee/news/digi/nagu-sup...d=78590906

Vasta
#94
Pargis kipub kole kuumaks
https://www.youtube.com/watch?v=a5hTsSP9BjY
Vasta
#95
http://strangesounds.org/2017/09/m5-3-ea...-park.html

ÜLEKUUMENEMINE" YELLOWSTONE`i SUPERVULKAANI PIIRKONNAS!!!
USA Idaho piirkonda on alates 2. sept. 2017 tabanud maavärinate
sülem. Võimsaim oli 5,3-palliline maavärin koos 51 järeltõukega. Toimudes 165 miili ehk 266 km kaugusel Yellowstone'i rahvuspargist. Toimunud 5,3-magnituudilist maavärinat ja selle järeltõukeid oli tunda ka 200 miili kaugusel Salt Lake City´s (Utahi osariik).
Idahos on maavärinad haruldased. Umbes 20% Idaho piirkonna aastastest maavärinatest on toimunud viimase 24 tunni jooksul. Lisatud kaart näitab 51 maavärinat, mis on juba tabanud ala. Idaho asub vaid 165 miili kaugusel Yellowstone'i rahvuspargist, kus viimase 3 kuu jooksul on toimunud 2300 maavärinat. Yellowstone´i rahvuspargis asub järjest paisuv Yellostone`i supervulkaan, mille magmakamber järjest paisub ja aktiviseerub. Selle purse hävitaks 2/3 USA-d ja tekitas globaalse kliimakatastroofi.
Utah Ülikooli seismoloogiline kaart koos viimaste maavärinatega - http://quake.utah.edu/earthquake-center/quake-map/
Viimse Roomlase arvates on see kõik taevaste jõudude karistus ülbuse eest.
Vasta
#96
Juunikuus kirjutati, et maavärinate põhjuseks pidi olema läbi maa-aluste kanalite voolav magma, mis põhjustas maakoore kivimite kokkuvarisemise. Suurema osa värinate kolle asus vähem kui 15 kilomeetri sügavusel. Tõenäoselt tõi ühe kivimi purunemine endaga kaasa ka teiste lõhenemise ja seega ka uued tõuked.

Samuti ei ole viimane värinate seeria midagi uut. Viimati tabasid võrreldavad tõuked piirkonda 2010. aastal. Vulkaani viimased teadaolevad purskamised toimusid 2,1 miljonit, 1,3 miljonit ja 630 000 aastat tagasi. Arvestades nende sündmuste teatavat perioodilisust võib oletada, et millalgi toimub ka järgmine suurem purse, kuid selle täpne ennustamine käib tänapäeva teadusele veel üle jõu.

Geoloogiateenistuse arvutused näitavad siiski, et lähema aasta aja jooksul on purske toimumise tõenäosus 1:730 000. Plahvatuse korral kattuks tuhaga aga pea kogu USA mandriosa, mitmel pool ulatuks tuhakihi paksus koguni mõne meetrini.

http://atlas.postimees.ee/4159429/yellow...maavarinat


Vasta
#97
Äsjailmunud raamatus "Supervulkaanid. Mida need räägivad Maast ja kaugetest maailmadest.", autor Robin George Andrews , on Yellowstone'le pühendatud terve peatükk. Seal aga leitakse, et suurt ohtu praeguse seisuga polegi. Yellowstone kunagine vulkaan on langenud potentsiaalselt ohtlike vulkaanide reas kuskil (nüüd ma enam ei mäletagi) 20nenda koha kanti vist.

Asi pidi olema selles, et vulkaanidel on oma eluiga, autor võrdleb neid edukate sportlastega.  Mingil perioodil suudavad need silmapaistvalt esineda, hiljem aga on nende sooritused lõplikult sooritatud. Yellowstone hiilgeaeg jäi 2,1 ning 1,3 miljoni aasta taha, mil toimus kaks superpurset. Kolmas juba hulga nõrgem hiljem. Vulkaaniline kuum täpp ehk pluum liigub aegamisi kirdesse, suunal kus maakoor on märksa paksem. Õigemini pluum on paigal, nihkub aga mandrilaam selle kohal.

Yellowstone'i superpurset hakati kartma pärast Briti-Kanada dokumentaali "Supervulkaan" 2005.a. Seal olevat küll räägitud vulkanoloogide suu läbi tõtt Yellowstone mineviku kohta, kuid tulevikku laiendatud seda mudelit valesti. Autori arvates on Yellowstone oma suurema ja ohtlikuma tegevuse lõpetanud. Samas teisal siiski tõdeb, et vulkanism on ettearvamatu. Laava nt ei voola nii nagu vesi, ta võib kõige madalama ja ettearvatavama voolusängi kohale hakata tammi kasvatama ning voolata ikka vastumäge.

Tänu mandrilaamade liikumisele ei saagi Maakera vulkaanid liiga suureks kasvada. Ülalnimetatud raamatu kolm esimest peatükki on pühendatud Maa vulkaanidele, ülejäänud (suurem osa) vulkanismile teistel planeetidel ja nende kaaslastel. Erilist tähelepanu on pööratud elu olemasolu võimalustele neil tavakehadel. Vulkanism on elu tekke tähtis tegur.

Robin George Andrews on Londonis elav vulkanoloog ja teadusajakirjanik.
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Tulevik on täna kuna seda luuakse hetkes. Maakristall 12 2,325 02-02-2022, 15:31
Viimane postitus: lumm

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat