Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wicca?
#1
See on muidugi teada, et Vika( wicca) usk on nõidade usk...aga miks väidavad wiccad, et nad on nõiad aga nõiad ütlevad, et wiccad pole nõiad? Kuigi tegelikult on tegu ühe ja sama usuga jumalannasse ja jumalasse...Ja miks öeldakse, et wiccad on paganlikud?
Vasta
#2
Wicca usund on USA loodususund.
Nimi Wycca ja Witchcraft (nõiakunst) võib segaduse tekitada.
Wicca usund põhineb naturaalse maailma ja eelkristlike jumaluste kummardamisel. Maad peetakse Suureks Emaks.
Eesmärk on inimese ja looduse harmooniani jõudmine ning selle rakendamine igapäevaelus. Näiteks ravitsemine maagiliste vahenditega.
Usundi liikmed on võtnud omale nimetuse nõid loodususundi nimetusest.
Mis vahe on loodusmaagial ja nõiamaagial, seda võiks siin keegi teine lahti seletada.
Wycca usulised viivad tihti tseremooniaid läbi vabas õhus pühitsetud maagilises ringis tule, trummide, laulu ja pidusõõgiga. Paganlikest rituaalidest tähtsaim on Keldi aasta kaheksa suure püha tähistamine ja kuufaaside vaatlus.


[Muudetud: 18-6-2009 Müstik]
Vasta
#3
Wicca on wannabe-nõid
Vasta
#4
Müstiku jutu järgi sarnenab Wicca minu unistuseleLaugh. Selline loodust austav eluviis kus jumalaks on ei miski muu kui loodus ja kõik meid ümbritsevLaugh
Vasta
#5
Tsitaat:Algselt postitas: Celtic
Wicca on wannabe-nõid

võibolla mõni on, aga võrdusmärki sa nende kahe vahele tõmmata ei saa Angry
Vasta
#6
Tsitaat:Wikipedia kirjutab:
Wicca-usund on polüteistlik, peamisteks pühimusteks on Jumalanna ja Sarviline Jumal: esimest seostatakse enam maapinna ja kuuga, teist metsiku looduse ja päikesega. Wiccalastel on oma loitsud, maagilised protseduurid, rituaalsed esemed ning rituaalid, mis Gardneri järgi on olnud fikseeritud juba 16. sajandil "Varjude raamatus". Oma tegevuses püüdis Gardner igati rõhutada Wicca traditsioonide iidsust ja autentsust, kuid hilisemad asjahuvilised ja kriitikud on leidnud, et suur osa Gardneri osutatud traditsioonidest oli müstifikatsioon: Wicca rituaalid, loitsud ja protseduurid olid kujundatud keskaegse rituaalse maagia tekstidele ja kaasaegsete okultistide töödele toetudes, mis on Gardneri oma eelistuste järgi kokku põimitud. Kõikidele Wicca rühmitustele on ühine maagia kasutamine (tunnussümbol on pentagramm), piirdumine peamiselt kahe jumalusega (kuigi eri voolud nimetavad jumalusi eri nimedega ning pole ka üksmeelt selles, kas tegu on sümbolite, tegelike jumalate või jungilike inimese alateadvuses olevate arhetüüpidega). Ühised on küllalt sarnased rituaalid - igakuised kooskäimised, esbat'id, täiskuul, aasta 8 suuremat rituaali e sabbat'it tähistavad pööripäevi ning Samahain'i e Halloween'i (31. oktoober), Imbolc'i e Feast of Candles'it (2. veebruar), Beltane'i e May Day'd (30. aprill) ja Lugnasadh'i (1. august). Samuti on laiemalt aktsepteeritud mõned üldised tõekspidamised, mis on kokku võetud Wiccan Rede'i nimelises värsstekstis - lõpulause Harm none and do what you will on saanud üleüldiseks wiccalaste tunnuslauseks. Paljud Wicca kirjutised rõhutavad sallivust teiste usundite ning ka uuspaganlike õpetuste suhtes, kuid väga selgelt eristatakse oma õpetust satanismist ning New Age usunditest.


Selgituseks eelneva tsitaadi kohta ütleksin, et Gardner oli selle liikumise algatajaks. Tegemist oli amatöör-antropoloogiga, kes tegutses nii kirjaniku kui ka okultistina.

Wicca püüab elustada vanu jumalaid. Tegemist on religioonilise liikumisega, kus esmatähtsal kohal on nõidus ja maagia jumalate abil. Wiccade endi kodulehel kirjutatakse paganlusest ning oma juurtest ja nende leidmisest. Tegelikult on asi juurtest väga kaugel.

Originaalses paganluses oli esikohal shamanistlik maailmavaade... mis järgis hingestatud maailma põhimõtteid. Jumalad ning erinevad jumalused olid küll olemas kuid nad ei sekkunud KUNAGI inimese ellu... ning nende poole ei pidanud palvetama. Pigem oli nende näol tegemist erinevate kõrgemate tasemete loodusvaimudega, keda austati ja kellele toodi ohvreid kui nende reeglite vastu eksiti.
Mida tehakse nüüd? Elustatakse vanaaja jumald keda hakatakse kummardama, kui wiccale jõu ja tarkuse andjaid. Milles on siis üldse erinevus religiooni ees?
Seda polegi...

Veidi lähemat tutvumist wicca religiooniga saab siit.

Tekib küsimus, miks nad tutvustavad ennast kui neo-paganlikku rühmitust? Paganatel pole jumalaid... neil aga täitsa mitu. Paganatel pole kellegi poole palvetada... nende riitustes on palvetamine tähtsaimal kohal. Seega kuidas klassifitseeruvad nad paganluse alla?
Ei klassifitseerugi.

Wicca usku luues võeti üht-teist üle iidsetest keldidruiidide kommetest, veidi egiptuse maagiast ning lähis ida kabalast. Ja mis tuli kokku? Suur kompott uskumusi ja pärimusi mis liideti ühtsesse süsteemi.
Ühte kultuuriruumi ei saa segada teisega. see oleks sama kui luua kristlik shamanism või paganlik õigeusk. Mõeldamatu ju.
Sama probleem on tegelikult tänapäeval enamuse new-age tegelastega... nad krahmavad igasugu vaimseid teadmisi kokku üle maailma erinevatest kultuuridest ja keedavad kokku ühe suure kompoti. Nad ei mõista et igas kultuurikontekstis on vaimsed teadmised arenenud ISEMOODI ning see mis töötab indias ei tööta jälle meil.
Miks on wicca nii levinud USAs? Sest see maa on üks suur kultuuride kompott. Kasutatakse kõike mis maailmas leidub ja lüüakse ühte potti kokku... mõistmata asjade tegelikku tähtsust. Mis ühist on ameeriklastel druiididega? Mis ühist on eestlastel budistidega?
Jäägem ikka oma juurte juurde.

Niih... wannabe... misasi on wannabe?
See on inimene kes üritab oma iidolit JÄLJENDADA kuid ei ole kunagi ise SAMA MIDA TAHAB.
Seega wicca on taaselustatud paganlus, mida nimetatakse neopaganluseks. Nad võivad kasutada samu ideid ja võtteid mis kunagi ammu druiidid ja egiptuse maagid, kuid süsteem ei tööta! Erinevad kultuuriruumid lähevad omavahel konflikti.
Toon näitena wannabe satanisti. See on tavaliselt pube ealine tüdruk... kannab musti riideid... üritab olla igati diip. Tavaliselt on tal kaelas mitu pentagrammi ja tagurpidi risti. Öösiti käib surnuaias laamendamas ja joomas. Lõigub ennast ja on igati depressiivne. Piinab koduloomi ja solvab vanemaid... jne. jne...
Aga see ei tee temast satanisti. Ta on kuulnud et satanistid on sellised ja ta jäljendab seda kuuldust. Aga see kuuldus on meie sisse nii sügavale juurdunud tänu kristlusele kes satanismist oma antipoole tegi.

Tegelikult satanistid ei käi kalmistuid rüüstamas kuna neil on käsk... kui oled võõral territooriumil siis käitu vastavalt sealsetele reeglitele. Tagurpidi ristist me üldse ei räägi... see on ülima alandlikkuse sümbol. Peetruse rist.
Satanist ei kasuta kunagi seda.

Sama lugu on wiccadega. Üritatakse olla keegi kes nad ei ole. Üritatakse koguda teadmisi valimatult teistest kultuuriruumidest, teadmata nende omavahelisi suhteid. Wicca elustab unustatud jumalaid... ja ei miskit muud.

Muudetud: 10-5-07 kell 21:57:58 Celtic
Vasta
#7
Nii et, wicca-usuline on see, kes üritab olla keegi, kes ta pole?

Igatahes olen lugenud raamatut, mis räägib kõigele vastu mida Teie mulle kirjutasite...Nii et parem oleks küsida, kuidas teha vahet, kes tegeleb tõelise asjaga ja kes mitte...
Vasta
#8
Selleks, et mõista nõia olemust, tuleb arvestada ka seda, kust saab nõid oma väe.

Kas ta saab selle jumalatelt? Või ta saab selle kuskilt mujalt. Jumalatesse uskumine on samuti erinev... kas sa lihtsalt usud ja tead et on olemas jumalad ja jumalikud olevused, või sa ka lisaks sellele kummardad neid ja kasutad oma tegudes nende väge.

Wiccad kasutavad nende väge... tõeliste nõidade jaoks on see häbiasi.
Vasta
#9
Wicca on tark naine, kes suudab teha enamat kui tavaline.
Vasta
#10
Wicca ei pea olema naine...
Vasta
#11
Wicca ei pea olema naine, kuid mehi on vähem.
Lugesin kunagi sügise hakul ühe wicca raamatu läbi, pealkiri oli "Nõiaraamat" vist,,, midagi säärast, (kaane peal oli poolkuu, täiskuu ja vanakuu) sealt sain esimese vihje, et tagurpidine pentagramm ja pentaakel pole satanismiga seotud.
NII palju mõisteid, nii vähe seletusi. Venis ja venis ja venis.. Räägiti kuidas loitse teha, igasuguseid erinevaid loitse, terve hunniku - mis sobiks ohvrilauale, kas see lill või teine pambus ja kõik jumalad kõikide maade uskudest loetles vähemalt 20 korda ette uuesti ja uuesti.
Ainult numbrite teema, enda horoskoop (see vist müüb hästi) kui ka endale sobiliku kivi ülesotsimine oli huvitav, kui jätta mainimata ka mulle esimest korda kõrvu kuuldav sõna - Astraalprojektsioon, mis mind alguses lummas, sest tädike kirjutas nii ilusa seiklusromaani (käis külastas Husseinil ja tegi seal oma vägitegusi), et tahtsin kohe ära proovida. Õnneks tõi mind sõber õigel ajal mõistusele, et see pole niisama, et nüüd ma rändan. (tänksSmile)
Väga pikk sõnade raamat, ei soovita, kui just väga huvitab ja kui kellelgi on masti otsida 1000 mõistet teistest infoallikatest..wink
Vasta
#12
Lugesin natuke wiccade kohta juurde.
Wicca - anglosaksi keeles tark.
Wiccad tegelevad šamanismiga nagu šamaanidki.
Kõige tähtsam jumalanna on Maaema, Kuuemand, Tähejumalanna ja on veel teisi nimetusi.
Tema partner on sarviline Jumal. Elu Isand, Vanaaja Viljakusejumal. Kujutatakse sõnni-, soku-jäära-või hirvesarvedega.
Wicca harrastajad püüavad ületada füüsilise maailma piire ja siseneda hingede paralleelmaailmadesse nagu šamaanidki.
Wicca ristiisa Gerald Gardnerit peetakse kõlvatuks vanameheks. Oli Aleister Crowley tuttav ja nudist.
Avaldas 1954.a. oma tähtteose "Tänapäeva nõiakunst." Ta suri 1964.a. Tema rajatud liikumine jõudis paari aasta pärast Põhja-Ameerikasse, kus see saavutas tänu hipiliikumisele tohutu ulatuse.

Vasta
#13
1.2. Mis on Wicca?Ajaloolist.

Uurijad ja ka usklikud ise on üpris üksmeelsed, et Wiccaks nimetatav uuspaganlik sünteetiline usund on rajatud kolmele suurele sambale:

Gerald Gardneri pühendatus traditsioonilisse perekonnausundisse ning selle järjekindel edasiarendamine.
Maagia traditsioonid, millega Gardner oma elu jooksul kokku puutus.
Kirjalikud allikad.
Gerald Gardner sündis 1884. ning veetis suurema osa oma elust riigiametnikuna Malaial. 1936. jäi Gardner pensionile ja naasis Suurbritanniasse. 1939. pühendati ta ühte paganlikku perekonnatraditsiooni, mida viljeleti Inglismaa metsapiirkonnas. Oma kogemuste põhja kirjutas ta kaks raamatut, mis said uue usundi seisukohalt põhjapanevaks. Need olid "Kõrge maagiline abi" (1949) ja "Nõiakunst tänapäeval" (1954). Gardneri raamatud leidsid üpris laialdast kõlapinda ning nende põhjal kujundati välja iidsetele inglise suguvõsatraditsioonidele üpris lähedane paganlik traditsioon, mis sai nimeks "Gardneri riitus". Gardneri riitusele lisati ka tuntud Suurbritannia paganliku müstiku Alistair Crowley mõttetööna sündinud osiseid. Üks tuntuimaid Gardneri traditsiooni reformijaid oli Doreen Valiente, kes andis riitusele tugevalt feministliku värvingu, mis on tänapäeva Wiccas prevaleerivaks saanud. Alex Sanders kujundas Gardneri riituse põhjal oma - Aleksandria - riituse. Nende kahe riituse põhjal kujuneski ohtrate reformijate abiga möödunud sajandi 60. aastate keskpaigaks välja Wicca nagu me teda praegu tunneme. Wiccas kummardatakse peamiselt Inglismaa panteoni Jumalaid, kuid maailma eri paigus asuvad kogudused integreerivad riitusese tihti ka kohalikke Jumalaid. Veelgi levinum on panteoni taandamine kahele jumalolendile: Jumalale ja Jumalannale, keda mõistetakse sümbolistlikult mees- ja naisprintsiibina. Jumalate kõrval on oluline ka looduse pälvimine: Wiccalased peavad loodust pühitsetuks ja elavaks, naisprintsiibi esindajaks. Suurbritannias on Wicca kõige rekonstruktsionistlikuma iseloomuga, teistes riikides sünteetilisem.
Vasta
#14
Igatahes üks on kindel...Wiccad pole halvad, nende tähtsam seaduki ju ütleb
"Tee mida sa teed ära ainult halba tee!"
Ja miks on wicca wannabe nõid?
Enamuste nõidade jaoks on ainult loitsimine nõiaks olemine...aga on ka palju muud mida wiccad austavad kõige rohkem ( seda fakti lugesin ma kusagil googles mõni päev tagasi teemakohaseid asju otsides), kõik need sabbatid ja loodus rituaalid. Ka nõidadel on palju põhimõtteid ja seadusi, kuid ma olen kindel, et nad ei pea paljudest neist kinni.
Vasta
#15
Nii et sinu arust on wicca nõiam kui nõid ise?
Vasta
#16
Võtsin igaks juhuks riiulist Cassandra Easoni Praktiline teejuht nõiakunsti ja maagilistesse loitsudesse ja vaatsin ainult märksõnu, Inglid, Neitsi Maarja kolme peausndi Judaismi, Kristluse ja Islami jumalad ja nende poole palvetamine.
Puder ja kapsad mis ei tööta juba seetõttu et puutudes piiblijumalaid ja ingleid oled needuse alla pannud paganlikud riitused ja loodusvaimud.
Nii lihtne see tegelikult ongi, kiita piiblijumalid ja needa loodusvaime ning paganlust ise näivalt neopaganismi viljeldes.
Vasta
#17
Tsitaat:Algselt postitas Celtic
Nii et sinu arust on wicca nõiam kui nõid ise?

Ei kuid ühte ei tohiks alavääristada ka teist ülevääristada..
Minu silmis on mõlemad võrdsed ja võimeliseks samadeks asjadeks.
Vasta
#18
Tsitaat:Algselt postitas Jako
Tsitaat:Algselt postitas Wiccanway
Igatahes üks on kindel...Wiccad pole halvad, nende tähtsam seaduski ju ütleb
"Tee mida sa teed ära ainult halba tee!"
See mis sulle hea ja tore ei pruugi mulle hea ja tore olla :-)
Seega ei ole ka "üldist" head ega halba.

Kuid miks ei ole üldine headus olemas...kui ma sulle needuse peale paneksin kas see oleks hea?.. ei see oleks halb kas pole? Kui ma saadaksin sinu teele õnne kas see oleks halb?... jällegi ei see oleks ju hea kui sulle just meeldibki see, et su elus õnne pole.
Vasta
#19
Lisaksin veel seda, et kui inimene needust omale ei võta, siis läheb see needus kenasti läkitajale tagasi.
Vasta
#20
Tsitaat:Algselt postitas Wiccanway
Kui ma saadaksin sinu teele õnne kas see oleks halb?...
Minu arust küll - teenimatult saadud õnn on kui kõrge protsendiga pangalaen. Võib muulgi moel halvasti mõjuda.
Muide, mis asi on üldse õnn? Minu teada pole seda veel siiani üheselt defineeritud ja seega on ta igaühe jaoks erinev.
Vasta
#21
Ahh mis seal siis ikka..minu loomuses pole kõige peale vihastada ja nähtavasti jään ma selles vaidluses alla.
Vasta
#22
Tsitaat:Algselt postitas Jako
Tsitaat:Algselt postitas Wiccanway
Ahh mis seal siis ikka..minu loomuses pole kõige peale vihastada ja nähtavasti jään ma selles vaidluses alla.
Sina näed vaidlust, mina näen edasiviivat vestlust! :-P
Selle lausega ma tahan seda öelda, et kõik ei ole Must/valge.
Noorena on muidugi hea mõelda, et on headust mis kurjuse üle lati võidutseb... aga... vananedes, elu kogemusi juurde saades, kibestudes tulevad kaardipakist uued kaardid välja mis maalmakorralduse pöönigult sahvri tagasi toob.

Kuidas on see edasiviiv vestlus, kui kõik mis ma ütlen pööratakse minu vastu? Ja kusjuures enda elus olen näinud ainult ühte õnnelikku lõppu...ma tean, et kurjus on kõikvõimas ja maailmas on palju kurje inimesi..ma ei ütleks kindlasti ka seda, et mina olen hea inimene...mitte kaugeltki.
Vasta
#23
Seega oled sa enda nägemuse järgi kuri...
Vasta
#24
Noojah.

Kui ta väidab, et on olemas hea ja halb ning tema pole kindlasti mitte hea, siis on ta järelikult halb.
Vasta
#25
Ma ütleksin et ma pole hea....ja ma pole ka halb, sest ma olen elus nii head kui ka halba teinud. Niiet jah ma olen neutraalne nagu Jako eespool mainisLaugh
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat