Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Meeldetuletus kõigile!
#1
Meil kõigil on kiire, eks?

Seega kirjutan ma selle üleskutse kõigile praegustele ja tulevastele kasutajatele, et te hoiaks para-web'i puhtana, et moderaatoritel ja administraatoritel oleks kergem oma tööd teha.

Siin para-webis ei ole ägedad sellised kasutajad, kes teevad päevas 100 tühja sisuga postitust ja mõtlevad, et nad on nüüd jube ägedad ja erilised. Ei ole. Sellised postitused üldjuhul kustutakse, aga kui neid on väga palju siis paratamatult jäävad need korrastajatele kahesilma vahele ja ristustavad para-webi. Ja mida rohkem keegi postitab, seda suurem on tõenäosus, et kustutamisel postituse autorile sellest teada ei anta, sest lihtsalt ei jõua või pole tahtmist (tahtmine kaob siis kui kasutaja on nn 'spammija'). Ja spammijateks on üldjuhul nooremad kasutajad, nii et jälgige oma tegutsemisi!

Ja kui keegi teeb postituse näiteks enda kogemustest vaimudega, siis ei ole mõtet hakata sinna teemasse kirjutama oma kogemusi. See ainult risustab, kui iga teine postitus on selline: "mul on ka niimoodi...". Kui kasutaja tahab enda mainet hoida, siis selliseid postitusi tuleks kindlasti vältida. Kui ta küsib midagi, siis ei ole mõtet vastata, kui te midagi konkreetset ei tea. Ja kui tahate oma kogemustest rääkida, siis tehke uus teema. Muidugi kui teil on midagi, millest rääkida.

Ja kui kellegil ei ole antud teema kohta midagi tarka öelda, siis ei ole soovitatav postitada, sest mingi mull-mull on ka paratamult mittesobiv postitus. Ja kui te midagi kirjutate, siis proovige viidata. Postitused sisuga: keegi kunagi rääkis on tegelikult võrdsed mitte millegiga ja praktiline sisu neil puudub. Ei ole ju raske netis natuke surfata ja mingeid viiteid otsida. Saate ka ise uusi teadmisi. Lisaks tahan tähelepanu suunata veel sellele, et kui teete uue teema, pange teemale ka sobiv pealkiri. Sellest on kõigile kasu.

Ja kui kirjutate, siis ikka eesti keeles. Sest see näiteks ei ole korrektne: "ma olen 2ge. v6i ei ole? kysi aga...ääää..olen beibää". Meil enamus on klaviatuuril täpitähed selleks, et neid kasutada. Komad, punktid on ka selleks, et neid kasutada. Kui postitus on väga ebakorrektne, siis moderaatoritel ja administraatoritel on kergem see kustutada, kui hakata seal vigu parandama.

Lõpetuseks paar kohustuslikku linki kõigile uuesti läbi lugemiseks:
http://para-web.org/viewthread.php?tid=112
http://para-web.org/viewthread.php?tid=2189
http://para-web.org/viewthread.php?tid=1739

Muudetud: 22-2-07 kell 22:32:01 Flash
Vasta
#2
Nii, allpool järgnev on kohustuslik loetelu neile, kellele on vähemalt korra tehtud märkus kirjavahemärkida kasutamise kohta. Allpooltoodud lingilt leiab detailsemalt ka teisi ortograafia reegleid, kuid toon siinkohal ära punktid, mille vastu enim eksitakse....
--------------------------------------------------------------------------------
ORTOGRAAFIA
KIRJAVAHEMÄRKIDE KOKKUVÕTE
Koma

Komadega eraldatakse järgmised lauseosad:
1. järellisand: Kas sina, verinoor inimene, oskad inglise keelt?
NB! Kui lisand on omastavas käändes, siis pannakse koma ainult ette: Volvo, Rootsi auto- ja masinatööstuskontserni keskus asub Göteborgis.
2. omadussõnalised järeltäiendid, kui neid on rohkem kui üks: 30aastane naine, kena, sale, rõõmsameelne, soovib tutvuda haritud ja intelligentse mehega;
3. koondlause korduvad liikmed omavahel: Oma Lõuna-Eesti reisil käisime Viljandis, Võrtsjärve ääres, Otepääl ja Põlvas;
4. rindlause osalaused üksteisest: Sina küsid, mina vastan;
5. põimlause osalaused üksteisest: Juba see, et mees aadressi ei teadnud, tundus kummalisena;
6. otsekõne väitlause talle järgnevast saatelausest: "Mart on natuke imelik poiss," oli Maie arvamus;
7. kiilud, sh üte ja hüüund: See poiss, räägitakse, on väga andekas. Teil, Jüri ja Mari, tuleb täna aeda parandama hakata. Oh häda, liha kõrbes ära!
NB! Esiletõstvalt toonitamata palun jääb komadeta: Tule palun kohe siia! Hüüdsõnu, millele ei lange tunderõhk, ei eraldata komadega: Oh seda Ainot küll!
8. osa lauselühendeid: verbita lühendid (Ukse taga seisis väike poiss, seenekorv käes), järeltäiendiks olevad lühendid (Vili, osalt rõukudesse pandud, osalt koristamata, jäi põllule vedelema), määruslikud nud- ja tud-lühendid (Teinud päevast päeva ühetoonilist tööd, kavatses ta puhkuse ajaks Kreekasse sõita. Kiri kirjutatud, jäi ema tükiks ajaks mõtlema), määruslikud des- ja mata-lühendid, mille peasõna on lühendi algul (Seistes kõrgel paekaldal, ei julgenud tütarlaps alla vaadata -- vrd Kõrgel paekaldal seistes ei julgenud tütarlaps alla vaadata);
NB! tuna- ja maks-lauselühend tuleks komaga eraldada ainult siis, kui mõtteselgus seda nõuab. Harilikult komata: Väsinuna pikast sõidust ~ pikast sõidust väsinuna tegi autojuht avarii. Otsustamaks tegeliku olukorra üle pöördugem faktide poole.
9. lauselaiendid muidugi, mõistagi, tõtt öelda, teadagi, tõepoolest, muide, tõesti, esiteks jms ainult juhul, kui nad on lause algul ja neile ei järgne vahetult öeldisverb, vrd nt Midagi kindlat väita on mõistagi veel vara. Mõistagi on midagi kindlat väita veel vara. Mõistagi, midagi kindlat väita on veel vara,
10. sõnaga nagu algav loetelu, kui nagu tähendab 'näiteks': Mitmed, nagu Emmaste, Leisu ja Lauka kool, jätsid võistkonna välja panemata.
NB! Kui nagu ees on sõna sellised, niisugused, säärased, siis on tegemist võrdlustarindiga ja koma ei ole: Niisuguseid torumehi nagu Juhan Kään ja Peeter Vään on raske leida.

Koma eraldab veel:
1. dateeringus kohanime ja kuupäeva, kui need on nimetavas käändes: Tallinn, 12. märts 1994,
NB! Kui kohanimi ja kuupäev on kohakäändes, siis koma ei ole: Elvas 30. juunil 1962. a.
2. esikohale tõstetud perekonnanime järgnevast eesnimest: Kessel, Mari; Goethe, Johann Wolfgang von,
3. kümnendmurru täis- ja murdosa: 16,79, 15,2 (koma järel ei ole tühikut).

Punkt

Punkt pannakse:
1. väitlause järele: Vanamees vahtis vareseid.
2. araabia numbriga kirjutatud järgarvsõna järele (vt O52),
3. rooma numbri järele, nt I., II., III., mis tähendab 'esiteks, teiseks, kolmandaks' (vt O52),
4. tekstis ilma punktita mingil põhjusel eksitada võivate juhulühendite järele (vt O48),
5. tundide ja minutite, meetrite ja sentimeetrite, kroonide ja sentide eraldamiseks (kell 21.15, viskas oda 74.16, kurgikilo 4.50).

Punkti järel on üks tähekoht tühikut. Tühikut ei jäeta sisepunkti puhul:
- järgarvu täpsustamisel tähega: 6.a klass;
- mõnedes sõnaühendilühendeis (mis langeksid kokku eesti sõnaga või mõne teise üldtuntud lühendiga): v.a, s.o, e.m.a, m.a.j, k.a, s.a, p.o;
- tundide ja minutite, meetrite ja sentimeetrite, kroonide ja sentide eraldamisel: kell 13.45, hüppas kaugust 7.16, hind 84.95, kr 84.--, kr 84.95;
- läbinisti araabia numbritega kirjutatud kuupäevades: 18.12.94, 08.02.1995.

Punkti ei panda:
- eraldi reana seisva pealkirja ja allkirja järele,
- üldkasutatavate lühendite järele.

PS. Kui adminnid leiavad sellele postitusele parema koha, siis palun liigutada...
Vasta
#3
Kusjuures adminnid jälgivad, et kõik on viimase postituse läbi lugenud. Nende puhul, kes ei loe võetakse kasutusele meetmed.
Vasta
#4
ega need "autroriteedid" kah kirjavahe märke õigesti ei kasuta.
suures osas on probleeme käändelõpu näitamisel. Eesti keeles EI KASUTATA KUNAGI käände näitamisel koolonit (: ) n: /---/ Siegmund Loew:e poolt 1923 aastal /---/. Eesti keeles kasutatakse sellisel juhul ÜLAKOMA (ehk siis õige oleks: /---/ Siegmund Loew'e poolt /---/).

enamikel juhtudel ei eraldata käände lõppu üldse sõnast. see on ainult sellistel juhtudel kui sõna (enamasti nime) hääldus erineb selle kirjapildist ja kui kirjapildis viimased tähed kaovad või teisenduvad (n: Versailles)

ei ole vaja üle võtta soome keele märgistust, kui endal parem on!

Muudetud: 2-11-07 kell 15:59:37 neoon
Vasta
#5
Tahaks mainida ka seda teatud kasutajatele, et eesti keeles ei kasutata praktiliselt üldse tähti x, y ja c, välja arvatud pärisnimedes ja võõrkeelsetes väljendites. Seega näiteks sõna LIHTSALT ei kirjutata mitte LICCALT (eesti keele järgi häälduks see 'litssalt') vaid ikkagi LIHTSALT. Lihtne, kas pole?! Ja käändelõppu '-ks' ei asendata eesti õigekeeles x-ga. Ja kõik igasugused muud analoogsed näited. Saage aru, et see ei ole lahe ja tekitab liigset vastumeelsust postitaja suhtes.

Ja endiselt tuletan meelde, et suured lausealgustähed ja kirjavahemärgid on IN ! Seega palun olla moekas vms. ja neid kasutada. Te teete iseendale ka teene, kui harjute korrektselt kirjutama.
Vasta
#6
Lisan minagi ühe (tungiva) soovituse: kui teete uue teema, olgu selle pealkiri informatiivne. Halvad näited on Mis teie arvate?, Jube õudne!!!!, Ma ei saa aru ..., mille järgi üsna võimatu arvata, millest teemas juttu. Olen siin palju pealkirju ümber teinud ja teen edaspidigi, aga eks seegi ole aeg, mida võiks ehk tulusamalt kasutada. Rääkimata sellest, et see eelnev jutt eesti õigekirjast ka (ja eriti) pealkirjade kohta käib. Sest pealkirjad on foorumi visiitkaart, mille põhjal esmakülastaja teeb kohe järelduse, mis tasemel kohaga tegemist.
Vasta
#7
Minu jaoks on samuti pealkirjad väga tähtsad. Rutiin mille järgi mina siin lugusid lugemiseks valin on lihtne. Vaatan viimasi postitusi peale viimast külastust, nimekirja sirvin läbi, ja kui pealkiri on normaalne, siis tõmbab isegi lugema. Sisu võib olla teil hiilgav, kuid kui pealkirjaks on:"Wow, see on äge kogemus!!!", siis 99% tõenäosusega mina seda lugema ei satu. Usun, et paljudega on samat moodi.
Samuti, kui küsite arvamust vms. siis olge valmis selleks, et KÕIK EI arva, et Teie jutt on sula tõde. See tähendab, et ei ole mõtet hakata kohe ajama midagi nagu:"Vannun, et see tõsi on. Küsige mu sõbralt/sõbrannalt." Lihtsalt ignoreerige postitusi, mis Teile ei meeldi ja keskenduge muule. Ei ole mõtet ju oma ja teiste närve tappa.
Vasta
#8
Mind väga häirib selline kiri , kus kasutatakse kirjavahemärke nii , nagu ma praegult ette näitan . Väga ebameeldiv on lugeda .

Tegelikult ka. Tuleks mingisugune reegel teha vms, sest see ei ole ju õige ja nii tobe on vaadata just neid punkte, mis viimase lause taga on. Need nagu kukuksid sealt küljest kohe ära. Vähemalt mina arvan nii.

Muudetud: 6-7-08 kell 00:17:59 Cthepy
Vasta
#9
Mind eriti miski ei häiri inimeste kirjutamisstiilis siin foorumis. Ise jätan palju komasid vahele, sest kiire on. Tavaliselt üritan ikka korralik olla Smile
Vasta
#10
Selline kirjastiil häirib ka,mida ma praegu kasutan.Peale koma,punkti ja mis-iganes muud kirjavahemärki palun kasutada tühikut!
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat