Teema hinnang:
  • 1Hääli - 5 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eesti maausk
#26
Eesti maausu lähteallikateks on kirjalikud ülestähendused meie esivanematest. Seega siis orjaaja mälestused. Aga sellest, milline oli maailm enne seda... sellest ei tea meie maausksed tõesti mitte midagi.

Muide... ka shamaanihaigust ei pea põdema... piisab vaid oma silmade ja meelte avamisest.
Vasta
#27
Jõudu Celtic, minu jutu mõte oli selles, et tegelikud maausulised, kel töötav ohvriplats ja oma hiis ei pea muret tundma selle suhtes, mis oli minevikus, kui on tegelikke õpilasi, on olemas ka vaimud kes kogu vajamineva koolituse läbi viivad ja hiljem selle seltskonna shamanit aitavad ravimisel ja ohverdamisel.
Ei kujuta ett kuidas sa saad endale vaimumaailmat abilisi kui sa ei lase vaimudel end õpetada nende kodumaailmu ja reegleid neis maailmades rändamisel, pole olemas tasuta teadmisi, ka shaman peab oma tunnetega vaime toitma teadmiste ja õpetuste eest, kuid see eest on tal võimalik läbi rännata ka mitte ainult eelkristlik aeg vaid palju kaugem aeg selleks et aru saada neist lepetest, mis kehtivad täna eri olendite ja maailmade vahel, tegu ju sümbioosiolenditega, ühe teadmised teise elujõu vastu.
Mul pole vaja lugeda mineviku kohta, võin käia vaatamas.
Veel üks karm asi läbi kõikide maailmade on inimeste söötmine vaimudele, tasuks teadmised ja nägemine.
Vasta
#28
Kas sa VS tõesti arvad, et selleks peab shamaaniks saama, kui tahad maausule pihta saada? Su käsitlus meenutab mingit iidolipõhist usku "Vaadake nüüd mind, maausulise hakatised! Kui hästi õpite võite saada sama osavaks kui mina aga praegu ei saa te veel millelegi pihta." Tegelikult on see igaühe enese väga isiklik asi kaugele ta läheb, kui ta on seal kus ta on, siis teabki ta asjast tema jaoks piisavalt.Ja seda teed õpetada ei saa, igaühel on see erinev, õige suhtumise puhul satuvad su ette ise need inimesed või juhused või esemed kellelt (millelt) õppida.
Vasta
#29
Ära sa postipois nii turri kohe mine, räägin ainult oma kogemusest, ei tee ma juba pikka aega mingeid grupiüritusi, ei räägi inimetele nende tulevikku ega haigus, vahel ilma inimese teadmata võtan mõne haiguseidu küljest ja kappan oma teed edasi.
Jutt oli selles, et uskumine on mõttetu kui selle tulemuseks pole reaalseid saavutusi.
Mina olen rändaja ja mind eriti ei huvitagi tegelda inimestega, mind huvitab iseenda areng, mul pole enam igavik elada nagu noortele paistab, järgi onpalju vähem kui elatud.
Teistele tahtsin öelda ainult seda, et kui tahta, on võimalik nende teistega, nähtamatutega üsna normaalselt suhelda, mitte uskuda, ja see on olnud ja jääb maausu aluseks, olla kooskõlas ja kokkuleppes looduse ja teistega selles looduses.
Paraku eksitakse isegi selle vastu, et vaimud teenivad maaomanikku, pole viisakas ega õige minna võõrale maale possutama ja oma seadusi tegema, peab olema oma maa, või riigimaa, seal on neutraalne koht.
Vasta
#30
Tsitaat:Algselt postitas: VironShamanon olemas ka vaimud kes kogu vajamineva koolituse läbi viivad ja hiljem selle seltskonna shamanit aitavad ravimisel ja ohverdamisel.

Koolitust saab shamaan läbi viia ka üksi, ilma vaimude abita. Vaimud ei anna kunagi midagi tasuta. Seega kui shamaan õpib läbi vaimude, siis muutub shamaan lihtsalt tööriistaks vaimude käes. Shamaan peab aga olema tugev ja iseseisev. Ta peab oskama endale ja teistele kasulikku diili teha. Muide väga paljud madalama tasemega vaimud on väga lihtsakoeliste nõudmistega ning neid saad väikese trummimängu eest väga vabalt endale teejuhiks kaubelda.

Tavaliselt on aga nii, et tänapäevases maailmas, kus diilid on üha halvema mõjuga inimestele ja kalduvad rohkem sinna vaimude maailma poole, peabki shamaan olema ise tugev. Ta peab toetuma iseenda sisemisele jõule, sisemisele ärkamisele ja teha seda ilma vaimude abita. Muidugi vanasti loodusrahvaste hulgas shamaanid tegid diili vaimudega, kuna probleemid mida lahendati olid kogukonnasisesed ning see vaimne saast mida shamaan pidi peale diili tegemist läbi töötlema oli kordades väiksem, kui tänapäeval.

Tsitaat:Ei kujuta ett kuidas sa saad endale vaimumaailmat abilisi kui sa ei lase vaimudel end õpetada nende kodumaailmu ja reegleid neis maailmades rändamisel, pole olemas tasuta teadmisi, ka shaman peab oma tunnetega vaime toitma teadmiste ja õpetuste eest, kuid see eest on tal võimalik läbi rännata ka mitte ainult eelkristlik aeg vaid palju kaugem aeg selleks et aru saada neist lepetest, mis kehtivad täna eri olendite ja maailmade vahel, tegu ju sümbioosiolenditega, ühe teadmised teise elujõu vastu.

Rändamine ei käi teiste õpetuste järgi. Meenutaks siin inka shamaanide sõnu - õige rändur ei järgi kaarte vaid ta teeb ise kaardi. Seega õige shamaan ei vaja meeleheitlikult abi vaid ta ise uurib ja õpib. Mõne väiksema maaelementaaliga saab ju diili teha, kui vahel vaja tõesti kiiresti midagi leida, ent see pole kohustus.

Selleks et olla shamaan, ei pea sa mitte kellelegi andma elujõudu. Elujõud on sinu enese jõud, mitte kellelgi teisel pole õigus sellele.
Vasta
#31
lugupeetav Celtic
Üks karmimaid reegleid teistes maailmades on sõna jõud, antud lubadust mõistetakse üheselt ja viiakse kohe täitmisele, oled end lubanud kristlaseks, veevaimude järgijaks oledki nende käsutuses, oled end lubanud muhameedlaseks maavaimudele oledki nende käsutuses ja tagasi võtta antud lubadust ei saa või on see ääretult raske ja eeldab asendusohvrit enda asemele.
Arusaama et oled ise kõikvõimas rändaja teistes reaalsustes võib rääkida neile kes ei saa rännata ja kellele tegelikult on suht ükskõik mida uskuda, mida uskumisega kaasnevad lubadused endaga kaasa toovad kirjutasin eelpool.
Vaba kohta pole kusagil, kõik kohad on ka asustatud eri vaimudega, solvata kedagi elementaaliks on natuke ..., küsi nende endi käest mis nad sellisest halvustusest arvavad.
Kõigepealt veavadki vaimud sind edasi tagasi ja näitavad oma maailmu nõudes lubadust jääda nende maailma õpetuste eest, kui nõus pole lõpevad ka rännud.
Ei väida et pole võimalik tõusta selles elus ümbersündi pooljumalate või jumalate tasandile kuid see peab pikk elu olema ja ise pead täpselt teadma mida tahad.
Meele on ju hõivanud vaimud ja neist vabanedes vabaned ka nende antud teadmistest, kui juhe kuklast kaob oled nagu väeti laps kes peab õppima kõndima omaette tarkusest, selleks ajaks peab energiakeha juba vaba rändama olema, et isklikku tarkust koguda.
Tähtsaim reegel kogu elus on mitte anda mõtlematuid lubadusi ei teistele ega endale, sest ka endale antud lubadused on ju antud meelele mida juhib vaim.
Igasugune gurude ja õpetajate endale võtmine on tegelikult ju lubaduste andmine olla selle usundi ja usundiga seotud maailma käsutuses.
Vaatasin budiste kes väidetavalt ei kummarda ühtegi jumalat ja tahavad karmarattast välja pääseda, ka nemad kingivad enamiku rahvast mitteorgaanilistele riituste kaudu selleks et ise kõrgemale pääseda, niisama ükskõik mis usu preestrid, vaid shamanid olid oma hõimu vahendajad selle hõimuga sümbioosis olnud vaimudele ehk nn jumalatele.
Kõik suurusundid on ju alguse saanud samuti hõimujumalatest keda hõimuliikmed on osanud kaela määrida üha suurematele hulkadele võõraste hõimude esindajatele jäädes ise karjasteks oma jumalat võõraste hingedega toitma.
Nii et kust hõimust oled ja milline on minevikus olnud sinu hõimu jumal.
Jahve on näiteks semiitide karjaksavatajate hõimujumal.
Allah semiitide kõrbekaupmeeste jumal.
Kes oli siin kohalike hõimude jumal, mis oli ta nimi, kui nime tead tuleb kohe appi.
Nonii siin oli minu arvamus.
Vasta
#32
Jah tõesti, Sina ei pea mitte oma Jumala nime asjata suhu võtma.

Ega see ilma asjata pole osa juutide kümnest käsust, sest nime nimetades on vaimolend sunnitud kohale tulema.

Eks igaüks valib oma tee ise. Väidan lihtsalt, et shamaan ei pea asuma vaimude teenistusse, kui ta seda ei soovi. Jah on tõesti kohti, kuhu ise ei pääse ning siis tuleb teha vaimolenditega diili, ent neid diile tehakse ikka iseenda kasu silmas pidades, mitte aga end hukatusse saates.

Tegelikkuses kohtame aga kahte sorti ajaloolist shamanismi - ida pool vaimudega kauplemine, lääne pool aga isikliku kehaga töötamine. Seega oleneb, kuhu poole shamaani pilgud pöörduvad, sinnapoole nad ka vaatavad.

Meie alade shamaanid olid vanasti õige tuntud ja teatud nõiad. Ajaloolistes ürikutes on kirjas et Askala kihelkonnas (tänapäeva Kunda kant) olevat elanud õite väekas rahvas, kus igas talus oli oma nõid ja posija ning üle maailma inimesed käisid siin abi otsimas.

Meie isiklik shamanism oli sümbioos erinevatest maailmajagude uskumustest ning tihedalt seotud meie endi maakohaga. Meil olid hiievaimud ja manala valvurid, Maaema ja Taevataat, toonela ja manala jne jne...

Kahjuks aga osutus pikapeale semiitide karjakasvatajate jumal tugevamaks, kuna pool euroopat oli juba vallutatud ning too jõud, mis toda jumalat toetas oli juba muutunud liiga suureks isegi meie tublide shamaanide jaoks.
Vasta
#33
VironShaman kirjutas päris huvitavalt...

Ise ütleks, et see maausk on ju religioon nagu ka teised religioonid. Samas küsiks, et mis on selle asja mõte, mille nimel sellega tegeletakse või antakse lihtsalt endast tulevad ressursid ei tea kelle kätte ja ei tea milleks?
Et kui siin loeb mõni inimene, kes nimetab ennast maausuliseks, siis oleks põnev ja hariv näha mõnda vastust.

Et näiteks loodusega suhelda ja loodust aksepteerida saab ju ka ilma kuskile kuulumata.

Muudetud: 8-12-07 kell 05:02:40 Oki
Vasta
#34
Maausk ei saa kunagi olla religioon...
Vasta
#35
Tsitaat:Algselt postitas: Celtic
Maausk ei saa kunagi olla religioon...

Inimesed ju modifitseerivad seda pidevalt (on teinud seda vähemalt 1000 aastat) ja ma pakun, et sellest algsest variandist pole palju järel.
Samas, kui ollakse juba kuskil sellises suuremas asjas sees (kuskil karjas), siis on sellel isikul väga raske näha, millega täpsemalt tegemist on, kuna see sõltub ka teiste tegemistest ja tahtmistest.

Aga looduse ja esivanemate austamiseks pole tõesti tarvis kuskile kuuluda.
Veel vähem on mõtet seda reklaamida ja see toimub nagunii iga inimese hinges ning on minu jaoks rohkem isiklik asi.
No austamiseks pole ju tarvis mingeid rituaale ega reegleid, kui see toimub, siis toimub läbi inimese enda ja aega võtab kasvõi mõned millisekundid.
Vasta
#36
Tsitaat:Algselt postitas: HUGOTH
Sellele eelnevale lisaks.Vanade hiie kohtade peale ehitati risti ja muu usu kirikud .Olen käinud paljudes kirikutes ja "MÕÕTNUD"nende energeetilist taset,nad on erandlikult kõik rajatud kõrge energiaga kohtadesse.Maksium koht on alati altari ees .Seal on puhas "ENERGIA":Inimene tunneb end seal nagu "ÕNDSUSES".Vanad eestlased teadsid seda ja kasutasid ära.Kunagi olid inimesed targemad .Me lihtsalt "LEIUTAME ja KORDAME"unustatud vana.

Kirikud (ehk mitte kõik, kuid väga suur osa) on tõesti ehitatud väga hoolikalt valitud kohtadesse. Näitena võib võtta kiriku Toompeal ja Kaarli kiriku Tõnismäel.

Tsitaat:Algselt postitas: HUGOTH
Maksium koht on alati altari ees .Seal on puhas "ENERGIA":Inimene tunneb end seal nagu "ÕNDSUSES".

No kasutatakse ka seda nippi, et lihtsalt suunatakse teatud energiaid valitud kohta. Tehakse ka nii, et saadetakse inimesele selliseid energiaid, mis panevad ta totaalselt laksu alla ja annavad tõsise kaifi. Kui inimene sellega kaasa läheb, siis on ta suhteliselt kaitsetu ja kohati päris suures ohus (temaga annab igasugu sigadusi teha).
Et jah, kõik mis tundub mõnus ja hea, ei pruugi olla tervislik ja inimese suhtes aus.

Muudetud: 8-12-07 kell 19:17:25 Oki
Vasta
#37
Peale kirikute on ka teisi kohti , kus toimivad samad seadused . On tulevad ja minevad energia vood ja neid on lihtne sealt leida . Sõna jõud on tuntud .Näiteks teises paralleelis on sõnal palju suurem tähendus kui siin .Seal tuleb sõnadega eriti ettevaatlik olema ,sest sealt tuleb tee tagasi meie maailma .Kui on tarvis inimest ümber programmeerida ,siis selleks on praegu juba palju lihtsamad moodused . Seda süsteemi rakendatakse meil hoolega mitmete programmide varjus . Inimene valib ise millise poole ta valib , sest tal on mõlemad pooled sees .
Vasta
#38
Mina olen maausku. Ma ei ole maausku sellepärast et ma tahaks välja paista ja erinev olla. Pigem sellepärast et ma olen harjunud elama nii et kui sa looduselt midagi võtad, siis pead midagi vastu ka andma.

Näiteks võin tuua kasvõi talvel metssigade söötmise. Kui sa sigu toiduks kütid ja midagi tagasi annad, on see normaalne. Sellepärast ongi toidukriisid jne. et kõik tahavad midagi saada aga pole nõus andma.

Miks põldusid väetatakse?
Põld väsib sinu elatamisest ise midagi vastu saamata ja ei anna enam vilja.

Lihtne ja loogiline.
Vasta
#39
Kõik meist ei saa selleks,kelleks tahame saada,sest kõigile ei ole antud luba teha seda mida ta tahab.Lubamatu tegemise järel tuleb karistus, mis on rängem tehtust.
Vasta
#40
Kuidas saabki maausku suhtuda ilma sügava austuseta? On ilmselge vahe nn "arenenud usunditel" ,inimmeele ja keele kujundatud,et valitseda!, ja maausul,mis lähtub looduse keskel ja looduse armul ja loodusega tasakaalus ja loodusest sõltuva inimese soovist mõista, vastu anda, austades ...
Elu mõte on elus eneses! Elu tõde saab leida vaid elust enesest! Mis sellest,et maailma on tekkinud sajad ja tuhanded uskumised-arusaamad-nägemused ... Ja päev, mil inimkond lõplikult mõistab oma kohta OSANA, läheneb kohutava kiirusega. Ja kindel on, et inimesed on lausa sunnitud kummardama ja ellu rakendama samu väärtusi,mis maausundites sees ... Elava Looduse ees VASTUTADES! Tõde on KÕIGES ELAVAS! - see on ka narsiaanluse alus ja arusaam...
Sügav kummardus tõsistele maausulistele! Austusega ...
Vasta
#41
Tsitaat:Algselt postitas: Celtic

Meie isiklik shamanism oli sümbioos erinevatest maailmajagude uskumustest ning tihedalt seotud meie endi maakohaga. Meil olid hiievaimud ja manala valvurid, Maaema ja Taevataat, toonela ja manala jne jne...

Külastasime perega hiljuti üht taarausuliste kunagist kokkukäimiskohta Otepää kandis. Nn. hiiekohale on varasemalt kaks korda ehitatud püstkoda - esimese lammutasid omal ajal sügava öö varjus arvatavasti võimuorganid, teine kõdunes lihtsalt ära. Praegu on koht "tühi", ringi käies tekib tunne, nagu kõnniksid kellegi "tagahoovis" või "-õues". Oli sel paigal ka kunagi üldse väge, ei olnud sel päeval kelleltki küsida, poolkurt vanamemm toimetas õues ja pakkus "öömaja" - sellest kohast on nüüdseks tehtud puhkemaja vms.
Ainus, mis 12-13 aastat tagasi esmakordselt nähtud hiiepaika meenutas, olid puutahvlid vana aida seintel:

http://nagi.ee/photos/Ykskuukiir/sets/124995/

Kas mõni teadjam oskab seletada, mis kirjad on neil tahvlitel (peale eestikeelse trükitähtedes ja kõigile kirjaoskajatele arusaadava teksti)? On see mingi kohalik ruunikiri? või?
Vasta
#42
see eriline hingus millegi väga vana ja targa samas sind hoidva ja kaitsva tunnetamine mis sulgub su ümber omaette maailmana on võimalik eesti vanades talukohtades. Samuti on tunnetatav mingi väga vana põhja olemasolu vanades maainimestes(just kes on aastaid elanud sellessamas paigas keset loodust). Muretsengi sellepärast et see kõik on nüüd suhteliselt ruttu kadumas... On veel noori kes küll tahaks hingega hoida alal teatud järjepidevust kuid midagi jääb puudu kui elad ikkagi linnas ja käid maal vaid nö külas...Samas elab küll maal ka noort rahvast kuid neil pole enam seda jõulist hingestatust ning loodusega kooskõlas elamist(elatakse ju sageli nö nõukaaegsetes korterelamutes), ning ka põliseid juuri. Seega ei saa me enam end nimetada ses suhtes "maarahvaks" kuna enamusel rahvast on side maaga juba katkenud. kuid teiselt ongi kõik siin ilmas lõputus muutumises see on lihtsalt paratamatus ja muutumine ei tähenda veel täielikku kadumist (olen siiski paratamatu optimist)
Vasta
#43
Tsitaat:Algselt postitas: mystery
seda nimetatakse taara usuks.ja ma leian et see on kõige puhtam müstilisem usk üldse.usk loodusjõududesse.
Vasta
#44
Mis on ilmselge luteri kiriku propaganda.

Tegelikkuses oli tolle jumaluse nimi Taar.
Vasta
#45
Ärge ajage segi maausku ja Taara usulisi. Maausk on nii sama vana, kui meie rahvas. See teadmine, mida meie geenid kannavad ( esivanemate teadmised) on ka olemas puudes, kivides ymber meie. Kuna meie rahvast on tambitud järjekindlalt pea tuhat aastat on vähe alles jäänud teadjaid. Aga neid ikkagi on. Tutvuge maavald.ee lehekyljega lähemalt. Seal on kõik kenasti selle koha pealt lahti seletatud. Kogu loon ( loodu) on hingestatud. See on sama loodususk, mis omane kõikidele põlisrahvastele yle maailma. Mina isiklikult jõudsin maausuni pika ringiga läbi Kilpkonna saare põliselanike. Hiitest rääkides on pea kõik kirikud ehitatud hiiekohtadele, et pyhkida rahva mälust vanad teadmised ja teha neist kuulekad ja jumalakartlikud orjad ning tööloomad.
Vasta
#46
Kas on vahet olla Jeesuse tööloomad või mingid muud tööloomad (maasusuliste).

(Mina arvan, et on ja ma valisin esimese)
Vasta
#47
Vahe on selles, et kui Jeesusele oled tööloom nagu sa nii tabavalt ütlesid, siis maausulistel ei ole kedagi kelle jaoks tööloom olla.
Vasta
#48
Ma arvan, et neoon tegi valiku selle põhjal, et Jeesus on 'positiivne' süsteem ja maausk negatiivne.
Vasta
#49
Tsitaat:Algselt postitas: neoon
Kas on vahet olla Jeesuse tööloomad või mingid muud tööloomad (maasusuliste).

(Mina arvan, et on ja ma valisin esimese)
Siis oled võtnud vastu juutide usu ja oled osa endast ja oma rahvusest hüljanud, et omaks võtta võõras. Seega võik sind nimetada siis pool juudiks ...


Maausuline ei ole kellegi ega millegi tööloom. Ta on osa maast kus ta elab, kus elasid ta esivanemad.
Aga kristlane on ehtne muul Jeesusele ja juutide jumalale.

Aga jah. Valik on sinu.

Maausulised ei kummarda kedagi ega midagi. Nad austavad kõiki mis on hingestatud ja tema jaoks on hingestatud kõik mis on inimese ümber.
Kummardavad ainult orjad isanda ees.
Austatakse endaga võrdset.

Muudetud: 13-9-08 kell 01:14:38 Raul
Vasta
#50
Tsitaat:Algselt postitas: Celtic
maausulistel ei ole kedagi kelle jaoks tööloom olla.

Ma arvan, et see on TÄPSELT samasugune kujutlus.
Ma arvan, kah, et ma ei ole kah Jeesuse tööloom. Veel vähem arvan ma, et olen seeläbi vähem eestlane.

Huvitav, kellel on õigus? Ma aarvan, et minul, sina arvad, et sinul.

Aga jutt, et kui olen kristlane ja siis automaatselt pooljuut ajab küll hinge täis! (sellist lollust on raske kommenteerida)Angry
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Eesti Mütoloogia xawa 34 21,410 12-07-2022, 07:57
Viimane postitus: Mannu
  Odin ja Eesti Salomon Vesipruul 20 9,750 15-12-2019, 13:19
Viimane postitus: Lokster
  Eesti religioonide tulevik. Valge ordu hundi 22 4,686 31-03-2019, 12:57
Viimane postitus: Müstik
  Jumalameelsed Eesti Riigikaitse ja Julgeoleku struktuurides? Waffa 12 4,702 12-06-2018, 09:22
Viimane postitus: Tunne
  Kohaliku eelkristliku Eesti aladel olnud usundi taastamine VironShaman 337 118,960 30-07-2015, 05:10
Viimane postitus: Tulnukinimene
  Eesti uskumised ja manamised pupu 5 4,575 02-05-2013, 10:49
Viimane postitus: Krt

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat