Teema hinnang:
  • 1Hääli - 5 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eesti maausk
#1
Kindlasti olete lugenud kooliõpikutest eestlaste maakultusest ja selle armastamisest. Maa oli oluline - temasse usuti. Tänapäeval on veel vähe veendunud maausu austajaid - neid peetakse ka enamjaolt friikideks - kasvõi vigala sass. Mõned veel. paljud inimesed kummardavad maausku, sest selles usundis on midagi ürgset, mida tänapäeva euroopa usunidtes ei ole. tean, et vigala sassi juures käib palju inimesi, saamaks teada, "kuidas need asjad tegelikult käivad"

Niisiis on maausk vaikiv ja ununev salakäik kristluse, satanismi ja kõige muu lähistel. maausk ei alga mitte millestki tõsiasjalisest ega käegakatsutavast ega vii kuhugi välja. Maausk puudub, sest tal puudub ühtne tuum, kuid ta elab siiski. Maausu allikateks ja läteteks on asjad ja nähtused, mis tänapäevases maailmas toimivad nagu millegi müha, nihestatus. Maausk lihtsalt pole fikseeritav (haaramatus olevatki reaalsete nähtuste tunnuseks). Maausk on liikumine esialgse poole, naasmine lättele, kuid inimese ja kultuuri allikaid on lõputu hulk ja seepärast ongi maausk mingi lõputu hajumine.

Mida teie arvate maausunditest - nendest värkidest. Kas see on haige? Kas maausundil oleks kohta "tõeliste" usundite hulgas? Kas maausund võib olla eesti nokia äkki, mida soomlastele ja muudele lahedatele tegelastele maha parselada :o

[Teadet on muutnud 12-12-2003 postitaja henzukaz]
Vasta
#2
Arvan, et jõuame asja tuumani, kui üritame arvata, kuidas maausk tekkis. Minu teooria on selline, et maausk tekkis lihtsalt selle tagajärjel, et maapõu andis inimestele kõik vajaliku, metsast sai seeni, marju, loomi küttida, vett, kütmiseks vajalikku puitu, maapinnast sai soorauamaaki jne. Samas on näiteks kivid, kellel ei olegi mingit erilist funktsiooni, mis siis võis muistsetele eestlastele tunduda paigana, mis oli mõeldud ohverdamiseks. See, et kummardati allikaid ja puid, ei pane mind imestama. Kõige suurem puu oleks nagu ülejäänute valitseja ning teda peab tänama selle eest, et ikka küttepuitu jagub, sama ka allikate ja muude kummardatavatega.

Arvan, et tänapäeval käivad asjad natuke teistmoodi, arvan, et paljud kultuurid on uskunud sama usku, kuid nende usk on kõvasti edasi arenenud, samas kui meie oma jäi toppama. Neil tekkis selline polüteistlik taevaste jumalate maailm, kus igal eluvaldkonnal oli oma jumal. Meil oleks arvatavasti ka areng sinnani viinud, kui meid oleks rohkem olnud ning kui me oleks saanud omaette rahus tuhandeid aastaid areneda.

Seega kokkuvõtteks: Maausk on lihtsalt väljaarenemata usundivorm, mida tänapäeval kasutatakse trendi loomiseks ning teistest erinemiseks. Vigala Sass on äärmiselt erinev ning see aitab tal veel rohkem erineda.

Samas võiks sellest Eesti Nokia saada, sest kuna tegemist on säärase "õnnetu" juhtumiga, et meil umbes ainukesena jäi usk arenemata ning seetõttu tänaseni selline usk külge "kleebitud", siis võime me selle kuidagimoodi ärimaailma sisendada.
Kujutan ette, et neid inimesi ei ole välismaal palju, kes midagi eesti usunditest teavad, nii et see võiks täiesti mõjus turistipüüdja olla.
Vasta
#3
üks maausu linke:
http://www.maavald.ee/maausk.html

isiklikult mulle teeb muidugi selle loodususundi väga sümpaatseks nende MÕNUkontseptsioon. ideelt ikka täiesti postmoderne mu meelest Smile

väljavõte:
*Maarahva ellusuhtumises on yks kesksemaid mõisteid mõnu. Oluline on elu ja kõige selles peituva sisu. Et elu kulgeks mõnukalt, tuleb olla mõnukates suhetes nii inimestega, esivanematega kui ka loona ehk selle vägedega. Mõnuka elu juurde kuulub tervislik toit, terve elukeskkond jpm loomulikku. Muuhulgas võimalus käia laupäeva õhtul saunas.

Mõnukad suhted on elujaatavad ja jätkusuutlikud. Yhtegi suhet ei tohi ära kasutada ega kurnata. Osa suhetest peavadki jääma pinnapealseiks, et nad ei muutuks koormavaks ja tylikaks. Samas on suhteid, millesse võiks ja tuleks syyvida.

Oskus suhteid hinnata kujuneb aastatega koos kypsemisega. Mõnukad suhted ei ammenda end ning lubavad rahval paiksena, kooskõlas esivanemate, teiste rahvaste ja loonaga elada tuhandeid aastaid.*

väga cool kontsept!. Smile
Vasta
#4
Minuarust pole maausk "haige".. looduslik tasakaal, köik on nii nagu peab. looduse rüppes.. jap..

minuarust on imeline möelda, kuidas vanad eestlased mötlesid ning millesse uskusid..

üks väga hea raamat
"Estide (tshuudide) hingestatud ilm." Vigala Sass

mönikord tuleb endalgi tahtmine minna ajas tagasi ja kogeda, tunda näha.....:o
Vasta
#5
maausu järgijatest ja olemasolust neile, kes ise saitidel ei viitsi kolada:
väljavõte:
"Taarausuliste ja Maausuliste Maavalla Koda (edaspidi Maavalla Koda) on maarahva, Eesti põlisrahva omausuliste kodade katusorganisatsioon. Maavalla Kojas on esindatud kaks usku: esimese Eesti Vabariigi aastatel loodud taarausk ning maausk ? põlisrahva oma loonausk.
...
Taarausuliste ja Maausuliste Maavalla Koda asutati 10208. (1995.) a. urbekuul. Maavalla Koja asutasid Emujärve, Härjapea ning Supilinna (alates 10213. (2000.) a. Emajõe) Koda. 14 urbekuud 10 208. a. registreeriti Maavalla Koda usuliste yhenduste liiduna riigi kirikute ja koguduste registris.
10 215. (2002.) a. pärnakuul võeti Maavalla Kotta neljanda osakojana vastu Maausuliste Saarepealne Koda. "
Vasta
#6
Võiks ennast küll paganaks nimetada, mingeid jumalaid ma küll ei kummarda.
Aga piibli järgi on pagan isegi see, kes on küllusklik, aga pole ristitud Smile


Edit: korrutamine on küll tarkuse ema...

[Teadet on muutnud 5-7-2004 postitaja durian]
Vasta
#7
seda nimetatakse taara usuks.ja ma leian et see on kõige puhtam müstilisem usk üldse.usk loodusjõududesse.
Vasta
#8
Tsitaat:Esialgne postitaja henzukaz
Tänapäeval on veel vähe veendunud maausu austajaid - neid peetakse ka enamjaolt friikideks - kasvõi vigala sass. [Teadet on muutnud 12-12-2003 postitaja henzukaz]

Neid inimesi on tegelikult üsna palju. vahe on selles, kui tõsiselt nad oma ilmavaadet võtavad.

Paljud inimesed ei lähe kuskile endast pajatama, eriti kui on tegemist asjadega, mille üle võidakse lihtsalt naerda, irvitada. {mar

Eesti kubiseb ju kristlikest ja judaistlikest tegelastest.

Muudetud: 22-6-06 kell 09:39:44 Metsakoll
Vasta
#9
Tsitaat:Esialgne postitaja henzukaz
Kas maausund võib olla eesti nokia äkki, mida soomlastele ja muudele lahedatele tegelastele maha parselada :o

No maausk on ilmavaade, elukäsitlus, arusaam keskkonnast ja enda rollist siin ilmas.

Seda maha "parseldada" ei saagi vast. :ee:

Mõistes maausku on oluliselt kergem mõista kasvõi mõne aafrika suguharu tavasid. Kandev mõte on keskkonnaga tasakaalus elamine.

Ma ei kahtle hetkegi maausu "konkurentsivõimes" teiste uskude suhtes. Tegelikult see võrdlus on lausa kohatu.
Vasta
#10
ok, mis saab, kui ütlen, et olen maausku? ega ma ka täpselt ei tea, ohverdama just ei lähe, aga siiski...
Vasta
#11
Kui Sinu vaated ja arusaam langeb kokku maausu põhimõtetega, siis tuleb kõik omal ajal. Ega minagi siin pingsalt kõiki tavasid ei jälgi, aga tasapisi ikka tegelen asjaga, teadmiste süvenemise ja kogemuste korjamisega.

Kui oleks sündinud kohe maausuliste peresse, siis oleks juba maast - madalast asjas sees (ja ilmselt mitmed õnnetused ja valeotsused olemata), aga nüüd võtab see muidugi natuke aega. wink

Põhiline on mitte pabistada ja rahulikult võtta.

[Teadet on muutnud 7-8-2004 postitaja Metsakoll]
Vasta
#12
Tsitaat:Esialgne postitaja Tutanhamon
Arvan, et tänapäeval käivad asjad natuke teistmoodi, arvan, et paljud kultuurid on uskunud sama usku, kuid nende usk on kõvasti edasi arenenud, samas kui meie oma jäi toppama. Neil tekkis selline polüteistlik taevaste jumalate maailm, kus igal eluvaldkonnal oli oma jumal. Meil oleks arvatavasti ka areng sinnani viinud, kui meid oleks rohkem olnud ning kui me oleks saanud omaette rahus tuhandeid aastaid areneda.

Seega kokkuvõtteks: Maausk on lihtsalt väljaarenemata usundivorm, mida tänapäeval kasutatakse trendi loomiseks ning teistest erinemiseks. Vigala Sass on äärmiselt erinev ning see aitab tal veel rohkem erineda.

Samas võiks sellest Eesti Nokia saada, sest kuna tegemist on säärase "õnnetu" juhtumiga, et meil umbes ainukesena jäi usk arenemata ning seetõttu tänaseni selline usk külge "kleebitud", siis võime me selle kuidagimoodi ärimaailma sisendada.

No kuule. Ma leian küll, et Eesti maausk ei ole väljaarenemata. Pigem on asi selles, et need tänapäeval nii levinud 'õiged' usud suruti omal ajal eestlastele kui paganatele vägivaldselt peale. Teadupärast ehitati paljud kirikud vanadesse hiie- ja ohvripaikadesse, sest inimesed olid harjunud seal käima ning niimoodi oli neid lihtsam allutada. Ning ega see ei hävitanud eestlaste usku looduse hingestatusse. nad ei saanud vaid enam niivõrd avalikult tegutseda.
Samuti oli meil ju ka polüteistlik jumalate süsteem. Lihtsalt see, et see nii levinud ei ole, ei tee sellest veel väljaarenemata usku. Seda enam, et pole olemas sellist asja nagu usu väljaarenemise mõõdupuu. Bleh
Ja võiks isegi väita, et eestlaste maausk on mõnes mõttes arenenumgi kui lääne usud (tegelikult pean siinkohal enim silmas kristlust tema erinevates vormides), meil pole sellist maailmahävitajalikku mentaliteeti, inimese kõige kõrgemaks olendiks seadmist ning ainuvalitsejalikkust. Eesti maausulised tegutsevad seevastu loodusega kooskõlas, nii, et endal oleks hea ja teistel oleks hea. Me ei ole siin maailmas üksi ju{gr
Vasta
#13
hmm, tegelt ei saa ma aru, mis usk see on, mida usun. usun ennekõike loodusesse, samas ma ei usu mingitesse kivivaimudesse ja kõejumalatesse, üldse kohe mitte. ma ei usu jumalat, ometi ma usun midagi kõrgemat. ma ei usu piiblit, aga samas, kui seda lahti mõtestada, siis saan hoopis uue usu, mida uskuda :p. Ma usun ufosid, mõni mitte. panen need kokku mingit moodi piibliga ja samas maausuga, aga mitte jumalatega...ahh, pläma tuli nüüd kokku.
Vasta
#14
Maausk pole mitte kindlasti friikidele ja neid, kes on nn. maausku vaataksin ma austusega. Maausk on eesti vana usk, mida ei tohiks põlata. Põlates maausku põlgame oma olemust ning salgame maha oma juured. Praegune eesti riigiusk luterlus ning muud ristiusu allharud on sissetungijad. Kes teab kui palju verevalamist ja tapmist on olnud, et eestlastele midagi nii võõrast nagu kristlus peale suruda. Kas vanad eestlased sundisid kellelegi oma maausku peale? Minu teada ei sundinud. See oli püha. Inimene samastas ennast loodusega, oli looduse osa. Tänapäeva maausku inimesed on pigem eesti kultuuri edasiviijad kui mingid "imelikud".
Vasta
#15
ametlikult pole eestil oma riigiusku. kuid see on de jure põhjus... de facto on meil luterlus.
Vasta
#16
ma ei pea maausulisi mingiteks imelikeks,ise ei kummarda puusi ega midagi sarnast mul ei ole oma päris usku ei tee rituaale ega midagi sellist aga inimest pean looduse osaks ja loodust ise austan
Vasta
#17
ega maausulisedki puid kummarda.
see on ikka suht kummaline kuidas eelarvamused tekivad...
Vasta
#18
Tegelikult pole maausust midagi teada. Sellest annavad aimu vaid ohvrikivid ning ollakse üpris kindlad, et kummardati puid ja veekogusid. Ajajoo õpetaja rääkis Eesti teemas.
Vasta
#19
okei sorry celtic ,ma ei oska ennast lihtsalt hästi väljendada.nõme eelarvamus lihtsalt Sick
Vasta
#20
Mina olen sellest aru saanud nii moodi,et maausulised uskusid haldjatesse ja vaimudesse.
Mitte,et vaimud ja haldjad ning muud selleised olndid elasid neis übritsevas kas või tuules puudes või vees.Minu arust võib mõningaid kaudseid jooni leida ka indjaanlaste usundis kuna ka nemad kummardasid loodust ja austasid seda.Palun parandage kui eksin.
Vasta
#21
ei eksi... oluliselt Laugh
Vasta
#22
Tsitaat:Eesti kubiseb ju kristlikest ja judaistlikest tegelastest.
http://www.sloleht.ee/%28is1udx45ecfxyu5...186394&r=1
Kas ikka kubiseb?
Eesti on kultuuripõhiselt ikkagi paganlik maa. Ei aita see oma virtsa teistele pähe valamine ühtigi.
Vasta
#23
Sellele eelnevale lisaks.Vanade hiie kohtade peale ehitati risti ja muu usu kirikud .Olen käinud paljudes kirikutes ja "MÕÕTNUD"nende energeetilist taset,nad on erandlikult kõik rajatud kõrge energiaga kohtadesse.Maksium koht on alati altari ees .Seal on puhas "ENERGIA":Inimene tunneb end seal nagu "ÕNDSUSES".Vanad eestlased teadsid seda ja kasutasid ära.Kunagi olid inimesed targemad .Me lihtsalt "LEIUTAME ja KORDAME"unustatud vana.
Vasta
#24
Tsitaat:Algselt postitas: HUGOTH
Sellele eelnevale lisaks.Vanade hiie kohtade peale ehitati risti ja muu usu kirikud .Olen käinud paljudes kirikutes ja "MÕÕTNUD"nende energeetilist taset,nad on erandlikult kõik rajatud kõrge energiaga kohtadesse.Maksium koht on alati altari ees .Seal on puhas "ENERGIA":Inimene tunneb end seal nagu "ÕNDSUSES".Vanad eestlased teadsid seda ja kasutasid ära.Kunagi olid inimesed targemad .Me lihtsalt "LEIUTAME ja KORDAME"unustatud vana.

Muide... meite maal on AINULT üks kirik, mis on ehitatud küll ristimeeste mahitusel, ent paganlikele jumalatele. See on Saaremaal Karja kirik. Ehitajad ehitasid selle omadele jumalatele ning ka jumalateenistuste aegu oli tegelikult kohalikel ikkagi paganajumalad meeltes.
Vasta
#25
Väike jutuke tegelikust maausust.
Et üldse asjale pihta saada peab olema vahendaja-shaman loodusvaimude ja inimeste vahel, on ju inimesed bioloogilises toiduahelas üks osa, olles nii sööjad kui söödavad.
Neil hämaratel aegadel, kui inimesed ja neid ümbritsev loodus olid suhteliselt kooskõlas, st kogu toit ja elamiseks vajalik korjati, kütiti, kasvatati kindlas piirkonnas, oli väga tähtis korralikult läbi saada ka toiduahela selle osaga, kes inimestele on nähtamatu, nn toidupüramiidi tipuosaga.
Ka jumalad olid huvitatud, et nende toit inimene oleks kogu aeg kättesaadav, ka teispoolsuses käib konkurents söögi peale ja kaasajal on selle tulemuseks linnad, kus inimpuurid ehk suured majad sisaldavad toitu raha kaudu juhitavas ühiskonnas.
Vanal ajal oli inimene veel suhteliselt vaba ja iseseisev, kodustamata ja pidi vabatahtlikult ohverdama endi seast jumalatele sööki kas taimede loomade või inimeste näol selleks et kogu hõimul hästi läheks ja toitu ning tervist piisavalt kõigile jätkuks.
Haigus oli ju võõraste jumalate või vaenulike teiste hõimude shamanite needusest tulnud, hing oli ära varastatud ja kusagil vangis, shaman käis siis maailmades otsimas ja kauplemas hinge tagasi, mille eest muidugi pidi midagi ohverdama.
Täna ei tea enamik maausulisi vist peaaegu midagi tegelikust maailmast, sest tookord olid paljude silmad lahti ka nägemaks vaime endid ja suheldi üsna aktiivselt teadlikult teispoolsusega.
Muideks materialistide taga on tugevad õhuvaimud ja uskmatuse tagavad hoopis ühe musta maailma kihi kiskjad, nn lendajad.
Iga inimene rändab ringi juhe kuklas ja tantsib nende tegelaste pilli järgi.
Inimese meele on nemad hõivanud ja meel otsustab meie saatuse.
Maausk sarnaneb kõige rohkem sama Jaapani shintoismiga, kus kõik on elav, ainult sisaldab erinevaid loodusvaime.
Nende kõigiga saab ka suhelda, kuid selleks peab olema läbi põettud shamaanihaigus, st vaimud ise peavad inimese välja valima ja teda õpetama, meil satub selline tegelane kohe alguses hullumajja ja sellega lõpeb koolitus.
Muide VS on shamaanihaiguse läbi põdend.
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Eesti Mütoloogia xawa 34 21,414 12-07-2022, 07:57
Viimane postitus: Mannu
  Odin ja Eesti Salomon Vesipruul 20 9,755 15-12-2019, 13:19
Viimane postitus: Lokster
  Eesti religioonide tulevik. Valge ordu hundi 22 4,693 31-03-2019, 12:57
Viimane postitus: Müstik
  Jumalameelsed Eesti Riigikaitse ja Julgeoleku struktuurides? Waffa 12 4,707 12-06-2018, 09:22
Viimane postitus: Tunne
  Kohaliku eelkristliku Eesti aladel olnud usundi taastamine VironShaman 337 118,993 30-07-2015, 05:10
Viimane postitus: Tulnukinimene
  Eesti uskumised ja manamised pupu 5 4,576 02-05-2013, 10:49
Viimane postitus: Krt

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat