Teema hinnang:
  • 1Hääli - 5 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eesti maausk
Mida me maausu all üldse silmas peame? Kõik mida rahvas teab, ulatub vaid kiriklike ülestähendusteni. Hullem veel, usklike tõlgendusteni. Kuna saabunud usud keepisid oma ilmapilti kõikjale , eelnev hävitati täielikult. Seega pole isegi ruunikirjalisi meenutajaid enam. Kristlus on niii noor. 2000 aastat on võrreldes inimese ringikõndimisega siin maal lausa viiv. Kuna netihiiud tsenseerivad aina rohkem ,siis aina raskem on midagi ka juurde uurida. Ütleks vaid, et kes germaani keeli ja ladinat oskab , leiab tee arhiividesse. Kristlus ütleb meile, et enneneid oli siin karvane koll, kivikirvega. Elas urus ja põgenes kurja metsaeluka eest. Metslane ,kes loomast ei erinenud. Varem leidis veel netist tõmmiseid vanadest kaartidest. Meie esivanemad laiutasid veel suht hiljuti leedust piiterini. Postreliogioosses muutuses sündis aga kõige ,,kohaliku,, kadu. Jääaeg? Koopamees? Koola poolsaarel ei jõudnud usk kõike jälgi hävitada. Mõttekoht. See maausk,mis tänapäeval on meile selga lükatud , pole algsega eriti seotud. Kõige ja kõigiga kooseksistents tasakaalu rikkumata, on siiski hoopis miski muu.
Vasta
(29-03-2019, 16:57 )Valge ordu hundi Kirjutas: Maausu põhilised alused.
1. Jumal Taara on nagu mingi suur kõikehõlmav vägi ja vaim, seostakse tulega.

Ajad maausu ja Taara usu segamine.
Just Taarausu kohaselt saab arenenud maailmavaade tunnistada vaid yhte jumalat.

Taara ei ole määratav ega kujutatav.

Taara on see tundmata tuntud, see hingega tajutav.

Taara on elusaladuse sygavaim aime – ilmaruumi liikumata liikuvuses, kosmose haaramata haaravuses, aegade igaveses igavikus.

Nii kirjutatakse Maavalla Koja lehel.

https://www.maavald.ee/taarausk/taarausust




Vasta
Tsitaat: Ajad maausu ja Taara usu segamine.

No eks need piirid ongi hägused, sest taarausk on maausu põhjal loodud, aga siiski võib ka maausus Taarat nimmodi tõlgendada, sest näiteks Lennart Meri seaostas Taarat kaali meteoriidiga.
Kristlikud imperjalistid räägivad, et ah mis maausk, eestlased olid ju kirjaoskamatud matsid. Aga mina pööran selle väite kristlaste enda vastu.
Kuni reformatsiooni alguseni (1517) olid eestlased täielikud kirjaoskamatud ja harimatud ja kirikus kuulati ladina või saksa keelset juttu, millest aru ei saadud ja maksti 10% tulust kirikule. Piiblist aga ei teatud midagi ja muinasusund õitses.
1888 kutsus juba Jakob Hurt üles rahvaluulet koguma.
Seega pidi rahvausk üle elama 371 aastat või isegi vähem, sest eks see reformatsioon võttis ikka kaua aega. Ja seega on maausk suht ehe. Kogu rahvapärimus kumab meil maausust läbi, nii Kalevipoeg kui ka vanad regilaulud. Äkki sellepärast mõned tüübid kalevipoega mõnitavadki, kuna seal on Taarat ja Ukut mainitud.
Ja muideks, Eestis eksisteerib täiesti selline inimtüüp nagu kristlik imperjalist, nad on küll vähemuses ja enamuses vanad, aga siiski. Olemuselt on nad suht sarnased vene imperjalistidele, ei taha ajaloost midagi kuulda ja ajavad oma joont. Kristliku imperjalismi põhiline häälekandja on Objektiiv.ee
Vasta
(29-03-2019, 18:21 )Valge ordu hundi Kirjutas: No eks need piirid ongi hägused, sest taarausk on maausu põhjal loodud, aga siiski võib ka maausus Taarat nimmodi tõlgendada, sest näiteks Lennart Meri seaostas Taarat kaali meteoriidiga.
Kes taara usu ja maausuga tutvunud ei ole, sellel võivad küll piirid olla
hägusad, aga ometi on juba eespool manitsetud, et ei maksa neid uskumusi segi ajada.

Tõepoolest esitas Lennart Meri hüpoteesi, mille järgi Virumaal sündinud ja Saaremaale lennanud jumalus oli Kaali meteoriit. Samuti tõlgendas Meri Tarapita nime: "Taarapita ei tähenda appihuikamist, vaid Taara pikset".

Pikseoletuse puhul on nõrgaks kohaks asjaolu, et 13. sajandiks polnud omastava käände lõpp -n veel eesti keelest kadunud ja seega oleks Liivimaa kroonikas pidanud leiduma nimekuju Taranpita.

Seevastu pole mina küll märganud, et keegi rahvauskumusi mõnitaks.
Rahvauskumused on alati au sees olnud.
Ka siin teemas.

P.S. Mis portaali Objektiiv puutub, siis eks kirjutatud ju sealgi, et Euroopat kui kristlikku tsivilisatsiooni saab päästa vaid siinsete põlisrahvaste seas taas tärkav tunnetus oma ajaloolis-kultuurilise pärandi suurusest ja sügavusest ning sellele järgnev uuestisünd. Kultuurilise pärandi sisse arvestan ka Maausu.
Vasta
Käsitleme teemat õnn maausus:
Muinas-Eestis usuti, et õnn on maailmas piiratud koguses, selleks et saada õnnelikuks, tuleb kellegi teise õnn ära võtta. Seda tõendab Tahma Tooma üksteise ukse taha tarimine
( allikas, Raamat, Eesti aastal 1200)
Kirik usub, et Jeesus on lunastaja ja õnne jagub kõigile, aga tegelt on maausul õigus, sest ükskõik kui arenenud on tehnoloogia, õnn sõltub sellest kas kellelgi on rohkem edu ja asju.
Maausk, arvab, et õnn tuleb töö ja vaevaga, seda tõestavad eesti vanasõnad, mis olid vanasti üheks moraali aluseks. Seega kui maausk oleks poliitiline jõud, oleks ta majanduslikult parempoolne.
Tegelt võib Elurikkuse Erakonda lugeda maausuliste erakonnaks. Rohelistest eristab neid põhiliselt see, et nad on parempoolsed ja rahvuslikumad.
Vasta
(29-03-2019, 19:21 )Valge ordu hundi Kirjutas: Käsitleme teemat õnn maausus:

Kirik usub, et Jeesus on lunastaja ja õnne jagub kõigile, aga tegelt on maausul õigus, sest ükskõik kui arenenud on tehnoloogia, õnn sõltub sellest kas kellelgi on rohkem edu ja asju.
Õnn ei sõltu siiski usust, vaid inimestest endist ja nende väärtushinnangutest.

Vasta
Maailma vanim maailma käsitlus on šamanism ( maaga tasakaalus eluviis ilma ismideta). Kõik usundid ja religioonid on sellest võrsunud. Algne allikas ja selle pinnalt loodud uskumuste ja tõlgenduste kogum on religioon. Religioon vastandub allikale. Jeesukad buddhad ja nende pinnalt tuletatud usund on nagu öö ja päev. Algne on teadmine-tulem aga usk. Olen-arvan olevat.
Vasta
(29-03-2019, 20:09 )Lokster Kirjutas: Maailma vanim maailma käsitlus on šamanism ( maaga tasakaalus eluviis ilma ismideta). Kõik usundid ja religioonid on sellest võrsunud.

Sellest kirjutasin juba oi, oi kui palju aastaid tagasi ühte usundeid lahkavasse teemasse. Tore, et keegi lõpuks samale arvamusele jõudnud.


Vasta
http://kultuur.elu.ee/ke532_taarausk.htm...cKGRc_nvnY Hea näide kuidas saab kõik algupärase teadmise väänata usundiks. Seejärel juba religiooniks. Paljut see siis erineb kristlusest? Kuidagi ei saa kõrgemate jumalateta hakkama. Hierarhia on veres.
Vasta
Maa ja taarausu peamine erinevus seisneb ikka selles, et Taarausk tunnistab Taarat ainujumalana, maausul on aga palju jumalaid.
Vasta
Mitte miski maa ja looduslähedases eluviisis, algsel kujul, ei kandnud endas jumalaid. Need on kõik ajas tekkinud nagu iga teine religioon. Sellega on nii ,et kes teda vajab -see enam ilma muudmoodi ka ei näe. Ei maksa algupärasele eluviisile tagajärgi meelevaldselt kleepida. Mina nt . ei oma mitte ainumat jumalust ega muud ,,vägevamat,, olevust. See ei takista mind aga kuidagi olemast maa ja loodusega harmoonias. Ma küll püüan mitu korda juba seletada........ oeh. Kui inimene valib endale jumala ( kasvõi kogukonna uskumuste seest) , siis ta asetab selle kõrgemaks. Ühelt poolt tunnistab end mllegi ees ohvrina. Nt. paha äike on võimsam kui ta ise. Teisalt on kõrgem-suurem-erilisem kasulik. Andes talle oma tähelepanus energiat ,saab vastu kaitset, lohutust jne. See kõik on seotud püramiidilise hierarhiaga. Kui jumal on seal kõrgem , siis järgijal justkui tekib võimalus astmetel isegi lähemale ronida. Samas unustab ta aga ära, et selline maailma redeliks moondamine ise tekitab ju ka millegi madaldumist. Vähem tähtsaks olemist. Piltlikult, valides kõrgema jumala- loome ka madala ,,kurjami,,. Ronides ise kõrgemale-lähemale, asetub miski-keski ju ka allapoole, vähem tähtsaks, pisemaks.....vähemjumalikumaks. Palun ära tõmba jumalausu ja tasakaaluka eluviisi vahele võrdusmärki. Looduses ei ole hierarhiat ega miski ka ei kanna seda. Veelgi enam. Miski-keski ei panusta sellesse. Ainult duaalselt lõhestunud inime suudab lõhet toita ja kasvatada. Üldiselt siinmaised ei pöördunud taevaisa või muu suurema ,,tegelinski,, poole isegi siis kui juba olid tekkinud ,,jumalikud,, mõisted. Sakslased ei suutnud ära imestada. Estid olid ainsad inimesed ,kes oma ,,jumalatele,, rooska andsid. Tegemist aga pold jumalustega. Kõik on hingestatud. Ja tegemist on lihtsalt hingestatuse ehk vaimudega. Estidele tekkis jumala mõiste kontralainena religioonide mõju tulemusena. Nagu ka indiaanlased ( mitte need tulimadudele ohverdajad , vaid looduselusviisilised ) . Nemad samuti ei pea midagi vääritumaks. Ega sea end oma jumalatega kuidagi väljavalitumaks või erilisemaks. Oh kui segi on ajanud njueidz inimeste pead.
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Eesti Mütoloogia xawa 34 21,287 12-07-2022, 07:57
Viimane postitus: Mannu
  Odin ja Eesti Salomon Vesipruul 20 9,736 15-12-2019, 13:19
Viimane postitus: Lokster
  Eesti religioonide tulevik. Valge ordu hundi 22 4,668 31-03-2019, 12:57
Viimane postitus: Müstik
  Jumalameelsed Eesti Riigikaitse ja Julgeoleku struktuurides? Waffa 12 4,693 12-06-2018, 09:22
Viimane postitus: Tunne
  Kohaliku eelkristliku Eesti aladel olnud usundi taastamine VironShaman 337 118,700 30-07-2015, 05:10
Viimane postitus: Tulnukinimene
  Eesti uskumised ja manamised pupu 5 4,571 02-05-2013, 10:49
Viimane postitus: Krt

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
2 külali(st)ne

Expand chat