Postita vastus 

Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Surnumanaja
Autor Sõnum
Pähklike87
Uustulnukas

23-07-2016 18:33
Postitus: #1
Surnumanaja
Tere.
Olen uus ja sooviksin küsida mida täpsemalt kujutab endast surnumanaja?
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Kabala
Uustulnukas

23-07-2016 19:05
Postitus: #2
RE: Surnumanaja
Parem oleks kui Sa sellesse ei süüviks, kuna nende asjadega tegelemine on paljudelt röövinud une ja lõpp on olnud väga kurb.

Surnumanajaks peetakse isikut, kes isikustab surnu, ehk siis annab surnule "pooliku" elu - paneb surnu tegema teatud asju. Sellega hakatakse tegelema üldjuhul alles siis kui asjade liigutamine ja muu säärane on selge.

Siia vist ei peaks lisama, et "ära seda ise järele tee". Tegemist siis musta maagia valdkonda kuuluvaga.

P.S. Surnumanajal ka mitmeid teisi tähendusi. Näiteks tegemist on ka ühe mitte just eriti sageli kohatava vaimolendi nimega jne.
Pähklike87
Uustulnukas

23-07-2016 19:48
Postitus: #3
Kuid millised on teised tähendused?
Mustast maagiast olen kuulnud kuid ei huvitu.
Minaelan
Bännitud

23-07-2016 19:51
Postitus: #4
Pole olemas musta maagiat...vaid teatud tüübid kasutavad neile antud Universumi andeid omakasupüüdlikult.

Oma hinge kuulates ei saa sa teha muud, kui ainult täiuslikke valikuid.

Õpi selgeks reeglid, siis tead, kuidas neid korralikult eirata.
Dalai-laama
Pähklike87
Uustulnukas

24-07-2016 11:29
Postitus: #5
Kuulsin sõna surnumanaja ja üritasin tähendust leida. Ma soovin teada saada, mida see endast täpsemalt kujutab. Millised on teised tähendused? Pole mul soovi ega aega, et tegeleda maagiaga.
Eithea
Veteran

24-07-2016 12:17
Postitus: #6
Vahst mõnest murdesõnastikust midagi ka leiab sest mo meelest on surnumanaja üsna vana sõna, kuid neid sõnu on teisigi... Laugh Kuu paistab, kooljas sõidab ja see olevat nüüd muinasjutt (Kogumikust "Eesti muinasjutud") Laugh, lapsena oli ikka päris õudukas...

Zhao Cong - 牧 Shapherd
Byron Metcalf - Heart Warriors
Müstik
Shambalas

24-07-2016 12:33
Postitus: #7
(24-07-2016 11:29 )Pähklike87 Kirjutas:  Kuulsin sõna surnumanaja ja üritasin tähendust leida. Ma soovin teada saada, mida see endast täpsemalt kujutab. Millised on teised tähendused? Pole mul soovi ega aega, et tegeleda maagiaga.

manaja sünonüüm on ka nõiduma
http://www.eki.ee/dict/ems/index.cgi?Q=manama
(selle postituse viimane muutmine: 24-07-2016 13:36 Müstik.)
Mannu Eemal
uxake

27-07-2016 08:57
Postitus: #8
Valdav tähendus manamisel on tõesti midagi needmise ja nõidumise vahepealset, samas aga mul omal on kõrvus väljend "silme ette manama" ehk siis midagi kujustamise taolist.
Ja niipalju kui olen kuulnud kedagist surnumanamisega tegelevat, on olnud tegu surnute väljakutsumisega, mille eesmärk on neid saada oma elavate sugulastega mingis küsimuses lühiajaliselt suhtlema. Ilukirjanduslikus võtmes kasutas seda teemat Indrek Hargla oma Süvahavvas. Seda sõna surnumanaja ta siiski ei kasutanud.

Brain expedition.
kalldunn
Vana kala

27-07-2016 15:18
Postitus: #9
Nagu tavaliselt, olen ma teistsugusel arvamisel.
Surnumanaja peaks olema inimene kes hoiab oma tegevusega, elavatest inimestest eemale siia ilma jäänud surnuid.
Lennard Meri – oma raamatus Hõbevalge kirjutab sellest.
https://www.rahvaraamat.ee/p/hõbevalge/2...9949159239

Kaks korda – on juba aegade algusest – nagu rist, igavesti, igalühel kaasas!
positiivne
.

29-07-2016 11:20
Postitus: #10
Surnumanajad tekkisid seejärel kui surnuid hakati kartma.
Mannu Eemal
uxake

30-07-2016 07:52
Postitus: #11
Bremeni Adam kirjutab:
Tsitaat: "Kuramaal on kõik majad täis ennustajaid (divinis), ettekuulutajaid (auguribus) ja surnutemanajaid (nigromanticis) [---]."
Kirjeldab seisu kuskil aasta 1000 plussiga paiku.
Nekromant (nigromantic) võib ju tegeleda ka kinnijäänute eemalehoidmisega elavatest (ta peab seda kindlasti oskama, eks ju?), tegevuse põhirõhk on aga siiski mujal. Ka poleks Bremeni Adam seda paganlikkuse kirjelduses ehk välja toonudki, on surnute eemalehoidmine elavatest ju kristlastele meelepärane tegevus, niiet ma siiski kaldun arvama, et surnumanaja esmane ülesanne oli surnutega kontakteeruda.

Pronksiajal (mis oli küll Bremeni Adama ajaks Eestimaal juba möödas, kuid mitmedki kombed veel olid säilinud) olid surnud inimesed elavate kogukonna osa. See on nüüd juba suht teadusessegi jõudnud arusaam.

Ühe viimastest Elava Teaduse või selle teise Eestis ilmuva populaarteadusliku ajakirja numbri põhjal:
Sellele viitavad pronksiaja Euroopast leitud inimsäilmed, mis näitavad jälgi, et surnukehasid on püütud igal viisil säilitada (soolamine, suitsutamine, kuivatamine) ja neid on eksponeeritud (hoitud sarnaselt indiaani kõrgkultuuridega nõupidamisruumides), maha maetud alles siis, kui enam näidata ei kõlvanud või ekk ...

ja nüüd juba mu oma edasiarendus: või pigem Julian Jaynesi hüpotees - kui enam surnukeha ei rääkinud, ka mitte surnumanaja kaasabil. Ka meie esivanemate kivikalmeteaegne surnuluude kasutamine võis olla tõenäoliselt sarnase eesmärgiga. Kui ei õnnestunud surnut säilitada, siis kõlbasid ka luud. Ma ise eelistaksin iga kell puhtaid luid. Mai tea, kuda nad oma muumiatega toime tulid.

Aga loen läbi ka Hõbevalge (häbi tunnistada, see on lugemata, kuigi selle järg on loetud). Ega see Merigi ajaloolane polnud wink nagu minagi.
(selle postituse viimane muutmine: 30-07-2016 09:31 Mannu.)

Brain expedition.
Müstik
Shambalas

30-07-2016 08:26
Postitus: #12
(27-07-2016 08:57 )Marina Kirjutas:  Ja niipalju kui olen kuulnud kedagist surnumanamisega tegelevat, on olnud tegu surnute väljakutsumisega, mille eesmärk on neid saada oma elavate sugulastega mingis küsimuses lühiajaliselt suhtlema.

Ka Vanas Testamendis on märge, et Saul läheb surnute väljakutsuja ehk nekromandi juurde (viimane väljend tuleb kasutusele siiski tunduvalt hiljem) ja laseb Saamueli vaimu surnuteilmast kohale kutsuda, et teda küsitleda.
Surnute väljakutsumine ja muud maagilised tegevused olid vanal ajal igapäevased.
Nii Jeesuse kui maagi Tyana Apolloniuse kohta räägiti, et nad olevat deemoneid välja ajanud, haigusi tervendanud, tulevikku ennustanud ja surnuid üles äratanud.
Mannu Eemal
uxake

30-07-2016 09:33
Postitus: #13
Tsitaat: kui enam surnukeha ei rääkinud, ka mitte surnumanaja kaasabil
siiski ...

vb just siis hakati surnumanajat kasutama. Seni rääkis ilma vahendajata ja enamvähem kõigiga.

Brain expedition.
Postita vastus 

Vali alamfoorum:

Kasutaja(d) vaatamas seda teemat:

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog