Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Isaac Asimov - Nemesis
#1
Teengi otsa lahti Isaac Asimovi teosega Nemesis. Ise lugesin raamatut ingliskeelsena - sai ühelt tuttavalt laenatud. Eestikeelne vaste tollele raamatule peaks olema "Asum", Eesti Raamat, 1985, Ilmunud Mirabilia sarjas.

Igatahes pean raamatut tema teostest üheks parimaks nii sisu kui ka karakterite ja loomingulisuse poolest.

Asi on märkimist väärt juba seetõttu, et tegu on Asimovi esimese 80ndail ilmunud romaaniga, mis ei ole millegi järg. Tõsi, ka viimasega. Romaan jutustab 23 sajandist, lähitulevikust, mil osa inimesi on elama asunud suurtesse kosmosejaamadesse, mida settlementideks kutsutakse. Ning siis avastatakse ühes sellises asunduses, et Päikese lähedal, tükk maad lähemal, kui seniavastatud tähdedest lähim, on veel üks täht. Parameetrite poolest selline, mille ümber võib olla elukskõlbulikke planeete. Nimeks saab Nemesis. Asundus nimega Rotor koos kolonistidega otsustab Päikesesüsteemist lahkuda, Maad ja teisi asundusi oma avastusest informeerimata. Jõutakse kohale, pannakse oma asundus Nemesise ümber tiirleva planeedi kuu ümber tiirlema. See on aga alles loo algus...

Minu meelest on romaani plussideks just usutavad karakterid, mis Asimovi puhul on haruldus, ning kirjeldatava maailma usutav ja põnev kujutamine. Edasisest veel niipalju, et Nemesise avastanud naisastronoomi tütar tahab minna Rotorist välja Kuu pinnale, kus aga olla mõne aja eest mingi veider katk möllanud. Noor tiinerist neiu avastab seal kuu peal uue veidra eluvormi, varsti jõuavad Nemesise kanti ka maalased, kes on tähe iseseisvalt avastanud, samuti hüperruumi läbimise tehnika, mille avastamise käiku Asimov haaravalt kirjeldab. Maalaste ekspeditsiooni juhib tüdruku isa ja naisastronoomi lahutatud mees. Romaanis on palju spionaazhi, poliitikat jpm põnevat. Avastatakse, et Nemesis on punane kääbus, mis liigub Maa poole. Tublid teadlased hakkavad tegutsema, et kokkupõrget ja sellest tulenevat katastroofi vältida. Lõpuks juhivad osavad füüsikud Nemesise Maast mööda. Siinkirjutatu oli aga vaid kübeke sellest mitmeplaanilisest romaanist.

Kümme punkti, kes saab, see lugegu. Kuna romaani hetkel käepärast pole, ei saa katkendeid postitada. Kui uuesti saan, siis teen seda :ink:

PS! Selline võiks olla üks postitus sellesse teemasse
Vasta
#2
loen seda ja selle järgi lugenud küll eestikeelsena. Meelids väga! Üks huvitav raamat mis vajas küll sügavat mõtlemist, et see kirjutada :o.
Vasta
#3
Tsitaat:Esialgne postitaja henzukaz
Teengi otsa lahti Isaac Asimovi teosega Nemesis. Ise lugesin raamatut ingliskeelsena - sai ühelt tuttavalt laenatud. Eestikeelne vaste tollele raamatule peaks olema "Asum", Eesti Raamat, 1985, Ilmunud Mirabilia sarjas.

[/b]

oota mis asja kas siis "asum"on "nemesise " eestikeelne varjant ?kui nii siis selles sa küll eksid.need on kaks erinevat raamatut ju..ja muideks loe seda asumit ka see koosneb 5 erinevast osast ja on küllaltki huvitav.Nemesist olen ka lugend..hmm väga hea lugege kõik.
Vasta
#4
Hmm, raamat nimega "Asum" on mul olemas. Hakkasin seda isegi kunagi lugema, aga tänu kohustusliku kirjanduse vaheletükkimisega jms jäi pooleli korraks ja siis juba lõplikult. "Nemesist" peaks ka lugema...
Aga tänan, et raamatu lahti seletasid, nüüd teab mis juhtub raamatus koguaeg jne... :zzz:
Vasta
#5
Kunagi kaks meest pakkusid välja, et Päike on hoopis kaksiktäht ja tema ümber tiirleb pikliku orbiidiga teine, väiksem täht. Nad panid tähele nimeks Nemesis.
Ok, sellega seostasid dinokate välja suremist. Iga 26 miljoni aasta pärast jõuab täht Kuiperi vöösse, kus ta rikub ja mõjutab paljude asteroidide trajektoori. Need hakkavad suurel kiirusel Päikese poole liikuma ja paljud neist põrkuvad Päikest ümbritsevate planeetidega.
Massilised liikide välja suremised on toimunud enam-vähem iga 26 miljoni aasta järel.
Mingit teist tähte päikese ümber pole märgatud ja eelmine massiline liikide välja suremine toimus umbes 13 miljonit aastat tagasi.

Pakun, et raamatu autor sai oma idee sellest teooriast...keda huvitab.

Päris huvitav raamat võib olla, kahjuks ma ei viitsi neid eriti lugeda ja paljud jäävad pooleli.
Vasta
#6
Olen kunagi ka Asimovit lugenud.
Oli kuulus ulmekirjanik. Mõtlesin, et hakkan uuesti lugema. Peale "Asumi" ei meenu ükski loetud teos. Kas keegi soovitaks, mida peale esipostituses toodud raamatu veel võiks uuesti läbi lugeda?
Foorumis on pidevalt juttu, et loetakse ulmekirjanikke.

Teosed eesti keeles:
"Kadunud robot" (eesti keeles 1965)
"Vaade kõrgelt" (eesti keeles 1970)
"Igaviku lõpp" (eesti keeles 1973)
"Autobiograafia" (1979)
"Seal, kus lõpeb Maa" (eesti keeles 1982)
"Asum" (eesti keeles 1985)
"Asum ja Impeerium" (eesti keeles 1989)
"Huumori lõpp" (eesti keeles 1992)
"Teine Asum" (eesti keeles 1996; "Second Foundation" 1953)
"Millenniumid" (eesti keeles 1999)
"Asumi äär" (eesti keeles 2000)
"Asum ja Maa" (eesti keeles 2001)
"Enne Asumit" (eesti keeles 2004)
"Edasi Asum" (eesti keeles 2006)
"Teraskoopad" (eesti keeles 2008)
"Alasti päike" (eesti keeles 2009)
"Koidu robotid" (eesti keeles 2010)
"Robotid ja impeerium" (eesti keeles 2010)

http://et.wikipedia.org/wiki/Isaac_Asimov
Vasta
#7
(24-09-2014, 13:56 )Müstik Kirjutas: Olen kunagi ka Asimovit lugenud.
Oli kuulus ulmekirjanik. Mõtlesin, et hakkan uuesti lugema. Peale "Asumi" ei meenu ükski loetud teos. Kas keegi soovitaks, mida peale esipostituses toodud raamatu veel võiks uuesti läbi lugeda?
Foorumis on pidevalt juttu, et loetakse ulmekirjanikke.

Teosed eesti keeles:
"Kadunud robot" (eesti keeles 1965)
"Vaade kõrgelt" (eesti keeles 1970)
"Igaviku lõpp" (eesti keeles 1973)
"Autobiograafia" (1979)
"Seal, kus lõpeb Maa" (eesti keeles 1982)
"Asum" (eesti keeles 1985)
"Asum ja Impeerium" (eesti keeles 1989)
"Huumori lõpp" (eesti keeles 1992)
"Teine Asum" (eesti keeles 1996; "Second Foundation" 1953)
"Millenniumid" (eesti keeles 1999)
"Asumi äär" (eesti keeles 2000)
"Asum ja Maa" (eesti keeles 2001)
"Enne Asumit" (eesti keeles 2004)
"Edasi Asum" (eesti keeles 2006)
"Teraskoopad" (eesti keeles 2008)
"Alasti päike" (eesti keeles 2009)
"Koidu robotid" (eesti keeles 2010)
"Robotid ja impeerium" (eesti keeles 2010)

http://et.wikipedia.org/wiki/Isaac_Asimov

Loe Asumi sarja. Olen seda vähemalt 4 korda oma elu jooksul lugenud ja iga kord avastan sealt uusi teadmisi.
"Ameerika ulmekirjanik Isaac Asimov (sünd 1920) jutustab oma romaanis «Asum» elust Galaktikaimpeeriumis ja psühhoajaloolase Hari Seldoni võitlusest, mille eesmärk on Asumi rajamise abil vältida kümneid tuhandeid anarhia-aastaid inimkonna ajaloos."

https://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?13746

"Asum" (eesti keeles 1985)
"Asum ja Impeerium" (eesti keeles 1989)
"Teine Asum" (eesti keeles 1996; "Second Foundation" 1953)
"Asumi äär" (eesti keeles 2000)
"Asum ja Maa" (eesti keeles 2001)
"Enne Asumit" (eesti keeles 2004)
"Edasi Asum" (eesti keeles 2006)

Seal näitab erinevaid teid, kuhu inimkond võib välja jõuda, sh ka Gaia-planeeti. Ja sündmused on põnevad, haaravad ning ootamatud.
Need roboti-teemalised raamatud on ka tegelikult kõik selle inimkonna arengulooga seotud, aga neid võib vabalt ka hiljem lugeda.
Käisin täna oma kodu lähedases Õismäe raamatukogus ja seal olid need raamatud kenasti rivis. Millegipärast mul alati pilk peatub neil, kui endale uusi raamatuid otsin Smile.
Vasta
#8
Leidsin Asimovi juudi kirjanike loetelust ja mõtlesin, et teen kindlaks kas ta on midagi oma ulmekates tuleviku kohta õigesti ette ennustanud.
Selgus aga, et seda on juba uuritud ja selle kohta ka kirjutatud.

Nimelt avaldas Asimov 50 aastat tagasi New York Timesis kirjutise, milline näeb maailm välja aastal 2014.

Asimov kirjutas, et erilised elektroonilised seadmed on osaks igapäevaelust ning kasutusel on tahvelteleviisorid. Ta arvas samuti, et telefonides saab kirju lugeda. Siiski mitte kõike ei suutnud ta õigesti ennustada.

Elektrijuhtmeid ei ole enam vaja - «2014. aastal ei ole elektriseadmetel enam juhtmeid. Siis on pikka sega vastu pidavad akud, mis töötavad raadioisotoopidel. Neid saadakse elektrijaamadest kõrvaltootena. Tuumajaamad aga katavad rohkem kui poole inimkonna elektrivajadusest».

«Kui akud on kasutatud lõpuni, siis valmistaja saab need kerge vaevaga hävitada».

«Palju kasutatakse päikeseenergiat».

Telefonisõnumitel on heli ja pilt - «Kui kellelegi helistada, siis saab näha kaasvestleja pilti ja häält. Telefonis saab edastada sõnumeid, lugeda dokumente, vaadata fotosid ja lugeda raamatuid».

«Telefonid on ühenduses kosmosed olevate satelliitidega. Ükskõik millisest kohast maailmas saab helistada otse teise kohta».

Kaustusel on tahvelteleviisorid - «Tavaliste seniste suurte televiisorite asemel on tahvelteleviisorid. Samuti on selliseid seadmeid, millega saab näha kolmemõõtmelist pilti».

Inimkond plaanib minna Marsile - «2014. aastal saadetakse Marsile vaid mehitamata alused. Mehitatud aluse saatmiseks tehakse ettevalmistusi».

«Tulevikus on lendautod, kuid osa neist liiguvad teede kohal, vajadusel saab kohe maanduda».

Inimkonnas võib hakata levima igavus - «Inimestel võib tekkida liiga mugavast elust igavus ja see levib kogu maailmas. Selle tagajärjel tekib suur hulk psüühilisi, emotsionaalseid ja sotsioloogilisi probleeme. Julgen väita, et 2014. aastal mängivad ühiskonnaelus suurt rolli psühholoogid ja psühhiaatrid».

http://elu24.postimees.ee/2648070/isaac-...ntes-paika

Aga tänud, eks ma võtan ja loen siis seda Asumi sarja. Smile

Vasta
#9
Eestikeelset "Teine asum" ei ole mitte kuskilt saada, vähemalt mina pole leidnud. Pidin tellima ja lugema väljamaa keeles
Vasta
#10
Soovitan soojalt raamatut "Igaviku lõpp" - see ka eesti keeles Mirabilia sarja raamatute hulgas olemas. Selline väga huvitav lähenemine ajarändude moraalsele küljele.
Vasta
#11
(24-09-2014, 14:54 )Marconato Kirjutas: Eestikeelset "Teine asum" ei ole mitte kuskilt saada, vähemalt mina pole leidnud. Pidin tellima ja lugema väljamaa keeles

https://www.ester.ee/search~S1*est?/Xtei...e+asum&1,1,
Vasta
#12
(26-09-2014, 19:58 )vello Kirjutas:
(24-09-2014, 14:54 )Marconato Kirjutas: Eestikeelset "Teine asum" ei ole mitte kuskilt saada, vähemalt mina pole leidnud. Pidin tellima ja lugema väljamaa keeles

https://www.ester.ee/search~S1*est?/Xtei...e+asum&1,1,

Ma olen seda kunagi lugenud ka Eesti keeles, aga mulle meeldib raamatut iskilikult omada, mitte laenutada

Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Isaac Asimov Nielander 44 23,377 26-11-2021, 10:52
Viimane postitus: MollyRios

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat