Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Matmine
#1
Kui nüüd niisama kuskil mülkas mädanemine välja jätta siis on minu meelest kolm enam levinud matusetüüpi a) maha matmine, b) põletamine või c) hauakamber. Mind huvitab just hinge edasine ränne peale surma, et millise korral saaks see enim rahu? Selles mõttes, et kui ma nüüd oma peas teen väikest viisi statistikat siis tundub kuidagi enamik ringi "töllerdavaist" vaimudest olevat aastast 1000+. ehk ajast, mil matmine järjest rohkem populaarsust kogus.
Vasta
#2
Ei tahaks uskuda, et neil kolmel variandil otsene mõju on. Pigem on ikka mingi konkreetne põhjus miks ta siia kolama jääb. Ma arvan.
Vasta
#3
Muide, kas põletusmatus on Eestis keelatud? No tuleriidal laiba tuhastamine looduses.
Vasta
#4
(06-12-2012, 23:44 )Pesukäru Kirjutas: Ei tahaks uskuda, et neil kolmel variandil otsene mõju on. Pigem on ikka mingi konkreetne põhjus miks ta siia kolama jääb. Ma arvan.

Just aga olen enam kui kindel, et neid konkreetseid põhjuseid oli ka põletusmatuste ja kivikalmete ajal. Samas tundub enamus kummitusi olevat surnud alates keskajast.. Kas siis see "vaja veel ära teha" missioon aegub?

(07-12-2012, 02:41 )põlduba Kirjutas: Muide, kas põletusmatus on Eestis keelatud? No tuleriidal laiba tuhastamine looduses.

On küll.
Vasta
#5
(07-12-2012, 08:49 )BleedingOutMyEyes Kirjutas: Samas tundub enamus kummitusi olevat surnud alates keskajast.. Kas siis see "vaja veel ära teha" missioon aegub?
Praegu tundub mulle küll, et aegub. Lihtsalt lõpuks hajub laiali, või leidub aastatuhandete jooksul keegi, kes ta ära saadab.

Matmiskombed olid kivikalmete ajal (ja mitmel pool maailma praegugi) õite eriskummalised. Korduv matmine - maeti mitmel eri viisil lihast vabastatud luid hulk aega pärast surma.

Vasta
#6
Tegelikult jaguneb inimene surres kolmeks, vaim, mis lahkub kehast surma momendil ja läheb ümbersündi, hing mis on seotud inimese maise vormiga ja läheb hauda ning on hauast kättesaadav niikaua kui oskad nime kaudu kutsuda, kuid selleks, et seda esivanemate minevikujõudu kasutada pead oma elujõuga neid toitma, iga hinge kaudu saab minna tagasi kuni nende põlvkondade alguseni mis kohalikus maakonnas sündinud ja elanud. Kolmas osa on mitteorgaanilised abilised kes on antud inimesega seotud, need lähevad elavatele üle nn andidena olgu siis mingi ameti või maagia või oskuse teadmistena. Kummitused võivad olla seotud nii hingega kui andidega, enamus siiski annid ehk mitteorgaanilised. Nii väidavad vähemalt mitteorgaanilised.
Vasta
#7
(07-12-2012, 12:07 )VironShaman Kirjutas: Tegelikult jaguneb inimene surres kolmeks, vaim, mis lahkub kehast surma momendil ja läheb ümbersündi, hing mis on seotud inimese maise vormiga ja läheb hauda ning on hauast kättesaadav niikaua kui oskad nime kaudu kutsuda, kuid selleks, et seda esivanemate minevikujõudu kasutada pead oma elujõuga neid toitma, iga hinge kaudu saab minna tagasi kuni nende põlvkondade alguseni mis kohalikus maakonnas sündinud ja elanud. Kolmas osa on mitteorgaanilised abilised kes on antud inimesega seotud, need lähevad elavatele üle nn andidena olgu siis mingi ameti või maagia või oskuse teadmistena. Kummitused võivad olla seotud nii hingega kui andidega, enamus siiski annid ehk mitteorgaanilised. Nii väidavad vähemalt mitteorgaanilised.

Olgu aga kas arvesse läheb ka riidal põletamine? Et kui tuhk igasse ilmakaarde laiali lendab, kas siis 'hauana' läheb arvesse lõkkeplats?
Vasta
#8
Vähemalt siit loen(artikkel 2009 aastast),et otseselt küll pole põletusmatus keelatud,kuna lihtsalt seadust pole,mis seda reguleeriks.
http://www.saartehaal.ee/2009/02/21/muhu...uste-tava/
Üks huvitav artikkel,mis lõpupoole räägib ka matmistavadest läbi aegade.
http://www.loodusajakiri.ee/horisont/art...3_624.html
Vasta
#9
(07-12-2012, 12:07 )VironShaman Kirjutas: Tegelikult jaguneb inimene surres kolmeks, vaim, mis lahkub kehast surma momendil ja läheb ümbersündi, hing mis on seotud inimese maise vormiga ja läheb hauda ning on hauast kättesaadav niikaua kui oskad nime kaudu kutsuda, kuid selleks, et seda esivanemate minevikujõudu kasutada pead oma elujõuga neid toitma, iga hinge kaudu saab minna tagasi kuni nende põlvkondade alguseni mis kohalikus maakonnas sündinud ja elanud. Kolmas osa on mitteorgaanilised abilised kes on antud inimesega seotud, need lähevad elavatele üle nn andidena olgu siis mingi ameti või maagia või oskuse teadmistena. Kummitused võivad olla seotud nii hingega kui andidega, enamus siiski annid ehk mitteorgaanilised. Nii väidavad vähemalt mitteorgaanilised.

Seega läheb hing prügikasti, nii ma saan siit aru ja milleks neid hingeosi siis veel taga ajada, prügi ei pea arenema, seega areneb vaim, kas viimasel just areng on eesmärgiks (?) vahest tegeleb hoopis millegi muuga siin.
Vasta
#10
Siin peaks nüüd asi põletusmatuse puhul keeruliseks minema, tegelikult kondid ei purune ja need jahvatatakse enne urni panekut peeneks, oma kogemus on selline, et sugulane kolis peale põletusmatust oma majja tagasi ja elab ikka nagu oleks elus, seni pole maja maha müüdud, mis siis saab kui maja maha müüakse ei tea. Näis, urn maeti maha oma vanemate juurde, kas on tuhal nii palju seost, et sinna tõmbaks. Igatahes matja tseremoonia ajal enne põletusahju saatmist ära saata ei suutnud.
Muide kõigile teadmiseks, et eesti kõik surnuaiad on kirikute eestkoste all ja haudu käiakse igal võimalikul juhul õnnistamas ehk teist pidi hingi haudadesse needmas patareideks usuvennikestele ja kirikule olenemata sellest kas matmine oli ilmalik või kiriklik, kirikliku rituaali teeb papp kõigile surnuaiapühal.
Mis vaimu puutub siis tema ongi igivana teadmistega vang kellele tehakse iga kord lobotoomiat ja suunatakse üha uutesse ümbersündidesse. Vaimu kasvatatakse hullumajas lobotoomiaga ümber hullukeseks kellest ilmselt saab lõpuks söök teistele vaimudel kiskjatele. Vaata surmarituaali innuak sinu sees.
Vasta
#11
(07-12-2012, 14:02 )VironShaman Kirjutas: Mis vaimu puutub siis tema ongi igivana teadmistega vang kellele tehakse iga kord lobotoomiat ja suunatakse üha uutesse ümbersündidesse. Vaimu kasvatatakse hullumajas lobotoomiaga ümber hullukeseks kellest ilmselt saab lõpuks söök teistele vaimudel kiskjatele. Vaata surmarituaali innuak sinu sees.
Hm(!), seega on suund teoreetiliselt isegi õige, ( väikese "mina" nihutamine suurde "minasse", siis oleks ka hingeosade kokku korjamine loogiline.), aga mina ka ei tea, para värk. wink

Vasta
#12
(07-12-2012, 12:07 )VironShaman Kirjutas: ... hing mis on seotud inimese maise vormiga ja läheb hauda ning on hauast kättesaadav niikaua kui oskad nime kaudu kutsuda, kuid selleks, et seda esivanemate minevikujõudu kasutada pead oma elujõuga neid toitma, iga hinge kaudu saab minna tagasi kuni nende põlvkondade alguseni mis kohalikus maakonnas sündinud ja elanud.
Sedand küll, aga paljudele nähtavalt kummitama hakkamiseks on sel teisel ja kolmandal osal lisaks veel mingit "tegurit" vaja, kas siis seda tegemata jäänud asja elus, surma traagikat, või seda et keegi kutsus välja vms. Kas selline "tegur" ei või siiski lõpuks aeguda kui talle elavate poolt hoogu juurde ei anta? See, et surnud ükskõik kui kaugest ajast oskajale "väljavõetavad" on, olen valmis tunnistama.
Vasta
#13
Tegelikult on enamik kummitusi kahte liiki, osa surnud inimesi säilitavad oma sümbioosi mitteorgaanilise seltskonnaga ja jäävadki siia muutudes hirmudest toituvateks vampiirideks ja teine osa on mitteorgaanilised abilised keda ei antud üle oma sugulastele. Kolmas osa on veel, kolistajavaimud kes pole seotud inimestega kuid toituvad samuti hirmudest, nemad on põhilised kes oskavad ohvrile materialiseeruda ja kasvõi surnuks ehmatada mis on tõeline pidusöök kolistajavaimule. Kõige koledam pool on vanad lahinguväljad ja sealt tulevad tapetute hinged kes ongi jäänud matmata sinna mulla sisse, seal on tõeline vihkamine, ei kujuta ette elu näiteks sinimägedes see on jube võigas. Aga ega seda surmamüsteeriumi eriti seletada ka ei taha parem kui keegi selliste asjadega ei mängi, see võib isegi eluohtlik olla.
Surnud püüavad alati elavatele oma mingeid tegemata asju ja klaarimata suhteid selgeks teha kui keegi ainult neid näeks ja kuulaks. Seega pole elavad süüdi kui neid tülitatakse kasvõi haudadele söögi joogi viimise meeldetuletuseks.
Vasta
#14
Seega pole vahet, kuidas laibast vabanetakse.. hing toimib ikka sama moodi olenemata, kas ta keha põletati, maeti või pandi kivihunnikusse?
Vasta
#15
(08-12-2012, 00:46 )BleedingOutMyEyes Kirjutas: Seega pole vahet, kuidas laibast vabanetakse.. hing toimib ikka sama moodi olenemata, kas ta keha põletati, maeti või pandi kivihunnikusse?
Julgen pakkuda, et vahet pole välisel vormil, aga vahe tuleb sisse "sisulise" külje pealt, mida rituaali käigus hingega ikkagi tehakse või teha õnnestub või ei õnnestu.
Kas nii ???

Vasta
#16
Minul ka tekkisid mõned küsimused.Mis ikkagi juhtub hingega kui tema tuhk ei maeta surnuaeda,vaid näiteks kodu lähedale puu alla või lastakse merelainetesse?Kas selle hinge teekond on siis teine?Mis muutub veel peale selle,et surnuaiapühadel jääb hing rituaalidest torkimata?
Vasta
#17
Kõik oleneb isiklikust jõust...
Vasta
#18
Pole vahet, misoodi matustatakse, keha on füüsiline ja pärast surma füüsilised kriteeriumid enam ei loe. Küsimus tekib kristluse usundis ülestõusmisega - millise kehaga nad siis üles tõusevad. Aga kristlik dogmaatika seletab seda, et antakse uus keha. See hauast ülestõusmine religioosses kunstis on allegooria ja ei maksa tõsiselt võtta pilt-pildilt, et surnud kraabivad endid haudadest välja....
Vasta
#19
(12-12-2012, 19:38 )Wilholmensis Kirjutas: Pole vahet, misoodi matustatakse, keha on füüsiline ja pärast surma füüsilised kriteeriumid enam ei loe. Küsimus tekib kristluse usundis ülestõusmisega - millise kehaga nad siis üles tõusevad. Aga kristlik dogmaatika seletab seda, et antakse uus keha. See hauast ülestõusmine religioosses kunstis on allegooria ja ei maksa tõsiselt võtta pilt-pildilt, et surnud kraabivad endid haudadest välja....

Esimene pool jutust on õige. Tuhk oleks vaja õhku lennutada ja hüvasti jätta. Vaim elab ju edasi. Mitte käija kontide kohal nutmas.
Ja raisata maad haudadele. Tuhastamine tundub minu meelest kõige õigem. Kes soovib võib ju urni kuhugi seina ka panna ja nimeplaadi peale. Olen seda näinud välismaal surnuaedades. Ma ei tea kas eestis saab nii teha?
Minu teada kristlus ei luba siiski uut keha.
Vasta
#20
Uues Testamendis ja Apostlite Kirjades peaks leiduma teavet milline on keha ülestõusmise saabudes.
Vasta
#21
Selle pika eelneva jutu peale - kas vett huvitab mis kujuga on ümber?
Vasta
#22
See on ju lihtne - juutidele ja nende vasallidele lubatakse peale ülestõusmist uskmatute kehad.
Vasta
#23
Vaid poodutega pidi olema jama, olenemata, mismoodi pärast maetakse. Piiblis öeldud: poodu on neetud!
Vasta
#24
No küll on hirmus, eks. Elu aeg oled jumalakartlik mees või naine ja siis äkki puuakse üles. Oh, pagan...
Vasta
#25
(07-12-2012, 08:49 )BleedingOutMyEyes Kirjutas:
(06-12-2012, 23:44 )Pesukäru Kirjutas: Ei tahaks uskuda, et neil kolmel variandil otsene mõju on. Pigem on ikka mingi konkreetne põhjus miks ta siia kolama jääb. Ma arvan.

Just aga olen enam kui kindel, et neid konkreetseid põhjuseid oli ka põletusmatuste ja kivikalmete ajal. Samas tundub enamus kummitusi olevat surnud alates keskajast.. Kas siis see "vaja veel ära teha" missioon aegub?

Celtic, ehk oskad täpsemalt vastata?
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat