Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maailma vanimad kirjamärgid ja kirjakeeled
#1
Iidsetest kirjamärkidest on siin seal teemades varemgi juttu olnud, aga peamiselt teiste teemade sees.
Teame, et nii sümboleid kui kirjamärke näeb juba iidsetel kaljujoonistel.
Samuti teame, et vanim keel oli senzari sümbolkeel. Seda teame nendelt, kes muistse aja esoteerilisi tarkusi uurinud.
Senzari keelt oskasid nii tolteekide (muistsed indiaanikultuurid) esiisad kui kadunud Atlantise elanikud, kes omakorda pärisid selle Kolmanda Juur-Rassi elutarkadelt Manushidelt, need aga omandasid selle otse Teise ja Esimese Juur-Rassi Deva-delt (Devadeks kutsutakse astraalplaani "säravaid"). Iidseid raamatud ja väljavõtteid iidsetest raamatutest on esoteerikute uurimuste järgi kirja pandud nii hiina, tiibeti kui senzari keeles.
Ka Dzyani Raamat märgiti algselt üles iidses müstilises ja salajases preestrite keeles (senzari sümbolkeeles).
Pikemalt Dzyani raamatust ja senzari keelest teemas Muistne maagia ja smaragdtahvlid postitus 54.
Senzari keeles olid kasutusel mõistekirja märgid (ideogrammid), mis ei tähista häälikuid ega silpe, vaid mõisteid või sõnasid ja selles kirjas säilisid meieni iidsed teadmised.
http://www.makara.us/05ref/02comps/Senzar.htm

Lisaks veel on selgunud, et kõige varasemad hiina kirja näited on hiina oraakliluudel. Pikim ennustusluukirje on ligi 200 hieroglüüfi.
Need pandi kirja Shangi dünastia ajal. Shangi dünastia valitses Hiinas 16. sajandist eKr kuni umbes 11. sajandini eKr.
Hiinast on aga leitud veelgi varasemaid kirjamärke ja samuti endeluudelt või ennustusluudelt ehk kilpkonnnakilpide tükkidelt. Mõned kirjauurijad peavad neid 8600 aasta vanuseks primitiivseteks piktogrammideks.
Teised uurijad leiavad, et suurt vahet neil kirjamärkidel, mis endeluudelt leitud, ei ole. Ehkki vahe on 5000 aastat, on sarnasus olemas.

Veel meenutuseks.
Teame, et ka iga hieroglüüf Hiinas tähendas muistsel ajal tervet sõna.
Ka egiptuse piltkirjas tähendas kirjamärk kindlat sõna, babüloonia kiilkirjamärk aga tähendab silpi, mõistet.
Tänane hiina kiri on silbiline hieroglüüfkiri, mis on arenenud piltkirjast.
Dok, kus juttu ka hiin akirja ajaloost:
http://www.e-ope.ee/_download/euni_repos...ekstid.pdf

Koolis on meile õpetatud, et vanimad kirjamärgid on pärit Sumerist.
Et meie kultuurhäll asus Mesopotaamias. Seniste õpikuteadmiste järgi arenesid varased kultuurid Euphrati ja Tigrise vahelisel maal. See on aga nüüdseks vastuolus uuemate varase ajaloo alaste teadmistega. Uute arheoloogiliste avastustega.

Ka ei ole siiani täpselt kindlaks tehtud, kust sai sumeri kultuur alguse?
Sumeri kultuuri teemasse kirjutasin kunagi:
"Nimelt Poola orientalist, Varssavi ülikooli dotsent Jan Braun esitas hüpoteesi, et muistset Mesopotaamiat asustanud sumerid, kelle kultuur jõudis õitsengu tippu umbes 6500 aastat tagasi, pärinesid Lääne-Tiibetist, Pamiirist ja Kašmirist. Brauni arvates on sumeri keelel palju ühist tiibeti ja birma keelerühmaga. Palju aastaid kestnud uurimistöö alusel koostas teadlane sumeri ja tiibeti keelte võrdlussõnastiku.
Nii põhisõnavaras kui ka nende keelte grammatilises struktuuris leidub rohkesti sarnast. Tiibeti rahvalauludevorm meenutab sumeri oma, palju paralleele saab tõmmata ka mütoloogias. Kõike avastatut kokku võttes leiti, et sumeri keel lahknes tiibeti ja birma keelerühmast umbes 6000 kuni 5500 aastat tagasi."

Teema mõte siis selles, et uurida üheskoos sõbralikult välja, millised on maailma vanimad kirjamärgid ja kirjakeeled.
Ruunimärkide kohta on eraldi teemasid, aga meenutan veel, et ka kõige vanem säilinud ruunikirjas tekst on pärit just Sumerist a. 5000 eKr.
Ruunid on tuhandeid aastaid vanad põhjalarassi maagilised(paganlikud) märgid, mis olid valitsevad ammu enne, kui latiinide esivanemad lõid oma tähestiku. Samas on neid leitud ka Seeba kuningriigi varemetelt.
Ja vanimaid ruunikirjas tekste on säilinud ka Kelti preestritelt ehk druiididelt.

Kirjamärgid nagu me teame arenesid välja piktogrammidest. Piktogrammide kasutamisest arenes välja kiri, sest kirja arenemise ajal olid kõik kirjamärgid suurel määral piktogrammilaadsed. Kirjamärke (piktogramme) võib leida maailma kõigilt mandritelt.
http://et.wikipedia.org/wiki/Piktogramm

Esimesi piktogramme kasutati kirja eesmärgil umbes 5000 eKr.

Küsimus siis: millised on kõige huvitavamad ja vanimad leiud?
Kas 12 000 aasta vanusest Türgist välja kaevatud Göbekli-Tepe templikompleksist leiti piktogramme? Või milline on maailma kõige vanem kirjakeele näidis?
http://www.gobeklitepe.info/
Vasta
#2
(02-05-2012, 14:26 )Müstik Kirjutas: Lisaks veel on selgunud, et kõige varasemad hiina kirja näited on hiina oraakliluudel. Pikim ennustusluukirje on ligi 200 hieroglüüfi.
Need pandi kirja Shangi dünastia ajal. Shangi dünastia valitses Hiinas 16. sajandist eKr kuni umbes 11. sajandini eKr.
Hiinast on aga leitud veelgi varasemaid kirjamärke ja samuti endeluudelt või ennustusluudelt ehk kilpkonnnakilpide tükkidelt. Mõned kirjauurijad peavad neid 8600 aasta vanuseks primitiivseteks piktogrammideks.
Teised uurijad leiavad, et suurt vahet neil kirjamärkidel, mis endeluudelt leitud, ei ole. Ehkki vahe on 5000 aastat, on sarnasus olemas.
Artikkel 8600a tagasi kilpkonna kilpidelt leitud piktogrammide kohta - 'Earliest writing' found in China. Tsitaadid artiklist - "Ent Professor David Keightley California Ülikoolist soovitas olla ettevaatlik nende sümbolite sidumisel palju hilisema Shangi kirjaga. "Nende vahel on umbes 5000 aastane vahe. Tundub hämmastav, et nad võivad olla omavahel seotud" ütles ta.
...
"Professor Keightley lisas: See on mõistatus ja anomaalia; need sümbolid on tähelepanuväärselt varased. Me ei saa kutsuda neid niikaua kirjaks kuni meil pole rohkem tõendeid selle kohta."
Vasta
#3
Üks professor soovitas jah olla nende sümbolite sidumisel Shangi kirjaga ettevaatlik.
Ja ega ma seogi.
Ma lihtsalt imestan, et niisugune iidne leid tehti, nimelt 8600 aasta vanune.
Aga äkki saaks nendest 8600 aasta vanustest piktogrammidest nüüd mööda ja saaks arutlema hakata nende asjade üle, mis teistes teemades pole seni õnnestunud?
Kas tead näiteks mõnda sellest hiina piktogrammist vanemat piktogrammi? Või mis sa arvad, kas sumeri keel lahknes tiibeti ja birma keelerühmast umbes 6000 kuni 5500 aastat tagasi?
Või oskad tuua maailma kõige vanema kirjakeele näidise?
Vasta
#4
Koopainimestel oli kirjakeel juba 35 ooo.aastat tagasi.
Väga pikk ja põhjalik lugu märkidest ja kirjadest.
http://forte.delfi.ee/news/teadus/avastu...d=44974527
Vasta
#5
Väga hea leid, Trax! Smile Tänud!

Seal jah kirjutatakse, et neid kirjamärke kasutati juba 35 000 aastat tagasi.
Ja et see on tähelepanuväärne, kuna esimesi tõelisi kirjakeeli peetakse vaid 5000-6000 aastat vanaks.
Püstitatakse küsimus, kas neil lihtsatel kritseldustel on tõesti mingi tähendus?
Kanada antropoloog Genevieve von Petzingeri arvates on.

Ta keskendus esialgu Prantsusmaa koobastest leitud kirjamärkidele ja uuris seetõttu süstemaatiliselt läbi kõigi 146 koopa kirjeldused ja kogus märgid andmebaasi, mis lõpuks sisaldas umbes 5000 geomeetrilist märki.
Ta tegi kindlaks, et märgid korduvad perioodil 35 000 kuni 15 000 aastat tagasi.

”Nad on märke täpselt ühtemoodi teinud. See ei ole veel kirjasüsteem, aga viis, kuidas nad märke kasutavad, näitab, et neil on kindel arusaam nende tähendusest,” ütleb von Petzinger.

Ta on avastanud, et kui Prantsusmaal esinevad märgid alati koos loomapiltidega, siis Põhja-Hispaanias leidub seitse koobast, kus on ainult märgid ja ei ühtki loomajoonistust.

See paneb mind taas mõtlema, et kas 12 000 aasta vanusest Türgist välja kaevatud Göbekli-Tepe templikompleksist leiti ka piktogramme? Loomapildid seal on, aga ehk on piktogramme ka?

Samuti on märkimisväärne, et koopamaalingud kaovad järsku 10 000 aastat tagasi, samas kui geomeetrilised märgid esinevad jätkuvalt väikestel kaasaskantavatel objektidel.

Koopaseinte märke on seni peetud primitiivseteks, loen ma tekstist välja, mis alles hiljem kujunesid keerukateks edasiarenenud kujutisteks.

Nüüdne analüüs kõigutab aga seda oletust, kuna kolm neljandikku märkidest leidub vanimates, üle 30 000 aasta vanustes koobastes ja keerukus on neis olemas algusest peale.

Eespool kirjutasin, et kirjamärke (piktogramme) võib leida maailma kõigilt mandritelt.
http://et.wikipedia.org/wiki/Piktogramm

See artikkel lisab kinnitust.
Nimelt Genevieve von Petzingeri on koostanud lühiülevaate kõigi mandrite geomeetrilistest märkidest ning see näitab, et paljusid neist 26-st märgist võib leida kõigil mandritel.
See on üsna tähelepanuväärne, kuna tookord puudus mandrite vahel kontakt. Lisatakse ka, et "Paljud faktid osutavad niisiis sellele, et nii loominguline intelligentsus, koopamaalingud kui märgid pärinevad Aafrikast 75 000 aasta tagusest ajast."

Püstitatakse ka oletus, et koopamärgid on teatud universaalsed sümbolid, mida on ajaloo jooksul paljudes kohtades esinenud.

Selles valguses tuleb kohe meelde see eespool kirjeldatud senzari sümbolkeel, millest on rääkinud teosoofid ja teised esoteerikud.

On aga veel palju vastamata küsimusi ja von Petzinger on kõigest avanud ukse geomeetriliste märkide uueks mõistmiseks.
Ühesõnaga - arutleda on teemas veel paljugi üle.
Endiselt püsib küsimus, et millised on kõige huvitavamad ja vanimad kirjamärkide leiud?
Ja seda kõigil mandritel.
Kui vana on näiteks muitsete indiaanlaste hieroglüüfkiri? Või austraalia aborigeenide kirjamärgid?





Vasta
#6
Nüüd saab vastuse küsimusele, millised on kõige huvitavad vanad kirjamärkide leiud teemast Krüptograafia, kus leiud piltidel esitatud, alates postitus 36:

http://www.para-web.org/showthread.php?t...#pid160428

Kui keegi oskab leida nende seast üles ka kõige vanimad näited, siis need näited siia teemasse oodatud.
Vasta
#7
(24-08-2012, 13:30 )Müstik Kirjutas: Nüüd saab vastuse küsimusele, millised on kõige huvitavad vanad kirjamärkide leiud teemast Krüptograafia, kus leiud piltidel esitatud, alates postitus 36:

http://www.para-web.org/showthread.php?t...#pid160428

Kui keegi oskab leida nende seast üles ka kõige vanimad näited, siis need näited siia teemasse oodatud.

Ma paigutasin need kirja näidised krüptograafia teemas kronoloogilisse järjekorda. Krüptograafia teemas on need iidsed kirjaviisid mida tänapäeval tõlkida ei suudeta.
[Pilt: 100px-Jiahu_writing.svg.png]

Vanim kirjaviis seal Jiahu sümbolid(16 eelajaloolist märki leitud objektil) mis pärit Hiinast Jiahust. Nende vanuseks dateeritud 6600 a e.m.a. Väljakaevamised toimusid 1999 aastal. Neid seostatakse tükk maad hilisema kirjaviisiga - oracle bone script(oraakli luu skript). 2003 aastal tõlgendasid arheoloogid leidud märke kui mitte teksti vaid kui teksti alget. Oraakli luu skript pärineb ajast 1600-1046 e.m.a.

http://en.wikipedia.org/wiki/Jiahu_symbols

oracle bone script:

[Pilt: 244px-Jiaguwen.jpg]

http://en.wikipedia.org/wiki/Oracle_bone_script
Vasta
#8
Tänud. Väga huvitav teave. Isegi tõin oraakliluude teemas selle sinu poolt antud viimase lingi välja.

http://www.para-web.org/showthread.php?t...raakliluud

Seni ei teadnud Jiahu sümbolitest midagi ja see, et nende vanuseks on dateeritud 6600 a e.m.a. oli üllatuseks.
Aga oraakliluu skriptid olid muidugi uuemad. Olen raamatust välja kirjutanud, et nende oraakliluude väljakaevamised algasid 1928.ndal aastal. Avastatud oli tõeline päritolu koht. Kaevamised kestsid 9 aastat, neid viis läbi Li Ji (1896 – 1979), hiina arheoloogia isa. Ta leidis 20 000 luutükki, mis asuvad praegu Taiwanil ja moodustavad 1/5 kogu avastatud luude kogusest. Kui kiri sai defineeritud, tuli välja, et nedele on kirjutatud keiserlikule perekonnale tehtud ennustused. Need luud koos suurte kuninglike haudade kinnitasid esmakordselt Shangi dünastia olemasolu ning nende pealinna asukohta.
Ei tea, kas Türgist välja kaevatud Göbekli-Tepe templikompleksist leiti ka mingeid piktogramme või tähemärke? Peetakse maailma vanimaks teadaolevaks templikompleks. Nähtud filmis ei suutnud ma neid märgata.
http://www.youtube.com/watch?v=TZ0ViMVxKZA
Küll on seal palju kive ja nendel kummalisi loomi kujutatud.
Teema selle kohta:
http://www.para-web.org/showthread.php?t...ekli+Tempe
Vasta
#9
(24-08-2012, 18:03 )Müstik Kirjutas: Seni ei teadnud Jiahu sümbolitest midagi ja see, et nende vanuseks on dateeritud 6600 a e.m.a. oli üllatuseks.
Teadsid küll, sest need on täpselt samad sümbolid millest rääkisin Dropade müsteeriumi teemas ja mille kohta täpsustasin sinu teksti
(02-05-2012, 14:26 )Müstik Kirjutas: Hiinast on aga leitud veelgi varasemaid kirjamärke ja samuti endeluudelt või ennustusluudelt ehk kilpkonnnakilpide tükkidelt. Mõned kirjauurijad peavad neid 8600 aasta vanuseks primitiivseteks piktogrammideks.
postituses #2.


Vasta
#10
Vahelduseks muinaseestlaste kirjaoskusest.

MUINASEESTLASTE KIRJAOSKUSEST

Liber Census Daniae allikatele viidates võib väita, et muistsed eestlased valdasid kirjakirjutamist ja neil oli ka oma kiri. Sellele viitavad paljud kohanimed, mis olid olemas juba kolmeteistkümnendal sajandil:
Kiriawold- 1220; Kiriwalde -1472; Kyrivallas - 1525; Kirriwalla -1665; praegune Kirivalla Kose kihelkonnas (LCD. 429).

Ingerimaalt on tuntud kohanimi Kirjavalta (UEO. Lk.330).
"See on haruldane ja väga huvitav kontseptsioon, mis märgib, et muistsetel eestlastel oli oma kiri. "Kiri" tähendab eesti keeles kirjakunsti (W.321/22), ja seda nime kasutati muistsetel aegadel teatud kategoorias olevate inimeste kohta, kes oskasid märkide ja kirjutatud sümbolite tähendust edasi anda.

Taolised nimed asusid üle terve eestlaste ala laiali, näidates, et kõikjal olid olemas kirjatarkusega seotud keskused. Virumaa vanemat (kuningat) kutsuti isegi Kyria/wanus või Kirjavaane, mis tähendab Kirjavana. (1219 A.D. (HCL. 23,7). Samuti kutsuti üht liivlast Kyrianus'eks 1206 A.D.
Vanad kirjakeskused kandsid taolisi nimesid: Kirila mägi, Kirivere, Kirko-tagune, Kiripää, Kirienpää, Kirjapää (linnus, 1341).
Eestikeelne sõna "kirik" tuleneb sellest algsest sõnast. Sest seesama lähtealus "kiri" on esindatud paljudes keskaja Euroopa kohanimedes, kus tol ajal oli veel olemas algne aesti-vendi (soome-ugri) põhielanikkond ja samuti oli see olemas ajal, mil kristlus hakkas tungima Lääne-Euroopasse, näiteks Gallias.

Võib olla väga tõenäoline, et seal kasutasid muistset soome-ugri kontseptsiooni "kiri" ka evangeeliumit levitavad mungad, tähistamaks kirikut. Kuidas teisiti saab seletada, et saksa "kirche", inglise "church", soti "kirk", vana-norra "kirkja", mis kõik on sõna "kiri" ei vormid, said üldse tekkida (Aestii 144-16; Esto-Europa 71)?

Kartaago vandaalide (vendide) organiseeritud kiriku patriarhi nimi oli Ciri/la (Vict. Vita, Mon. Germ. Hist. 3,1). See nimi ei ole ei saksa ega gooti algupära (F.Wrede, Über die Sprache der Wandalen, Strassburg, 1886). "Kiri", soome "kirja", on algne soome-ugri sõna (Aimo Turunen, "Kalevalan Sanakirja", Helsinki, 1949, lk. 97).
Samas on ka teada aestide kirjapreestrid Vistula (Visla) jõeorust -Kyrwaiten ja Criwen (1326 A.D., Petri de Dusburg, "Chronicon Prussiae", III, 5, Jena 1676).

Muistseid eesti kalendri märkmelaudu nimetati "sirvi/lauad", oletatavasti, algselt "kirilauad" (Eesti Entsüklopeedia, 7, 814)." (Sarnaselt nööriga köidetud raamatuid võime kohata Indias, kus tuhandeid aastaid tagasi kasutati palmilehtedest ühetaolisi lehti, mille peale kirjutati vanas sanskriti keeles - siin tähendab "san" püha ja "krit" kirja - võiks isegi öelda, et sõna "kiri" on tulnud kaugetel aegadel sanskriti keelest, mis väidetakse olevat kõikide keelte ema.

Niisamuti on sealt tulnud sõna "raamat", mis tuleneb sõna "Raama" käändevormist "Raamat". Oli ju üks kuulsamaid raamatuid, mis levis kõikjale ja mille mõju võime aimata isegi Kalevipoja raamatus, Raamayaana eepos.- E.K.).

"Lauri Kettunen ütleb, et nimi "kirk" või "kirik" oli juba kasutusel enne ristiusustamise perioodi (UEO, 704 - Etymologische Untersuchung über Estnische Ortsnamen (Helsinki, 1955). "

TAARA TÄHENDAB PÄÄSTJAT

Sanskritis on sõnal "Taara" konkreetne tõlge, mis tähendab "päästja". Sõna "Pitha" aga tähendab sanskritis "Isa".

Kui need kaks sõna kokku võtta ja panna appihüüdena inimeste suhu, kes oli üks väga vana rahvas, milline kasutas hindudele omast maagiat, siis miks mitte ei võinud meie esivanemad maagia kõrval kasutada ka maagilisi vormeleid, ehk mantraid?!

Praeguseni teatakse Indias, et kui hädas hüüda Jumalat appi, siis see toimib. Samas annavad sõnad "manas" ja "thara" kokku uue sõna: "mantra", mis tähendab "mõistuse päästjat".

SANSKRITI MANTRATE OLEMASOLU EESTI KEELES

Eestlaste kultuslik sõna "mana", mida leitakse nii idas kui läänes, on tegelikult algselt sanskriti päritolu ja tuleneb sõnast "manas": mis tähendab mõistust või meelt, kuidas keegi tõlgendab.

Samas on sõnal "manamine" midagi kultuslikku juures - kuid see võib olla väga muistne sõna, mis meie keeles säilinud on. Nii on meil olemas palju sanskriti sõnu.

Sanskriti keelt nimetatakse keelte emaks, järelikult võib arvata, et kunagi, väga vanal ajal rääkisid kõik rassid üht keelt, millest aegamööda kujunesid teised keeled ja murded.

Allikas: http://lisaks.webs.com/


Vasta
#11
Jätkuks muinaseestlaste kirja kohta.
Kuigi eestlastel võis hilisemal ajal olla ka oma kiri, jäädvustati veelgi vanemal ajal teadmisi ja õpetusi püha geomeetria abil ning Eesti rahvakunstis leidub rikkalikult sügavasisulisi geomeetrilisi ornamente.
Oluline on rahvariiete, vöö- ja kindakirjade ning kõikvõimalike rahvakunstis esinevate sümbolite, ornamentide, peremärkide ja vanade regilaulude uurimine.
Sõna "kiri" esineb sageli ka rahvalauludes ja tähistab nii muistsete teadmiste kui ka energeetiliste sõnumite (tervendus ja kaitse) visuaalset edasikandjat.
Eesti talurahvas on juba sajandeid kõikvõimalikke mustreid ja ornamente kirjadeks nimetanud.
1972.a. tegi huvitava avastuse Tõnis Vint. Võrreldes Liivimaa ühel paarisaja aasta vanusel vööl olevaid märke, avastas ta et need märgid olid hämmastavalt sarnased neile, mida oli juba aastaid kohanud Hiina vanimate kirjamärkide hulgas.
Vahelepõikena, et “mitteametlikult” võib eesti kunsti ajaarvamist alustada umbes II aastatuhandest eKr.mil nimetu ürgkunstnik vormis luutükist mehe näo kujulise ripatsi (amuleti?). Arheoloogiline leid on välja tulnud Tamula asulakohast Võrumaalt Lõuna-Eestist.

Tõnis Vindi teooria järgi on eestlaste ürgomaseks visuaalseks eneseväljenduseks geomeetriline abstraktne pildikeel.
Üks huvitav lehekülg Muhu iidsetest sümbol-märkidest:
http://www.muhuportselan.com/2013/03/muh...taust.html

On ära toodud ka mitmed sümbolmärkide iidsed tähendused.
Palju kordub Eesti rahvamustrites (rahvakirjades) kaheksakanna motiiv. Sageli on kaheksaharulised tähed keerukad ning mitmekihilised, tähe sisse on kombineeritud teisi kujundeid: ruute, rombe, kolmnurki, riste. Võib oletada, et käsitöömeistrid tugevdasid sel moel sümboli väge.

Vasta
#12
Niisugune uudis siis avaldatud.
Arheoloogid on leidnud Hiina idaosast kivisse kraabitud märgisüsteeme, mille kohta arvatakse, et tegu on seni tundmata algelise kirja vormiga. Leiu vanuseks on hinnatud 5000 aastat. See on ligi 1400 aastat vanem, kui seni teadaolevalt vanim hiinakeelne tekst. Ühtlasi on see peaaegu sama vana, kui seni teadaolev maailma vanim tekst, vahendab Physorg.com.

Hiina teadlased on seni eriarvamustel, kas lugeda kivisse kraabitud märke päris kirjaks või sõnade eelkäijaiks, mida oleks õigem nimetada sümboliteks. Seni teadaolevalt vanim hiinakeelne tekst on leitud loomaluudelt, mille vanus ulatub 3600 aasta taha Shangi dünastia aegadesse.

Kõnealune leid tuli päevavalgele Shanghai lähedalt neoliitikumist pärit Liangzhu kultuuri kunagiselt levialalt, kust kaevati välja enam kui 200 sisselõigetega kivitükki. Seni pole neid analüüsinud veel keegi peale Hiina teadlaste. Kohalikud arheoloogid on aga ühel meelel, et kõnealuse leiu põhjal ei saa veel väita, et tegu oli arenenud kirjasüsteemiga. Juhtivarheoloogi Xu Xinmini sõnul on aga kahel katkisel kivikirvetükil näha selgeid tõendeid sõnadest.

Ühel tükil on kuus sõnataolist märki tihedalt koos, mistõttu on alust arvata, et tegu on lausega. Neist kolm märki sarnanevad väga tänapäeva hiina keeles olevatele inimesi tähistavatele märkidele. Iga tähis koosneb kahest kuni viiest kriipsust.

Xu sõnul erinevad märgid neist sümbolitest, mida on leitud teistelt artefaktidelt. Nende kujud ja justkui lause kaupa grupeerimine annavad tunnistust sellest, et tegemist peab olema kindla tähendusega väljenditega.

Zhejiangi ülikooli iidse kirja uurija Cao Jinjani hinnangul tuleks märke käsitleda kui hireoglüüfe. Märkide seas esineb ka üksikult seisvaid kujutisi, kus on teistega võrreldes rohkem kriipse. Cao sõnul on üsna kindel, et tegu on enamaga kui lihtsalt sümbolitega.

Fudani ülikooli arheoloog Liu Zhao hoiatab aga rutakate järelduste eest, öeldes, et praegune materjal pole lõplike teooriate tegmiseks piisav.

Tänaseks on Hiina teadlased leppinud kokku, et nimetavad märke algeliseks kirjaks, andes nõnda mõista, et Liangzhu märgid on midagi sümbolite ja sõnade vahepealset.
Maailma vanimaks tekstiks peetakse praegu Mesopotaamiast pärinevat 5000 aastast kirjutist. Hiina keele tähti peetakse päris eraldiseisvaks leiutiseks.

Allikas:
http://teadus.err.ee/artikkel?id=9571&cat=1
Vasta
#13
Otsisin, et leidnud, et kuskil oleks varem piraha keelest räägitud.
Kui vana see on, seda ei tea, aga kirjutatakse:
„Kõige imelikum keel maailmas on kahtlemata pirahã keel,“ kinnitab Oslo ülikooli keeleteaduste professor Rolf Theil.

Pirahã indiaanlased elavad Brasiilias Amazonase džunglis Maici jõe kaldal. Nende keel eristub kõigist teistest nii häälduse, sõnavara kui ka grammatika poolest — näiteks on seda keelt võimalik lisaks kõnelemisele ka laulda või isegi vilistada!

Briti etnoloog Daniel L. Everett on selle küttide-korilaste hõimu juures elanud ning pirahã keelt kõige kauem uurinud. Keele vilistatava variatsiooni kohta kirjutab Everett, et pirahãd ütlevad selle kohta „hapu suuga rääkimine“ (sama kirjeldust kasutatakse sidruni lutsimise kohta).

Vilistava kõne mõistmine on Theili osutusel võimalik tänu sellele, et pirahã keel on äärmiselt tonaalne. (Veel üks väga tonaalne keel on hiina keel, mida Thiel valdab vabalt.)

Pirahã ehk múra-pirahã keelsete sõnade juures on hääletoonil sama suur tähtsus kui kaas- ja täishäälikutel. Näiteks tähistatakse nii sõpra kui ka vaenlast sama sõnaga, kuid nende häälduste meloodiad erinevad.

Toone ja rütme on suhtlemiseks kasutatud ka mujal. Näiteks on Aafrikas siiamaani säilinud trummide vahendusel suhtlemise keel ning Kanaari saartel kõneldakse üht vile-keelt. Kõnelejad saavad valida kõrgete ja madalate toonide ja nende eri vältuste vahel, mistõttu võiks selliseid keeli mõnes mõttes võrrelda morsetähestikuga.

Pirahã keeles on ainult kolm täis- ja mitte rohkem kui kaheksa kaashäälikut. Lihtne oleks arvata, et selliste piirangute tõttu on pirahã keel lihtsakoeline, kuid keerulise häälduse ja grammatika tõttu on võõraste jaoks selle omandamine äärmiselt raske.

http://forte.delfi.ee/news/teadus/mis-on...d=85314239
Vasta
#14
Kas vanim kiri (kultuur) maailmas - Doonau oru kultuur:
https://www.youtube.com/watch?v=RDCKYDJ7rSc
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Miks suutsid just eurooplased maailma koloniseerida? Valge ordu hundi 15 4,633 27-03-2019, 21:13
Viimane postitus: Müstik
  Leiti maailma otsituim haud ? NoMoreRoe 3 4,442 14-02-2018, 19:37
Viimane postitus: Müstik

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat